افتتاح حساب ترکیه
دمنوش برای درمان خلط

کدام دمنوش برای درمان خلط گلو و سینه موثر است؟ برای خلاصی از خلط گلو و سینه راهکار های مختلفی وجود دارد، اما استفاده از دمنوش برای درمان خلط یکی از پر طرفدارترین روش هاست. شادمگ بهترین دمنوش ها برای درمان خلط را به شما معرفی کرده است.

دمنوش برای درمان خلط

دمنوش برای سرماخوردگی - دمنوش برای درمان خلط

از دمنوش عسل و زنجبیل استفاده کنید

اگر به دنبال درمان سرفه خلط دار با دمنوش هستید، بهتر است دمنوش عسل و زنجبیل را امتحان کنید. برای تهیه این دمنوش باید یک قاشق غذاخوری عسل را با یک قاشق چای‌خوری آب زنجبیل تازه و آب گرم ترکیب کنید. این دمنوش به تسکین گلو درد و درمان این نوع سرفه کمک می‌کند. این دمنوش برای درمان سرفه های خلط دار نیز موثر است.

نعنا دمنوش برای خلط و سرفه

دمنوش نعنا از قدیم برای درمان سرماخوردگی استفاده می شده است. نعنا خاصیت ضد میکروبی آنتی اکسیدان و خواص ضد درد دارد. دمنوش نعنا به درمان گرفتگی بینی و خلط گلو هنگام سرماخوردگی کمک زیادی می کند.

یک مشت نعنای تازه را با ۳ لیوان آب جوش دم کنید و روزی ۳ بار از این دمنوش مصرف کنید برای این که تاثیر آن بهتر شود می توانید با عسل شیرین کنید.

از این دمنوش  می توانید به صورت روزانه استفاده کنید.

زنجبیل دمنوش برای خلط گلو

زنجبیل خاصیت ضد التهابی و آنتی باکترال بالایی دارد و برای کاهش خلط گلو ناشی از سرماخوردگی بسیار مفید است. یک بند انگشت زنجبیل تازه را خرد کرده با ۳ لیوان آب جوش دم کنید و روزی ۳ بار بنوشید.

دمنوش زنجبیل را می توانید دو روز در هفته استفاده کنید.

علائم آنفولانزا را می شناسید. حتما قبل از فصل سرما سری به این مطلب برنید.

خلط گلو - دمنوش برای درمان خلط

اکالیپتوس دمنوش برای خلط گلو

دمنوش اکالیپتوس معمولا برای درمان علایم سرماخوردگی استفاده می شود و به درمان التهاب سینه، بینی و خلط گلو استفاده می شود. اکالیپتوس خواص ضد باکتری و ضد قارچی دارد.

۱ قاشق چایخوری برگ خرد شده اکالیپتوس را با ۱ لیوان آب جوش به مدت ۱۵ دقیقه دم کنید روی ۳ بار از این دمنوش به همراه عسل میل نمایید. استفاده از بخور اکالیپتوس و مالیدن روغن اکالیپتوس جلوی بینی هم به درمان سریعتر خلط گلو کمک می کند.

شیرین بیان

شیرین بیان از قدیم در طب سنتی برای درمان بیماری های زیادی از جمله سرفه ، عفونت و مشکلات هاضمه استفاده می شده است. مطالعات نشان داده است که شیرین بیان رشد بسیاری از باکتری ها، قارچ ها و حتی ویروس ها را مختل می کند.

شیرین بیان با خواص ضد باکتری و ضد التهابی و آنتی اکسیدان  که دارد می تواند به کاهش خلط گلو کمک کند ضمن این که می تواند تکرار سرفه را بین ۳۰ تا ۷۸ درصد کاهش دهد. ۱ قاشق چایخوری پودر شیرین بیان را با ۳ لیوان آب جوش به مدت ۱۰ دقیقه دم کنید و روزی ۳ بار از آن بنوشید.

دمنوش دارچین

دارچین هم خواص ضد باکتری و ضد التهابی دارد. یک قاشق غذاخوری چوب دارچین خرد شده را با ۳ لیوان آب جوش دم کرده و روزی ۳ بار بنوشید. کم کم خلط  گلوی شما رقیق خواهد شد.

آویشن دمنوش برای خلط گلو

آویشن معمولا برای ادویه استفاده می شود ولی خواص ضد میکروبی قوی ای دارد و برای درمان سرفه و خلط گلو مناسب است. ۱ و نیم لیوان آب جوش را با ۱ قاشق مرباخوری برگ خشک آویشن یا ۳ ساقه تازه آویشن به مدت ۱۰ دقیقه دم کرده و سپس با عسل شیرین کرده روزی ۳ بار بنوشید.

خلط سینه - دمنوش برای درمان خلط

دمنوش برای رفع خلط گلو زردچوبه

کورکومین ماده فعال زردچوبه خاصیت آنتی باکتریال دارد که باکنتری های عامل ایجاد موکوس را سرکوب کرده و سیستم ایمنی را بهبود می دهد. یک قاشق چایخوری پودر زردچوبه را یک لیوان آب داغ اضافه کرده بعد از ۱۰ دقیقه صاف کرده با عسل شیرین کنید و بنوشید.

خشکی لب در ماه رمضان را با 4 روش خانگی موثر درمان کنید

از زردچوبه می توانید برای قرقره هم استفاده کنید. ۱ قاشق چایخوری زردچوبه و ۱ قاشق چایخوری نمک را به ۱ لیوان آب داغ اضافه کرده هم بزنید تا نمک حل شود صبر کنید ولرم که شد صاف کرده روزی ۳ بار قرقره کنید.

سایر رو های درمان خلط گلو

مایعات بنوشید

مهم‌ترین و ساده‌ترین راهکاری که می‌توانید برای درمان سرفه خلطی استفاده کنید، نوشیدن آب ولرم است. مصرف مایعات به رقیق شدن مخاط و پاکسازی خلط در قفسه سینه و بینی کمک می‌کند. از طرف دیگر نوشیدن آب گرم موجب کاهش سرفه و آسیب به گلو می‌شود و درد قفسه سینه و گلو را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. بهترین روش برای درمان سرفه خلط دار در کودکان نیز کمک گرفتن از مایعات ولرم است.

آب نمک غرغره کنید

مطالعات نشان می‌دهد که غرغره کردن آب گرم و نمک می‌تواند به تسکین علائم سرماخوردگی و کاهش ترشح مخاط کمک زیادی کند. برای این کار باید نصف قاشق چای‌خوری نمک را با یک فنجان آب گرم ترکیب کنید. سپس سر خود را به عقب خم کنید و به مدت ۳ تا ۶ دقیقه آب نمک را غرغره کنید.

از بخور گرم استفاده کنید

یکی از رایج‌ترین و محبوب‌ترین روش‌های درمان سرفه خلط دار در طب سنتی استفاده از بخور گرم است. بخار آب گرم به شل شدن مخاط و رفع گرفتگی سینه و کاهش سرفه کمک می‌کند. برای بخور می‌توانید برای چند دقیقه سر خودتان را در مقابل بخار آب گرم قرار دهید و چند نفس عمیق بکشید تا بخار گرم وارد بینی و ریه‌ها شود.

سرفه خلط دار - دمنوش برای درمان خلط

عسل مصرف کنید

برای درمان سرفه خلط دار به روش خانگی می‌توانید از عسل استفاده کنید. عسل قویترین داروی گیاهی ضد سرفه خلط دار است که به نرم شدن گلو و کاهش خلط کمک زیادی می‌کند. عسل خاصیت ضد التهابی دارد و می‌تواند به درمان این نوع سرفه کمک کند. مطالعات نشان می‌دهد که مصرف عسل حتی از داروهای سرفه مثل دیفن هیدرامین (Diphenhydramine) نیز موثرتر عمل می‌کند.

از خوراکی‌های مفید استفاده کنید

مطالعات نشان می‌دهد که مصرف خوراکی‌هایی مثل پیاز، سیر، لیمو و فلفل هندی به درمان سرفه خلطی کمک می‌کند. استفاده از فلفل و غذاهای تند موجب تحریک جریان مخاط و تسکین موقت سرفه می‌شود. فراموش نکنید برای درمان سرفه خلط دار سیگار را کنار بگذارید تا مشکل شما تشدید نشود.

آب نمک را داخل بینی خود اسپری کنید

برای درمان سرفه خلط دار آنفولانزا یا سرماخوردگی می‌توانید از اسپری آب نمک استفاده کنید. شستشوی داخل بینی و سینوس‌ها با آب نمک می‌تواند به پاکسازی مجرای بینی و کاهش مخاط کمک زیادی کند. برای این کار می‌توانید از اسپری‌های نمک مخصوص بینی استفاده کنید یا خودتان در خانه با ترکیب آب مقطر و مقداری نمک و ریختن آن در بطری‌های مخصوص اسپری دار، یک محلول شستشو آماده کنید.

از روغن اکالیپتوس کمک بگیرید

یکی از رایج‌ترین روش‌های درمان سرفه خلط دار بعد از سرماخوردگی و آنفولانزا استفاده از روغن اکالیپتوس است. برای این کار می‌توانید مقداری از روغن را روی قفسه سینه خود ماساژ دهید. راهکار بعدی این است که چند قطره روغن اکالیپتوس را در بخر آب گرم بریزید، سپس در برابر بخار قرار بگیرید و چند نفس عمیق بکشید.

با آب گرم دوش بگیرید

یک راهکار مناسب برای درمان سرفه خلط دار اطفال و بزرگسالان، حمام کردن با آب گرم است. بخار آب گرم موجب شل شدن مخاط و پاکسازی بینی و گلو می‌شود و فشار سینوسی را کاهش می‌دهد.

میوه فراوان بخورید

مطالعات نشان می‌دهد که مصرف میوه‌های تازه و سبزیجات سالم می‌تواند به کاهش مشکلات تنفسی و درمان سرفه کمک کند. زمانی که بدن شما ویتامین و آنتی‌اکسیدان‌های مفید دریافت می‌کند، راحت‌تر با عفونت و بیماری‌ها مقابله می‌کند و بدن سریع‌تر بهبود پیدا می‌کند.

راهکارهای موثر و ساده برای درمان شوره سر خانگی | از همین حالا اقدام کنید !

دمنوش برای درمان خلط - حساسیت دندان به سرما و گرما

شلغم بخورید

اگر با خودتان فکر می‌کنید که برای درمان سرفه خلط دار چه بخوریم، پیشنهاد ما شلغم است. شلغم آب پز شده یکی دیگر از بهترین خوراکی‌ها برای درمان این سرفه است. پیشنهاد می‌شود برای درمان سرفه خلط دار امیکرون و نرم کردن سینه بعد از آنفولانزا و سرماخوردگی هم از شلغم و هم از آب آن استفاده کنید.

از نشاسته کمک بگیرید

درمان سرفه خلط دار با نشاسته یکی از روش‌هایی است که از قدیم از آن استفاده می‌شد. برای این کار باید مقداری نشاسته را در آب سرد حل کنید. سپس آن را به شیر یا آب داغ اضافه کنید و خوب هم بزنید. می‌توانید از این نوشیدنی برای پاکسازی مجاری تنفسی استفاده کنید.

شیر بادام میل کنید

برای درمان سرفه خلط دار حساسیتی که معمولا در افراد مبتلا به آلرژی و سینوزیت ایجاد می‌شود، می‌توانید از شیر بادام استفاده کنید. شیر بادام یک درمان فوق‌العاده برای رفع سرفه خلط دار، تنگی نفس، خشونت سینه و حنجره است که به تسهیل خروج خلط سینه نیز کمک می‌کند. برای تهیه شیر بادام باید بادام خام را با آب و عسل ترکیب و مواد را به خوبی میکس کنید.

از داروهای گیاهی کمک بگیرید

برای درمان سرفه خلط دار با دارو گیاهی می‌توانید از دمنوش آویشن، دمنوش عسل و فلفل سیاه و همچنین داروهای گیاهی موجود در داروخانه‌ها کمک بگیرید.

چگونه می توان از خلط گلو جلوگیری کرد ؟

برای جلوگیری از خلط گلو هوا را مرطوب نگه دارید

هوای خشک، بینی و گلو را آزار می دهد و باعث خلط بیشتر به شکل روان کننده می شود. قرار دادن یک دستگاه بخور خنک در اتاق خواب می تواند خواب خوبی را ایجاد کند و بینی را خوب و راحت نگه دارد و از گلو درد جلوگیری کند.

سرماخوردگی - دمنوش برای درمان خلط

نوشیدن مقدار زیادی مایعات برای جلوگیری از خلط گلو

برای درمان خلط پشت حلق بدن باید مرطوب بماند تا مخاط را رقیق نگه دارد. هنگامی که یک فرد بیمار است، مصرف مایعات بیشتر خلط را رقیق می کند و کمک می کند سینوس ها تخلیه شوند و افراد مبتلا به آلرژی های فصلی نیز ممکن است بفهمند هیدراته بودن به جلوگیری از گرفتگی کمک می کند.

استفاده از لیف حمام گرم و مرطوب برای صورت

این می تواند یک درمان تسکین دهنده برای درد سینوسی باشد، مرطوب کردن از طریق یک پارچه خیس راهی سریع برای بازگشت رطوبت به بینی و گلو است و همچنین گرما به تسکین درد و فشار کمک می کند و شاید ساده ترین درمان خانگی خلط گلو باشد.

سر را بالا نگه دارید

برای درمان خانگی خلط پشت حلق و هنگامی که بالا رفتن خلط آزار دهنده است، ممکن است خوابیدن روی چند تا بالش یا روی یک صندلی راحت کمک کند و صاف خوابیدن می تواند ناراحتی را افزایش دهد، چون ممکن است احساس شود که مخاط پشت گلو جمع می شود.

با احتیاط از شر خلط خلاص شوید

وقتی خلط از ریه ها از داخل گلو بالا می رود، بدن احتمالاً سعی می کند آن را از بین ببرد و تف کردنش سالم تر از بلعیدن آن است و از بین بردن خلط گلو را سرعت ببخشید.

استفاده از اسپری بینی یا شستشو

اسپری آب نمک می تواند خلط و بینی را از سینوس ها پاک کند و درمان سریع خلط گلو باشد. به دنبال اسپری های استریل باشید که تنها حاوی سدیم کلرید هستند و در هنگام شستشو از آب مقطر و یا آب استریل استفاده کنید.

دوری از سیگار و دود درجه دوم

سیگار کشیدن و دود درجه دوم یعنی قرار گرفتن در معرض دود سیگار باعث ایجاد خلط بیشتر می شوند.

به حداقل رساندن استفاده از داروهای ضد گرفتگی بینی

برای از بین بردن خلط پشت حلق در استفاده از دارو زیاده روی نکنید. اینها در حالی که آن ها ترشحات بینی را خشک می کنند و می توانند آبریزش بینی را کاهش دهند، ممکن است جلوگیری از خلط را سخت تر کند.

15 روش ساده و موثر خانگی برای پیشگیری از آلزایمر

سرفه - دمنوش برای درمان خلط

چک کردن آلرژی

آلرژی های فصلی می توانند منجر به آبریزش بینی یا خلط بینی و مخاط اضافی شوند.

اجتناب از محرک ها برای جلوگیری از خلط گلو

مواد شیمیایی، رایحه ها، و آلودگی ها می توانند باعث تحریک بینی، گلو و مجاری هوایی شوند که این باعث ایجاد خلط بیشتر می شود و درمان خلط دائمی گلو را دشوار می سازد.

تشخیص واکنش های غذایی

برخی غذاها می توانند باعث واکنش هایی شوند که موجب آلرژی فصلی می شوند و آن ها ممکن است باعث خارش بینی و گلو شوند که منجر به خلط زیادی می شود پس هر گونه غذایی که باعث افزایش خلط یا مخاط می شود را برای درمان بلغم گلو استفاده کنید.

اجتناب از کافئین برای درمان خلط گلو

اگر در حد افراط مصرف شود منجر به کم شدن آب بدن می شود و وقتی خلط یک مشکل است، اگر شما هم می پرسید که برای خلط گلو چی بخوریم، پیشنهاد می شود نوشیدنی های گرم و غیر کافئینی بنوشید.

اجتناب از غذاهایی که باعث برگشت اسید معده می شوند

میدانید که درمان خانگی خلط پشت حلق و سردی معده بهم مرتبط هستند و این بدلیل این است که یکی از علل خلط گلو و پشت حلق، سردی معده است که گاها میتواند در بازگشت اسید معده هم نقش داشته باشد. برگشت اسید می تواند منجر به افزایش خلط شود و افرادی که سوزش سر دل دارند باید از غذاهای تحریک کننده اجتناب کنند.

رنگ خلط سینه نشانۀ چیست ؟

همان‌طور که گفتیم، خلط سینه رنگ‌های متفاوتی دارد. رنگ خلط سینه به عامل آن وابسته است. در این بخش یک طبقه‌بندی از خلط سینه بر اساس رنگ‌هایشان انجام داده‌ایم:

خلط سینه روشن و شفاف

وقتی خلط سینه شفاف و روشن است، به این معناست که بخش‌ بالایی دستگاه تنفسی یا سینوس‌ها دچار عفونت شده‌اند. غشای مخاطی در چنین شرایطی غلیظ می‌شود و به دلیل کاهش رطوبت تراکم پیدا می‌کند.

درمان خلط گلو - دمنوش برای درمان خلط

خلط سینه زرد یا سبز

اگر خلط سینه زرد و غلیظ باشد، احتمالا نشانۀ آن است که سینوس‌ها یا مجاری تنفسی تحتانی دچار عفونت ویروسی یا باکتریایی شده‌اند.

خلط سینه صورتی

گرچه خلط صورتی رنگ به نظر فانتزی می‌آید؛ اما وجودش نشانۀ آن است که شخص از تجمع مایع در ریه‌هایش رنج می‌برد و دچار اِدِم ریه شده است. البته خلط صورتی گاهی ممکن است نشانۀ خونریزی هم باشد.

خلط سینه قرمز

خلط سینه قرمز معمولاً به دلیل وجود خون در خلط است. وجود خون عموماً نشانۀ عفونت در قفسۀ سینه یا وجود توده در ریه است. همچنین وقتی شخص سرفه‌های شدید کند، ممکن است در خلط خود خون ببیند. در هر صورت بهتر است پزشک دلیل وجود خون در خلط سینه را تشخیص دهد.

خلط سینه قهوه‌ای

خلط قهوه‌ای معمولاً نشان‌دهندۀ وجود خون خشک شده است. دلیل وجود آن خون‌دماغ شدن یا سرماخوردگی در مخاط بینی است. همچنین گفته می‌شود این که نوع خلط سینه بیشتر در کسانی مشاهده می‌شود که از دخانیات استفاده می‌کنند. مصرف شکلات و قهوه هم ممکن است باعث تغییر رنگ خلط سینه به قهوه‌ای شود.

خلط سینه خاکستری و سیاه

خلط خاکستری یا سیاه معمولاً به دلیل ورود خاک یا گردوغبار به دستگاه تنفسی به وجود می‌آید. سیگار کشیدن  هم می‌تواند باعث سیاه یا خاکستری شدن خلط شود. تیره‌تر بودن خلط باید جدی‌تر گرفته شود و برای پیدا کردن علت آن به پزشک مراجعه شود.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: shadi hemati

آخرین بروز رسانی

12 مهر 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *