افتتاح حساب ترکیه
رفع زردی زیر بغل لباس

رفع زردی زیر بغل لباس با کمک روش های خانگی خوشبختانه امکان پذیر است. در این مقاله از شادمگ به شما آموزش می دهیم چگونه لکه ی عرق، لکه ناشی از استفاده از مام زیر بغل و… را از روی لباس سفید و رنگی از بین ببرید.

عرق کردن - رفع زردی زیر بغل لباس

پیشگیری از لکه زیربغل لباس و از بین بردن بوی بد بدن

زردی زیربغل لباس تنها محدود به لباس‌های سفید نیست و روی لباس‌های مشکی هم این لکه را می‌توان به صورت سفیدی مشاهده کرد. این مشکل زمانی پیش می‌آید که عرق پوست و باکتری‌های موجود در آن با ترکیبات دئودورانت مخلوط می‌شود و ماده زرد و چسبناکی را به جا می‌گذارد. اما همیشه پیشگیری بهترین راه است و اگر می‌خواهید لباس‌های محبوبتان به لکه زرد دئودورانت آلوده نشود نکات زیر را رعایت کنید:

  • پس از دئودورانت زدن صبر کنید تا خشک شود سپس لباس خود را بپوشید یا این که سعی کنید پارچه لباس تا حد ممکن با زیربغل شما تماس نداشته باشد.
  • لباس‌های روشن را بلافاصله پس از درآوردن بشویید تا باکتری‌ها و عرق روی آن تثبیت نشوند و لکه زرد به جا نگذارند.

روش های رفع زردی زیر بغل لباس با روش های خانگی

آسان ترین روش برای از بین بردن لکه عرق

یک راه خیلی ساده برای پاک کردن زردی دور یقه، زیر بغل و از بین بردن چرک مردگی لباس وجود دارد و اون هم شستن لکه با صابون است.

کافی است محل لکه را زیر آب گرم ( تا حدی که به لباس آسیب نزند آب داغ باشد. ) بگیرید و روی آن صابون بکشید و با دست چنگ بزنید. این راهکار ساده برای لکه های زردی که تازه ایجاد شدن یا کم هستند، مثل زردی دور یقه پیراهن خیلی خوب جواب می دهد و چون تو هر حمامی صابون پیدا می شود خیلی هم راحته.

اما اگر لکه زرد روی لباس شما با این روش از بین نرفت، بهتر است راه های بعدی را امتحان کنید.

لکه ی زیر بغل - رفع زردی زیر بغل لباس

رفع زردی زیر بغل لباس با آب و آبلیمو

مقدار مساوی آب و آبلیمو را با هم مخلوط کنید و این محلول را روی محل لکه بمالید و در به مدت یک ساعت مقابل تابش نور خورشید قرار دهید. سپس لباس را آبکشی کنید و در ماشین لباسشویی به روش معمول بشویید، اگر لکه از بین رفته بود لباس را خشک کنید.

همان طور که می‌دانید آبلیمو اثر سفید کننده دارد و نور خورشید هم این اثر را تشدید می‌کند در نتیجه این دو در کنار هم می‌توانند لکه را از بین ببرند. البته این روش برای لباس‌های سفید نازک و سبک مثل تیشرت کاربرد دارد و برای لباس‌های رنگی یا مشکی بهتر است روش دیگری را امتحان کنید.

پاک کردن لکه روی لباس با روش‌ ها و فوت‌ و فن‌ های هوشمندانه‌

پاک کردن لکه زرد عرق روی لباس سفید ، زیرپوش و لباس زیر

در این روش چون از سفیده کننده استفاده می شود. برای البسه‌ای بکار می رود که محلول سفید کننده به آن ها آسیب نمی زند. اما فوق العاده عمل می کند و سخت ترین لکه های عرق که روی لباس مانده را هم از بین می برد.

مواد لازم برای برای پاک کردن لکه عرق با این روش:

  • جوش شیرین ۲ تا ۳ قاشق غذا خوری
  • سرکه نصف استکان
  • سفید کننده یک استکان
  • پودر لباس شویی دستی
  • آب داغ ۲ تا ۳ لیتر

برای پاک کردن لکه های زرد زیر بغل لباس همه لباس هایی که لکه عرق دارند را در تشت قرار دهید. روی آنها آب داغ بریزید تا آب روی آن ها را بگیرد و بعد جوش شیرین و سرکه و سفید کننده را به ترتیب روی لباس ها بریزید. کمی تشت یا لباس ها را جایجا کنید تا این مواد به همه لباس ها مخصوصاً جاهایی که لکه عرق دارد، برسد.

یک ساعت صبر کنید. بعد لباس ها را بشویید. به همین راحتی تمام لکه های زرد ایجاد شده در زیر بغل و قسمت های دیگه لباس پاک می شود.

رفع زردی زیر بغل لباس با پودر رختشویی

رفع زردی زیر بغل لباس با پودر رختشویی

پودر رختشویی معمول‌ترین ماده‌ای است که برای لکه‌بری به کار می‌رود. قبل از این کار می‌توانید از ماده لکه بر معمول استفاده کنید و لکه را تا حدی پاک کنید. سپس مقداری پودر رختشویی را در آب حل کنید و لباس را نیم ساعت در این محلول قرار دهید سپس آن را به روش معمول با پودر رختشویی در بالاترین دمای ممکن (که برچسب مراقبتی اجازه داده است) بشویید. قبل از این که لباس را خشک کنید مطمئن شوید که لکه پاک شده است، اگر لکه هنوز پابرجا بود روش بعدی را امتحان کنید.

رفع زردی زیر بغل لباس با نمک و آب

برای پاک کردن لکه روی لباس شما به چهار قاشق نمک و یک لیتر آب داغ نیاز دارید. نمک را داخل آب حل کنید و با یک حوله محلول را بردارید و روی محل لکه بمالید. چند دقیقه صبر کنید تا خشک شود سپس نتیجه را مشاهده کنید. در این مرحله می‌توانید لباس را با روش معمول بشویید و اگر اثری از لکه باقی نمانده بود آن را خشک کنید. این روش برای لباس‌های سفید مناسب‌تر است و بهتر است آن را روی لباس‌های رنگی امتحان نکنید.

آسپرین و رفع زردی زیر بغل لباس سفید

اگر با جوش شیرین جواب نگرفتید یا این ماده را در اختیار نداشتید سراغ قفسه داروها بروید. چند عدد قرص آسپرین بردارید و خرد کنید و به شکل پودر درآورید. این پودر را با مقداری آب مخلوط کنید تا خمیری شود.

چطور برای اربعین ثبت نام کنیم ؟ راهنمای مرحله به مرحله ثبت نام پیاده روی اربعین ۱۴۰۲

خمیر به دست آمده را روی محل لکه بمالید و اجازه دهید به مدت چند ساعت در این حالت باقی بماند و خشک شود. سپس لباس را با آب گرم آبکشی کنید و در ماشین لباسشویی به روش معمول بشویید. اگر لکه پاک شده بود لباس را خشک کنید. البته به خاطر داشته باشید که این روش فقط برای لباس‌های سفید مناسب است و می‌تواند به لباس‌های رنگی و مشکی شما صدمه بزند.

رفع زردی زیر بغل لباس با جوراب بلند نایلونی

این روش غیرمعمول برای لکه زیربغل لباس های رنگی و لکه به جا مانده از دئودورانت رولی بهترین گزینه است. یک جوراب نایلونی یا یک حوله خشک و یا حتی یک لنگه جوراب تمیز هم می‌تواند برای این ترفند قابل استفاده باشد. این حوله یا جوراب را روی محل لکه بمالید سپس آن را داخل ماشین لباسشویی با پودر رختشویی و سرکه بشویید.

عرق کردن زیربغل - رفع زردی زیر بغل لباس

از بین بردن لکه زرد عرق لباس رنگی

لباس های رنگی هم ممکن است به مرور در زیر بغل و دور یقعه و حتی سرآستین آنها زرد شود. اما برای اکثر لباس های رنگی نمی توان از سفید کننده استفاده کرد. چون ممکن است به رنگ آنها آسیب بزنند. بنابراین برای پاک کردن لکه عرق لباس های رنگی اینکار را انجام دهید:

سرکه سفید را گرم کنید و در محل لکه بریزید. بعد از ۵ دقیقه محل لکه را با صابون یا مایع ظرف شویی بشویید. بعد هم لباس را در ماشن لباس شویی در دمای ۴۰ درجه با پودر لباسشویی بشویید.

توجه: اگر لکه خیلی مانده و کهنه شده یا خیلی زیاد است، پیشنهاد می کنم برای اینکه بهتر عمل کند، کمی جوش شیرین هم بعد از ریختن سرکه، روی محل لکه بریزید.

شاید دوست دارید بدانید چرا بعد از عرق کردن لکه زرد روی لباس ایجاد می شود ؟

عرق در حالت عادی سفید رنگ است. اما در روی بدن با ترکیبات آلومینیومی و اسیدی ترکیب می شود و به دلیل وجود مقدار بسیار کم اوره در عرق، لکه های زرد رنگ در لباس بخصوص جاهایی که بیشتر عرق می کنیم مثل زیر بغل به وجود می آید.

اگر از مام یا دئودورانت برای از بین بردن بوی بد عرق و کم کردن میزان عرق استفاده می کنید، احتمال ایجاد لکه زرد عرق در لباس‌هایتان بیشتر می شود. چون دئودورانت داری ترکیبات آلومینیومی و اسیدی می‌باشد. به همین منظور بهتر است از آن ها کمتر استفاده شود.

بهترین روش نگهداری از آجیل برای طولانی مدت

رفع زردی زیر بغل لباس با گوشت

یک راه دیگر استفاده از گوشت است البته شاید راه به‌صرفه‌ای نباشد ولی می‌توانید لباس را کمی مرطوب کنید و یک قطعه گوشت را روی لکه قرار دهید و بعد از چند دقیقه لباس را بشویید.

ترفندهایی که در کاهش تعریق بدن و ایجاد لکه پیشگیری می کند

یکی از ترفندهایی که در کاهش تعریق بدن و پنهان ساختن علائم آن مؤثر است انتخاب لباس‌هایی از پارچه‌های طبیعی است بنابراین اگر بدنتان مستعد تعریق زیاد است بهتر است در انتخاب جنس لباس دقت بیشتری به خرج دهید. در ادامه برخی از پارچه‌های طبیعی را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

بوی بد زیربغل - رفع زردی زیر بغل لباس

پنبه

تقریباً برای همه ما مشهود است که پنبه یکی از سازگارترین و مقرون به‌ صرفه‌ترین پارچه‌های طبیعی است که بیش‌تر از سایر پارچه‌ها نیز در دسترس قرار دارد. در واقع پنبه یکی از رایج‌ترین الیاف طبیعی در جهان است که احتمالاً در تمامی فصول سال می‌توانید از آن استفاده کنید.

یک واقعیت انکارناپذیر در مورد پارچه‌هایی از جنس پنبه این است که بسیار برای فصول گرم مناسب هستند و امکان تنفس را برای پوست ممکن می‌سازند. پنبه به‌ عنوان یک پارچه قابل‌ تنفس نیز شناخته شده است.

این بدان معنی است که رطوبت ناشی از تعریق بروی پوست نمانده و تبخیر می‌شود، علاوه بر این قادر است رطوبت بدن را جذب کند. پنبه بسیار سبک، نرم و سازگار با پوست است.

کتان

پارچه‌های کتانی احتمالاً یکی از بهترین پارچه‌ها برای آب‌ و هوای گرم شناخته‌ شده‌اند. پارچه‌ های کتانی نیز همانند پنبه از الیاف طبیعی ساخته شده و به‌ اندازه پنبه می‌توانند بدنتان را در هوای گرم خنک نگه دارند.

به‌طور خلاصه می‌توان گفت که این پارچه برای فصول گرم سال بسیار مفید است. علاوه بر این کتان یک الیاف طبیعی بسیار قوی با ماندگاری بالا است. بنابراین برای مبارزه با زیاد عرق کردن بدن در فصول گرم می‌توانید لباس‌هایی از جنس کتان بپوشید.

ماندگاری کتان بسیار بالاست این بدان معنا است که علائم گرمازدگی در آن بسیار ضعیف است. مزیت پارچه کتان این است که تارهای کمتری در آن بکار رفته است این یعنی زمانی که دمای بدن به‌ طور قابل‌ توجهی بالا رود کتان امکان بیشتری برای تنفس پوست فراهم می‌سازد.

پشم

برخلاف تصور همه که گمان می‌کنند پارچه‌های پشمی به دلیل متراکم و ضخیم بودن فقط برای آب‌ و هوای سرد مناسب هستند اما این‌ طور نیست. پارچه‌های پشمی کم تراکم‌تر از کتان بافته شده‌اند و نازک‌تر به نظر می‌رسند و به همان اندازه کتان برای آب‌وهوای گرم نیز مناسب هستند.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: شادی همتی

آخرین بروز رسانی

21 اردیبهشت 1402

بروز رسانی توسط

شادی همتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *