علت صدای یخچال

علت صدای یخچال چیست؟ احتمالا شما هم صداهای بلند و ناگهانی یخچال را شنیده اید! اما آیا این صدا ها طبیعی است یا به دلیل خرابی قطعات می باشد؟ با شادمگ همراه باشید تا به بررسی علت صدای یخچال بپردازیم.

علت صدای تق تق یا (قولنج شکستن) یخچال

صدا سیستم نوفراست (برفک ضدایی یخچال)

یخچال‌های بدون برفک امروزی به سیستمی هوشمند مجهز هستند. که باعث می‌شود هر از چند گاهی المنت به کار بیافتد و برفک را از بدنه اواپراتور یخچال فریزر پاک کند. این فرآیند به علت گرم شدن المنت در میان حجمی از برفک ممکن است کمی صدا ایجاد کند. ولی چون همیشگی است و صدایی آزاردهنده هم محسوب نمی‌شود. اما وقتی صدا یخچال بیش از اندازه باشد و یا غیرطبیعی باشد قطعا دلیلی دارد که حتما باید از تکنسین تعمیر یخچال کمک بگیرید.

علت داغ شدن بدنه یخچال و روش تعمیر آن را در شادمگ بخوانید.

تعمیر یخچال - علت صدای یخچال

صدای لوله‌های داخلی یخچال

هنگام ساخت یخچال لوله‌های درون بدنه یخچال توسط تزریق یک فوم پوشانده می‌شود. کیفیت بد لوله‌ها یا کیفیت بد فوم باعث می‌شود که لوله‌ها مقداری از فوم فاصله بگیرد و با گرم و سرد شدن و انقباظ و انبساط لوله‌ها صدایی مانند قولنج شکاندن از لوله‌های داخل فوم بگوش می‌رسد. که متاسفانه چون لوله‌ها داخل بدنه هستند در اکثر موارد نمی‌توان این مشکل  را برطرف کرد.

اگر از بوی بد یخچال کلافه اید، از راهکار هایی که شادمگ یادتان می دهد استفاده کنید.

علت صدای یخچال چیست ؟

خراب شدن فن اپراتور

یکی از علت‌های وجود سر و صدای یخچال فریزر خراب‌شدن فن اپراتور است. ممکن است در اثر فرسودگی و یا ضربه خوردن فن موتور دچار مشکل شود به طور معمول سفارش می‌شود که در زمان‌های معینی به‌صورت دوره‌ای یخچال را بازدید کنید. هنگام بازدید حتماً موتور فن را باید روغن‌کاری کنید.

هنگامی که به موتور فن ضربه وارد شده باشد یا اینکه موتور فرسوده و یا خشک شده باشد و روغن‌کاری نشده باشد موتور نمی‌تواند کارکرد روانی داشته باشد و با بدنه برخورد می‌کند این کار خود باعث به‌وجودآمدن سر و صدای یخچال و صدایی ممتد و بلندی مانند تق‌تق می‌شود.

 • راه حل

در این صورت ما به شما پیشنهاد میکنیم که موتور فن را عوض نمایید. چون اگر اقدام به تعمیر موتور نمایید ممکن است بعد از زمان کمی دوباره این مشکل به وجود آید.

10 تکنیک ساده برای براق کردن بدنه یخچال را در شادمگ یادتان داده ایم.

تميز كردن لاستيک لباسشویی با 9 روش خانگی ساده ؛ دیگه خبری از کپک و بوی بد نیست

مشکل تق تق یخچال - علت صدای یخچال

درگیری پروانه و شفت فن

دومین دلیل وجود سر و صدای یخچال درگیری پروانه و شفت فن است که این درگیری باعث به‌وجودآمدن صدای زیادی در یخچال فریزر می‌شود. فن یخچال که متشکل از آرمیچر، پروانه و میل شفت است. پره فن وظیفه خنک‌سازی موتور و سیم‌پیچی را بر عهده دارد. میله‌ای که باعث چرخیدن پروانه می‌شود شفت نام دارد.

طراح‌های فن دارای جنسی لاکی هستند که در اثر خشک‌شدن به‌راحتی می‌شکنند و خرد می‌شوند و یا اینکه اگر جای یخچال دارای ناهمواری باشد ممکن است که نتوانند به‌خوبی کار کنند؛ بنابراین دلیل عمده صدای یخچال فریزر می‌تواند مشکل پره فن باشد.

 • راه حل

برای برطرف‌کردن این مشکل باید موتور یخچال باز شود و پروانه‌های فن را چک کنید چنانچه نیاز به تعویض داشت آنها را عوض نمایید. همچنین ممکن است که در اثر گذشت زمان میله شفت باعث به‌وجودآمدن سر و صدای یخچال و لرزش در یخچال گردد. چنانچه این میله آسیب ببیند باید فن را عوض کنید.

خرابی موتور فن کمپرسور

دلیل سوم به‌وجودآمدن سر و صدای یخچال فریزر خرابی موتور فن کمپرسور است .

وظیفه خنک‌سازی موتور یخچال، در یخچال‌های جدید امروزی به‌وسیله کمپرسور انجام می‌شود.معمولان موتور فن یخچال در زیر یخچال جاسازی می‌شود و ممکن است که با واردشدن ضربه و یا نشستن گردوغبار بر روی آن دچار مشکل شود.

فن کمپرسور دو وظیفه اصلی را به عهده دارد که اولین وظیفه به‌وجودآوردن هوا برای سردکردن کمپرسور و دومین وظیفه عبور دادن هوای گرم کندانسور از راه تخلیه آب دیفراست برای بخار کردن این آب‌ها است.

معمولاً هنگامی که موتور فن کمپرسور دچار مشکل شده باشد باعث ایجاد سر و صدای یخچال می‌شود اما نشانه‌های دیگری هم وجود دارد. مثل اینکه دمای داخل یخچال بسیار پایین می‌آید.یکی از دلایل اصلی که باعث می‌شود موتور فن کمپرسور به‌خوبی کار نکند کثیف شدن آن است.

نحوه تراز کردن یخچال هم موضوع بسیار مهمی است زیرا در صدای یخچال تاثیر دارد و ممکن است شمارا به اشتباه بیاندازد که مشکل از موتور است در صورتی که فقط با یک تراز کردن مشکل سروصدا برطرف می شود.

علت صدای کمپرسور یخچال - علت صدای یخچال

 • راه حل

برای برطرف‌کردن این مشکل باید مسیر موتور کمپرسور را به‌به خوبی تمیز کنید و موتور را روغن‌کاری نمایید. البته چنانچه که تیغه‌های خراب شده باشد یا موتور دارای پوسیدگی شده باشد باید آن را عوض کنید.

خرابی موتور فن اپراتور

چهارمین دلیل سر و صدای یخچال خرابی موتور فن اپراتور در یخچال فریزر است.این موتور همراه با کمپرسور و موتور فن کندانسور همگی با همکار می‌کنند. ممکن است موتور فن تفسیر کثیف یا پوسیده شده باشد و یا به دلایل دیگری شل شده و از جای خود درآمده باشد. چنانچه این فایل خراب شود یخچال هم به‌خوبی سرد نمی‌شود.

روش های آسان جمع کردن خرده شیشه‌ های ریز از فرش ؛ بدون کمترین آسیب به دست

ممکن است بعضی مواقع در طرف اپراتور برفک بیش از اندازه به وجود آمده باشد و به همین دلیل یخچال فریزر نمی‌تواند یخ‌زدایی کند و این برف‌ها به پروانه‌ها گیر می‌کند و باعث به‌وجودآمدن سر و صدای یخچال فریزر می‌شوند.

یخچال فریزر های آزمایش همگی شامل ویژگی هایی برای استفاده بهتر و راحت تر شما تولید شده است می توانید با مراجعه به سایت از آن ها استفاده کنید.

خرابی کمپرسور و وجود اشکال در اتصالات موتور دلیل به‌وجودآمدن صدا در یخچال فریزر استچنانچه برای کمپرسور و یا اتصالات داخلی موتور مشکلی به وجود آید در نتیجه باعث به‌وجودآمدن سر و صدای یخچال فریزر و یا یخچال سایدبای‌ساید می‌شود که این موارد را بررسی می‌کنیم.

 • راه حل

موتور یخچال فریزر بر روی یک‌پایه و یا بر روی بدنی یخچال سوار شده است و درون یک محفظه قرار دارد تا از واردشدن ضربه و یا رطوبت آن جلوگیری شود. برای این که موتور صدا نداشته باشد آن را بر روی لرزه‌گیرها سوار می‌کنند تا از لرزش موتور جلوگیری شود.

به‌هرحال موتور یخچال هنگام کارکردن لرزش کمی دارد که چنانچه این اتصالات در جای خود به‌خوبی وصل شده باشند صدای قابل‌توجهی تولید نمی‌کند ولی چنانچه قطعات داخلی یخچال در جای خود محکم نباشد و یا اینکه پیچ‌ها شو شده باشم و لرزه‌گیرها خراب شده باشند صدای بیشتری از موتور به گوش می‌رسد توجه داشته باشید که وجود محفظه یخچال و عایق‌بندی آن باعث کم‌شدن صدای موتور می‌شود.

شرکت لوازم خانگی آزمایش به شما پیشنهاد می کند راهنمای خرید یخچال فریزر را بخوانید تا محصولی با کیفیت و مناسب را خریداری کنید.

توجه داشته باشید که مانند همه قطعات موجود موتور هم یک‌عمر مخصوص به خود دارد که هنگامی که این عمر تمام شود در اصطلاح شاتون می‌زند و باعث تولید صدا در یخچال می‌شود که در چنین شرایطی باید کمپرسور یخچال فریزر را عوض کنید.

علت صدای زیاد یخچال - علت صدای یخچال

علت صدای زیاد یخچال نو

علت صدای زیاد یخچال نو و تازه خریداری شده معمولا به دلیل کیفیت پایین قطعات آن مانند لوله‌ها می‌باشد. لوله‌ها با فوم‌های مخصوصی پوشانده می‌شوند. در زمان انبساط گاز درون لوله و برخورد آن به فوم صداهایی مانند شکستن قولنج یخچال یا تق، تق شنیده می‌شود. ولی در بعضی موارد صدا پروانه فن و یا قاب پشت یخچال میتواند باشد که به راحتی قابل برطرف کردن می باشد.

مشکل تراز نبودن و صدای یخچال بعد از جابجایی چیست ؟

 • اگر یخچال فریزر شما بعد از جابه جایی صدا میدهد، یک مشکل کاملا طبیعی است و مربوط به عدم تراز بودن یخچال میباشد.
 • پیچ پایه های تراز که در زیر یخچال تعبیه شده است را محکم کنید.
از بین بردن رسوب کتری ، سماور و چایساز | عوارض خطرناک رسوبات کتری

علت صدای درب یخچال

همانطور که می دانید، تمامی درب های انواع یخچال فریزرها از لولاهایی برخوردار هستند که این لولا موجب می شود تا درب یخچال بتواند چرخش آسانی داشته باشد. همچنین به هنگام بسته شدن درب یخچال نیز این لولاها نقش مهمی ایفا می کنند. به طور کلی با گذشت زمان و باز و بسته کردن مکرر درب یخچال ممکن است لولای درب خراب و یا پوسیده شود.

حتی ممکن است ماده روان کننده مربوط به لولای درب تمام شده باشد. در این شرایط صدای ناهنجار و آزاردهنده ای از یخچال به گوش خواهد رسید. از این رو اگر به دنبال علت صدای درب یخچال هستید، باید اقدام به بررسی لولای درب و رفع مشکل آن نمایید. معمولا رفع مشکل صدا در یخچال با روغن کاری لولا و یا تعویض لولا قابل انجام می‌باشد.

علت بوق زدن یخچال - علت صدای یخچال

چگونه صدای یخچال را قطع کنیم ؟

در صورتی که به دنبال رفع مشکل صدا دادن یخچال فریزر خود هستید، به توصیه های تعمیرکار آی پی امداد در زیر دقت نمایید:

 • همیشه به، نظافت داخل یخچال و مخصوصا تمیز کردن لاستیک درب یخچال خود اهمیت دهید.
 • اگر کوچکترین صدایی در یخچال خود مشاهده کردید، سریعا نسبت به رفع آن اقدام کنید و نگذارید صدا بیشتر شود.
 • به تمیز کردن لوله های شبکه ای پشت یخچال اهمیت دهید و به صورت دوره ای با جاروبرقی، پشت یخچال را تمیز کنید.
 • هر از گاهی میل شفت فن را روغن کاری کنید تا از خشکی در بیاید.
 • گذاشتن وسیله بر روی یخچال، در هنگام کارکرد موتور، موجب صدا می‌شود. (از گذاشتن هرگونه وسایل بر روی یخچال خودداری نمایید.)
 • اگر درب یخچال به مدت طولانی باز باشد، صدای هشدار می‌شنوید و این مشکل محسوب نمیشود.
 • در بعضی از مدل ها، با کم شدن برودت، یخچال؛ آلارمی همراه با بوق میزند، که برای قطع کردن صدا باید به دنبال رفع مشکل فنی کم شدن برودت باشید.

صدای بلند از یخچال - علت صدای یخچال

علت بوق زدن یخچال

یکی دیگر از روش‌های اعلام هشدار یخچال به شما تولید صدایی به مانند بوق یا بیپ بیپ کردن ممتد دستگاه است. علت بوق زدن یخچال بالا رفتن دمای داخل دستگاه است اما دلایلی برای این افزایش دما و گرم شدن داخل یخچال وجود دارد. برخی از این دلایل ساده اند و به دلیل خرابی دستگاه اتفاق نمی‌افتند.

اما علت این مشکل می‌تواند موارد پیچیده تری نیز باشد که به خرابی بخش یا قطعه‌ای از یخچال باشد. از جمله:

 • ایراد در مجموعه یخساز یخچال
 • ایراد در برد الکترونیکی یخچال فریزر
 • یخ زدن اواپراتور یخچال
 • گرفتگی دریچه هوا یا فن قسمت فریزر
 • ایراد در لاستیک دور درب

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۴ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: shadi hemati

آخرین بروز رسانی

21 بهمن 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *