افتتاح حساب ترکیه
سیاه کردن موی سفید

سیاه کردن موی سفید برای کسانی که موی سفید دوست ندارند و همیشه به دنبال راهی برای پنهان کردن موهای سفید و خاکستری روی سرشان هستند ، دغدغه است. اما ما در شادمگ از دغدغه شما کم کرده و روش های بسیار ارزان خانگی را به شما پیشنهاد میکنیم. با موهای سفید خود خداحافظی کنید.

سیاه کردن موی سفید

سياه كردن موی سفید دغدغه همیشگی افرادی‌ست که موهای سرشان سفید یا خاکستری شده ‌است. اگرچه امروزه موی جوگندمی ترند است و یکی از فاکتورهای جذابیت محسوب می‌شود و عده زیادی رنگ موی خود را هایلایت سفید-مشکی انتخاب می‌کنند؛ اما سفیدی مو برای برخی از افراد آزاردهنده است.این افراد به دنبال راهی برای فرار از موهای سفید خود هستند. البته فراموش نکنید که نحوه مراقبت از موی مشکی بسیار مهم و حساس است.

سیاه کردن موی سفید - سفید شدن مو

در این مقاله به عوامل سفید‌شدن مو و راه‌های طبیعی و غیرطبیعی سياه كردن مو می‌پردازیم. درصورتی‌که شما هم دغدغه سياه كردن موهای خود را دارید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

عوامل سفید شدن مو

با افزایش سن، موهای افراد رفته‌رفته سفید می‌شوند؛ به همین دلیل این افراد به دنبال راه‌هایی برای سياه كردن مو می‌گردند. فولیکول، بخش مهمی از پوست بوده و وظیفه آن ایجاد مو در بدن است. این کیسه‌های کوچک که سلول‌های پوست را می‌پوشانند، دارای سلول‌های رنگ‌دانه‌ای به نام ملانین هستند. ملانین به موهای شما رنگ می‌دهد.

دلیل سفیدشدن مو این است که با گذشت زمان، فولیکول‌های مو رنگ‌دانه‌های خود را از دست می‌دهند و درنتیجه موها سفید می‌شوند. علاوه‌بر روند طبیعی سفیدشدن مو به دلیل افزایش سن، برخی از افراد، خیلی زودتر از دیگران سفیدشدن مو را تجربه می‌کنند. افراد جوان‌تر بیشتر از افراد مسن به دنبال روش‌های سياه كردن مو هستند. همانطور که شما به دنبال پنهان کردن موی سفید هستید اما برخی دوست دارند موی خود را روشن و سفید کنن. بد نیست شما هم در خصوص رنگ موی سه صفر اطلاعات داته باشید.

دلایل سفید شدن مو در سنین جوانی

اگرچه موهای سفید معمولا در سنین بالا از لابه‌لای موهای سیاه یکی‌یکی ظاهر می‌شوند؛ اما در سنین پایین هم ممکن است این اتفاق رخ دهد. یک نوجوان ۱۸ ساله هم ممکن است که سفید‌شدن مو را تجربه کند و مایل به سياه شدن موی خود باشد. علل سفید‌شدن مو در سنین جوانی عبارتند از:

  • ژنتیک و وراثت
  • استرس
  • بیماری‌های خودایمنی
  • اختلال تیروئید
  • کمبود ویتامین B12
  • سیگارکشیدن

عوامل سیاه شدن مو

در صورت بروز سفیدی، راهکارهایی برای سياه كردن مو وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. هرچند که ما معتقدیم شما درهرصورت زیبا و ارزشمندید.

پر طرفدارترین رنگ موی سال 2023 رو می شناسید ؟ ما کاملا در مورد جدیدترین ها با شما صحبت کردیم.

در صورت تمایل به سياه‌کردن مو می‌توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید.

سیاه کردن موی سفید - مو مشکی

راه‌ های خانگی سیاه کردن موی سفید

اگرچه شما به‌راحتی می‌توانید با استفاده از رنگ مو، موهای سفید خود را رنگ کنید اما در مرحله اول، استفاده از ماسک موی گیاهی جایگزین بهتری برای استفاده از مواد شیمیایی‌ست. البته استفاده از ماسک گیاهی در یک جلسه موها را روشن یا تیره نمی‌کند، شما باید چندین بار فرآیند رنگ‌کردن را تکرار کنید تا به نتیجه دلخواه برسید.

سياه كردن مو با چای سیاه

چای سیاه دارای کافئین و سرشار از آنتی‌اکسیدان است. چای سیاه علاوه‌بر این‌که یک رنگ تیره طبیعی به مو اضافه می‌کند، رشد مو را هم تحریک و آن را تقویت می‌کند و به مو درخشندگی می‌بخشد.

اینطوری از موی مشکی جذابتون مراقبت کنید

برای تهیه ماسک مو با چای سیاه، ۱ فنجان آب را با ۲ قاشق چای‌خوری چای سیاه و ۱ قاشق چای‌خوری نمک بجوشانید. پس از خنک‌شدن ترکیب مورد نظر، آن را روی موهای تازه‌شسته‌شده خود ماساژ دهید و بگذارید تا خشک شود. این کار را باید به‌طور مرتب تکرار کنید تا رشته‌های خاکستری موهایتان تیره شوند.

مطلب ترمیم موی سوخته با دکلره میتواند نکات مهمی را در خصوص دکلره مو به اطلاعات شما اضافه کند.

سیاه کردن موی سفید با روغن بادام و آب‌لیمو

ویتامین E موجود در روغن بادام، ماده بسیار مفیدی برای موهاست؛ ویتامین E ریشه مو را تغذیه و از سفیدی زودرس جلوگیری می‌کند. آب‌لیمو به موها درخشندگی و حجم می‌بخشد و باعث رشد سالم مو می‌شود. مخلوط روغن بادام و آب‌لیمو ترکیبی‌ست که به‌طور طبیعی به سياه كردن موهای شما کمک می‌کند.

برای سياه‌کردن مو با روغن بادام و آب‌لیمو، روغن و آب‌لیمو را به نسبت ۲ به ۳ مخلوط ‌کنید و به‌خوبی روی پوست سر و مو ماساژ دهید؛ سپس آبکشی کنید.

براق شدن مو یکی از آرزوهایی است که خانم های زیبارو به دنبال آن هستند . فرقی هم نمیکند موهای کوتاه دارند یا بلند.

سیاه کردن موی سفید با حنا و قهوه

حنا یک نرم‌کننده و رنگ‌دهنده طبیعی‎ست. البته رنگ نارنجی حنا برای همه افراد خوشایند نیست. حنا وقتی با قهوه ترکیب شود نتایجی عالی برای سياه كردن مو به همراه خواهد داشت و رنگ نارنجی آن نسبتا تعدیل می‌شود. البته می توان رنگ كردن مو با قهوه هم امتحان کرد.

۱ قاشق غذاخوری پودر قهوه را به آب در حال جوشیدن اضافه کنید. پس از خنک‌شدن، حنا را به آن اضافه کنید تا خمیر نسبتا سفتی به‌دست آید. ۱ قاشق غذاخوری از روغن دلخواه مانند روغن بادام، نارگیل یا زیتون را با آن مخلوط کنید. ماسک گیاهی به‌دست‌آمده را رو موی سر خود بمالید و اجازه دهید چند ساعت استراحت کند؛ بعد از یک ساعت موهای خود را آبکشی کنید.

سیاه کردن موی سفید - پیری

سياه كردن مو با برگ کاری و روغن

برگ‌های گیاه کاری سرشار از ویتامین B هستند و به بازیابی رنگ‌دانه ملانین در فولیکول‌های مو و جلوگیری از سفید‌شدن بیشتر کمک می‌کنند.

برای سياه كردن موی خود با استفاده از گیاه کاری، ۱ فنجان برگ کاری را در ۱ فنجان روغن بجوشانید تا تغییر رنگ دهد و تیره شود. پس از خنک‌شدن، آن را از صافی رد کنید و در یک ظرف دربسته بریزید. ماسک موی به‌دست‌آمده را هفته‌ای ۲ تا ۳ مرتبه روی موهایتان ماساژ دهید تا به‌مرور تیره‌شدن رنگ موها را مشاهده کنید.

سیاه کردن موی سفید با آب پیاز

پیاز یک ‌راه‌حل موثر برای سفید‌شدن موهاست که باعث رشد مو هم می‌شود. پیاز با افزایش آنزیم کاتالاز، رنگ مو را تیره می‌کند. ترکیب آب پیاز با آب‌لیمو به موها درخشندگی می‌بخشد.

برای سياه‌کردن مو با آب پیاز، ۲ تا ۳ قاشق غذاخوری آب پیاز را به همراه ۱ قاشق چای‌خوری آب‌لیمو و ۱ قاشق چای‌خوری روغن زیتون با هم مخلوط کنید. روی پوست سر و موها ماساژ دهید و بعد از نیم‌ساعت آبکشی کنید.

سياه كردن مو با فلفل سیاه و لیمو

فلفل سیاه فواید بسیار زیادی برای مو دارد. فلفل علاوه‌بر این‌که به حفظ رنگ طبیعی موهای شما کمک می‌کند، باعث رشد مو هم می‌شود.

سیاه کردن موی سفید - سفیدی مو

۱ قاشق غذاخوری فلفل سیاه تازه آسیاب‌شده و آب‌لیمو را با نصف فنجان ماست مخلوط کنید. خوب مخلوط کنید و روی موها و پوست سر ماساژ دهید. بگذارید حدود ۱ ساعت بماند؛ سپس با آب ولرم بشویید. برای اثربخشی بیشتر، این ماسک مو باید ۳ بار در هفته استفاده شود.

ترمیم افتادگی سینه با چند روش خانگی و کم هزینه | باورتون میشه اینطوری سینه های سفت و خوش حالت داشته باشید

سیاه کردن موی سفید با روغن برینگراج

برینگراج که با نام گل مروارید کاذب هم شناخته می‌شود، گونه‌ای از گیاهان خانواده آفتابگردان است. این گیاه به دلیل جلوگیری از پیری زودرس و تقویت و براق‌کردن موها، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

برای سياه‌شدن مو با استفاده از روغن برینگراج، برینگراج را در یک ظرف کوچک روی حرارت ملایم با روغن نارگیل به‌آرامی حرارت دهید و وقتی مخلوط گرم شد، آن را روی موها و پوست سرتان ماساژ دهید و بعد از یک ساعت بشویید. برای مشاهده نتیجه‌ای مطلوب، هفته‌ای ۲ تا ۳ بار این کار را تکرار کنید.

سياه كردن مو با چای ترش

آنتی‌اکسیدان‌ها و ویتامین‌های موجود در چای ترش، رنگ‌دانه‌ ملانین تولید می‌کنند که رنگ طبیعی موست. از این گیاه پرخاصیت برای درمان شوره سر، خشکی و ریزش مو هم می‌توانید استفاده کنید.

برگ‌ها و گل‌های چای ترش را یک‌ شب در آب خیس کنید و روز بعد موهای خود را با محلول چای ترش آبکشی کنید. همچنین می‌توانید از مخلوط پودر چای ترش با حنا به‌عنوان یک ماسک موی گیاهی برای سياه كردن مو استفاده کنید.

سیاه کردن موی سفید با رنگ مو

سیاه کردن موی سفید - رنگ کردن مو

برای سياه كردن مو، علاوه‌بر روش‌های خانگی می‌توانید از رنگ مو استفاده کنید؛ شما می‌توانید مثل همسر هوشنگ در فیلم هیولا (اثر مهران مدیری) با استفاده از یک کاسه رنگ، برس و کیسه‌فریزر، موهای خود را در منزل رنگ کنید و باقی‌مانده ته کاسه رنگ را هم به پازلفی‌های همسر خود بزنید.

البته حتما قبل از رنگ کردن مو باید روش های مراقبت از موی رنگ شده را خوب بدانید تا آسیبی به موی شما وارد نشود.

به این صورت شما می‌توانید رنگ موهای خود را با همسرتان ست کنید. همچنین می‌توانید مثل همسایه‌های متمول آن‌ها فقط در آرایشگاه و با صرف چندین میلیون تومان، پروسه رنگ‌آمیزی را طی کنید. در هر صورت این روش، روش نسبتا مطمئنی برای سياه شدن موهاست.

سياه كردن مو با رنگ، به دلیل ترکیبات شیمیایی موجود در رنگ، می‌تواند برای سلامتی مضر باشد؛ اما به دلیل موثر و ماندگارتربودن، این روش، بیشتر از روش‌های خانگی مورد توجه افراد قرار می‌گیرد. اگر برای سياه شدن موهایتان مایل به رنگ‌کردن آن‌ها با رنگ‌های شیمیایی هستید اما نگرانی هم دارید، اقدامات احتیاطی زیر را هنگام رنگ‌کردن موهایتان انجام دهید:

  • رنگ را بیش از زمان مورد نیاز روی پوست خود نگذارید.
  • هنگام استفاده از رنگ مو از دستکش استفاده کنید.
  • پس از استفاده از رنگ مو، پوست سر را کاملا بشویید.
  • حتما لازم نیست موهایتان را کامل رنگ کنید.

برای مثال، هایلایت،‌ پوست سر را درگیر نمی‌کند و خطر کمی دارد. می‌توانید برای آسیب کمتر به پوست سر، فقط موهای سفیدتان را رنگ کنید.

سياه كردن مو از رنگ‌های با فرمول فاقد PPD (پارافنیلن دیامین) استفاده کنید.

آیا سیاه کردن موی سفید امکان دارد؟

موی سر بیشتر افراد قبل از ۵۰سالگی رو به سفیدشدن می‌رود. قبل از این سن، روند سفید و خاکستری‌شدن موها کند است؛ اما بعدتر به تعداد رشته‌ها و دسته‌های سفید مو افزوده می‌شود. تغذیه مناسب و داشتن سبک‌زندگی سالم ازبین‌رفتن رنگ‌دانه‌های مو را به تأخیر می‌اندازد. معمولا اقدامات پیشگیرانه برای کسانی مناسب است که موهایشان قبل از ۳۰سالگی شروع به سفیدشدن می‌کند.

سیاه کردن موی سفید - مو سفید

منتها بعد از آنکه ملانین موجود در موها از دست می‌رود،‌ موها سفید و خاکستری می‌شوند و نمی‌توان کاری برای سیاه‌شدن آنها کرد. ملانین رنگ‌دانه‌ای است که در سلول‌های ملانوسیت تولید می‌شود. این سلول‌ها به پوست و موهایتان رنگ می‌دهند. هرقدر میزان ملانین موجود در موهایتان کمتر باشد، کم‌رنگ‌تر خواهند شد. مقدار این ماده در موهای خاکستری بسیار اندک و در موهای سفید صفر است.

درمان گودی زیر چشم با 10 روش خانگی و کم هزینه

با افزایش سن، ازدست‌دادن ملانین موجود در موها کاملا طبیعی است. بعد از ۳۰سالگی، با گذر هر دهه از عمر، احتمال خاکستری‌شدن موها تا ۲۰درصد افزایش می‌یابد. البته بعضی از افراد، به‌واسطه مسائل ژنتیکی و سبک‌زندگی، در دوران قبل از ۳۰سالگی، شاهد خاکستری‌شدن موهای خود هستند.

جلوگیری از سفید شدن موها در طب سنتی

برای جلوگیری از سفید شدن موها در طب سنتی روش‌هایی ارائه‌شده است. قبل از این‌که موهایتان شروع به سفیدشدن کنند و مجبور باشید به دنبال روش‌هایی برای سياه‌كردن آن‌ها بگردید، می‌توانید با رعایت نکاتی که در ادامه معرفی می‌کنیم، روند سفیدشدن موهایتان را به تاخیر بیندازید.

جلوگیری از سفید شدن موها در طب سنتی با محدودکردن غذای سرد

محدودکردن مواد غدایی سرد و تر و به‌اصطلاح بلغمی مانند مرغ، ماهی، ترشیجات، آبغوره، مرکبات، لبنیات، عدس، برنج، کاهو و گوجه، باعث جلوگیری از سفیدشدن مو می‌شود.

جلوگیری از سفید شدن موها در طب سنتی با ماساژ روغن زیتون

ماساژ موها با روغن یا ترکیب روغن زیتون و سیاه‌دانه هم روشی برای پیشگیری از سفیدی مو و هم روشی درمانی برای سياه كردن موهاست.

جلوگیری از سفید شدن موها در طب سنتی با استفاده از گل ختمی

از نظر طب سنتی، شست‌وشوی سر با صابون گل ختمی از سفیدشدن موها جلوگیری می‌کند.

بالاخره با این مویی که در آسیاب سفید نکردیم چه کنیم؟

سفیدشدن موها در حالت طبیعی به دلیل بالا رفتن سن رخ می‌دهد؛ اما اگر این اتفاق زیر ۴۰ سال بیفتد، به آن سفیدی زودرس می‌گوییم. برای سياه كردن موهای سفيد روش‌های مختلفی وجود دارد که در این مقاله به آن‌ها پرداختیم.

سياه كردن موي سفيد با وسمه یا سایر مواد گیاهی نسبت به استفاده از رنگ‌های شیمیایی بهتر است؛ اما استفاده از رنگ‌ مو برای سياه شدن مو روش ماندگارتر و مطمئن‌تری نسبت به استفاده از ماسک‌های موی گیاهی است. جلوگیری از سفید شدن موها در طب سنتی هم مورد توجه قرار گرفته و راهکارهایی مانند حذف غذاهای بلغمی و استفاده از روغن زیتون، در طب سنتی توصیه شده است.

اگر برای سياه كردن مو از رنگ موی شیمیایی استفاده می‌کنید، برای کاهش آسیب مواد شیمیایی موجود رد رنگ، سعی کنید تعداد دفعات رنگ‌کردن را کاهش دهید.

چطور می‌توان سرعت سفیدشدن موها را کاهش داد؟

اگر سفیدشدن موهایتان به‌خاطر کمبود مواد معدنی و ویتامین ها نباشد یا بیماری و مشکل جسمانی خاصی در کار نباشد، امکان اینکه بتوانید از سفیدشدن باقی موهای مشکی‌تان جلوگیری کنید اندک خواهد بود. با این حال، اقداماتی وجود دارد که شاید در کمترکردن سرعت سفیدی مو ها اثرگذار باشند:

سیاه کردن موی سفید - موی سفید

مدیریت استرس: هورمون های استرس می‌توانند تولید ملانین در فولیکول‌های مو را متوقف کنند.
دوری از آلودگی‌ها: دوری از آلودگی‌ها و مواد شیمیایی هم از مصادیق زندگی سالمی است که روی جوان‌ماندن اثرگذار است.
کنترل وزن: داشتن وزنی متعادل نیز می‌تواند زندگی سالم‌تری برایتان به ارمغان بیاورد و روی جوان‌ماندن موهایتان اثر مثبت بگذارد.
پوشاندن موها: محافظت از موها در مقابل تابش نور خورشید با پوشیدن روسری و کلاه هم از کارهای مفیدی است که باید به خاطر داشته باشید.
ترک سیگار: ترک‌کردن سیگار شاید سخت به نظر برسد؛ اما اگر راه مناسبش را پیدا کنید، سالم‌تر زندگی خواهید کرد و موهایتان هم احتمالا دیرتر سفید می‌شود.
استفاده از درمان‌های گیاهی: بعضی‌ها به درمان‌های گیاهی علاقه دارند؛ اما همیشه یادتان باشد که این داروها فقط زمانی قابل‌اعتمادند که از سوی جامعه علمی بنا به آزمایش‌ها و تحقیقات تأیید شده باشند.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

7 خرداد 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *