افتتاح حساب ترکیه
داغ شدن بدنه یخچال

داغ شدن بدنه یخچال موضوع نگران کننده ای نیست ولی نباید هم به حال خودش ها شود. شادمگ مجموعه ای از اصول در اختیار شما قرار داده که اگر رعایت کنید شاهد داغ شدن بدنه یخچال نخواهید بود. این را به یاد داشته باشید هر چه از داغ شدن بدنه یخچال جلوگیری کنید عمر یخچال شما بیشتر می شود.

چرا داغ شدن بدنه یخچال اتفاق می افتد ؟

یخچال یک وسیله ضرروی برای هر خانه‌ای تلقی می‌شود. که همیشه از آن به قلب آشپزخانه تعبیر می‌شود. زیرا بروز هر گونه مشکلی در آن می‌تواند افراد را با دردسرهای زیادی همراه کند.

زنی با موهای بلند که داخل یخچال را بررسی میکند - داغ شدن بدنه یخچال

از رایج‌ترین سوالاتی که درباره‌ی یخچال پرسیده می‌شود، چرا بدنه یخچال داغ است؟ چرا از زیر یخچال و دیواره‌های آن حرارت حس میشود؟ آیا این نشان دهنده مشکل جدی است؟ در این مقاله از گلدیران قصد داریم که شما را با علت داغ شدن بدنه یخچال، دیواره‌های یخچال و راه های رفع آن آشنا کنیم. پس برای پاسخ به سوالات خود در ادامه این محتوا همراه ما باشید.

اگر بعد از روشن کردن یخچال، بدنه‌اش را لمس کنید، حتماً گرمای آن را احساس خواهید کرد. باید بدانید این گرما کاملاً طبیعی است اما اگر از دمای خاصی بالاتر برود لازم است که پیگیرِ پیدا کردن دلیل این افزایش دما شوید. گرم شدن بیش از حد بدنه یخچال می تواند علت صدای یخچال باشد.

شاید بپرسید چرا می‌گوییم گرم شدن بدنه یخچال طبیعی است؟جوابش ساده است. گاز فریون در سیستم یخچال مدام در حال گردش است. این گاز سرما را به یخچال منتقل و گرما را جذب می‌کند. طبیعی است که در طی این فرآیند لوله‌های حامل گاز فریون هم گرم می‌شود.

در یخچال‌های قدیمی این لوله‌ها در پشت یخچال کار گذاشته می‌شدند، برای همین هم کسی متوجه این حرارت نمی‌شد اما در یخچال‌های امروزی لوله‌ها در بدنه قرار دارند و با دست زدن به بدنه این گرما کاملاً حس می‌شود.

نکته مهم

شما اگر نگاهی به دفترچه‌ی راهنمای یخچالتان بیندازید حد نرمال این دما را خواهید فهمید. دمایی که برای یخچال‌های مختلف تا حدودی متفاوت است. اما در صورتی که حس کردید این دما بیشتر از حد همیشگی‌اش شده پس وقت آن رسیده که علت داغ شدن بدنه یخچال را پیدا کنید.

براق کردن بدنه یخچال  یکی از دغدغه های مهم اکثر خانم ‌های باسلیقه خانه دار است؛ زیرا بدنه بیشتر یخچال‌ به مرور زمان کثیف شده و یخچال‌ دیگر زیبایی اولیه خودش را ندارد. پس لازم است با استفاده از راهنمایی های شادمگ به طور مرتب این بخش از آشپزخانه که به شدت در نمای آن موثر است را،  تمیز کنید

علت داغ شدن بدنه یخچال

بسیاری ممکن است به‌دنبال علت داغ شدن بدنه یخچال ایستکول باشند و یا می‌خواهند علت گرم شدن یخچال ال جی را بدانند؛ در هر صورت فرقی ندارد که برند و مدل یخچالتان چیست! اگر حس می‌کنید بدنه‌ی یخچالتان از همیشه گرم‌تر است احتمالاً یکی از موارد زیر علت این داغی است:

افزایش فشار دوش حمام و مرحله به مرحله رسوب زدایی آن

یخچالتان را تا خرخره پر کرده‌اید!

گر از خرید برگشته‌اید و تا توانسته‌اید یخچال را پر کرده‌اید پس باید انتظار داغ شدن بدنه‌اش را هم داشته باشید! چون با این وضعیت کمپسور باید مدت‌زمان بیشتری کار کند تا مواد غذایی کاملاً خنک شوند و به همین دلیل لوله‌های کندانسور داغ و داغ‌تر می‌شوند.

پر کردن داخل یحچال - داغ شدن بدنه یخچال

برای یخچال جای نفس کشیدن نگذاشته‌اید!ا

شاید ندانید اما مهم‌ترین علت داغ شدن لوله های پشت یخچال نبود گردش هوای مناسب است. این گردش هوا باعث خنک شدن و عملکرد بهتر کویل‌های کندانسور می‌شود.

بنابراین اگر یخچال را به دیوار یا کابینت‌ها بچسبایند و هیچ فضایی برای گردش هوا در اطرافش باقی نگذارید، ممکن است به‌مرور لوله‌ها و بدنه داغ شود.

رفع بوی بد آبسردکن یکی از مهمترین کارهایی است که در این روزهای گرم تابستانی انجام دهید.

کندانسور یخچالتان کثیف شده است!

به مرور زمان روی کویل‌های کندانسور گرد و غبار می‌نشیند یا لوله‌ها جرم ‌میگیرند. این جرم‌ها میزان تبادل گرما را کم می‌کنند و در نتیجه کویل‌ها داغ می‌‌شوند. حرارتی که با لمس بدنه یخچال به‌خوبی حس می‌شود.

فن خنک‌کننده مشکل پیدا کرده است

کمپرسور یخچال یکی از مهم‌ترین بخش‌های یخچال است که کار تبدیل مایع نیتروژن به گاز و خنک کردن فضای داخلی یخچال را به عهده دارد. هر کمپرسوری برای اینکه بیش از حد داغ نشود و بتواند به‌طور مداوم کار کند نیاز به فن خنک‌کننده دارد اگر این فن مشکلی پیدا کند، کمپرسور داغ می‌شود و این گرما به لوله‌ها و بدنه منتقل می‌کند.

زن در حال نگاه کردن به داخل یخچال - داغ شدن بدنه یخچال

کار کردن هیتر علت گرم شدن بدنه یخچال است

یخچالهای مدل قدیمی و خاص، مانند یخچالهای تولید شده در دهه 1370 و قبل از آن، به هیتر برقی مجهز بودند. هیتر ها برای جلوگیری از تشکیل رطوبت و متراکم شدن آن که باعث خراب شدن مواد غذایی در داخل یخچال در روز های گرم و مرطوب استفاده می شدند.

به دلیل قرارگیری هیتر در امتداد لبه بدنه یخچال، گاهی اوقات هنگام روشن شدن هیتر درب دستگاه نیز گرم میشد. اگر یخچال قدیمی با این سیستم جلوگیری از رطوبت دارید، با مشاهده افزایش دمای بدنه یخچال، هیتر آنرا را خاموش کنید. کلید سوئیچ هیتر ممکن است دارای برچسب “Energy Saver” یا “Power Saver” باشد.همچنین شرکت جنرال الکتریک توصیه می کند در هنگام گرم و مرطوب بودن داخل محفظه کلید سوئیچ به سمت راست بچرخید (هنگامی که می بینید رطوبت در کنار درها تشکیل می شود.)

علت داغ شدن دور درب یخچال

مشکل داغ شدن بدنه یخچال گاهی مربوط به قسمت درب است.. همانطور که میدانید، لاستیک دور درب یخچال از نفوذ هوای گرم به درون محفظه جلوگیری می کند. به دلیل ایکه لاستیک در بدنه یخچال قرار گرفته است، البته به یاد داشته باشید تمیز کردن لاستیک درب یخچال کاری است که باید هرچند وقت یک بار انجام دهید چرا که نوار دور درب یخچال و فریزر، به مرور زمان آلوده شده و نیاز به پاکسازی دارد.

موثرترین دعا برای بچه دار شدن ؛ حتما امتحان کن

تعویض لاستیک درب یخچال - داغ شدن بدنه یخچال

اگر درب یخچال خراب شده باشد یا لاستیک دور درب آسیب دیده و کثیف باشد، هوای گرم به درون یخچال وارد میشود و در این حال کمپرسور مجبور به بیشتر کار کردن است و در نتیجه آن بدنه یخچال داغ میشود.
برای جلوگیری از داغ شدن بدنه یخچال فریزر، لاستیک دور درب را هر چند وقت یکبار تمیز کنید و اگر آسیب دیده بود، اقدام به تعویض لاستیک درب یخچال نمایید.
اگر محتویات درون یخچال به درب نزدیک باشند، باعث میشود که هوای گرم وارد محفظه شود و نزدیک درب تجمع پیدا کند و در نهایت باعث داغ شدن بدنه یخچال میشود.

چگونه از داغ شدن بدنه یخچال پیشگیری کنیم؟

یخچال را از اقلام و مواد غذایی مختلف انباشته نکنید.

اگر به هر دلیلی ناچار شدید که یخچالتان را پر کنید بهتر است بعد از جا دادن مواد غذایی درِ یخچال را تا چندین ساعت باز نکنید. چون باز کردن در باعث هدر رفتن سرما و فعالیت مضاعف کمپرسور می‌شود.

حواستان باشد که موقع جا دادن موادغذایی، درِ یخچال را زیاد باز نگذارید و در کوتاه‌ترین زمان ممکن این کار را انجام دهید.

هرچند وقت یک‌بار کندانسور را جرم‌گیری و تمیز کنید.

بین یخچال و دیوار حداقل ۱۵ سانتی‌متر فاصله بگذارید و حداقل ۴ سانتی‌متر هم باید با کابینت فاصله داشته باشد.

با توجه دفترچه راهنما، دمای یخچال فریزرتان را روی حد استاندارد تنظیم کنید. فراموش نکنید که تنظیم کردن دما روی حالت ماکزیمم، به کمپرسور فشار می‌آورد و باعث داغی لوله‌ها و بدنه می‌شود.

بوی بد یخچال چرا ایجاد می شود؟ وجود بوی بد در یخچال و فریزر بسیار آزار دهنده می باشد. خوشبختانه با ترفند های خانگی می توانید این بوی بد را از بین ببرید.

یخچال پر - داغ شدن بدنه یخچال

در چه صورت کمپرسور بیشتر کار میکند؟

بررسی خرابی فن کندانسور
خرابی فن کمپرسور
گرد و خاک یا کثیفی روی اوپراتور و لوله های کندانسور
خرابی هیتر دیفراست
خراب شدن تایمر دیفراست
خرابی ترموستات
تنظیم نبودن ترموستات
کمبود گاز
خرابی کمپرسور
خرابی لاستیک دور درب
این موارد از دلایل اتومات نکردن کمپرسور یخچال است پس گرما مبرد از طریق اواپراتور به بدنه منتقل میشه اگر موتور یکسره کار نمیکرد شاید میزان گرما کم یا غیر محسوس بود اما با کار شدید این احساس به شما القا میشود که چرا بدنه یخچال داغ است آیا مشکلی پیش آمده است؟

با جریان مبرد در سیکل و سرد شدن محفظه داخلی مبرد گرم میشود این گرما از طریق سیم پیچ ها و لوله ها کندانسور گرفته میشود و بخاطر نزدیک بودن آن به دیواره و بدنه مقداری از آن با انتقال حرارت جریان می یابد پس مقداری از این داغ شدن می تواند طبیعی باشد.

ترفندهای سه سوته و بی دردسر برای تمیز کردن یخچال

معمولا در دفترچه راهنما به بررسی دما معمول دیواره ها می پردازند و مدل های مختلف نظیر ایستکول، بوش، ال جی، اسنوا، سامسونگ، هیتاچی و… با اینکه علت گرم شدن بدنه یخچال در آن های یکسان است اما ممکن است دمای معمول دیواره در هر کدام فرق داشته باشد.

چگونه کندانسور یخچال را تمیز کنیم ؟

رادیاتور خنک‌کننده‌ی گاز (مبرد) یا کندانسور، وظیفه‌ی خنک کردن یخچال را به عهده دارد. خوب است بدانید که به لوله‌های مبرد «کویل» گفته می‌شود. جرم گرفتگی و کثیف شدن این لوله‌ها فرآیند خنک‌سازی را مختل می‌کند.

کمپرسور پشت یخچال - داغ شدن بدنه یخچال

چون کمپرسور باید برای تامین سرما بیشتر کار کند و درنتیجه داغ و داغ‌تر می‌شود تا جایی که ممکن است بسوزد. بنابراین لازم است که حداقل دو بار در سال کندانسور را تمیز کنید.

برای انجام این کار هم کافی است مراحل زیر را دنبال کنید:

یخچال را از برق درآورید و کاور پشتی‌اش را باز کنید. حالا می‌توانید کویل‌ها و پره‌های سردکننده را ببینید.
البته یخچال‌های قدیمی روی کندانسورشان پوششی ندارند و کویل‌ها به‌صورت یک شبکه‎ی توری سیاه‌رنگ در پشت یخچال قرار دارد.

۲) با یک فرچه‌ی ظریف یا دستمال و یا جاروبرقی، کویل‌ها و پره‌های سردکننده را گردگیری کنید.

در آخر کاور یخچال را سرجایش بگذارید و پریز یخچال را به برق وصل کنید.
نکته: حواستان باشد که به پره‌های سردکننده فشار نیاورید و کویل‌ها را موقع تمیزکاری خم نکنید.

سوالات متداول

چه زمانی باید کندانسور یخچال را تمیز کنیم ؟

هرچند وقت یک‌بار کندانسور را جرم‌گیری و تمیز کنید.

فاصله یخچال با دیوار چقدر باشد ؟

بین یخچال و دیوار حداقل ۱۵ سانتی‌متر فاصله بگذارید و حداقل ۴ سانتی‌متر هم باید با کابینت فاصله داشته باشد.

چگونه کندانسور یخچال را تمیز کنیم ؟

خچال را از برق درآورید و کاور پشتی‌اش را باز کنید. حالا می‌توانید کویل‌ها و پره‌های سردکننده را ببینید. یخچال‌های قدیمی روی کندانسورشان پوششی ندارند و کویل‌ها به‌صورت یک شبکه‎ی توری سیاه‌رنگ در پشت یخچال قرار دارد. با یک فرچه‌ی ظریف یا دستمال و یا جاروبرقی، کویل‌ها و پره‌های سردکننده را گردگیری کنید.

سخن آخر

علت داغ شدن بدنه یخچال در هر برندی فرقی ندارد و البته نگران کننده هم نیست. چون علت گرم شدن یخچال را بیش از هر چیز باید در شیوه‌ی نگهداری‌اش پیدا کنید. پر نکردن یخچال از مواد غذایی، تمیزکاری به موقع کندانسور و ایجاد فضای خالی مناسب در اطراف یخچال مهم‌ترین نکاتی است که باید به آن توجه داشته باشید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

27 دی 1402

بروز رسانی توسط

shadi hemati

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *