طرز تهیه آبغوره بدون جوشاندن

طرز تهیه آبغوره بدون جوشاندن و با جوشاندن را یادتان می دهیم تا دیگر نیاز به استفاده از آبغوره های صنعتی نداشته باشید. در این مقاله از شادمگ روش نگهداری و جلوگیری از کپک زدن آبغوره را نیز یادتان می دهیم. تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

طرز تهیه آبغوره بدون جوشاندن

از آبغوره در اکثر غذاها می توانید استفاده نمایید. در دستور پخت غوره مسما و غذاهای ترش استفاده از آبغوره ی تازه غذا را بسیار خوش طعم می کند.

آبغوره ی خانگی - طرز تهیه آبغوره بدون جوشاندن

مواد لازم برای طرز تهیه آبغوره بدون جوشاندن

 1. نمک : به میزان دلخواه
 2. غوره : به میزان دلخواه

مراحل طرز تهیه آبغوره بدون جوشاندن

مرحله اول

غوره ها را پاک کرده و چوب‌های آنها را کاملاً بگیرید. بهتر است از غوره عسکری استفاده کنید که هسته نداشته باشد اما می‌توانید از غوره های دانه درشت که آب بیشتری دارند نیز استفاده کنید.

مرحله دوم طرز تهیه آبغوره بدون جوشاندن

غوره های پاک کرده را به خوبی بشویید و آنها را روی یک پارچه تمیز و نخی بریزید تا کاملاً خشک شوند.

مرحله سوم تهیه آبغوره

در این مرحله غوره ها را در آب‌میوه‌گیری ریخته و آب آنها را بگیرید. همچنین می‌توانید از مخلوط کن استفاده کرده و سپس غوره های له شده را از صافی رد کنید تا آب غوره ها جدا شود.

مصرف آبغوره باعث افزایش سوخت و ساز بدن می شود و در کاهش وزن موثر است.

طرز تهیه آبغوره - طرز تهیه آبغوره بدون جوشاندن

مرحله چهارم طرز تهیه آبغوره بدون جوشاندن

در این مرحله می‌توانید آبغوره به دست آمده را در یک ظرف شیشه‌ای بریزید و بگذارید یک ساعت بدون حرکت بماند. بعد از اینکه املاح و پوسته‌های ریز آن ته نشین شد، آب غوره را در یک بطری شیشه‌ای بریزید و درب آن را محکم ببندید. در اینجا می‌توانید از آبغوره به دست آمده و جوشیده نشده استفاده کنید ولی اگر بخواهید آبغوره ماندگاری بیشتری داشته و خوش رنگ تر شود بهتر است مقداری نمک به آن اضافه کرده و به مدت ۱۵ دقیقه آبغوره را روی حرارت ملایم بجوشانید تا کمی غلیظ‌تر و ترش‌تر شود. بعد از آن بگذارید آبغوره جوشیده خنک شود، املاح ته نشین شده آن را صاف کرده و آبغوره خالص را در بطری شیشه‌ای بریزید و درب آن را محکم ببندید و در جای خنک نگهداری کنید.

آموزش تهیه ترشی غوره را در شادمگ بخوانید.

طرز تهیه آبغوره خانگی با جوشاندن

مواد لازم برای آبغوره خانگی

 1. غوره عسکری یا شیرازی : به میزان دلخواه
 2. نمک : به میزان لازم

مراحل طرز تهیه آبغوره خانگی با جوشاندن

درست کردن آبغوره خانگی و تازه در خانه کار بسیار راحتی است. شما می‌توانید این آبغوره را به روش‌های مختلف تهیه کنید و تا مدت‌ها از آن استفاده کنید. چه در خانه مخلوط کن یا دستگاه آبمیوه گیری داشته باشید و چه نداشته باشید، به هر حال می‌توانید در عرض چند دقیقه یک آبغوره سالم و باکیفیت آماده کنید. در ادامه می‌توانید با مراحل طرز تهیه آبغوره با دستگاه آشنا شوید.

مرحله اول

در اولین مرحله از طرز تهیه آبغوره با دستگاه باید غوره‌ها را از ساقه جدا کنید و تمام ساقه‌های کوتاهی که به انتهای غوره چسبیده‌اند را همراه با شاخ و برگ‌های اضافی از آن‌ها جدا نمایید.

مرحله دوم طرز تهیه آبغوره خانگی با جوشاندن

بعد از این که همه غوره‌ها را تمیز کردید، در این مرحله از طرز تهیه آبغوره خانگی سالم باید همه غوره‌ها را داخل آبکش بریزید و خوب بشویید. سپس آن‌ها را برای چند دقیقه به حال خود بگذارید تا آب اضافی از غوره‌ها خارج شود.

غوره عسکری - طرز تهیه آبغوره بدون جوشاندن

مرحله سوم

در سومین مرحله از طرز تهیه آبغوره خانگی باید با استفاده از دستگاه مخلوط کن یا آبمیوه گیری، غوره‌ها را آب بگیرید.  در صورتی که از آب میوه گیری استفاده کنید، معمولاً پوست و هسته غوره پشت فیلتر می‌ماند و از همین رو بعد از آبگیری شما یک آبغوره یکدست و زلال خواهید داشت. اما اگر برای آبگیری غوره‌ها از مخلوط کن یا میکسر استفاده کنید، لازم است بعد از آبگیری مرحله فیلتر کردن را نیز انجام دهید.

زردآلو له شده رو دور ننداز | دستور تهیه چند مدل دسر خوشمزه جذاب با زردآلو

مرحله چهارم

بعد از آبگیری یا میکس کردن آبغوره اگر آب غوره شما زلال نیست و یا آن را با گوشت و پوست غوره میکس کرده‌اید، می‌توانید غوره میکس شده را داخل یک پارچه نخی یا تنظیف بریزید و خوب فشار دهید تا آب آن خارج شود. روش بعدی برای فیلتر کردن آبغوره ریختن آن داخل الک یا آبکش است.

مرحله پنجم طرز تهیه آبغوره خانگی با جوشاندن

بعد از این که آبغوره‌ها را فیلتر کردید، در این مرحله از طرز تهیه آبغوره خانگی باید سراغ جوشاندن آبغوره‌ بروید. برای این کار باید آبغوره را داخل قابلمه بریزید. سپس آن را تا حدی بجوشانید که غلظت آبغوره شما بیشتر شود و اندازه آن تقریباً نصف شود. این کار موجب می‌شود تا آبغوره شما فضای کمتری را اشغال کند و خوشرنگ‌تر شود.

مرحله ششم

بعد از جوشاندن آبغوره می‌توانید مقداری نمک به آن اضافه کنید. توجه داشته باشید که افرادی که فشار خون بالا دارند، نباید مقدار نمک زیادی به آبغوره اضافه کنند.

مرحله هفتم

بعد از جوشاندن آبغوره صبر کنید تا کاملاً خنک شود. سپس یک شیشه با درب محکم انتخاب کنید و آبغوره را داخل شیشه بریزید و سپس درب آن را کاملا محکم کنید.

آبغوره ی تازه - طرز تهیه آبغوره بدون جوشاندن

مرحله هشتم طرز تهیه آبغوره خانگی با جوشاندن

یکی از رایج‌ترین روش‌ها برای خوشرنگ شدن آبغوره قرار دادن آن زیر نور آفتاب است. برای این کار باید شیشه آبغوره را برای مدتی جلوی آفتاب قرار دهید تا رنگ آن قرمز شود. سپس می‌توانید شیشه آبغوره را داخل کابینت قرار دهید.

طرز تهیه آبغوره بدون دستگاه

برای درست کردن آبغوره بدون دستگاه می‌توانید غوره‌ها را با استفاده از هاون دستی یا گوشتکوب بکوبید. سپس آن‌ها را لای پارچه قرار دهید و خوب فشار دهید تا آب غوره از آن خارج شود. در نهایت می‌توانید سایر مراحل درست کردن آبغوره را همانند روش بالا انجام دهید.

نکات کلیدی در تهیه و نگهداری از آبغوره در منزل

 1. اگر برای چربی سوزی و فشار از آبغوره استفاده می کنید به آن نمک اضافه نکنید.
 2. بهترین زمان آبغوره گیری اواسط تیر ماه است که غوره ها بزرگ و آبدار شده اند.
 3. بهتر است موقع صاف کردن آبغوره از دستکش پلاستیکی استفاده کنید چون آب غوره پوست دست را می سوزاند.
 4. تا زمانی که آبغوره خانگی جلوی نور آفتاب باشد کپک نمی زند.

حکم جوشاندن آبغوره چیست ؟

جوشاندن آبغوره (شیرین نشده) مطابق نظر تمام مراجع اشکال ندارد و خوردنش حلال است. اما بحث روی جوشاندن آب انگور و جوشاندن انگوری که غوره همراه آن است می باشد.

آب انگور اگر حرارت ببيند و بجوش آيد خوردن آن حرام است. راه پاك شدن آن اينست كه بيشتر حرارت ببيند تا دو سوم آن كم شود. پس از اين مرحله آن يك سوم باقي مانده خوردنش اشكالي ندارد. بايد دانست غوره انگور كه هنوز شيرين نشده ، در حكم انگور نيست بر همين اساس جوشاندن آن اشكال ندارد.

آبغوره ی قرمز - طرز تهیه آبغوره بدون جوشاندن

محل نگهداری آبغوره چگونه باید باشد ؟

در قدیم پس از اینکه آبغوره را داخل شیشه می‌ریختند، آن را جلوی نور مستقیم آفتاب قرار می‌دادند تا به اصطلاح خوشرنگ بشود. اما امروزه این کار از نظر علمی رد شده است، زیرا قرار دادن آبغوره در آفتاب باعث ایجاد تغییرات شیمیایی در آن می‌شود. ویتامین c. موجود در آبغوره، به نور و حرارت حساس است و در برابر نور آفتاب از بین می‌رود. همچنین حالت اسیدی آن ممکن است برای معده‌ی افراد حساس به اسید مشکل ایجاد کند؛ بنابراین باید از قرار دادن این مواد در مقابل نور آفتاب به طور جدی خودداری شود.

بهتر است شیشه آبغوره خانگی را در جای خشک و خنک نگهداری کنید. با توجه به گفته وزارت بهداشت آبغوره را پس از باز کردن درب آن تا حدود یک سال می‌توانید در یخچال نگهداری کنید.

توجه: از تماس قاشق‌های چرب یا مرطوب با آبغوره خودداری کرده و حتی در شیشه آن را هم چرب یا مرطوب نکنید.

در صورت نگهداری آبغوره و آبلیمو در ظروف پلاستیکی و با توجه به اسیدی بودن این مواد، اسید، مواد پلاستیکی را تجزیه می‌کند و این مواد داخل آب لیمو و آبغوره شده و مصرف آن خطرناک است.

هنگامی که ترشیجات، آبغوره و آبلیمو را در ظروف پلاستیکی ریخته به مرور زمان به صورت رگه رگه می‌شود و در نهایت باعث فساد آن شده و مصرف آنها برای سلامتی خطرناک است.

بهترین زمان مصرف آبغوره

آبغوره را نباید با شکم خالی یا به صورت ناشتا استفاده کرد چون باعث ایجاد زخم معده می‌شود. بهترین زمان مصرف این چاشنی ترش، استفاده آن به همراه سالاد است. همچنین خوردن آن قبل از خواب برای کسانی که خواب سنگین و زیاد دارند مفید است.

دستور تهیه تارت توت فرنگی با چند روش مختلف

شربت آبغوره از بهترین غذاهای مناسب تابستان است که شما رو از گرمازدگی نجات میده.

آبغوره جوشیده بهتر است یا نجوشیده ؟

آبغوره ی جوشیده شده ماندگاری بالاتری دارد.

شربت آبغوره - طرز تهیه آبغوره بدون جوشاندن

نکاتی در مورد نگهداری آبغوره خانگی

آبغوره را هرگز در معرض آفتاب قرار ندهید. قرار دادن آبغوره در معرض آفتاب اثرات زیانباری به همراه دارد.

قراردادن آبغوره در آفتاب باعث ایجاد تغییرات شیمیایی در ترشی می‌شود و لازم است در قرار دادن مواد غذایی در آفتاب جداً جلوگیری شود.

در صورت نگهداری آبغوره و آبلیمو در ظروف پلاستیکی و با توجه به اسیدی بودن این مواد، اسید، مواد پلاستیکی را تجزیه می‌کند و این مواد داخل آب لیمو و آبغوره شده و مصرف آن خطرناک است.

هنگامی که ترشیجات، آبغوره و آبلیمو را در ظروف پلاستیکی ریخته به مرور زمان به صورت رگه رگه می‌شود و در نهایت باعث فساد آن شده و مصرف آنها برای سلامتی خطرناک است.

جلوگیری از کپک زدن آبغوره

برای جلوگیری از کپک زدن آبغوره باید آن را در ظرفی کاملاً در بسته نگهداری کنید تا هوا به داخل آن نفوذ نکند. همچنین توجه داشته باشید که ظرف نباید خیس باشد و در آخر شیشه را پس از ریختن آبغوره در آن، در آب جوش قرار دهید. اگر بر سطح آبغوره کپک مشاهده کردید از استفاده از آن خودداری کنید زیرا می‌تواند باعث بروز سرطان شود.

با آبغوره کپک‌ زده چه باید کرد ؟

در قدیم کپکی را که روی آبغوره می‌بست برمی‌داشتند و بقیه آن را مصرف می‌کردند اما این کار از لحاظ سلامتی صحیح نیست.

برخی کپک‌ها، سمومی مانند مایکوتوکسین‌ها را تولید می‌کنند و برخی از این سموم در گروه مواد سرطان‌زا قرار می‌گیرند و می‌توانند باعث ابتلا به انواع سرطان، مخصوصا سرطان کبد شوند. از آنجا که نمی‌توان با چشم غیرمسلح، کپک‌های خوب و بد را تشخیص داد، توصیه می‌شود که در صورت مشاهده کپک‌زدگی در سطح آبغوره از مصرف آن خودداری کنید.

ظرف مناسب برا نگهدرای آبغوره

بهترین ظرف برای نگهداری آبغوره ظرف کوچک ( تا زود زود مصرف کنید) از جنس شیشه تیره رنگ ( برای جلوگیری از عبور نور آفتاب) با دهانه تنگ ( برای جلوگیری از کپک زدگی سریع تر)

روش‌ های استریل کردن شیشه آبغوره قبل از استفاده

روش اول: با استفاده از آبجوش

ابتدا شیشه‌ها را بشویید و به صورت افقی داخل قابلمه بگذارید (برای این‌که آب قابله داخل شیشه نیز برود) سپس داخل قابلمه را با آب هم دما با شیشه‌ها پر کنید و آن را روی حرارت متوسط اجاق گاز قرار دهید. اگر شیشه درِ فلزی دارد، آن را نیز در قابلمه بیندازید تا استریل شود.

صبر کنید تا آب به جوش آید، سپس اجازه دهید شیشه‌ها به مدت یک ربع داخل آب در حال جوش بمانند. سپس شیشه را از آب درآورید و صبر کنید خشک بشود.

توجه: در این روش شیشه و آب دائما هم دما هستند و با هم دچار افزایش دما می‌شوند و به همین دلیل از شکستن شیشه جلوگیری می‌شود.

شیشه ی مناسب آبغوره - طرز تهیه آبغوره بدون جوشاندن

روش دوم: با استفاده از فر

بعد از شستن شیشه‌ها آنها را به مدت حداقل یک ساعت در فر از قبل گرم شده بگذارید، فر نباید خیلی داغ باشد زیرا ممکن است شیشه‌ها بشکنند.

روش سوم: با استفاده از مایکروفر

شیشه‌ها را خوب بشویید و به مدت دو دقیقه در مایکروفر با درجه بالا قرار بدهید.

روش صحیح ریختن آبغوره درون شیشه

بعد از این‌که شیشه کاملا خشک شد به‌آرامی آبغوره را داخل شیشه بریزید، طوری که شیشه تا لبه پر نشود و مقدار خیلی کمی از لبه شیشه خالی بماند تا با ایجاد خلا، اکسیژن به داخل آبغوره راه نیابد و امکان رشد کپک‌ها وجود نداشته باشد. سپس روی سر شیشه را با نایلون یا سلفون بپوشانید و درِ شیشه را محکم ببندید.

آموزش مرحله به مرحله تهیه کالباس خانگی خوشمزه و سالم

بعد با استفاده از نوار چسب برق کاری دور تا دور درپوش شیشه را چند دور بپیچید. با این کار راه نفوذ هوا درون شیشه بسته می‌شود و مدت طولانی می‌توانید آبغوره را نگهدارید. برای مهر و موم کردن درِ شیشه به صورت سنتی می‌توانید با آب و آرد خمیر درست کرده و آن را دور درپوش شیشه قرار دهید.

برای نگهداری طولانی‌ مدت از آبغوره چه کنیم ؟

برای نگهداری آبغوره نباید آن را در معرض نور خورشید قرار دهید چرا که نه تنها باعث از بین رفتن خواص آن می‌شود بلکه باعث بروز تغییرات شیمیایی در آن شده و ممکن است اثرات بدی داشته باشد. آبغوره را نباید در ظرف پلاستیکی نگهداری کنید. آبغوره به علت اسیدی بودن می‌تواند پلاستیک را در خود حل کند که این فرایند مضر است، پس برای نگهداری آن بهتر است از ظرف شیشه‌ای استفاده کنید. نگهداری آبغوره برای مدت طولانی باعث می‌شود به تدریج ویتامین C موجود در آن از بین برود و کارایی قبل را نداشته باشد.

طرز تهیه رب غوره

برای درست کردن رب غوره باید غوره‌ها را با مقداری نمک داخل قابلمه بریزید و روی حرارت قرار دهید. تا زمانی که غوره‌ها نرم شوند، درب قابلمه را روی آن قرار دهید. سپس غوره را از صافی رد کنید و آب آن را دوباره بجوشانید تا به غلظت مناسب برسد. در نهایت می‌توانید رب غره را در یک ظرف شیشه‌ای بریزید و در یخچال قرار دهید.

طرز تهیه گرد غوره

یکی دیگر از روش‌های استفاده از غوره درست کردن «گرد غوره» است. برای درست کردن گرد غوره باید غوره‌ها را با دقت بشویید. سپس آن‌ها را برای چند هفته روی پارچه پهن کنید تا خشک شوند. در نهایت غوره‌های خشک شده را آسیاب کنید و از آن برای طعم دادن به غذا استفاده کنید. برای افزایش ماندگاری گرد غوره بهتر است کمی نمک به آن اضافه کنید.

آبغوره - طرز تهیه آبغوره بدون جوشاندن

طرز تهیه شربت آبغوره و فواید

آبغوره تازه را با مقدار مناسبی آب مخلوط کنید و هنگام مصرف، به هر لیوان شربت، یک قاشق مرباخوری سکنجبین اضافه کنید. می‌توانید روزانه دو وعده صبح و عصر یا صبح و شب از این شربت استفاده کنید. این شربت تأثیر زیادی در رفع عطش، گُرگرفتگی، کاهش اسید اوریک، رفع غلظت خون، تب بدن و در نتیجه درمان نقرس دارد، همچنین می‌تواند به کنترل قند، فشار و چربی خون کمک کند. مصرف شربت آبغوره و عسل نیز برای برطرف کردن کهیر، اگزما، خارش پوستی و پسوریازیس بسیار مناسب بوده و باعث پاکسازی و شفافیت پوست می‌شود.

تشخیص بیماری‌ها با نوشیدن آبغوره

گفته می‌شود که با نوشیدن یک استکان آبغوره و بعد از گذشت یک دقیقه می‌توانید متوجه شوید که دچار چه بیماری‌هایی هستید.

 • اگر یک دقیقه پس از نوشیدن آبغوره دهانتان آب افتاد ممکن است به دیابت و قند خون بالا دچار باشید.
 • اگر دهانتان خشک شد، کبدتان مشکل دارد یا چرب شده است.
 • اگر دهانتان کف کرد یا چسبناک شد چربی خون بالایی دارید.
 • اگر سردرد گرفتید اختلال در فشار خون دارید.

خواص درمانی آبغوره

 • آب غوره چون دارای تارتارات پتاسیم است، برای درمان سیاتیک و رماتیسم حاد بسیار مفید است.
 • غوره از نظر طب قدیم ایران سرد و قابض است.
 • آب غوره درمان کننده پا درد و کمردرد می باشد . برای معالجه میتوان مدت ده روز آش آبغوره مصرف نمود .
 • در درمان ورم مخاط دهان و نرمی لثه ها موثر است.
 • آب غوره برای درمان چاقی مفرط مفید است.
 • ترشی غوره نیز برای معالجه رماتیسم و سیاتیک مفید است .
 • خوردن آب غوره بلوغ دختران را جلو می اندازد و قاعده را باز می کند
 • حرارت و صفرای بدن را دفع می کند و روده ها را ضد عفونی می کند .
 • آبغوره تقویت کننده است.
 • برای برطرف کردن ورم گلو ، آب غوره قرقره کنید .
 • برای دفع کرم روده و تقویت معده باید مدت پنج روز آش آبغوره همراه با زیره سیاه مصرف کنید. البته در این مدت باید از خوردن غذاهای سنگین اجتناب نمائید .

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: شادی همتی

آخرین بروز رسانی

27 تیر 1402

بروز رسانی توسط

shadi hemati

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *