افتتاح حساب ترکیه
شستن کلم بروکلی

شستن کلم بروکلی رو به خاطر کرم های ریزی که داخلش ممکنه وجود داشته باشه باید به شیوه خاص انجام داد. همین کار به ظاهر سخت خیلی ها رو از مصرف و خرید بروکلی منصرف می کنه. ما در شادمگ بهتون یاد می دیم که چطور ساده و بدون دردسر کلم بروکلی رو بشورید.

شستن کلم بروکلی

کلم بروکلی یکی از سبزیجات بسیار پرطرفدار از خانواده کلم‌ها است که تقریباً در دهه اخیر در کشور ایران به شدت پرطرفدار شده است. فواید بسیار زیادی دارد، خوش­خوراک بوده و به صورت خام و پخته قابل استفاده است. اما یکی از مشکلات عدیده‌ای که این ماده غذایی دارد، حضور کرم‌های ریزی است که حتی با شستشو نیز از بین نخواهند رفت. ما در این مطلب با شما هستیم تا روش‌های صحیح شستن کلم بروکلی و نحوه انگل­زدایی آن را برای شما به روشی ساده و بسیار آسان شرح دهیم.

شستن سبزیجات با آب - شستن کلم بروکلی

شستشوی کلم بروکلی

 شستن کلم بروکلی با آب

سینک را با آب سرد پر کنید و بروکلی را برای 5-10 دقیقه در آن خیس کنید. مطمئن شوید که به اندازه کافی بروکلی در آب کافی قرار دارد. سپس بروکلی را در آب بگذارید، تا کثیفی و خاک ها در آب حل شود.

زمانی که ابتدا بروکلی را در آب قرار دادید، چند بار آن را در آب بچرخانید تا تمام خاک ها و کثیفی ها شل شوند. اگر از آب گرم استفاده کنید، بروکلی کمی پژمرده می شود.

اگر به سینک دسترسی ندارید، می توانید از یک کاسه بزرگ به جای آن استفاده کنید. فقط مطمئن شوید که بروکلی به زیر آب فرو برود.

بروکلی را در آبکش قرار دهید و آن را در آب سرد اجرا کنید.بعد از خیس کردن بروکلی، سینک را خالی کنید و آب سرد رویش بگیرید. اجازه دهید آب، بروکلی را بشورد و آن را در آبکش قرار دهید تا دو طرفش را آب بکشید.اگر آبکش ندارید، می توانید به راحتی بروکلی را در دستانتان قرار دهید و تکان دهید.

انداخن بروکلی در آب نمک - شستن کلم بروکلی

طریقه شستن کلم بروکلی با آب

از دستان خود برای مالیدن و پاک کردن سبزی ها از کثیفی ها استفاده کنید. سر بروکلی، شکاف های زیادی دارد که در آن کثیفی می تواند به دام بیفتد. برای شل کردن آن ها، انگشتان خود را بالای نوک بروکلی بکشید و کناره ها و کف ساقه ها را بمالید. اگر برس برای تمیز کردن میوه ها و سبزیجات دارید، می توانید از آن برای تمیز کردن بروکلی استفاده کنید، اما به یاد داشته باشید که هنگام مسواک زدن مراقب باشید.

برای جلوگیری از وا رفتن کتلت این ترفند رو حتما امتحان کن

آن ها ظریف هستند و ممکن است به راحتی از ساقه جدا شوند. بروکلی را قبل از پختن در غذا یا آشپزی خشک کنید. آنها را روی سینک نگه دارید و بگذارید آب به مدت چند ثانیه از آن خارج شود. سپس، ان را با دست خود 3-4 بار تکان دهید تا جایی که آب را از داخلش پاک کنید. اگر ساقه و سرش هنوز مرطوب است، می توانید قبل از آماده کردن بروکلی، یک دستمال کاغذی یا حوله تمیز را امتحان کنید.

شستن مرغ خام یکی از اشتباهات مرگباریست که افراد ناخواسته و نادانسته دچار آن می شوند. حتما این مطلب شادمگ رو بخونید.

استفاده از محلول سرکه برای شستن کلم بروکلی

یک کاسه بزرگ را با مخلوطی از 3 قسمت آب و 1 قسمت سرکه سفید پر کنید. دقت کنید که کاسه به اندازه کافی بزرگ باشد تا بروکلی را نگه دارد. مخلوط را با یک قاشق هم بزنید تا آب و سرکه ترکیب شوند. دقت کنید که آب کافی داشته باشید، به طوری که کل بروکلی به طور کامل زیر آب فرورفته باشد. به عنوان مثال، اگر 3 فنجان (710 میلی لیتر) آب در کاسه بریزید، یک فنجان (240 میلی لیتر) سرکه سفید اضافه کنید.

بروکلی را در این محلول برای خیساندن 15-20 دقیقه قرار دهید. بروکلی را در اطراف کاسه بچرخانید تا هر گونه کثیفی را شل کنید و سپس بگذارید دست نخورده باقی بمانند. استفاده از سرکه کمی طولانی تر از آب سرد است، اما می تواند در از بین بردن آفت کش ها و باکتری ها نسبت به آب موثرتر باشد. بروکلی را از محلول بیرون آورید و آن را با آب سرد آبکشی کنید.

خیس کردن بروکلی در سرکه - شستن کلم بروکلی

زمانی که در حال تمیز کاری هستید، از دست هایتان و یا برس زبر استفاده کنید تا ساقه و سرش را بمالید. دقت کنید که تمام قسمت های بروکلی، از جمله کف ساقه و زیر گلهایش را با آب بشویید. اگر بروکلی را به مدت بیش از 30 دقیقه خیس شود، می تواند سرکه را جذب کرده و طعم تلخی بگیرد.

8 روش جلوگیری از حشره زدن حبوبات و راز ماندگاری بالای آن

روش شستن توت فرنگی بدون آسیب رساندن به بافت اون رو بلدی ؟ شادمگ بهت یاد میده

شستن کلم بروکلی با آب نمک

بروکلی را در ظرف آب سرد قرار دهید. برای ایمن بودن، سر بروکلی را در محلول آب نمک خیس کنید. کرم ها دوست دارند در سر بروکلی زندگی کنند، جایی که مکان های زیادی برای پنهان شدن وجود دارد. اگر در مورد کرم ساقه نگران هستید، می توانید کل ساقه را در آب نمک قرار دهید، اما حتما بروکلی را از سرش رو به پایین نگه دارید.

1 قاشق چایخوری (4.9 میلی لیتر) نمک را در هر 1 لیتر (950 میلی لیتر) آب سرد اضافه کنید. بعد از این که بروکلی را گذاشتید، کمی نمک را بریزید و سر بروکلی را در آب بچرخانید، تا نمک در آب مخلوط شود. این کار همچنین کرم ها را از محلشان دور خواهد کرد و ممکن است بسیاری از آن ها را فوراً از جا بکند.

کلم بروکلی سبز و تازه - شستن کلم بروکلی

اگر در زمان چرخاندن بروکلی هیچ کرمی را ندیدید، به فرآیند خیساندن خود ادامه دهید تا مطمئن شوید که هیچ کرم مخفی وجود ندارد. بروکلی را برای 15-30 دقیقه خیس کنید تا کرم ها بیرون بیایند. زمانی که بروکلی در آب باشد، کرم ها با آب سرد برخورد می کنند و بر روی آب شناور می شوند. شما مجبور نیستید کرم ها را از آب جدا کنید، اما این کار در زمان بیرون کشیدن بروکلی از آب، از اتصال مجددشان به ساقه جلوگیری می کند.

کلم بروکلی را با این روش های بشویید

سر بروکلی در آب سرد فرو کنید تا آب نمک را پاک کنید. بعد از خیساندن در آب نمک، بروکلی ممکن است کمی نمک به گرفته باشد. سر بروکلی را زیر آب سرد نگه دارید تا مدت 15 ثانیه آب را رویش جاری کنید و هر دو طرفش را بچرخانید و آبکشی کنید. اگر کلم بروکلی را با تمیز کردن آن با برس و یا انگشتان خود تمیز نکرده اید، می توانید این کار را زمانی انجام دهید که سرش را با آب می شورید. بروکلی را تکان دهید و آن را خشک کنید.

بروکلی را وارونه بالای سینک نگه دارید و به پایین ساقه اش ضربه بزنید، تا هر کرم باقی مانده ای را کنار بزنید. سپس از یک حوله تمیز برای گرفتن آب اضافی استفاده کنید و سر بروکلی را به دقت بررسی کنید.

طرز تهیه انواع دلمه خوشمزه + آموزش مرحله به مرحله

شستن بروکلی با آب جوش - شستن کلم بروکلی

زمانی که بروکلی تمیز و خشک شد، می توانید آن را ببرید و بپزید و یا فوراً آن را بخورید.

روش انگل زدایی کلم بروکلی

فرآیند انگل زدایی از کلم بروکلی خیلی پیچیده نیست. با این حال، به دلیل آلودگی‌های احتمالی روی کلم، انجام دادن آن به صورت صحیح بسیار مهم است. با دنبال کردن مراحل زیر، کلم بروکلی را به صورت کامل ضد عفونی و انگل زدایی کنید.

دستان خود را بشویید

قبل از شروع فرآیند شستن کلم بروکلی، از تمیز بودن دستان خود مطمئن شوید. سازمان بهداشت جهانی توصیه می‌کند که دستان خود را قبل و بعد از شستن کلم بروکلی به مدت حداقل 20 ثانیه با آب گرم و صابون بشویید.

کلم بروکلی را بررسی کنید

کلم بروکلی را بررسی کرده و هرگونه برگ، ساقه یا آلودگی‌های قابل مشاهده را که به سبزی راه پیدا کرده است حذف کنید.

کلم بروکلی پخته - شستن کلم بروکلی

یک آبکشی کامل انجام دهید

کلم بروکلی را در آبکش یا ظرف ریخته و آن را زیر آب سرد روان قرار دهید. در این مرحله می‌توانید برای چند ثانیه یک شستشوی سریع انجام داده و با استفاده از دستان خود خاک را از بین برده و آلودگی‌ها را تمیز کنید.

اگر شیر آشپزخانه شما دارای اتصال اسپری است، می‌توانید از آن استفاده کنید؛ جریان شدید آب به از بین بردن آلودگی‌های روی کلم کمک می کند.

(برای نگهداری طولانی مدت) کلم‌ها را خشک کنید

اگر قصد ندارید بعد از شستن کلم بروکلی، از آن استفاده کنید، پیش از قرار دادن کلم‌ در یخچال، از خشک شدن مناسب آن اطمینان حاصل کنید. رطوبت بیش از حد امکان رشد باکتری‌ها را فراهم می‌کند که منجر به خراب شدن سریع کلم در یخچال می‌شود. برای خشک کردن، مقداری حوله کاغذی را برداشته و به آرامی روی کلم بکشید تا بیشتر رطوبت آن را جذب کند.

خشک کردن کلم بروکلی - شستن کلم بروکلی

سخن آخر

انگل­زدایی و روش‌های صحیح شستن کلم بروکلی که باید قبل از پخت این سبزی مورد استفاده قرار بگیرند را برای شما شرح دادیم.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

29 مرداد 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *