درمان خانگی عفونت واژن

درمان خانگی عفونت واژن یکی از بهترین روش ها برای درمان آزار دهنده ترین مشکل خانم ها است.  این روش های درمان طبیعی خانگی در مدت زمان کوتاهی مشکل عفونت های سطحی را برطرف می کند. پیشنهاد شادمگ به شما این است که این روش های سالم طبیعی را حتما امتحان کنید.

انواع عفونت های واژن

انواع مختلفی از عفونت های مخمری وجود دارد، اما همه این موارد هنگامی اتفاق می افتد که ناحیه ای از بدن، به قارچ های مخمری مانند کاندیدا آلوده شود. این قارچ در مناطق مرطوب، گرم و چین خورده پوست مانند کشاله ران، زیر پستان یا زیر بغل رشد می کند. کاندیدیازیس نوع اصلی عفونت قارچی در بدن است که توسط مخمر ایجاد می شود و می تواند در دهان، روده، گلو و واژن ایجاد شود.

درمان خانگی عفونت ادراری در موارد خفیف می توانند موثر باشد؛ اما بیماری شایع عفونت ادراری قابل درمان در خانه نبوده و نیاز به درمان پزشکی دارند. پیشنهاد میکنیم ابتدا این روش های بی ضرر خانگی را امتحان کنید.

درد - درمان خانگی عفونت واژن

عفونت های کاندیدیایی، بسته به محل وقوع آلودگی و عامل عفونی، انواع مختلفی دارند. گونه های مختلف این عفونت، دارای علایم مشابه و متفاوتی هستند.

 

شایع ترین عفونت های کاندیدیایی و واژن

کاندیدیازیس پوستی، هنگامی اتفاق می افتد که پوست بدن آلوده باشد. رایج ترین مکان هایی که کاندیدا در آن رشد می کند، پوست بین انگشتان دست و پا، ناخن ها، زیر بغل، زیر پستانها یا اطراف کشاله ران است. علامت اصلی این نوع از عفونت، بثورات قرمز و خارش دار است.

بثورات پوشک در نوزادان، گاهی اوقات می تواند ناشی از رشد بیش از حد کاندیدا باشد. این اتفاق زمانی می افتد که یک محیط مرطوب در اطراف پوشک وجود داشته باشد که به رشد کاندیدا کمک نماید. بثورات قرمز بین چین های پوستی ایجاد می شود و وجود نقاط کوچک قرمز، نشان دهنده منطقه آلوده است.
برفک دهانی، زمانی اتفاق می افتد که کاندیدیازیس بر پوشش دهان یا گلو تأثیر بگذارد. برفک دهان به صورت ضایعات سفید، در قسمت داخلی گونه ها یا روی زبان ظاهر می شود. علائم آن ممکن است شامل بوی بد دهان، درد هنگام بلع، ناهنجاری های چشایی و خشکی دهان باشد.
عفونت های مخمری واژن، که به آن کاندیدیاز ولوواژینال نیز گفته می شود، در صورت رشد بیش از حد کاندیدا در واژن رخ می دهد. کاندیدا آلبیکانس، یک سویه قارچی رایج در عفونت های مخمری است. علائم عفونت مخمر واژن شامل تحریک، خارش، التهاب و ترشحات سفید و ضخیم است.

درمان خانگی عفونت گوش می تواند بدون مراجعه به پزشک یا مصرف داروی شیمیایی مشکل شما را برطرف کند. این توصیه ها کارساز است.

درمان سوختگی در خانه بدون باقی ماندن جای سوختگی با روش سنتی

عفونت - درمان خانگی عفونت واژن

آیا عفونت واژن می تواند به خودی خود برطرف شود؟

با اینکه برخی از افراد ممکن است درمان های خانگی یا بدون نسخه را برای عفونت مخمری انتخاب کنند، افراد خاصی هستند که باید در صورت مشاهده علایم، به پزشک مراجعه کنند. این افراد عبارتند از:

کسانی که مکررا به عفونت مخمری مبتلا می شوند (چهار بار یا بیشتر در سال)

درد واژن - درمان خانگی عفونت واژن
بیماران مبتلا به دیابت کنترل نشده یا بیماری هایی مانند HIV، و افرادی که به دلیل مصرف برخی داروهای خاص، سیستم ایمنی ضعیفی دارند
زنان باردار
افرادی که درمان های خانگی یا داروهای بدون نسخه برایشان پاسخ نمی دهد
زنانی که مطمئن نیستند علائمشان از عفونت مخمری باشد
کسانی که احتمالاً در معرض بیماری مقاربتی (STD) قرار داشته اند

درمان خانگی عفونت واژن و عفونت مخمری

روش های طبیعی برای درمان عفونت های مخمری وجود دارد. این داروهای خانگی، برای کسانی که می خواهند مسیری طبیعی و محتاطانه را طی کنند، مناسب است.

سرکه سیب برای درمان خانگی عفونت واژن

درمان عفونت واژن با سرکه سیب ثابت شده است . سرکه سیب، از رشد کاندیدا آلبیکنس، سویه ای از قارچ که به طور معمول باعث ایجاد عفونت های مخمر می شود، جلوگیری می کند.

سرکه - درمان خانگی عفونت واژن

برای استفاده از این درمان طبیعی، در یک وان حمام، نصف فنجان سرکه سیب اضافه کرده و حداقل 20 دقیقه در آن قرار بگیرید.

هرگز از سرکه سیب با قدرت کامل استفاده نکنید. زیرا سرکه سیب می تواند باکتری های سالم بدن را نیز از بین ببرد. باید آن را قبل از استفاده رقیق کنید.

ترمیم جای زخم مخصوصا اگر این زخم در جاهای حساسی مانند صورت باشد اعتماد به نفس شما را بالا می برد. شاید روند ترمیم زخم طولانی باشد اما قطعا شما قادر خواهید بود با روش های خانگی که شادمگ در اختیارتان قرار داده، بدون جراحی و درمان کلینیکی این مشکل را ترمیم کنید.

اسید بوریک و درمان خانگی عفونت واژن

شیاف های واژینال اسید بوریک، به دلیل داشتن خاصیت ضد عفونی کنندگی، عفونت های مخمری را برطرف می کنند. در حالی که تحقیقات، اثرگذاری این شیاف ها را نشان می دهد، اما از این درمان، تنها باید برای عفونت های مخمری راجعه و سخت استفاده شود. از آنجا که اسید بوریک بسیار قوی است، ابتدا باید از درمان های ملایم تری استفاده نمود.

روغن نارگیل

روغنی که از گوشت نارگیل گرفته می شود، به طور طبیعی دارای خواص ضد قارچی ست. مطالعه ای نشان داد که روغن نارگیل، می تواند به مهار باکتری های کاندیدایی، که عامل عفونت های مخمری هستند، کمک کند. برای استفاده از این روش درمانی، به سادگی روغن نارگیل را به منطقه آسیب دیده بمالید.

آبمیوه یا قرص کرن بری

مشخص شده است که آب کرن بری با جلوگیری از تشکیل کاندیدا آلبیکانس (قارچی که باعث ایجاد عفونت های مخمری می شود)، به بهبود عفونت های دستگاه ادراری کمک می کند.

اگه می خوای ذهنت خالی شه اینطوری در خانه مدیتیشن کن !

در حالی که مطالعات، توانایی این ماده در درمان کاندیدا آلبیکنس واژنینال را نشان نداده است، برخی از زنان ادعا می کنند که از این درمان نتیجه می گیرند. آب و قرص های کرن بری، همچنین دارای مقادیر زیاد ویتامین C هستند که می تواند به جلوگیری از عفونت نیز کمک کند.

دوش گرفتن برای درمان خانگی عفونت واژن

استفاده از دوش های بدون نسخه، میتواند از ابتلا به عفونت های مخمری جلوگیری کرده و التهاب و تحریک را تسکین دهند. با این حال، بیشتر مطالعات اثرات سوء دوش گرفتن را نشان می دهد، و مطالعات کمی هستند که نتایج مثبتی را ارائه می دهند.

سیر برای درمان خانگی عفونت واژن

سیر و روغن سیر، از عوامل ضد قارچ شناخته شده هستند. مطالعات حتی نشان می دهند که سیر، فعالیت ضد قارچی علیه کاندیدا آلبیکنس دارد. اگرچه ممکن است روش های سنتی تر، شامل قرار دادن مستقیم حبه سیر در واژن باشد، اما روشی که تهاجم کمتری دارد، افزودن سیر تازه بیشتری به غذا می باشد.

سیر - درمان خانگی عفونت واژن

پراکسید هیدروژن یا همان آب اکسیژنه

پراکسید هیدروژن، یک ضد عفونی کننده قوی است که میتواند مخمر را از بین ببرد. اما به طور خاص، بر روی انواع عفونت های مخمری واژن، مورد مطالعه قرار نگرفته است. قبل از استفاده روی واژن، حتما ابتدا پراکسید هیدروژن را رقیق کنید.

روغن پونه کوهی و درمان خانگی عفونت واژن

مشخص شده است که روغن پونه کوهی یا روغن اریگانوم، مانع رشد کاندیدا آلبیکنس می شود. برای استفاده از روغن پونه کوهی، چند قطره از آن را در یک ماده حامل مانند روغن نارگیل یا روغن زیتون وارد کنید و به منطقه آسیب دیده بمالید.

پروبیوتیک ها

پروبیوتیک ها، حاوی باکتری های زنده ای مانند باکتری لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس هستند، که به پرورش تعادل سالم باکتری ها در واژن کمک می کند. این مواد ممکن است علاوه بر عفونت های مخمری، واژینوز باکتریایی و عفونت های دستگاه ادراری را نیز درمان یا از آن جلوگیری کنند.

مکمل های پروبیوتیک را می توان به صورت آنلاین یا از فروشگاه ها خریداری کرد. نتیجه حاصل از این مکمل های خوراکی، ممکن است 10 روز طول بکشد. برای کاهش مدت زمان نتیجه گیری، برخی از زنان از پروبیوتیک به عنوان شیاف واژینال استفاده می نمایند. خوردن ماست (با میکروب های زنده و فعال) روش خوب دیگری برای افزایش مصرف پروبیوتیک است.

با این حال، مانند بسیاری از داروهای طبیعی، شواهدی مبنی بر اینکه پروبیوتیک ها عفونت های مخمری را درمان می کنند، وجود ندارد.

روغن درخت چای برای درمان خانگی عفونت واژن

روغن درخت چای، نوعی اسانس با خواص ضد قارچی است که بر اساس ادعای برخی از افراد، می تواند عفونت های مخمری را درمان کند. این ماده با از بین بردن دیواره های سلولی و غشای مخمر عمل می کند.

ادویه - درمان خانگی عفونت واژن

مانند تمام اسانس ها، هنگام استفاده از آن بر روی بدن، از چند قطره روغن درخت چای به همراه یک روغن حامل استفاده نمایید. زنان می توانند شیاف واژینال حاویروغن درخت چای به صورت آنلاین خریداری کنند.

از خواص شگفت انگیز گلاب برای پوست صورت غافل نشوید !

ویتامین C

ویتامین C، ایمنی بدن را افزایش می دهد و با تقویت سیستم ایمنی، سبب مقابله بهتر بدن با عفونت مخمری می گردد. با مصرف مکمل یا خوردن میوه ها و سبزیجات غنی از ویتامین C مانند پرتقال و کلم بروکلی، سطح ویتامین C را در بدن افزایش دهید.

از فواید ویتامین ث پودر شده برای پوست صورت چیزی می دانید؟

ماست برای درمان خانگی عفونت واژن

استفاده از ماست (با داشتن میکروب های زنده و فعال)، به دلیل داشتن غلظت بالای پروبیوتیک، روش خوبی برای درمان عفونت های مخمری است. همانطور که در بالا ذکر شد، پروبیوتیک ها می توانند به مبارزه با کاندیدا آلبیکنس کمک کنند.

ماست - درمان خانگی عفونت واژن

یک مطالعه اخیر نشان داد که مصرف ماست حاوی پروبیوتیک لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس، به سرکوب رشد مخمر کمک می کند. در حالی که خوردن ماست پروبیوتیک، می تواند عفونت های مخمری را بهبود بخشد، بعضی از خانم ها با خیساندن تامپون در ماست و قرار دادن آن در واژن، بهبود می یابند و آن را مرتبا عوض می کنند. برای انجام این روش، فقط از ماست ساده، شیرین نشده یا ماست یونانی شیرین نشده استفاده کنید. ماست حاوی شکر به رشد کاندیدا کمک می کند.

روش‌های پیشگیری از عفونت قارچی

با انجام برخی اقدامات ساده، می‌توانید از ابتلا به عفونت‌ قارچی واژن پیشگیری کنید. این اقدامات ساده عبارتند از:

پوشیدن لباس‌های گشاد و لباس زیر پنبه‌ای
اجتناب از پوشیدن شلوار‌ جین، شلوار خانه و جوراب شلواری تنگ (فراموش نکنید که مخمر در محیط گرم و مرطوب رشد می‌کند)
تعویض لباس شنا یا لباس ورزشی عرق کرده در سریع‌ترین زمان ممکن
اجتناب از اسپری‌، خوشبوکننده‌ها و لوسیون‌های واژن، که می‌توانند واژن را تحریک کنند و منجر به عدم تعادل بین باکتری‌های مفید و مخمرها شوند.
خشک کردن کامل ناحیه تناسلی پس از استحمام یا دوش گرفتن
اجتناب از دوش های واژینال (شوینده‌هایی که محیط داخلی واژن را شستشو می‌دهند)
استفاده از لوبریکانت‌های بر پایه آب (محصولات روان‌کننده‌) در حین رابطه جنسی

نکته مهم درمان خانگی عفونت واژن

حمام کردن پس از رابطه جنسی یا رابطه جنسی دهانی (اورال سکس)
مصرف پروبیوتیک یا خوردن مواد غذایی سرشار از پروبیوتیک
کاهش مصرف شکر (به یاد داشته باشید که مخمر از شکر تغذیه می‌کند)

سلامتی - درمان خانگی عفونت واژن
مصرف آنتی ‌بیوتیک ها تنها در صورت ضرورت و دستور پزشک؛ به این دلیل که آنتی بیوتیک‌ها باعث برهم زدن تعادل بین باکتری ها و مخمرها در بدن می‌شوند.
استفاده از محصولات ضدبارداری، به ویژه محصولات بر پایه استروژن؛ (به یاد داشته باشید که این محصولات ممکن است به رشد مخمر کمک کنند)

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

20 خرداد 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

2 دیدگاه

 • فاطمه عسگری:

  ممنونم از مطالب خوبتون

  پاسخ
  • شاد مگ:

   ممنون از توجهتون

   پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *