افتتاح حساب ترکیه
رنگ دکوراسیون سبز

رنگ دکوراسیون سبز یکی از آرامش بخش ترین رنگ ها مخصوصا در دکوراسیون شناخته می شود و استفاده از رنگ سبز در تمامی فضاها می تواند فضایی دلپذیر و زیبا و در عین حال آرامش بخش را پدید بیاورد. حتما برای ست کردن چیدمان منزل به رنگ سبز ای این نکات بهره ببرید و رنگ های مکمل سبز را بشناسید.

رنگ سبز رنگی آرامش بخش برای منزل

رنگ سبز از نظر روانشناسان به عنوان یکی از آرامش بخش ترین رنگ ها در دنیای رنگ ها و بهترین رنگ دکوراسیون خانه  شناخته می شود و استفاده از رنگ سبز در تمامی فضاها می تواند فضایی دلپذیر و زیبا و در عین حال آرامش بخش را پدید بیاورد. از جمله مزایای رنگ سبز که باعث محبوب بودن آن شده است می توان به شیک و لوکس بودن آن، آرامش بخش بودن آن، ترکیب شدن آسان این رنگ با انواع رنگ ها، زیبایی تمامی طیف های این رنگ و … اشاره نمود.

رنگ دکوراسیون سبز

همچنین این رنگ نه مانند رنگ های سرد کسل کننده بوده و باعث کاهش انرژی می شود و نه مانند رنگ های گرم انرژی فضا را بیش از حد بالا می برد. به همین علت می توان آن را انتخابی درست برای دکور انواع فضاها دانست.

سبز دارای تناژ های متفاوتی است که از آنها با نام های رنگ سبز سلطنتی یا رنگ سبز درباری، رنگ سبز کلاسیک، رنگ سبز چمنی، رنگ سبز فسفری، رنگ سبز یشمی و … یاد میشود.

دکوراسیون کلاسیک سبکی پر زرق و برق و جذاب برای طراحی دکوراسیون منزل است که علاقه مندان زیادی دارد. در این سبک طراحی که نتایج اشرافی و فریبنده ای ایجاد می کند، نظم و تقارن حرف اول را می زند. در بیشتر موارد تعداد عناصر موجود در محیط زوج هستند و چیدمان قرینه تجهیزات کاملا مشهود و ملموس است.

نکته

رنگ های به کار رفته در طراحی کلاسیک بیشتر از طیف رنگی روشن مانند کرم، بژ، مرواریدی و … است که حس شکوه و جلال را به بیننده القا می کند. یکی از ترکیب رنگ هایی که گاها در سبک کلاسیک مورد استفاده قرار می گیرد، رنگ سبز است. در سبک کلاسیک رنگ سبز در کنار رنگ طلایی کاربرد دارد. انتخاب تن رنگ سبز به کار رفته در طراحی بسیار مهم است و به نتایج بسیار متفاوتی خواهد انجامید.

رنگ دکوراسیون سبز

روانشناسی رنگ سبز

رنگ سبز یکی از محبوب‌ترین رنگ‌ها در دکوراسیون داخلی است. این رنگ تداعی‌کننده طبیعت، آرامش، تعادل و رشد است. رنگ سبز همچنین می‌تواند حس خلاقیت، تمرکز و یادگیری را تقویت کند.

آرامش و تسکین: رنگ سبز با طبیعت و آرامش ارتباط دارد. استفاده از رنگ سبز در دکوراسیون داخلی می‌تواند به ایجاد فضایی آرام و تسکین‌دهنده کمک کند.
تعادل و هماهنگی: رنگ سبز رنگی متعادل و هماهنگ است. استفاده از رنگ سبز در دکوراسیون داخلی می‌تواند به ایجاد فضایی متعادل و هماهنگ کمک کند.
رشد و خلاقیت: رنگ سبز رنگی رشد و خلاقیت است. استفاده از رنگ سبز در دکوراسیون داخلی می‌تواند به تقویت حس رشد و خلاقیت کمک کند.

ویژگی های رنگ سبز

خسرو شکیبایی در یکی از دکلمه‌هایش می‌گوید:”معتقدیم خونه هرچی که باشه، باید سبز باشه بله سبز و همیشه سبز!”

در روانشناسی رنگ‌ها هر رنگی دارای ویژگی‌های مخصوص به خودش است که رنگ سبز نیز دارای ویژگی‌های منحصر به فرد خودش است. این رنگ، رنگ طبیعت است و سرشار از انرژی عشق به خانواده و دوستان است. رنگ سبز از ترکیب رنگی آبی و زرد ساخته می‌شود و در دسته رنگ‌های سرد قرار دارد. این رنگ با آرامش که به همراه دارد تعادل و توازن را در فضا برقرار می‌کند. زیبایی و جذابیتی که با رنگ سبز می‌توانید تجربه کنید، بی انتها است. استفاده از رنگ سبز در دکوراسیون جایگاه ویژه‌ای دارد.

رنگ دکوراسیون سبز

بازسازی و طراحی دکوراسیون داخلی با رنگ سبز

برای طراحی دکوراسیون داخلی و یا بازسازی ساختمان و فضای در اختیار به سبک کلاسیک با رنگ سبز، بهترین ایده تغییر رنگ دیوارها است. از آنجایی که سطح دیوارها بسیار وسیع است، تغییر رنگ دیوارها می تواند سریعتر طرح را به هدف اصلی خود برساند. البته می توان از المان های دیگری که از نظر سایز بزرگتر از سایر عناصر موجود در محیط هستند نیز استفاده نمود. اما بهتر است اولین مولفه ای که تحت تاثیر دکوراسیون کلاسیک سبز قرار می گیرد، دیوار باشد.

نکته ای که باید مورد توجه قرار بگیرد تغییر رنگ دیوارها در بخش های مختلف منزل است. رنگ سبز به کار رفته در اتاق خواب نباید با رنگ سبز اتاق نشیمن و یا سالن پذیرایی مشترک باشد. در این سبک طراحی دکوراسیون، کابینت های آشپزخانه نیز سبز رنگ انتخاب می شوند و تن رنگی کابینت ها با سایر قسمت های منزل متفاوت خواهند بود.

انتخاب انواع کفپوش ها و فرش های سبز رنگ نیز برای رسیدن به دکوراسیون کلاسیک سبز تعیین کننده است. چنانچه در طراحی کلاسیک سبز، دیوارها و کفپوش ها با این رنگ مزیین شوند، سایر المان های موجود در فضا با استفاده از رنگ های دیگر انتخاب می شوند.

برای عید کوسن روی مبل رو اینطوری بچین ؛ دکوراسیون مبل خفن میشه

استفاده از رنگ سبز در شکل های مختلف

استفاده از پرده های سبز رنگ

پرده ها یکی از تاثیرگذارترین عناصر در فضای هال و نشیمن به شمار می روند و به همین علت رنگ و طرح آن ها اهمیت زیادی در دکوراسیون داخلی منزل دارد. استفاده از پرده های سبز رنگ زمان زیادی است که طرفداران مخصوص خود را دارد چرا که پرده ای رنگ سبز همیشه حسی فاخر و باوقار به فضا بخشیده و باعث لوکس شدن فضا می شود.

رنگ دکوراسیون سبز

از این رنگ پرده بیشتر در سبک های کلاسیک در گذشته استفاده می شد که اغلب با پارچه هایی مانند مخمل تولید می شدند اما امروزه در انواع سبک های مدرن و معاصر و … نیز از پرده های سبز می توان استفاده نمود.

استفاده از فرش های سبز

فرش ها را می توان جز جدا نشدنی از خانه های ایرانی دانست. این نوع از کفپوش ها که دارای لطافت خاصی می باشند و باعث راحت تر شدن رفت و آمد در منزل می شوند می توانند دارای طرح ها و رنگ های مختلف به تولید برسند. می توان بدون اغراق ادعا کرد که چگونگی فرش ها تاثیر زیادی روی چگونگی دکور خانه دارد و به همین علت طرح و رنگ آن اهمیت زیادی دارد و باید با تمامی فضا هماهنگ و ست باشد.

یکی از راه های استفاده از رنگ سبز و بخشیدن آرامش این رنگ به فضای داخلی استفاده از فرش های سبز رنگ و یا فرش هایی است که دارای طرح هایی به رنگ سبز می باشند. ترکیب فرش سبز رنگ با نور طبیعی که از پنجره می تابد می تواند یکی از زیباترین و رویایی ترین صحنه ها را در خانه ی ما ایجاد کند و به همین دلیل استفاده از این رنگ فرش بسیار توصیه می شود.

استفاده از دیوارهایی با رنگ سبز

دیوارها در تمامی قسمت های خانه می باشند و برای جدا سازی هر فضایی از این سطح ها استفاده شده است به همین دلیل می توان گفت چگونگی آن ها روی خانه تاثیر بسزایی دارد. همچنین یکی از آسان ترین و کم هزینه ترین روش های تغییر فضا و بخشیدن حس و حالی جدید به خانه و ایجاد تنوع تغییر رنگ دیوارها می باشد.

به همین علت می توان گفت یکی دیگر از روش هایی که می توان رنگ سبز را به فضای داخلی کشاند رنگ آمیزی دیوارها به رنگ سبز می باشد. با توجه به اینکه رنگ سبز رنگی خنثی نیست بهتر است که تنها یک یا دو دیوار را به این رنگ درآورده و دیگر دیوارها دارای رنگ هایی خنثی باشند. علاوه بر رنگ آمیزی می توان از کاغذدیواری هایی با طرح های سبز رنگ مانند طرح برگ انجیری و … و یا پتینه کاری رنگ سبز استفاده نمود که باعث منحصر به فردتر شدن پوشش دیوار می شود.

رنگ دکوراسیون سبز

استفاده از مبلمان سبز رنگ

در چیدمان نشیمن و هال می توان بدون اغراق ادعا کرد که مبلمان بیشترین تاثیر را می گذارند و به همین علت فرم و رنگ آن ها اهمیت بسیاری دارد. با توجه به این نکته می توان گفت اگر می خواهید از رنگ سبز در دکوراسیون خود استفاده کنید به طوری که همه جا را پر از سبز نکرده باشید و هم تاثیر زیادی روی فضا گذاشته باشید بهترین کار انتخاب مبلمانی سبز رنگ می باشد.

از آنجایی که رنگ سبز دارای تناژهای مختلفی می باشد که همه ی آن ها رنگ هایی پر طرفدار و محبوب می باشند با توجه به سبک منزل خود می توانید از انواع سبزها استفاده کنید. برای مثال دکوراسیون کلاسیک رنگ سبز تیره را پسندیده در حالی که در دکوراسیون ویکتوریایی از رنگ سبز روشن استفاده می شود. از طرفی در سبک هایی مانند سبک مدرن و ساحلی می توان از مبلمانی با رنگ روشن ولی دارای طرح های سبز رنگ استفاده کنید که باعث تنوع در فضا می شود و انتخاب شما را منحصر به فرد جلوه می دهد.

استفاده از کوسن های رنگ سبز

یکی از به صرفه ترین راه ها برای ایجاد تنوع و تغییر رنگ در دکوراسیون داخلی استفاده از کوسن های رنگی و تغییر رنگ و طرح آن ها هر چند وقت یکبار می باشد. می توانید از کوسن های رنگ سبز در تناژهای مختلف در کنار هم روی مبلمان روشن و یا از کوسن هایی دارای طرح برگ و گل های سبز استفاده کنید و فضای خانه ی خود فضایی زیبا، ظریف و امروزی نشان دهید. استفاده از کوسن های طرح دار رنگی در سبک هایی مانند سبک ویکتوریایی، سبک فرانسوی، سبک بوهمیان، سبک ساحلی و … در خانه روی بورس بوده و محبوب می باشد.

رنگ دکوراسیون سبز

استفاده از گلدان ها ی رنگ سبز و گیاهان سبز رنگ

یکی دیگر از ترفندهایی که می توان به واسطه ی آن رنگ سبز را به منزل راه داد استفاده از گیاهان می باشد. اغلب گیاهان به خودی خود دارای رنگ سبز بوده و به همین علت استفاده از گیاهان در قسمت ها و فضاهای مختلف می تواند باعث ایجاد طیف سبز در دکوراسیون داخلی شود. درواقع این علاوه بر زیبایی روی سلامتی افراد و نشاط آن ها و انرژی فضا نیز تاثیر مثبت بسزایی خواهد داشت.

خصوصیات یک محافظ تشک خوب چیست ؟ دلایل مهم لزوم استفاده از محافظ تشک

استفاده از عناصر دکوراتیو مختلف به رنگ سبز

برای تغییر محیط و بازسازی منزل یکی از بهترین راه ها تغییر عناصر دکوراتیو و یا حتی تغییر جای آن ها می باشد. استفاده از عناصر دکوراتیو سبز رنگ در فضای داخلی می تواند حس سرزندگی و آرامش و در عین حال لوکس بودن را به فضای خانه ی شما اضافه کند. می توانید از تابلوهای نقاشی که رنگ قالب آن ها سبز می باشد، کاغذ دیواری هایی با طرح های سبز رنگ و … استفاده کنید و تاثیر لازمه را روی محیط بگذارید.

رنگ دکوراسیون سبز

ترکیب رنگ سبز با رنگ های دیگر

سبز و سفید

سفید پرکاربرترین و محبوب ترین رنگ خنثی در طراحی داخلی است. نقش سفید در دکوراسیون این هست که فضا را بزرگتر و روشن تر نشان می دهد. علاوه بر این چون از خودش رنگی ندارد، به بقیه رنگ ها اجازه جلب توجه و تزئین فضا می دهد. سفید بهترین مکمل رنگ سبز برای دکوراسیون است و در کنار سبزهای روشن فضایی آرامش بخش و ملایم می سازد که می توانیم برای اتاق خواب، اتاق کودک، نشیمن و عموم فضاهای خانه از آن استفاده کنیم.

در کنار سبز های تیره هم کمک می کند که تیرگی رنگ سبز، اتاق ما را کوچک و خفه نشان ندهد و فضا را تعدیل می کند. از ترکیب سفید و سبزهای تیره هم می توانیم برای نشیمن، پذیرایی، ناهارخوری و ورودی خانه استفاده کنیم. ترکیب سبز و سفید در سبک های اسکاندیناوی ، مدرن ، مدرن نیمه قرن و روستیک پرکاربرد است.

سبز و طوسی

ترکیب سبز و طوسی یک ترکیب مدرن است و اغلب در سبک هایی مثل سبک معاصر به کار می رود. ممکن است ترکیب خاکستری و سبز در بعضی مواقع فضا را سرد و بی روح کند که می توانیم از قهوه ای و مشکی و ترکیب رنگ های تیره و روشن برای برطرف کردن این موضوع کمک بگیریم. این پالت رنگی کمی جدی و بزرگسال است و بهتر است برای اتاق کودکان استفاده نشود. در عوض می توانیم برای اتاق نشیمن و پذیرایی، اتاق خواب نوجوان و بزرگسال، آشپرخانه، اتاق کار و مطالعه و فضاهایی مشابه از این ترکیب رنگ استفاده کنیم.

رنگ دکوراسیون سبز

سبز و کرم

کرم یکی از رنگ های خنثی است که ویژگی های مهمی از رنگ سفید و زرد به ارث برده است. مثل رنگ سفید فضا را روشنتر و بزرگتر نشان می دهد. از طرفی هم مثل رنگ زرد، انرژی و گرما به فضا می بخشد. اما باید در نظر داشته باشیم که برای استفاده از کرم در دکوراسیون، بهتر است حتما در ترکیب رنگ های دیگر فضا هم زرد استفاده شده باشد که همین نکته، سبز را به گزینه خوبی برای ترکیب با کرم تبدیل می کند.

سبزها همگی از تلفیق زرد و آبی ساخته می شوند و کرم هم از ترکیب زرد و سفید ساخته می شود. همین اشتراک در رنگ زرد باعث می شود سبز و کرم کنار هم ترکیبی ملایم و زنده و زیبا بسازند. اما بهتر است از سبزهای تند و شدید ( مثل فسفری و چمنی) برای اینکار استفاده نکنیم. به جای آن سبزهای مات مثل مغز پسته ای، سدری، یشمی و زیتونی گزینه های خوبی برای ترکیب با رنگ کرم هستند.

از ترکیب سبز و کرم می توانیم برای اتاق کودک، اتاق خواب، نشیمن و پذیرایی، حمام و سرویس و ورودی و اتاق کار استفاده کنیم.

سبز و قهوه ای

ترکیب رنگ سبز و قهوه ای محبوب ترین پالت رنگی بر پایه سبز است و قهوه ای هم پرطرفدارترین مکمل رنگ سبز در دکوراسیون داخلی است. علت آن هم حضور همیشگی این دو رنگ در کنار هم در طبیعت است. حافظه تصویری ما ناخودآگاه با دیدن سبز و قهوه ای به یاد طبیعت و آرامش و زیبایی آن می افتد.

به همین علت به چشم اکثر آدمها این ترکیب رنگ مورد اعتماد، زیبا و آرامش بخش است. ترکیب سبز و قهوه ای در سبک کلاسیک ، مدرن نیمه قرن و روستیک پرطرفدار است و آن را می توانیم در تمامی بخش های خانه یه کار ببریم. البته بهتر است که در کنار این دو از یک رنگ روشن و خنثی مثل سفید یا استخوانی هم کمک بگیریم تا فضا تیره و خفه نشود.

سبز و سرمه ای

این ترکیب رنگ، یک پالت رنگی خاص است که در هر جایی مشاهده نمی کنیم. در سبک های اکلکتیک، بوهمیان و تلفیقی کاربرد دارد. معمولا سعی می کنند در این پالت رنگی از سبزهای مایل به آبی مثل سبز کله غازی یا فیروزه ای یا سبز-آبی استفاده کنند. سرمه ای رنگی دراماتیک و پخته است و سبز هم رنگی مورد اعتماد و گیرا. ترکیب این دو فضایی جدی و دراماتیک می سازد و می توانیم این ترکیب رنگ را برای فضاهایی مثل پذیرایی، نشیمن، ناهارخوری، ورودی و حمام و سرویس بهداشتی استفاده کنیم.

حتما از آبی کلاسیک در دکوراسیون استفاده کنید که خیلی جذاب است.

سبز و نارنجی

ترکیب رنگ سبز و نارنجی، یک پالت رنگی پاییزی به حساب می آید و جزو پالت رنگ های پیشنهادی برای دکوراسیون فصلی در پاییز و زمستان است. سبز و نارنجی، ترکیب رنگی گرم و پخته است و برای ما فضایی دنج و یادآور طبیعت می سازد. در مقایسه با ترکیب رنگ های قبلی، نارنجی رنگی پرانرژی تر از قهوه ای و گرم تر از کرم است.

چطور اتاق خواب بدون کمد را بچینیم ؟ بهترین طراحی دکوراسیون یک اتاق بدون کمد دیواری

رنگ دکوراسیون سبز

اما در کنار سبز ممکن است کمی فضا را اشباع و تیره کند. در سبک های زنده و شاد مثل بوهمین ترکیب رنگ محبوبی است و برای فضاهایی مثل نشیمن، پذیرایی و ناهارخوری مناسب است.

سبز و مسی

ترکیب سبز و مسی شباهت زیادی به ترکیب سبز و قهوه ای دارد. اما رنگ مسی کمی به قرمز و نارنجی نزدیکتر است پس این پالت کمی فضای ما را شادتر و پرانرژی تر می کند. ترکیب سبز و مسی هم یک ترکیب طبیعی و گرم و دنج است که در سبک هایی مثل مدرن نیمه قرن، بوهمین و تلفیقی کاربرد دارد. می توانیم رنگ مسی را با استفاده از انواع ظروف مسی و یا اکسسوری های فلزی به رنگ برنز و مس به فضا اضافه کنیم. رنگ مسی با طیف های تیره و متوسط سبز و انواع قهوه ای و نارنجی ها به خوبی ترکیب می شود.

سبز و قرمز

سبز و قرمز یک ترکیب رنگ کارت پستالی برای دکوراسیون است. رنگ قرمز مکمل رنگ سبز در چرخه رنگ است و تکمیل ترین پالت رنگی را کنار هم می سازند. رنگ قرمز و سبز را برای دکورهای فصلی مثل کریسمس و یا شب یلدا و نوروز با هم ست می کنند. به جز آن هم می توانیم برای داشتن دکوری شاد و زنده و پویا از این پالت رنگی استفاده کنیم.

این ترکیب رنگ ممکن است در صورت زیاده روی فضا را اشباع و تیره کند پس بهتر است در کنار آن از رنگ سفید یا رنگ های خنثی برای روشن کردن اتاق استفاده کنیم. ترکیب رنگ سبز و قرمز را برای فضاهای جمعی مثل نشیمن و ناهارخوری می توانیم استفاده کنیم و بهتر است آن را در اتاق خواب به کار نبریم.

سبز و صورتی

ترکیب رنگ سبز و صورتی یک ترکیب ملیح و زنانه است که ریشه در طبیعت دارد. این پالت رنگی ما را به یاد گل های صورتی در طبیعت می اندازد به همین علت عموما یک ترکیب رنگ زنانه شناخته می شود. از سبز و صورتی می توانیم در سبک های شبی شیک، روستیک و وینتج استفاده کنیم.

با توجه به اینکه صورتی رنگی پرانرژی و شاد است، بهتر است در کنار آن از سبزهای تیره تا متوسط و طیف های پخته سبز استفاده کنیم تا فضا را تعدیل کند. این پالت رنگی برای اتاق خواب، نشیمن و دکوراسیون اتاق نشیمن، اتاق کودک و حمام و رختکن مناسب است.

تجهیزات رنگ سبز در دکوراسیون کلاسیک سبز

برای داشتن دکوراسیون کلاسیک سبز می توان رنگ دیوارها را روشن در نظر گرفت و از تجهیزات سبز رنگ استفاده نمود. مبلمان استیل طلایی و سبز یکی از گیراترین نوع مبل سلطنتی و محبوب می باشد. پرده های فاخر مخمل و ابریشم سبز رنگ که بلند و سنگین هستند نیز جلوه بی نظیری در طراحی ایجاد خواهند نمود.

رنگ دکوراسیون سبز

برای طراحی اتاق خواب با عناصر سبز رنگ بهترین مولفه رو تختی و پرده ها هستند که می توانند با تن های متفاوت رنگ سبز تزیین شوند. آباژورها و سایر اکسسوری های موجود در اتاق خواب نیز در رسیدن به فضایی دلنشین و سبز رنگ کمک کننده خواهند بود.

در سرویس های بهداشتی با دکوراسیون کلاسیک سبز، اولویت با استفاده از لوازم سبز رنگ در سرویس ها است. بسیاری از علاقه مندان به سبک کلاسیک سبز، به کارگیری کاشی های سبز رنگ در دیوارهای سرویس بهداشتی را نامطلوب می دانند و تمایلی به استفاده از آن ها در دکوراسیون منزل خود ندارند. به همین جهت برای طراحی سرویس های بهداشتی از اکسسوری های سبز و طلایی استفاده می شود.

رنگ سبز درباری چه رنگی است؟

سبز یکی از رنگ‌های حیات بخش و زیبایی است که می‌توان از آن در دکوراسیون داخلی استفاده کرد و شاهد معجزه‌ای کوچک در فضا بود. طبف‌های گوناگونی در رنگ سبز وجود دارد که می‌توانید با بازی در آن زیبایی دکوراسیون داخلی را چند برابر کنید. سبز درباری محبوب‌ترین و لوکس‌ترین رنگ سبز محسوب می‌شود که طرفداران بسیار زیادی دارد.

معمولا با استفاده از رنگ سبز درباری فضا جذاب‌تر جلوه می‌کند و همه چیز رنگ و بوی خاصی دارد. اگر هنوز نمی‌دانید که رنگ سبز درباری چه رنگی است، باید گفت که تجسم زمرد در دکوراسیون داخلی با اندکی مات یا براق بودن می‌تواند رنگ سبز درباری را در ذهن‌تان تداعی کند.

رنگ دکوراسیون سبز

توصیه‌های استفاده از رنگ سبز در دکوراسیون

برای ایجاد فضایی آرام و تسکین‌دهنده، از رنگ سبز روشن و ملایم استفاده کنید.
از رنگ سبز با رنگ‌های خنثی مانند سفید، خاکستری یا بژ برای ایجاد فضایی متعادل و هماهنگ،ترکیب کنید.

برای تقویت حس رشد و خلاقیت، از رنگ سبز با رنگ‌های گرم مانند نارنجی یا قرمز ترکیب کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

18 دی 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *