پاک کردن غلط گیر از لباس

لاک کردن غلط گیر از لباس و پارچه به مراتب ساده تر از دیگر سطوح است. از ترفندهای شادمگ استفاده کنید تا ببینید که اگر هنگام استفاده از غلط گیر، مقداری از آن بر روی لباس ریخت خیلی خودتان را ناراحت نکنید. با این روش ها لباس شما مثل روز اول می شود.

لاک غلط گیر در چه شرایطی استفاده می شود؟

در گذشته که هنوز لاک غلط گیر اختراع نشده بود، افراد در غلط های نوشتاری خود با مداد از پاک کن و در غلط های نوشتاری خود با خودکار از پاک کن های خودکاری استفاده می کردند. هر چند پاک کردن لکه خودکار هم داستانهای خودش را دارد اما  به دلیل زبر بودن پاک کن های خودکاری و پاره شدن برگه های کاغذ در هنگام استفاده از آن ها، موجب اختراع لاک غلط گیر توسط یک منشی شد.

مشتریان عزیز می توانند جهت تهیه و خرید لوازم و ملزومات اداری از جمله خرید لاک غلط گیر خود به سایت تامین فلات و همچنین تماس با کارشناسان این شرکت مراجعه نمایند. شرکت تامین فلات با ارائه انواع لوازم و ملزومات اداری، خوراکی های اداری، وسایل بهداشتی و نظافتی و همچنین ابزار و لوازم تحریر یکی از تامین کنندگان ملزومات اداری در شهر تهران می باشد و شما می توانید در کنار سفارش اداری خود، فاکتور رسمی نیز دریافت نمایید.

در ادامه مطالب به این موضوع می پردازیم که اگر در هنگام استفاده از این لاک ها، باعث ایجاد لکه بر روی لباس، فرش، مبلمان و دیگر وسایل خود شدید، چگونه آن ها را برطرف و پاک کنید.

بهترین ترفند ها جهت پاک کردن لکه لاک غلط‌ گیر

قبل از استفاده از روش های زیر برای پاک کردن لکه لاک غلط گیر، برای پاک کردن لکه از روی پارچه و سطوح دارای منفذ، ابتدا آن را روی قسمت کوچکی که در معرض دید نیست، امتحان کنید و از خراب نشدن پارچه مطمئن شوید.

بعضی سطوح مانند چوب‌های دارای لاک‌ الکل و پلاستیک در اثر تماس با حلال‌هایی چون الکل سفید و لاک پاک‌کن آسیب می‌بینند. پس لازم است، قبل از آسیب بیش‌تر، قبلا روش فوق را امتحان کنید.

در واقع بستگی به نوع غلط گیر و حلال بودن یا نبودن آن‌ها حتی ممکن است از روی دست هم آسان برطرف نشوند. اطلاعات موجود در این مقاله از دلگرم به سریع و آسان پاک شدن آن‌ها کمک می‌کند.

ترفندهای اساسی جهت پاک کردن لکه لاک غلط‌ گیر

پاک کردن لکه لاک غلط گیر از لباس

استفاده از لکه بر

برای پاک کردن لاک غلط گیر از پارچه لباس به روش زیر عمل کنید:

فوت و فن تمیز کردن شیشه بدون دردسر و فوری | پشت شیشه رو با این ترفند آسون تمیز کنید

بعد از ریخته شدن لاک غلط گیر روی لباستان، اولین کاری که باید انجام دهید این است که با توجه به برچسب روی غلط گیر متوجه شوید لاک غلط گیر شما بر پایه آب است یا بر پایه روغن.
در صورتی که لاک غلط گیر شما بر پایه آب باشد شستشوی لباس به روش های معمول می تواند لکه غلط گیر را پاک کند.
اما اگر لاک غلط گیر شما بر پایه روغن است برای از بین بردن آن به لکه بر نیاز دارید.
مقداری لکه بر روی قسمتی از لباس که لاک غلط گیر ریخته بریزید و اجازه دهید برای دقایقی بر روی لباس باقی بماند.
سپس با یک اسفنج یا مسواک بر روی لکه ها بکشید و در نهایت لباس را آبکشی نمایید.

پاک کردن غلط گیر از لباس

روش پاک کردن لکه انار از انواع سطوح را در شادمگ آموزش ببینید.

پاک کردن غلط گیر از روی لباس با الکل

برای پاک کردن لکه لاک غلط گیر از لباس اجازه دهید غلط گیر بخوبی خشک شود، سپس سعی کنید لکه خشک شده غلط گیر را از روی لباس جدا کنید. (استفاده از یخ می تواند روند خشک شدن لکه لاک غلط گیر را سرعت ببخشد.)
بعد از خشک شدن لاک غلط گیر روی لباس، آنرا با یک شیء تیز که به پارچه آسیب نرساند، بتراشید.
برای پاک کردن باقیمانده لکه غلط گیر از روی لباس، کمی الکل سفید را بر روی لکه ها بمالید.
بعد از زدن الکل سفید، مقداری استون بر روی لکه لباس بزنید.
حالا می توانید لباس را به شیوه معمول با مواد شوینده بشویید.

پاک کردن لکه غلط گیر از لباس با بنزین

یک روش پاک کردن غلط گیر از روی لباس استفاده از بنزین است. برای این کار، مقداری بنزین را بر روی دستمال نخی ریخته و بصورت ضربه ای بر روی لکه های ایجاد شده بزنید، بنزین لاک غلط گیر را در خود حل می کند.

در آخر لباس را با مواد شوینده معمول بشویید و در مقابل نور آفتاب قرار دهید تا بوی بنزین خارج شود.

روش پاک کردن غلط گیر از روی لباس مشکی

اگر لاک غلط گیر روی لباس مشکی شما ریخته، ابتدا مطمئن شوید که لاک غلط گیر روی لباس خشک شده، سپس با یک چاقوی سرگِرد لکه را جدا کنید.

باقیمانده لکه لاک غلط را با مواد شوینده و اب ولرم بشویید و برای خشک کردن لباس آنرا در هوای آزاد قرار دهید.

برای پاک کردن لکه رژ لب این ترفندها رو امتحان کن.

شستشو با ماشین یا دست؟

اگر لاک غلط گیر بر پایه آب بود، لباس را داخل ماشین لباسشویی بیاندازید. لباس را طبق استاندارد های شستشوی خودش، همان طور که قبلا شستشو را انجام می دادید، بشویید. اگر لباس از یک پارچه بادوام دوخته شده باشد میتوانید شستشو را با آب گرم انجام دهید تا لکه ها پاک شوند. لکه ها ممکن است با آب سرد به خوبی از بین نرود.

پاک کردن غلط گیر از لباس

قبل از اینکه لباس را داخل خشک کن بیاندازید مطمئن شوید لکه از بین رفته باشد در غیر این صورت ممکن است برای همیشه باقی بماند.

فوت و فن استفاده از بخارشو برای تمیز کردن مبل و نکات کلیدی آن

چگونه غلط گیر را از روی مقنعه پاک کنیم

برچسب روی لاک را بخوانید تا ببیند که آیا بر پایه آب ساخته شده یا روغن. برخی از مارک های لاک غلط گیر بر پایه آب است که به این معنی است که آنها با شستن طبیعی از بین می روند، در حالی که باید لکه های بر پایه روغن را با پاک کننده های قوی تر تمیز کنید.

اگر محصول مبتنی بر آب است، معمولا آن را در نام محصول و یا به وضوح در برچسب نشان می دهد. اگر برچسب مشخص نکند که کدام یک است، احتمالا مبتنی بر نفت است

ترفندهای اساسی جهت پاک کردن لکه لاک غلط‌ گیر

پاک کردن لاک غلط گیر از روی پوست

به طور معمول غلط گیر های لاتکس با آب از روی پوست پاک می شوند. در صورتی که با استفاده از آب، لکه غلط گیر از روی پوست شما پاک نشد، می توانید مقداری استون را به دستمال آغشته کرده و روی محل لکه بمالید و سپس بعد از آن پوست خود را شستشو دهید. اگر پس از استفاده از استون لکه ی روی پوست شما هنوز باقی مانده بود، می توانید از تینر رنگ استفاده نمایید.

توجه داشته باشید که از تینر رنگ در محل هایی از پوست که دچار زخم هستند، استفاده نکنید.

پاک کردن غلط گیر از لباس

تمیز کردن لاک غلط گیر از روی فرش

اگر لاک غلط گیر روی فرش شما ریخته شد، به سرعت روی یک دستمال مقداری الکل ریخته و محل کثیف را تمیز نمایید. برای تمیز کردن لکه غلط گیر از روی فرش ابتدا از دور لکه شروع به پاک کردن کنید تا لکه بزرگتر نشود. در صورتی که حجم لکه زیاد بود، بهتر است که دستمال خود را تعویض نمایید و محل لکه شده را تمیز نمایید. تا جایی که امکان دارد لکه غلطگیر را از روی فرش به سرعت تمیز نمایید تا غلط گیر به درون فرش نفوذ نکند. زیرا در آن صورت پاک کردن لکه بسیار مشکل خواهد بود.

پاک کردن لاک غلط گیر از روی پلاستیک، کاشی و فلز

برای تمیز کردن لاک غلط گیر از روی اجسام سخت از پاک کننده های مخصوص رنگ استفاده نمایید. برخی از اجسام در مقابل پاک کننده ها دچار واکنش می شوند، به همین دلیل بهتر است ابتدا پاک کننده را روی محل کوچکی امتحان نمایید. محلول پاک کننده را روی یک پارچه ریخته و محل مورد نظر را تمیز نمایید. پس از این کار محل را با آب شستشو دهید. در صورتی که از پاک کننده های مخصوص رنگ استفاده می نمایید، بهتر است در هنگام استفاده از تهویه مناسب برخوردار باشید، اجازه ندهید محلول ها با چشمتان تماس پیدا کنند و همچنین محلول ها را پس از برخورد با پوست بشویید.

برای پاک کردن لکه لاک غلط گیر از روی چوب بهتر است از محلول های پاک کننده چوبی استفاده نمایید و لکه را از سطح چوبی پاک نمایید.

پاک کردن لاک غلط‌گیر از روی مبل

برای پاک کردن لکه‌های لاک غلط‌گیر از مبل، می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

پاک كردن رسوب آب از پلاستیک با چند روش بسیار راحت و فوری

پاک کردن غلط گیر از لباس

استفاده از الکل ایزوپروپیلیک:

اگر لکه تازه است و لاک هنوز خیس است، از دستمال نخی یا اسفنج مرطوب کرده به آرامی روی لکه بمالید تا لاک را جمع کنید.
اگر لکه خشک شده است، از یک سکه یا کارت اعتباری با حرکات رفت و برگشتی روی لکه فشار دهید تا لاک غلط‌گیر جدا شود.
در مرحله بعد، از دستمالی که به الکل ایزوپروپیلیک ترشح داده شده است، روی لکه فشار دهید تا لکه کاملاً پاک شود.

استفاده از استون:

– استون یک ماده قوی برای پاکسازی لاک است، اما باید با احتیاط بسیار استفاده شود.
– دستمال نخی یا پد لاک‌پاک‌کن را به استون آغشته کرده و با دقت روی لکه بمالید تا لاک غلط‌گیر جدا شود.
– بعد از پاکسازی، مبل را در یک مکان خارجی و در معرض نور خورشید قرار دهید تا بوی استون از بین برود.

استفاده از بنزین:

این روش را با دقت و با استفاده از وسایل ایمنی مناسب (مانند دستکش) انجام دهید.
یک دستمال نخی را به بنزین آغشته کنید و به آرامی و با حرکات ضربه‌ای روی لکه بزنید تا لاک غلط‌گیر حل شود.
سپس مبل را در محیطی باز در معرض نور آفتاب قرار دهید تا بوی بنزین از بین برود.
توجه: با استفاده از بنزین، ممکن است مبل یا فرش به مدت معدودی بوی بنزین دهد. بنابراین، از این روش تا زمانی که بوی بنزین از بین برود، استفاده نکنید.

نکاتی برای پاک کردن غلط گیر از روی لباس

در صورتی که لاک غلط گیر مورد استفاده بر پایه آب بوده، می توانید لباس را داخل لباسشویی با آب گرم بشویید.

پاک کردن غلط گیر از لباس

لباسی که با لاک غلط گیر کثیف شده را در خشک کن نیاندازید، زیرا اگر مقداری لکه باقی مانده باشد، برای همیشه ماندگار می شود.

همیشه قبل از استفاده از لکه بر روی لباس برای پاک کردن غلط گیر، آنرا بر روی بخش کوچکی از لباس تست کنید.

اگر لکه ها هنوز وجود داشته باشند، مواد شوینده را بطور مستقیم به نقطه اعمال کنید. ه لاک غلط گیر را بر پایه روغن گذاشته اید، اما هنوز هم وجود دارد، کل منطقه را با مواد شوینده خیس کنید و آنرا حدود 5 دقیقه بگذارید تا بماند.

اگر از مواد شوینده شستشوی پودری استفاده می کنید، قبل از درمان لکه ها، لباس ها را تمیز کنید. این باعث می شود که مواد شوینده پودر حل شود و پارچه آغشته به آن ها شود. اگر مواد شوینده مایع را ترجیح می دهید، لازم نیست ابتدا لباس را تمیز کنید.

هنگامی که لکه برداشته شد، لباس را همانند همیشه بشویید. هنگامی که لاک بر پایه روغن را از روی لباس پاک نمودید، می توانید لباس های خود را بشویید. اگر شما مطمئن نیستید، برچسب مراقبت از لباس خود را خوانده تا مشخص شود دقیقا چطور باید آن را بشویید. بسته به نوع مواد، لباس ها را در ماشین لباسشویی قرار دهید یا آنها را با دست بشویید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

23 دی 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *