افتتاح حساب ترکیه
از بین بردن جرم اتو

از بین بردن جرم اتو چگونه است ؟  چطور می‌توان اتو را رسوب‌ زدایی و جرم گیری کرد تا به لباس آسیبی وارد نشود و اتو هم سالم باقی بماند. این مطلب شادمگ را تا انتها دنبال کنید.

برای از بین بردن جرم اتو بخار چه باید کرد؟

اتو نیز مانند هر وسیله دیگری با گذشت زمان کثیف شده و نیاز به پاکسازی دارد. شاید نمای بیرونی اتوی شما بسیار پاکیزه به نظر برسد، اما استفاده بیش از اندازه از اتو باعث انباشته شدن جرم و رسوب داخل آن می‌شود. برای همین باید به دنبال روش‌هایی برای جرم گیری اتو بخار باشیم.

جرم گیری اتو روی میز ات - از بین بردن جرم اتو

اتو بخار برای صاف و مرتب کردن لباس‌ها از بخار آبی که در مخزن آن وجود دارد استفاده می‌کند. این بخار آب موجب می‌شود لباس‌ها بهتر صاف بشوند و چین و چروک آن‌ها را سریع‌تر باز می‌کند. اما بخار آب با مرور زمان باعث ایجاد رسوب و جرم درون اتو می‌شود. خیلی‌ها بر این باور هستند که استفاده از آبجوش، رسوبی درون اتو ایجاد نخواهد کرد، اما آبجوش نیز از این امر جدا نیست.

در کف اتو بخار شما تعدادی سوراخ وجود دارد که بخار آب از آنها خارج می‌شود. رسوب درون اتو باعث گرفتن این سوراخ‌ها شده و فرایند اتو کردن لباس‌ها را دچار مشکل می‌کند.

استفاده از اتو بخار علاوه بر اینکه لباس‌ها را مرتب نشان می‌دهد باعث تمیز و ضدعفونی کردن آن‌ها نیز می‌شود، زیرا از بخار آب برای اتوکشی لباس‌ها استفاده می‌کند. اما اگر درون اتوبخار رسوبی ایجاد شده باشد، سوراخ‌های آن گرفته شده و نه تنها لباس را مرتب نمی‌کند، بلکه لکه‌هایی روی لباس ایجاد می‌کند. اگر می‌خواهید بدانید که برای تمیز کردن کف اتو و از بین بردن جرم اتو بخار چه باید کرد این مطلب را از دست ندهید.

نحوه ایجاد رسوب اتو

مواد معدنی و سختی که در آب وجود دارند به مرور زمان در مخزن اتو انباشته شده و باعث بسته شدن حفره‌‌های کف اتو می‌‌شوند. این امر در فرایند اتو کشیدن اختلال ایجاد می‌کند، برای همین اگر داشتن ظاهری شیک برای شما اهمیت دارد باید تميز كردن رسوب اتو بخار را در اولویت کارهای خود قرار دهید.

راه‌های زیادی برای رفع رسوب اتو وجود دارد و نیاز نیست از مواد شوینده شیمیایی که نمی‌دانید چه تاثیری بر دستگاه خواهند گذاشت، برای تمیز کردن اتو بخار استفاده کنید. بلکه می‌توانید از دو ماده طبیعی سرکه و جوش و شیرین برای رسوب زدایی اتو بخار استفاده کنید. این دو ماده در بخش‌های دیگر نظافت نیز کاربرد دارند.

مراحل جرم گیری اتو

مخزن اتوهای خانگی به مرور زمان با وجود املاح آب و خالی نکردن مخزن آب اتو پس از استفاده، رسوب می‌بندد. بنابراین توصیه می‌کنیم به منظور حفظ دستگاه، نحوه جرم گیری اتو را در ادامه این مقاله بیاموزید. با این حال پیش از هر چیز به یاد داشته باشید که شما باید پس از هر بار استفاده از اتو، آب مخزن دستگاه را خالی کنید.

کف اتو - از بین بردن جرم اتو

مرحله اول جرم گیری اتو

به منظور جرم گیری اتو بخار شما به مقداری سرکه سفید نیاز دارید. ابتدا اتو را از برق بیرون بکشید و اجازه دهید که دستگاه خنک شود. سپس مقداری سرکه سفید را همراه با آب مقطر مخلوط کنید و داخل مخزن اتو بریزید.

مرحله دوم رسوب زدایی اتو

در مرحله بعد اتو را روشن کنید و آن را روی تنظیمات دمای متوسط قرار دهید و به مدت 5 دقیقه صبر کنید تا اتو داغ شود و رسوبات داخل مخزن به همراه آب گرم و سرکه نرم گردد و از دیواره‌های مخزن اتو جدا شود.

مرحله سوم جرم گیری مخزن اتو

پس از آن، یک حوله کهنه پهن کنید و اتو را روی بالاترین درجه بخار قرار دهید. سپس اتو را روی حوله به مدت 20 ثانیه بگذارید و دکمه بخار را بزنید تا رسوبات از اتو خارج شود. این روش را چندین بار تکرار کنید تا مراحل رسوب‌زدایی اتو را کاملاً انجام دهید.

آشنایی کامل با علائم شستشوی روی لباس و نکات مهم هر علامت

مرحله چهارم رسوب زدایی مخزن اتو

در مرحله بعد اتو را خاموش کنید و مخزن آن را خالی کنید. سپس داخل مخزن اتو را با آب پر کنید و صبر کنید آب گرم شود. روی همان حوله دکمه بخار آب را بزنید تا اثری از سرکه داخل دستگاه باقی نماند. آب مخزن اتو را خالی کنید و آن را با آب تازه پر کنید و این مراحل را چندین بار تکرار کنید تا مخزن اتو کاملاً تمیز شود و اثری از سرکه و رسوب داخل دستگاه باقی نماند.

رسوب زدایی اتو بخار

اگر طرفدار استفاده از مواد شوینده شیمیایی، برای تمیز کردن اتوبخار نیستید از سرکه و جوش شیرین استفاده کنید

تميز كردن رسوب اتو بخار با استفاده از سرکه

سرکه یک راه طبیعی و ارزان برای تمیز و ضدعفونی کردن وسایل است و از این نظر به انتخاب اول بیشتر مردم برای نظافت کردن تبدیل شده است. در این بخش می‌خواهیم تمیز کردن رسوب اتو بخار با سرکه را بیان کنیم. این روش ساده و ارزان موجب می‌شود اتو بخار شما مانند روز اول تمیز و براق شود.

سرکه برای تمیز کردن اتو - از بین بردن جرم اتو

 اتو را خاموش کنید

اگر قبل از تمیز کردن اتو بخار از آن استفاده کرده‌اید، ابتدا به آن اجازه دهید خنک شود. اتو را از برق کشیده و تا خنک شدن کامل دستگاه صبر کنید.

برای از بین بردن جرم اتو باید از یک ترکیب جادویی استفاده کنید

کف اتو را به سمت خود برگردانده و به حفره‌های روی آن نگاه کنید اگر تکه‌های سفیدی روی این مجرا‌های بخار می‌بینید یک خلال دندان بردارید و این رسوبات را پاک کنید. انجام دادن این مرحله کمک می‌کند تا تمیز کردن کف اتو بهتر انجام شود. برای از بین بردن و جدا کردن این رسوبات از مجرای کف اتو، از فلزات استفاده نکنید، زیرا باعث می‌شوند سطح آهنی اتو خراشیده شود.

محلول جادویی را آماده کنید

یک چهارم فنجان (60 میلی لیتر) سرکه سفید را با یک فنجان (180 میلی لیتر) آب مقطر را در یک ظرف باهم مخلوط کنید. به سراغ مخزن آب اتو بروید و این مخلوط را درون آن بریزید و حدود یک سوم از مخزن را پر کنید. اگر فکر می‌کنید اتوی شما رسوب زیادی را در خود جای داده است از مقدار بیشتری سرکه برای تميز كردن رسوب اتو بخار استفاده کنید.

اتو را گرم کنید

حالا وقت آن رسیده است که اتو را به برق زده و روشن کنید. آن را روی بخار تنظیم کرده و درجه گرما را در حالت متوسط رو به بالا قرار دهید و بگذارید اتو حداقل پنج دقیقه گرم شود. گرم کردن اتو باعث خیس خوردن رسوبات درون آن می‌شود.

یک حوله روی زمین پهن کنید و اتو را روی آن قرار دهید، اکنون زمان آن رسیده است که اثر جادویی این محلول را ببینید. اتو را در حالت حداکثر بخار بگذارید و دکمه بخار را فشار داده و آن را برای 20 تا 30 ثانیه نگه دارید. این حرکت را حداقل 6 بار تکرار کنید.

بعد از از بین بردن جرم اتو در داخل مخزن آب اتو بخار، علاوه بر ماده جادویی، املاح رسوب زدایی شده نیز وجود دارند

 مخزن را خالی کنید

اتوی خود را از برق بکشید و بگذارید دوباره خنک شود. به سراغ مخزن آب بروید و باقی مانده مخلوط جادویی آب و سرکه درون مخزن را خالی کنید، در باقی مانده این مخلوط املاح و مواد معدنی که رسوب زدایی شده‌اند وجود دارند.

مخزن را با یک فنجان (240 میلی لیتر) آب پر کنید، اتو را دوباره روشن کرده و دکمه بخار را نگه دارید این فرایند را آنقدر تکرار کنید تا مطمئن شوید که اتو به طور کامل شسته شده و تمام اثرات سرکه از بین رفته است.

تمیز کردن کف اتو با جوش شیرین

بعضی وقت‌ها در حین اتوکشیدن لباس‌ها، متوجه می‌شوید که کف اتو کثیف شده است. کثیفی کف اتو می‌تواند، باعث لک شدن لباس‌ها شود یا حتی کف آن را خراب کند. در ادامه به شما، چند راه ساده و متفاوت برای کثیفی‌های مختلف کف اتو خواهیم گفت. بعد از امتحان کردن روش‌های گفته شده، آن‌ها را به دوستانتان هم بگوئید. اگر در مورد تمیز کردن کف اتو، نکته‌ای را می‌دانید که در اینجا به آن اشاره نشده خوشحال می‌شویم، در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

نحوه رسیدن ازگیل کال در خانه سه سوته

بخار اتو - از بین بردن جرم اتو

شما با دانستن چند راه ساده، به راحتی می‌توانید کف اتوی خود را از لکه‌های مختلف پاک کنید

در اولین قدم مطمئن شوید که اتو خاموش است. اتوی داغ به شما آسیب وارد می‌کند.

یک گوش پاک کن بردارید و تکه‌های سفید باقی مانده روی مجرای کف اتو را تمیز کنید. این فرایند موجب می‌شود محلول بر سطح اتو نفوذ کرده و آن را تمیز کند.

کمی جوش شیرین در داخل نصف فنجان سرکه بریزید و آن‌ها را با یکدیگر مخلوط کنید. یک دستمال لطیف برداشته و به آن محلول زده و بر کف اتو به صورت دورانی بزنید. اگر کف اتو به شدت آلوده است فشار بیشتری روی آن وارد کنید. این امر به شما این امکان را می‌دهد تا باقی مانده تمام رسوبات را از کف اتو پاک کنید.

هرگز برای تمیز کردن کف اتو بخار که به آن پارچه چسبیده و یا لکه سوختگی روی آن است از سیم ظرفشویی استفاده نکنید

یک پارچه سفید و تمیز بردارید و کمی با آب مرطوبش کنید. پارچه را به صفحه اتو بکشید و به آرامی آن را پاک کنید. شستشو با آب را تا جایی ادامه دهید که کف اتو عاری از هرگونه لک و کثیفی شود.

هرگز برای پاک کردن کف اتوی خود از سیم ظرفشویی یا مواد پاک کننده ساینده استفاده نکنید. این مسئله موجب می‌شود کف اتوی شما خراشیده شده و یا زنگ بزند. اگر این اتفاق افتاده است بهتر است برای تعمیر اتو به متخصص این کار مراجعه کنید.

لباس چسبیده به اتو را چگونه پاک کنیم

مصاحبه شغلی یا یک قرار دوستانه فرقی نمی‌کند، با لباس چروکیده ظاهر خوبی نخواهید داشت. در اینجا اتو به کمک شما آمده و در کمترین زمان، چروک‌های لباس را باز خواهد کرد. اما اتو کردن می‌تواند سخت و زمان‌بر باشد، هنگامی که روی سطح آن تکه‌های سوخته لباس چسبیده باشد. اگر برای شما نیز این سوال شده است که، لباس چسبیده به اتو را چگونه پاک کنیم در ادامه با ما همراه باشید.

چه در حال تمیز کردن اتو باشید چه در حال استفاده از آن، اتو وسیله خطرناکی بوده و باید احتیاط کنید. پس در تمام روش‌هایی که در ادامه گفته خواهد شد، مراقب باشید و محتاط عمل کنید.

اتو را به برق وصل کرده و درجه حرارت و گرمای آن را، در کمترین حد ممکن تنظیم کنید. صبر کنید تا اتو گرم شود، در این شرایط از دست زدن به اتو خودداری کنید. با گرم شدن اتو، پارچه سوخته و چسبیده به کف آن آرام آرام شروع به نرم شدن می‌کند.

حالا اتو را خاموش کرده و بگذارید خنک شود، سپس یک کفگیر چوبی یا سیلیکونی بردارید. آن را به آرامی روی کف اتو، که لباس به آن چسبیده است بکشید. لباس چسبیده به اتو، به خاطر حرارت ملایمی که دیده نرم شده است و به راحتی کنده خواهد شد.

پاک کردن پلاستیک از کف اتو

برای پاک کردن پلاستیک از کف اتو چه باید کرد؟ معمولا اگر پلاستیک به کف اتو بچسبد با حرارت دیدن از کف اتو جدا می شود.

تمیز کردن کف اتوی سوخته - از بین بردن جرم اتو

ولی اگر همچنان پلاستیک به کف دستگاه شما چسبیده است، بهتر است اتو را کاملاً داغ کنید و بعد با یک پارچه کتان و یا هر پارچه زبر دیگری محکم روی کف اتو بکشید. این کار را چند بار انجام دهید تمام لکه های چسبیده به کف دستگاه از بین رود.

تميز كردن کف اتو بخار

گاهی اوقات جرم و رسوب مخزن اتو به کف اتو نیز سرایت می‌کند. در واقع هنگامی که کف اتو رسوب داشته باشد، شک نکنید که به لباستان نیز آسیب می‌رساند و ممکن است لکه‌های خطرناکی روی لباس ایجاد کند. ابن اهمیت از بین بردن جرم اتو  را دو چندان می کند.

 لیمو ترش

یکی از روش‌های تمیز کردن کف اتو، استفاده از لیمو ترش است. در صورتی که می‌خواهید زنگ‌ زدگی کف اتو را تمیز کنید تا لباستان در اثر اتو نارنجی و لک نشود، مقداری لیمو ترش روی کف اتو بزنید و سپس آن را با یک حوله تمیز و خشک کنید. همچنین منافذ کف اتو را می‌توانید به وسیله گوش پاک‌کن آغشته به لیمو ترش پاک کنید.

ترفند تميز كردن كنترل تلويزيون | دیگه نیاز به کاور نداری !

 سرکه و نمک

روش دوم جرم گیری اتو با کمک سرکه و نمک است. در صورتی که کف اتو شامل رسوب و جرم است، شما می‌توانید مقداری سرکه سفید و نمک را با یکدیگر ترکیب کنید و آن را روی اتو بزنید. سپس کف اتو را با یک دستمال نخی تمیز کنید تا اثری از رسوب روی اتو باقی نماند.

خمیر جوش شیرین

در صورتی که روی کف اتو جرم یا لکه سوختگی ایجاد شده که با هیچ روش از بین نمی‌رود، شما می‌توانید مقداری جوش شیرین را با چند قطره آب مخلوط کنید تا خمیر جوش شیرین حاصل شود. سپس این خمیر را به کف اتو بزنید و کمی صبر کنید تا خشک شود. پس از آن خمیر جوش شیرین را از کف اتو پاک کنید. همچنین به منظور تمیز منافذ اتو می‌توانید از خلال دندان نیز استفاده کنید.

الکل صنعتی

در صورتی ک روی اتو اثری از پلاستیک آب شده یا لکه سوخته باقی مانده است، شما می‌توانید مقداری پنبه را به الکل صنعتی آغشته کنید و آن را روی کف اتو بکشید. این روش کارآمدی به منظور پاک کردن لکه روی اتو است.

کاربرد خمیر دندان

اگر کف اتو جرم گرفته است و کمی سوخته به نظر می‌رسد، مقداری خمیر دندان را روی یک پارچه نرم قرار دهید و با حرکات دوار کف آن را پاک کنید. قبل از شروع کار اطمینان حاصل کنید که اتو کاملاً خنک است. با پاک کردن خمیر دندان با یک پارچه مرطوب کار را تمام کنید.

خمیر دندان برای تمیز کردن کف اتو - از بین بردن جرم اتو

انواع کف اتو را می‌شناسید؟

قبل از اینکه برای تمیز کردن کف اتو اقدام کنید، ابتدا باید جنس و ساختار آن را بشناسید. با شناخت کافی در مورد انواع کف اتو، در حین تمیزکاری به دستگاه خود آسیبی نخواهید زد.

به طور کلی کف اتو به سه دسته سرامیک، تیتانیوم و استیل تقسیم می‌شود. کف استیل اتو، از کروم و فولاد ضد زنگ ساخته شده و گرما را به خوبی منتقل می‌کند.

کف‌های سرامیکی نیز، ضد لکه بوده و گرما را سریع و یکدست منتقل می‌کنند. کفه‌های سرامیکی نیز، در برابر خوردگی بسیار مقاوم و با دوام هستند.

کفه‌های استیل که بیشتر در اتو‌های معمولی و بدون بخار به کار می‌روند در حال حاضر محبوبیت زیادی ندارند. این اتوبخار‌هایی با کفه‌های سرامیکی و تیتانیوم هستند که، در بازار فروش بسیاری دارند.

محافظ کف اتو

با هر بار شستشوی لباس، اتو را به برق زده و از آن برای از بین بردن چروک لباس استفاده می‌کنیم. اگر از استفاده کنندگان همیشگی اتو باشید، می‌دانید که اتو کردن جنس‌های مختلف لباس کار آسانی نیست. بعضی از جنس‌های لباس با حرارت مستقیم اتو، خراب شده و از قواره می‌افتند. با استفاده از محافظ کف اتو، لباس‌ها آسیب ندیده و نمی‌سوزند. همچنین این محافظ، مانع از سوختگی کف اتو شده و از افتادن لک روی آن جلوگیری می‌کند.

استفاده از کاور اتو برای اتو کاری - از بین بردن جرم اتو

چرا از بین بردن جرم اتو  و تمیز کردن اتو بخار و پرس اهمیت دارد؟

اتوبخار علاوه بر از بین بردن چروک لباس‌های مختلف در ضدعفونی کردن آنها تحت تاثیر گرما و بخار ایجاد شده نیز تاثیر دارد. در صورتی که تمیز کردن مداوم این اتو پرس و بخار با مواد ضدعفونی کننده طبیعی و شیمیایی جدی نگیرید به مرور زمان لکه‌ها و جرم ایجاد شده بر سطح اتوبخار بر روی لباس سرایت کرده و ایجاد لکه و آلودگی می‌کند.

همین طور رسوب گیری اتوپرس و بخار با جلوگیری از تامین بخار کافی برای اتو کردن لباس‌ها همراه است، این امر نیز بر اهمیت توجه به تمیزی اتو پس از هر بار استفاده می‌افزاید.

سخن آخر

ما در این مطلب چندین روش خانگی برای از بین بردن رسوب و جرم اتو را به شما آموزش دادیم. همچنین شما می توانید با توجه به نکات ذکر شده کف اتوی خود را تمیز کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

22 مرداد 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *