افتتاح حساب ترکیه
جلوگیری از سیاه شدن موز

اگر برای جلوگیری از سیاه شدن موز روش های مختلفی را امتحان کرده اید و نتیجه نگرفته اید، از ترفند هایی که شادمگ در اختیارتان قرار داده است استفاده کنید.

علت سیاه شدن موز چیست ؟

حتما شما هم بعد از خرید موز با این مشکل روبرو شده‌اید که ظرف مدت کوتاهی موزها سیاه می‌شوند. از آن‌جایی که موزها را به صورت سبز و کال می‌چینند و فرایند رسیدن آنها بعد از چیده شدن ادامه پیدا می‌کند، بسیار آسیب‌پذیر هستند.

نگهداری از موز - جلوگیری از سیاه شدن موز

دلایل مختلفی می‌تواند عامل سیاه شدن موز باشد و کیفیت ظاهری و طعم آن را تحت تاثیر قرار دهد. یک دلیل قهوه‌ای و سیاه رنگ شدن پوست موز مربوط به شکسته شدن رنگ‌دانه‌های زرد آن در اثر نگهداری نامناسب، روی پوست آن است. عامل دیگر قهوه‌ای شدن رنگ موز مربوط به زمان مصرف است، در واقع زمانی که با چاقو یک برش روی موز ایجاد می‌کنید، اکسیژن هوا با آنزیم‌های موز ترکیب شده و رنگ موز تغییر پیدا می‌کند. پس روش نگهداری تا زمان استفاده موز، نقش مهمی در تازه و خوشمزه بودن این میوه دارد.

نحوه رسیدن خرمالو کال در خانه را در شادمگ بخوانید.

راهنمای خرید موز یک میان وعده رژیمی مقوی

اگر قصد نگهداری موز را دارید، موزهای خیلی رسیده که کامل زرد رنگ هستند را نخرید چون ماندگاری کمی دارند.

موزهایی برای نگهداری مناسب هستند که قسمت پایین آنها یا کناره هایشان سبز رنگ باشد تا فرصت رسیدن داشته باشند.

موزهایی انتخاب کنید که نقاط یا لکه های قهوه ای نداشته باشند، چون باید حداکثر ۲ تا ۳ روز دیگر آن را مصرف کنید، در غیر این صورت کیفیت خود را از دست می دهد.

موزهایی که می خرید سوراخ های ریز، له شدگی و شکاف بر روی پوست نداشته باشند.

جلوگیری از سیاه شدن موز در یخچال

نکاتی در خصوص مصرف موز

  • بهتر است قبل از مصرف، موزها را با آب سرد بشویید تا سموم روی پوست آن از بین برود. سپس با دستمال پارچه ای تمیز به آرامی خشک کنید.
  • اگر موز را نمی شویید، آن را طوری مصرف کنید که پوست با میوه داخل آن تماس نداشته باشد.
  • موز نشسته را با پوستش خرد نکنید زیرا سموم سطح پوست به داخل میوه انتقال می یابد.
  • موز را دقیقا قبل از مصرف بشویید زیرا شستشوی آن باعث می‌شود زودتر فاسد شود.
  • موزها را در جای گرم قرار ندهید زیرا در معرض گرما زودتر می رسند.
  • موز را تا زمان رسیدن در دمای اتاقی که گرم نباشد نگه دارید، زیرا اگر قبل از رسیدن موز، آن را در یخچال بگذارید، سیاه شدن موز تسریع می شود، در حالی که هنوز میوه آن نرسیده است.
روش درست فریز کردن اسفناج به مدت طولانی ؛ اسفناج را پخته فریزری کنیم یا خام ؟

طرز تهیه مربای نارنگی را در شادمگ بخوانید.

روش های نگهداری موز برای چند روز

جداسازی موزها از سایر میوه‌ها

جهت ماندگاری بیشتر موز خریداری شده تا حد امکان سعی کنید که آنها را به صورت جداگانه و به دور از سایر میوه‌ها و سبزیجات نگهداری کنید. چرا که تولید و خروج ماده‌ای به نام «هورمون اتیلن» در میوه‌ها و سبزیجات باعث می‌شود که فرایند رسیدن موزها تسریع شود.

موز سیاه شده - جلوگیری از سیاه شدن موز

نگهداری موز در یک فضای خنک با دمای مناسب

برای جلوگیری از سیاه شدن موزهای کال و نرسیده بهتر است آنها را در دمای اتاق قرار دهید. در این شرایط موز گرمای بیشتری را جذب خواهد کرد و فرایند رسیدن آن در زمان کمتری اتفاق می‌افتد. پس موزها را تا قبل از رسیدن کامل در یخچال قرار ندهید تا رنگ زرد پوست موز به سیاه و لک‌دار تبدیل نشود. اما زمانی که احساس کردید موزها کاملا رسیده است جهت ماندگاری بیشتر آنها را درون یخچال قرار دهید.

تازه نگه داشتن موز در یخچال

بعد از خرید یک دسته موز، قسمت انتهایی و ساقه آنها را با قیچی یا چاقو ببرید و موزها را به صورت دانه دانه از یکدیگر جدا کنید. سپس به آرامی آنها را با آب سرد بشویید و با دستمال پارچه‌ای خشک کنید. موزها را درون یک ظرف پلاستیکی درب‌دار بچینید و یک دستمال نخی تمیز و خشک روی آنها پهن کنید و در طبقه پایین یخچال قرار دهید. این دستمال باعث می‌شود که رطوبت داخل ظرف گرفته شود و موزها دچار تغییر رنگ نشوند.

تازه نگه داشتن موز با پیچیدن در کاغذ روزنامه

یک روش ساده و کاربردی دیگر برای تازه نگه داشتن موز برای مدت طولانی این است که موزها را با استفاده از کاغذ یا روزنامه بپیچید و درون کیسه فریزر قرار دهید. این روش باعث عدم نفوذ اکسیژن به ساقه و پوست موزها شده و درون یخچال برای یک هفته تازه و سالم باقی می‌مانند.

طرز تهیه شور گل کلم ترد و خوشمزه فوری | راز مهم کپک نزدن شور و سفید ماندن گل کلم

نگهداری از موز بیرون از یخچال - جلوگیری از سیاه شدن موز

آویزان کردن موز در جای خنک

از دیگر روش‌های کاربردی برای نگهداری موز و جلوگیری از سیاه شدن آن، آویزان کردن موزها از قسمت دسته و ساقه با استفاده از قلاب آویزان است. بعد از آویزان کردن موزها را در طبقات پایین یخچال قرار دهید. این کار از له‌شدگی موزها جلوگیری می‌کند و این میوه در معرض هوای خنک قرار می‌گیرد.

موزها را به آبمیوه آغشته کنید

برای اینکه از سیاه شدن موز ها جلوگیری کنید از مقداری آبمیوه استفاده کنید. میوه های زیادی هستند که می توانید از آنها استفاده کنید مثل لیموشیرین، پرتقال، کنسرو آناناس، گریپ فروت و حتی لیموترش را می توان ذکر کرد که از میوه های اسیدی هستند و به همین دلیل نمی گذارند رنگ موز سیاه شود. برای این منظور کافیست که سطح موز ها را با مقداری از آب این میوه ها آغشته کنید و دیگر نگران سیاه شدنشان نباشید.

پیچیدن پلاستیک به ساقه موز

از دیگر راه‌های ساده برای تازه نگه داشتن موز به صورت سالم این است که از ورود هوا به داخل بافت این میوه جلوگیری کنید تا سیاه نشود. برای این کار کافی است، موزها را از هم جدا کنید و سپس قسمت ساقه انتهای موز را با استفاده از پلاستیک فریزر، محکم بپیچید و آنها را درون یخچال قرار دهید. اگر پلاستیک را به طور کامل دور ساقه و دسته موز بپیچید نیز زمینه تازه ماندن موز برای مدت زمان بیشتری فراهم خواهد شد.

جلوگیری از سیاه شدن موز در سالاد میوه

عدم قرارگیری موزها در نور مستقیم

در صورتی که نور به صورت مستقیم به موزها بتابد، باعث تغییر رنگ آنها می‌شود. پس برای جلوگیری از نفوذ نور، در ابتدا موزها را به صورت جداگانه در یک دستمال کاغذی بپیچید و هر کدام را داخل یک نایلون قرار دهید. سپس نایلون‌های حاوی موز را در یک پلاستیک رنگی قرار دهید تا مانع عبور نور شوید. در ادامه نیز موزها را داخل یخچال قرار دهید.

دستور تهیه 2 کیک صبحانه شکلاتی خوشمزه و ساده + آموزش مرحله به مرحله

تازه نگه داشتن موز درون فریزر

موزها را بعد از پوست‌گیری، به قطعات مورد نظر برش بزنید و داخل یک ظرف درب بسته یا پلاستیک فریزر بریزید. از آن‌جایی که موز بدون پوست سریعا سیاه می‌شود، آنها را در یخچال فریزر قرار دهید و برای مدت حداکثر ۴ ماه از موزهای منجمد برای درست کردن دسر استفاده کنید.

خشک کردن موزهای رسیده

اگر تعداد زیادی موز خریداری کرده‌اید و امکان مصرف آنها در کوتاه مدت و با استفاده از روش‌های بالا را ندارید، بهترین روش برای نگهداری موز، خشک کردن آنها است. خشک کردن موزها سبب می‌شود تا کاملا سالم، سفت و بدون سیاهی و لک برای مدت یکسال ماندگاری داشته باشند.

موز نرم - جلوگیری از سیاه شدن موز

آیا خوردن موزی که پوستش سیاه شده ضرر دارد ؟

جالب است بدانید حتی زمانی که موزهای شما تغییر رنگ داده و سیاه شدند نیزخاصیت خود را حفظ کرده و همچنان مصرف آن برای سلامتی مفید است.

خوردن موز رسیده‌ای که قسمت‌هایی از بافت داخل آن لک‌دار و نرم شده هیچ اشکالی ندارد و تا زمانی که طعم اصلی موز از بین نرفته باشد، می‌توان آن را مصرف کرد.

اما وقتی موز نرم‌شده مدت بیشتری بماند، حالت لهیدگی پیدا می‌کند، دچار تخمیر می‌شود و طعم و مزه آن تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

خوردن موزی که پوستش سیاه شده است، خطرناک نیست، فقط نباید بوی فساد گرفته باشد و یا به حدی نرسیده باشد که آب افتاده باشد.

موز - جلوگیری از سیاه شدن موز

با موز سیاه شده چه کنیم ؟

  • بعضی وقتها نمی توانید از سیاه شدن موزها جلوگیری کنید.
  • وقتی که میوه ها کاملا رسید آنها را برای استفاده در غذاهایی مانند اسموتی یا کیک موز ، فریز کنید.
  • برای نگهداری طولانی مدت آنها را پوست بکنید و پوره کنید، چند قطره لیمو و آب به آن اضافه کنید و داخل فریزر قرار دهید.
  • می توانید با این پوره دسرهایی مانند نان شیرین و پودینگ بپزید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: shadi hemati

آخرین بروز رسانی

8 بهمن 1402

بروز رسانی توسط

shadi hemati

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *