افتتاح حساب ترکیه
تمیز کردن لکه چربی روی گاز

تمیز کردن لکه چربی روی گاز یکی از سخت ترین مرحله های نظافت آشپزخانه است. این کار وقتی سخت تر می شود که چربی های روی گاز قدیمی شده و حسابی سفت و سخت هستند. شادمگ ترفند هایی را به شما آموزش می دهد که چربی ها به سادگی از اجاق گاز پاک می شوند.

چرا تمیز کردن لکه چربی روی گاز مهم است ؟

برخی از لوازم آشپزخانه روزی چند بار مورد استفاده قرار می‌گیرند. به طور مثال اجاق گاز برای پخت انواع وعده های غذایی، تهیه چای یا قهوه و گرم کردن غذای سرد شده، در طی شبانه روز بارها روشن و خاموش می‌شود. هر چه قدر مراقب جلوگیری از کثیف شدن گاز باشید اما این استفاده مداوم موجب می‌شود علاوه بر صفحه اجاق گاز، شعله ها، ولوم ها و حتی شبکه های چدنی گاز نیز لکه هایی از چربی را به خود جذب کرده و دیگر درخشش و تمیزی قبل را نداشته باشند. در این صورت بدیهی است که اگر در زمان مناسب برای تمیز کردن لکه چربی روی گاز اقدام نشود این لکه ها به مرور کهنه تر شده و دیگر به راحتی قابل نظافت نیستند.

تمیز کردن لکه چربی روی گاز

تمیز کردن لکه های چربی در زمان درست، کار چندان سختی نیست و شاید اجاق حتی با استفاده از یک اسکاج نرم هم قابل نظافت باشد اما برای لکه های کهنه تر همه چیز به همین آسانی ها هم نیست. در این زمان نوع لکه و جنس صفحه گاز بسیار تعیین کننده است و می‌تواند در انتخاب روش نظافت موثر باشد. بدین ترتیب بهتر است قبل از هر چیز با انواع صفحات به کار رفته در اجاق گازها آشنا شویم.

راز تمیز کردن لکه چربی روی اجاق گاز ؛ به پاک کننده زمان دهید

پاک کردن لکه های قدیمی بیش از هر چیز به صبر و بردباری نیاز دارد. اگر لکه های چربی باقی مانده بر روی اجاق گاز شما هفته ها است که نظافت نشده اند و بیش از اندازه کهنه یا قدیمی هستند ممکن است به همین راحتی ها پاک نشوند. پس تفاوت چندانی ندارد که از کدام روش را برای تمیز کردن لکه ها استفاده می‌کنید در هر حال باید به پاک کننده به اندازه کافی زمان دهید تا از پس لکه های چربی برآیند و آنها را در خود حل کنند.

اغلب محصولات پاک کننده بهتر است ده الی پانزده دقیقه قبل از نظافت، روی گاز اسپری شوند. مواد طبیعی نیز برای تاثیرگذاری به زمانی در همین حدود نیاز دارند. البته استثنائاتی نیز در این زمینه وجود دارد. به طور مثال صابون اگر بیش از اندازه روی سطوح چدنی باقی بماند ممکن است باعث سفیدک زدن آنها شود. پس قبل از تمیز کردن، ابتدا باید به جنس صفحه گاز خود و سپس موادی که برای نظافت از آنها کمک می‌گیرید، توجه کنید و در نهایت نیز چاشنی صبر را به پروسه تمیزکاری خود اضافه کنید. حال می‌توانید اجاق گازی درخشان، تمیز و براق داشته باشید.

مصرف میوه در شب ممنوع ! عوارضی که باید بدانید

چند وقت یکبار باید اجاق گاز خود را تمیز کنید؟

بهترین راه برای تمیز کردن گاز صفحه ای تمیز کردن آن پس از هر بار استفاده است.

اگر چربی زدایی اجاق گاز را همواره در فواصل زمانی کوتاه انجام می دهید پس بدین معنیست که کثیفی سطح چرب و جرم گرفته ی میله های چدنی یا روی شعله های گاز برای پاک کردن عمیق نیست و فقط کافیست با پارچه یا ابر نرمی آغشته به آب و صابون آنرا تمیز کنیم. البته قبلا در مورد تميز كردن چدن گاز مطلبی را با شما به اشتراک گذاشتیم که بسیار راهگشاست.

هر چه فواصل زمانی تمیز کردن گاز رومیزی یا فردار کوتاه تر باشد قطعا شما کار کمتری برای پاک کردن آن خواهید داشت.

هر چه فواصل زمانی بیشتر باشد شما باید آماده چربی زدایی سخت تر و زمانبرتری باید باشید.

تمیز کردن لکه چربی روی گاز

کدام قسمت ها در چربی زدایی اجاق گاز مهم تر هستند؟

اجاق گاز عموما دارای چهار قسمت اصلی برای تمیز کردن چربی و کثیفی است:

میله های چدنی (قابلمه و ماهیتابه هنگام پختن غذا روی آن مینشیند)
درب های قرار گرفته روی شعله (دیسک های قابل جابجایی که شعله های آتش را پخش میکنند)
جرقه زن گاز (به اجاق گاز متصل هستند و محلی برای ایجاد آتش است)
سطح خود اجاق گاز
در 80% اجاق ها این 4 جز اصلی به کار رفته اند پس برای چربی زدایی اجاق گاز باید بیشتر از سایر موارد به این اجزا توجه کنیم.

کاربرد قرص ماشین ظرفشویی در خانه چیست؟ باید بدانید این قرص ها  کاربرد وسیع‌ی در تمیزکاری خانه دارند.

تمیز کردن لکه چربی روی گاز

انواع صفحات به کار رفته در اجاق گاز

امروزه اجاق های صفحه ای بیشتر از اجاق های مبله مورد استفاده قرار می‌گیرند و در دو مدل کلی اجاق صفحه ای گازی و اجاق صفحه ای برقی به بازار عرضه می‌شود. این محصولات صفحاتی از استیل، شیشه یا ترکیبی از هر دو دارند یا همچون اجاق گازهای مبله قدیمی تر لعاب کاری شده هستند. جالب است بدانید این تفاوت ها موجب تمایز در روش های انتخابی برای تمیز کردن لکه چربی روی گاز نیز می‌شوند. چرا که طبیعتاً صفحات شیشه ای حساس تر از صفحات استیل هستند و نمی‌توان برای هر دوی این اجاق گازها از یک روش نظافت استفاده کرد.

تمیز کردن لکه چربی روی گاز

تمیز کردن لکه چربی روی گاز با استفاده از اسپری های پاک کننده

در سال های اخیر اسپری های بسیاری برای تمیز کردن انواع لکه حاصل از سر رفتن یا پاشیدن مواد غذایی بر روی اجاق گاز به بازار عرضه شده اند. این محصولات اغلب حاوی ترکیبات شیمیایی خاصی هستند که منجر به شکستن مقاومت لکه ها و پاک شدن آنها با استفاده از یک ابر یا اسکاج نرم می‌شوند.

با این حال استفاده مداوم از آنها ممکن است به صفحه اجاق آسیب وارد کرده یا منجر به آسیب های پوستی یا تنفسی در مصرف کننده شود. به همین دلیل بهتر است ابتدا از روش های ساده تری برای تمیز کردن لکه چربی روی گاز بهره بگیرید و اگر نتیجه دلخواه را از این روش ها نگرفتید، از اسپری های پاک کننده کمک بگیرید.

تمیز کردن کاغذ دیواری با چند ترفند طلایی | اینطوری کاغذ دیواری رو بشورید تا آسیب نبینه

از مواد پاک کننده طبیعی برای نظافت غافل نشوید

برخی از مواد طبیعی در ترکیب با یکدیگر می‌توانند بر روی لکه های چربی تاثیرگذار باشند. این مواد اغلب بسیار ارزان بوده و به راحتی در تمام خانه ها یافت می‌شوند. از این رو می‌توانند به عنوان یک روش برای تمیز کردن لکه چربی روی گاز مورد استفاده قرار بگیرند.

تمیز کردن لکه چربی روی گاز

جالب است بدانید در دفترچه راهنمای برخی از اجاق گازهای ایرانی و خارجی، دستور العملی برای تمیز کردن بخش های مختلف اجاق نیز نوشته شده است که می‌تواند برای مصرف کننده آن قابل توجه باشد.

تمیز کردن لکه چربی روی گاز با جوش شیرین و آب اکسیژنه

برای تمیز کردن چربی های سوخته و کهنه از روی اجاق گازهای استیل می‌توانید از ترکیب جوش شیرین و آب اکسیژنه استفاده نمایید. برای این کار تنها کافی است مقداری جوش شیرین را روی صفحه گاز خود بپاشید و سپس آب اکسیژنه را بر روی آن اسپری کنید. ترکیب حاصل را با استفاده از یک اسکاج نرم روی همه قسمت های اجاق گاز بسابید و سپس صفحه اجاقتان را با استفاده از یک دستمال تمیز، پاک کنید.

استفاده از روغن گیاهی

گاهی بهتر است برای مقابله با چربی‌ با ترکیباتی از جنس خودشان آن‌ها را پاک کنیم. روغن آقتابگردان و روغن زیتون بهترین انتخاب است؛ فقط کافی است کمی از این روغن گیاهی را روس سطح گاز اسپری کنید و با یک دستمال نخی آن را برق بیاندازید.

تمیز کردن گاز با جوش شیرین و لیموترش برای لکه های سخت

بهترین روش برای پاک کردن چربی‌ های سخت گاز، استفاده از جوش شیرین است؛ برای پاک کردن گاز با این روش کمی جوش شیرین روی سطوح اجاق گاز بپاشید، و یک لیموترش را برش دهید و روی جوش شیرین بریزید. بعد از چند دقیقه استراحت با یک دستمال تمیز آن را پاک کنید. این ترکیب برای تمیز کردن شیشه‌ داخلی فر هم نیز بسیار مناسب است.

تمیز کردن لکه چربی روی گاز

آب جوش و صابون

مقداری صابون را در یک ظرف آبجوش رنده کرده و سر شعله ها و شبکه های چدنی را در محلول حاصل قرار دهید. پس از خنک شدن آب، قطعات چدنی اجاق گاز را با استفاده از یک اسکاج، تمیز کرده، سپس آب کشی و خشک نموده و در جای خود قرار دهید. برای تمیز کردن لکه های باقی مانده می‌توانید مقداری جوش شیرین و نمک به محلولتان اضافه کرده و از یک مسواک کهنه برای برس کشیدن کمک بگیرید.

آمونیاک، پاک کننده ای موثر برای سر سخت ترین لکه ها

اگر اجاق گاز خود را هر روز یا هر هفته نظافت می‌کنید کمتر ممکن است با لکه های سر سخت مواجه شوید اما اگر این تمیزکاری را سالی یکبار آن هم برای خانه تکانی انجام می‌دهید قطعاً به آمونیاک نیاز پیدا می‌کنید. آمونیاک موثرترین پاک کننده برای سرسخت ترین لکه ها است که استفاده از آن چندان هم بی خطر نیست. به همین جهت بهتر است هنگام تمیزکاری با آمونیاک حتماً از دستکش های پلاستیکی استفاده کنید و کار نظافت را در فضای باز انجام دهید.

از بین بردن چرک یقه و سر آستین لباس با یک ترفند استثنایی و ویژه

سرکه سفید بهترین ماده برای تمیز کردن لکه چربی

اجاق گازهای شیشه ای صفحاتی حساس و شکننده دارند از این رو بهتر است در زمانی که کاملاً خنک شده اند، نظافت شوند. دیگر نکته ای که می‌بایست به هنگام تمیز کردن لکه چربی روی گازهای شیشه ای مورد توجه قرار بگیرد، تاثیر پذیری این صفحات از مواد شوینده است. به عبارت دیگر این اجاق گازها ممکن است در مواجه با برخی از مواد شوینده دچار تغییر رنگ یا لکه شوند به همین جهت بهترین روش برای نظافت آنها استفاده از مواد طبیعی همچون سرکه سفید است.

در این روش نظافت می‌بایست یک پیمانه سرکه سفید را با دو پیمانه آب مخلوط کرده و روی لکه ها اسپری کنید. با این کار خاصیت اسیدیته سرکه بر روی جرم ها اثر می‌گذارد و لکه ها در کوتاهترین زمان برای تمیز کردن آماده می‌شوند. در این مرحله می‌توانید قسمت هایی که کثیف تر هستند را با استفاده از یک اسکاج بسابید و در نهایت سطح اجاق خود را با استفاده از یک پارچه تمیز، پاک کنید.

تمیز کردن لکه چربی روی گاز

مایع ظرفشویی و جوش شیرین

نسبت های مساوی از صابون ظرفشویی و جوش شیرین را در یک کاسه کوچک ترکیب کنید ؛ آن را با هم مخلوط کنید تا یک بافت کمی کف آلود ایجاد شود . سپس، مخلوط را زیاد روی سطح و تابه بریزید ، مخلوط را روی ظرف بمالید تا کثیفی را شل کنید. برای یک ساعت ظرف را به کیسه های زیپ دار انتقال دهید، سپس آن را بیرون بیاوریدو باز تمیز کنید.

تمیز کردن چدن گاز با جوهر نمک

استفاده از جوهر نمک به عنوان جرم‌گیر مناسب، راهکار دیگری است که برای انجام این کار پیش روی شما قرار دارد. برای این کار، مقداری از جوهر نمک را روی سطح چدن اسپری کنید و به مدت چند ساعت به آن فرصت دهید تا چربی و کثیفی از سطح چدن جدا شود. در مرحله بعد باید با استفاده از اسفنج یا کف، سطح چدن را بشویید. در نهایت، با کمک دستمال خشک، سطح چدن گاز را پاک و خشک کنید.

این روش را می توان یک گزینه مناسب و کاربردی برای تمیز کردن چدن گاز به حساب آورد؛ چرا که به شما کمک می‌کند تا آن را به راحتی از چربی و کثیفی پاک کنید.

تمیز کردن گاز با صابون

تمیز کردن چدن گاز با بهترین صابون از شرکت پاکسان نیز یکی دیگر از روش‌های موثر و کارآمد است. برای انجام این کار، ابتدا چدن‌های گاز را در یک ظرف حاوی آب داغ قرار دهید و صابون رنده شده را به آب اضافه کنید. سپس با استفاده از دستمال یا اسفنج، سطح چدن را به دقت تمیز کنید تا چربی‌ها و کثیفی‌ها به راحتی جدا شوند.

تمیز کردن لکه چربی روی گاز

پس از آنکه چدن به درخشانی اصلی خود بازگشت، برای تمیز کردن میله‌ها، شعله‌ها و سطوح چدنی گاز می‌توانید از مایع ظرفشویی نیز استفاده نمایید. به این مورد هم توجه نمایید که صابون مایع نیز می‌تواند به شما کمک کند تا این کار را با سرعت بیشتری انجام دهید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

4 اسفند 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *