افتتاح حساب ترکیه
فواید بخور صورت

برای بهره‌مندی از فواید بخور صورت و لذت بردن از این درمان خانگی روش های متعدد  ساده و کم هزینه وجود دارد. البته ممکن است این کار تجملاتی و پرهزینه‌ هم باشد.اما به انتخاب شما بستگی دارد. گروه سلامت شادمگ روشها و نکات مهم برای فواید بخور صورت را در اختیارتان گذاشته که می توانید از آن ها کمک بگیرید.

بخور صورت چیست؟

بخور یکی از روش های درمانی جهت رفع مشکلات پوست صورت می باشد. یکی از مزایای این روش پاکسازی صورت است که باعث باز شدن منافذ پوست می شود. بخور همچنین باعث آبرسانی به پوست می شود و خشکی پوست را رفع می کند. این روش درمانی را می توان استفاده از دستگاه بخور و یا ظرفی پر از آب جوش انجام داد.

فواید بخور صورت

فواید بخور صورت

1. پاک کنندگی

بخور، منافذ پوست را باز می کند و با پاکسازی عمیق پوست صورت ، به از بین بردن هر نوع آلودگی از سطح پوست کمک می کند. افزون بر این، جوش های سرسیاه را نرم می کند. در نتیجه، راحت تر می توانید آنها را تخلیه کنید.

2. افزایش گردش خون

بر اثر بخور گرم و افزایش تعریق، رگ های شما گشاد می شود. به دنبال آن گردش خونتان افزایش می یابد. این افزایش جریان خون، پوست را تغذیه می کند و به آن اکسیژن می رساند. در نتیجه، پوستتان درخشان و سالم می شود.

3. از بین بردن سلول ها و باکتری های مسبب آکنه

بخور، منافذ پوست را باز می کند. به همین دلیل، باکتری ها، سلول های مرده و آلودگی های دیگر از آن خارج می شوند. در نتیجه، کمتر ممکن است جوش بزنید. زیرا این آلودگی ها روزنه های پوست را مسدود می کنند و سبب ایجاد آکنه می شوند. برای همین است که بخور صورت عضو جدایی ناپذیر هر برنامه پاکسازی صورت است.

فواید بخور صورت

4. خارج کردن چربی های انباشته شده در پوست

چربی طبیعی (سبوم) توسط غدد سباسه (غدد چربی پوست) ساخته می شود تا پوست و مو را نرم و روان کند. اگر این چربی در زیر سطح پوست انباشته شود، زمینه ی رشد باکتری ها فراهم می شود. این موضوع سبب ایجاد آکنه و جوش سرسیاه می شود.

5. آبرسانی

بخور تولید چربی پوست را افزایش می دهد و آن را آبرسانی می کند. در نتیجه، صورت را به طور طبیعی مرطوب می سازد.

6. کمک به جذب بهتر محصولات مراقبت از پوست

بخور، قابلیت نفوذ‌پذیری پوست را افزایش می دهد. بنابراین، اگر محصولات مراقبت پوست را پس از بخور استفاده کنید، بهتر جذب می شوند.

7. افزایش کلاژن و الاستین پوست

دانستید که گردش خون در زمان بخور پوست افزایش می یابد. به دنبال آن، کلاژن و الاستین بیشتری در پوستتان تولید می شود. به همین دلیل، ظاهر پوستتان جوان تر و سفت تر می شود.

فواید بخور صورت

8. آرامش بخش

حس کردن گرمای بخار روی صورت آرامش بخش است. با افزودن رایحه های گیاهان دارویی یا اسانس های روغنی، اثر آرامش بخش بخور بیشتر می شود.

9. رفع احتقان سینوس

بخور، گرفتگی سینوس‌ و سردردهای ناشی از آن را برطرف می کند. افزودن اسانس های روغنی خاص به بخور تأثیر آن را افزایش می دهد.

10. مقرون به صرفه و در دسترس

برای استفاده از مزایای بخور لازم نیست به زحمت بیفتید یا به مکانی خاص بروید. می توانید در خانه و با هرآنچه در اختیار شماست، صورت خود را بخور دهید. در مقاله راهنمای کامل بهترین روش پاکسازی صورت در ۷ مرحله بخور صورت به عنوانی یکی از مراحل پاکسازی پوست خودنمایی می‌‌کند. هدف از تألیف این مقاله معرفی یک دستور العمل کامل برای اجرای پاکسازی صورت در خانه است.

شیوه های مختلف بخور دادن

برای بخور صورت روش های متعددی وجود دارد.

برای بهره‌مندی از فواید بخور صورت و لذت بردن از این درمان خانگی، روش های متعددی وجود دارد. بخور دادن ساده و کم هزینه است. البته، ممکن است تجملاتی و پرهزینه‌ باشد. این موضوع به انتخاب شما بستگی دارد.

بخور دادن روی کاسه یا سینک پر از آب گرم

حوله ی کرکی بزرگی را آماده و بهترین زمان و مکان را برای خود مشخص کنید. خیلی مهم است که هنگام بخور دادن راحت باشید. اگر روی سینک بخور می گیرید، حتماً از یک چهارپایه یا صندلی استفاده کنید که ارتفاع مناسبی داشته باشد. در غیر این صورت، استفاده از کاسه بهترین گزینه است.

درمان جوش باسن با 6 راهکار خانگی و رفع تیرگی پوست باسن

فواید بخور صورت
موی خود را ببندید تا روی صورتتان قرار نگیرد، سپس با یک پاک کننده ی لایه بردار ملایم، صورت و گردن خود را تمیز کنید.
4 الی 6 پیمانه آب را بجوشانید. این مقدار به ظرفیت کاسه یا سینک شما بستگی دارد.
وقتی آب شروع به جوشیدن کرد، گیاه مورد نظر خود را به آن بیفزایید و هم بزنید.
درجه ی حرارت را بکاهید، روی ظرف را بپوشانید و حدود 3 دقیقه صبر کنید تا آرام بجوشد. با احتیاط آب را در کاسه یا سینک بریزید. اگر می خواهید از اسانس های روغنی استفاده کنید، در این مرحله چند قطره از آن را به آب بیفزایید.
بنشینید. حوله را روی سر خود و ظرف آب جوش بیندازید. صورت خود را حدود 15 سانتی متری آب قرار دهید.
برای کاهش یا افزایش گرما، فاصله ی صورت خود را با بخار کم و زیاد کنید. در صورت لزوم گوشه حوله را کنار بزنید تا حرارت متعادل شود.
صورت خود را 5 تا 10 دقیقه بخور دهید.

بخور دادن با حوله ی گرم

حوله ی دستی خود را آماده و شیر آب گرم را باز کنید. وقتی آب گرم شد، سینک یا ظرف خود را به قدر کافی با آب گرم پر کنید تا حوله ی شما در آن خیس بخورد. گیاهان دارویی را هم به آب بیفزایید.
موی خود را ببندید تا روی صورتتان قرار نگیرد، سپس با یک پاک کننده ی لایه بردار ملایم، پوست و گردن خود را تمیز کنید.

فواید بخور صورت
بعد از خیس خوردن حوله در آب گرم، آن را بفشارید تا به حالت نم دار درآید.
روی یک صندلی راحت لم دهید یا دراز بکشید. حوله را روی صورت خود بگذارید؛ گوشه های آن را به سمت بالا بگیرید تا در قسمت وسط پیشانی به هم برسند.
حوله را طوری روی صورت خود تنظیم کنید که کل صورت شما (حتی چشم هایتان) را بپوشاند؛ فقط می توانید بینی خود را بیرون بگذارید. 5 دقیقه در همین حالت استراحت کنید.

بخور دادن صورت با دستگاه بخور صورت خانگی

دستورالعمل دستگاه را مطالعه و آن را با آب پر کنید. دستگاه را روی یک میز در نزدیکی پریز برق بگذارید. آن را به برق وصل کنید. بعد از چند دقیقه دستگاه شروع به تولید بخار می کند.
مراقب باشید مو روی صورتتان قرار نگیرد. قبل از بخور دادن با یک پاک کننده ی لایه بردار ملایم صورتتان را تمیز کنید.

فواید بخور صورت
راحت و آرام بنشینید. طبق دستورالعملِ دستگاه، صورت خود را در بخش مخصوص دستگاه و فاصله ی 12 تا 25 سانتی متری آن قرار دهید.
صورت خود را 2 تا 3 دقیقه روی دستگاه نگه دارید. بعد از یک دقیقه وقفه دوباره این کار را انجام دهید تا ببنید پوستتان چطور با بخار کنار می آید.
یادتان باشد بخار تولید شده از دستگاه های بخور، به مراتب قوی تر از روش های دیگر است.

ریسک‌های بخور صورت

فارغ از روش مورد استفاده توسط شخص، استفاده از بخار آب داغ افراد را در معرض خطر سوختگی ناشی از بخار قرار خواهد داد. “انستیتو ملی ایمنی و سلامت شغلی” اصطلاح سوختگی ناشی از آب داغ را به عنوان نوعی سوختگی ایجاد شده با مایعات داغ یا بخار به کار می‌برد.

این نوع سوختگی ممکن است در زمان تماس پوست با بخار داغ بروز کند. این مدل سوختگی در کارکنان رستوران‌ها بیشتر دیده شده است. با وجود این امکان بروز آنها در محیط خانه و هنگام استفاده مردم از بخار برای صورت هم امکان پذیر است.

اگر برای حرارت دادن آب از دستگاه مایکروویو استفاده می کنید، باید از ظروف دارای امکان تهویه استفاده کرده یا پیش از باز کردن مایکروویو یکی دو دقیقه صبر کنید تا آب کمی خنک شود. دمای بخار ناشی از مایعات قرار داده شده در ظروف دربسته درون مایکروویو می‌تواند به سرعت تا ۲۰۰ سانتی‌گراد برسد.

فواید بخور صورت

افراد دچار اختلالات پوستی مثل روساسه، اگزما، و بیماری‌های التهابی مثل پسوریازیس (سوریازیس)، باید از بخور برای صورت خود اجتناب کنند. دمای بالا در سطح پوست باعث اتساع رگ‌های خونی می‌شود. افزایش گردش خون در صورت می‌تواند باعث افزایش التهاب و سرخی پوست گردد.

معرفی برخی از بخورهای گیاهی و فواید آن ها

فواید و خواص برخی از بخورهای گیاهی را می توانید در ادامه مطالعه نمایید.

بخور نعناع

از فواید بخور صورت با نعناع می توان به درخشان شدن پوست، ریلکس شدن پوست و افزایش خون رسانی به صورت اشاره کرد.

بخور نعناع و بابونه

این بخور برای افرادی که دچار مشکل سینوزیت هستند بسیار مفید است و باعث می شود تا چرک و عفونت داخل سینوس ها کاملا تخلیه شود.

فواید بخور صورت

بخور آویشن

از فواید بخور صورت با آویشن می توان به تمیز کردن عمقی پوست، از بین برنده جوش های سرسیاه، کاهش سموم پوست و افزایش گردش خون در صورت اشاره کرد.

بخور بابونه و گل همیشه بهار

این بخور برای پوست های حساس مناسب است.

بخور بابونه و گل رز

یکی از فواید بخور صورت با بابونه و گلبرگ رز از بین بردن چین و چروک پوست و جلوگیری از پف زیر چشم است. این بخور همچنین دارای خاصیت آرام بخش می باشد.

لاغری با دویدن ممکنه ؟! چند گام مهم برای کاهش وزن و لاغری با دویدن

بخور برگ بو و اسطوخودوس

اسطوخودوس در طب سنتی به عنوان آرام بخش و ضد التهاب شناخته شده است. همچنین از فواید بخور صورت با این گیاه می توان به خاصیت ضد عفونی کنندگی و ضد قارچ اشاره کرد.

فواید بخور صورت

برگ بو هم دارای خاصیت آنتی اکسیدان است. به همین دلیل ترکیب این دو گیاه برای بخور صورت بسیار مفید است. این بخور می تواند برای خشکی و حساسیت پوستی درمان موثری باشد.

بخور میخک و رزماری

میخک گیاهی است که خاصیت ضد عفونی و ضد میکروبی دارد. رزماری هم به نرم شدن و جوان سازی پوست کمک می کند. به همین علت ترکیب این دو گیاه برای پوست صورت مانند معجزه عمل کرده و در ضد عفونی و جوان سازی پوست بسیار موثر است.

بخور صورت با گلاب

گلاب برای پوست صورت مفید و مناسب است. این محلول از مدت ها پیش برای پاکسازی صورت از مواد آرایشی و آلودگی های روزانه به کار می رود. از فواید بخور صورت با گلاب می توان به تقویت سلول های پوستی، بازسازی بافت پوست، خاصیت ضد باکتریایی و بهبود زخم ها اشاره کرد.

بخور گلاب

البته بخور اسطوخودوس یکی دیگر از انواع بخور گیاهی است که برای پوست های خشک مناسب است و دارای خاصیت آرام بخش هم هست.

بابونه و گلاب

باید بدانید بخور بابونه و گلاب تاثیر زیادی در پاکسازی و نرم کردن پوست صورت دارد و به دلیل رایحه ملایم خود، باعث ایجاد احساس آرامش در فرد می شود.

فواید بخور صورت

نحوه ی انتخاب مایع برای بخور

نوع مایعی که برای بخور انتخاب می کنید، چیزی از فواید بخور صورت کم نمی کند، با این حال برخی از این مایع ها برای پوست شما مفیدترند. انتخاب مایع به تمایل شخصی و پولی که هزینه می کنید، بستگی دارد:

آب شیر: آب شیر رایگان و قابل دسترس است، بنابراین نمی توانید در انتخاب آن دچار اشتباه شوید.

آب چشمه یا آب مقطر: می توانید از آب مقطر یا آب چشمه استفاده کنید. هیچ مدرکی مبنی بر برتری یکی بر دیگری وجود ندارد.

چای: برخی از چای هایی که برای زیبایی به کار می روند، به دلیل وجود آنتی کسیدان‌ مزایای زیادی دارند. گمان می رود این چای ها به دفع سموم بدن هم کمک کنند. طبق تحقیقات، چای سبز و چای های دیگر پلی فنول‌ دارند. اگر آنها را به شکل موضعی مصرف کنید، ضدپیری و محافظ پوست اند. پس، قطعاً می توانید از چای های گیاهی برای بخور صورت خود استفاده کنید.

نحوه ی افزودن گیاهان دارویی و روغن‌ها به بخور

افزودن انواع گیاهان خشک و روغن به بخور، مزایای آن را افزایش می دهد. برای انواع مختلف پوست، گیاهان دارویی متفاوت و مفیدی وجود دارد. برخی از گیاهان دارویی و اسانس های روغنی آرامش بخش و تقویت کننده اند؛ بستگی دارد خواهان چه چیزی باشید.

فواید بخور صورت

گیاهان دارویی

بابونه: طبق تحقیقات، بابونه به درمان التهاب پوست و درماتیت کمک می کند. این گیاه برای همه ی انواع پوست (حتی پوست های حساس) مفید است.
رزماری: این گیاه دارویی گزینه ای مناسب برای افرادی است که پوست چرب دارند.

روغن های گیاهی

اسطوخودوس: این گیاه برای پوست خشک یا مبتلا به اگزما، فوق العاده است و رایحه‌ای آرامش‌بخش دارد.

شمعدانی: روغن استخراج شده از گل شمعدانی یک قابض طبیعی است که پوست را محکم، صاف و یک دست می کند.

اکالیپتوس: اگر پوستتان آکنه دارد یا به احتقان و گرفتگی دچار شده اید، اکالیپتوس بهترین گزینه است.

پرتقال: پرتقال در رایحه درمانی به کار می رود. همچنین، ممکن است منافذ مسدود را باز و پوست را شاداب کند.

مدت زمان استفاده از بخور برای انواع مختلف پوست

مدت زمان استفاده از بخور سرد یا گرم برای انواع مختلف پوست، متفاوت است و استفاده بیش از حد از بخور سرد و گرم می تواند به پوست آسیب برساند.

برای پوست های چرب یا حساس مدت زمان لازم برای بخور بین 5 تا 8 دقیقه است.
پوست های نرمال مدت زمان بخور سرد یا گرم بین 10 تا 15 دقیقه است.
برای پوست های خشک مدت زمان مورد نیاز برای بخور 15 دقیقه می باشد.

فواید بخور صورت

چه حرارتی؟ چه مدت؟ چند بار؟

آسیبِ سوختگی با بخار آب بیشتر از سوختگی با آب جوش است، بنابراین در حین بخور دادنِ صورتِ خود باید بسیار مراقب باشید. برای کاهش خطر سوختگی، صورت خود را خیلی به بخار نزدیک نکنید. فاصله را تا حدی رعایت کنید که راحت باشید. اگر از روش بخور با حوله استفاده می کنید، آب باید گرم باشد نه داغ.

برای دستیابی به نتایح بهتر، هفته ای یک مرتبه صورت خود را بخور دهید. افزون بر این، هر جلسه بخور را به 10 دقیقه محدود کنید تا پوستتان تحریک نشود.

برای بخوردادن صورت از دستورالعمل زیر کمک بگیرید

با کمک پاک کننده های آرایشی و پاک کننده های صورت به خوبی هر گونه آرایش، آلودگی یا دوده را از صورت خود پاک کنید.
درون یک ظرف دارای دهانه بزرگ و عمیق مقدار زیادی آب بریزید و بگذارید تا جوش بیاید.
پس از برداشتن ظرف از روی شعله درون آن چند قطره اسانس درخت چای بریزید. این اسانس سبب پاک سازی صورت و از بین بردن میکروب های بیماری زا می شود.
صورت خودتان را طوری بالای ظرف بگیرید که با بخار تماس پیدا کند و یک حوله روی سر خودتان بیندازید اما نباید بیش از حد هم به آن نزدیک شوید.
بخوردهی را حدود 8 تا 10 دقیقه ادامه بدهید و بعد حوله را بردارید.
بعد از بخوردادن مقداری آب ولرم به صورت زده و سپس از آب سرد برای شستن صورت استفاده کنید. آب ولرم، سبب شستن ذراتی می شود که با بخوردهی بیرون آمده اند و آب سرد در ادامه به بستن منافذ پوستی کمک می کند.
پس از پایان این کارها از تونر پوست طبیعی و مرطوب کننده (متناسب با شرایط پوست خودتان) استفاده کنید.

درمان سریع معده درد با روش های خانگی بدون نیاز به دارو

فواید بخور صورت
برای داشتن پوستی پاکیزه و بدون انسداد بخوردهی را یک بار در هفته تکرار کنید.

آیا بخار آب تولید کلاژن می کند ؟

برخی بخور دهنده‌های صورت موجود در بازار عنوان می‌کنند که بخور دادن به تقویت تولید کلاژن و الاستین کمک می‌کند. کلاژن و الاستین به پوست نمای حجیم‌تر و مقاوم‌تری می‌دهند. وقتی مردم پا به سن می‌گذارند، پوست نازک و شل می‌شود زیرا کلاژن و الاستین خود را از دست می‌دهد.

در هر حال، هیچ گونه شواهد علمی برای پشتیبانی از این ادعای روایی وجود ندارد.

پزشکان ممکن است رتینوئیدها یا دیگر درمان‌های فیزیکی مثل امواج فراصوت ریزمتمرکز (هایفوتراپی) و رادیوفرکانسی میکرونیدلینگ را برای تقویت تولید کلاژن و الاستین توصیه کنند

نکات و ترفند‌های کلی بخور صورت

در ادامه به چندین ترفند اشاره می کنیم تا با به کار بردن آنها، بیشترین بهره را از فواید بخور صورت ببرید.

آماده سازی

آب رسانی: قبل از قرار گرفتن در معرض هر گرمایی، بهتر است آب بنوشید، بنابراین قبل از شروع بخور آب بخورید.

پاک کردن: با یک پاک کننده ی ملایم حاوی لایه بردار، پوست خود را تمیز کنید. با این کار پوست شما آماده است تا از همه مزایای بخور بهره مند شود.

فواید بخور صورت

در حین بخور دادن

مراقب چشم های خود باشید و هنگام بخور دادن، آن را ببندید؛ با این کار، پلک‌هایتان نیز از موهبت های بخور بهره مند می شوند.
صورت خود را حدود 15 تا 25 سانتی متر دورتر از بخار قرار دهید. نیازی نیست که به کاسه یا سینک آب زیاد نزدیک شوید و خود را در معرض خطر سوختگی قرار دهید. همچنین، به احساس پوستتان بعد از بخور توجه کنید و کاری را انجام دهید که با آن راحت ترید.
در صورت استفاده از دستگاه بخور، دستور العمل دستگاه را مطالعه و از آن پیروی کنید.

بلافاصله بعد از بخور

بعد از بخور، پوست شما بسیار حساس است، بنابراین نباید آن را با مالیدن حوله تحریک کنید. صورت خود را با آب ولرم بشویید و به آرامی آن را خشک کنید.
از سرم یا کرم مرطوب کننده استفاده کنید: بعد از بخور، تأثیر مرطوب کننده بیشتر می شود، بنابراین از چیزی استفاده کنید که تغذیه ی کننده پوست باشد. اگر به دنبال پوستی جوان هستید، بهترین زمان استفاده از کرم ضدپیری بعد از بخور است.
پوست خود را ماساژ دهید: برای داشتن پوستی آرام هیچ چیز بهتر از ماساژ ملایم بعد از بخور نیست. به آرامی با انگشتان خود پیشانی، گونه ها و گردن را به سمت بالا ماساژ دهید. اگر پوستتان چرب یا حساس نیست، می توانید از روغن ماساژ هم استفاده کنید.

خطرات و عوارض جانبی احتمالی

سوختگی ناشی از بخار شدید است، بنابراین فاصله ی خود را با آن حفظ کنید. اگر از روش حوله ی گرم برای بخور صورت استفاده می کنید، مطمئن شوید که حوله گرم است نه داغ.
اگر آکنه ی روزاسه ( التهاب و قرمزی مزمن پوست) دارید، نباید صورت خود را بخور دهید. گرما رگ های خونی را گشاد می کند و قرمزی پوست را افزایش می دهد.

فواید بخور صورت
بخور آب رسان است، اما افرادی که پوست خشک یا اگزما دارند؛ باید محتاط باشند. جلسات بخور را 2 دقیقه ای انجام دهید تا پوستتان تحریک نشود.
بخور هفتگیِ صورت راهی مناسب برای تمیز کردن پوست است. همچنین، سلامت آن را افزایش می دهد. اما اگر به بیماری التهاب پوست دچارید، قبل از بخور حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

در چه شرایطی نباید از بخور صورت استفاده کرد

کسانی که دارای رگ های پاره شده خون در پوست صورت خود هستند، از بخور دادن پوست خود اجتناب نمایند. افرادی که مبتلا به آسم‌اند و یا نسبت به گیاهان دارویی آلرژی دارند، قبل از بخور پوست، با پزشک برای گرفتن دستورالعمل خاص در این زمینه مشورت نمایند .

 

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

1 خرداد 1401

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *