افتتاح حساب ترکیه
درمان رگ به رگ شدن

درمان رگ به رگ شدن در خانه بسیار ساده است و با رعایت چند نکته طب سنتی و حتی مصرف برخی داروهای مشخص می توان مشکل را برطرف کرد. فقط باید مطمئن شوید که مشکل شما فقط رگ به رگ شدن است. با شادمگ همراه شوید.

رگ به رگ شدن یعنی چه؟

رگ به رگ شدن به معنای کشیدگی یا پارگی رباط‌ها یا کپسول مفصلی یا هر دو است. مفاصل توسط کپسول مفصلی پوشیده شده‌اند و توسط نوارهای محکمی از جنس بافت همبند به نام رباط‌، پشتیبانی و محافظت می‌شوند. کل مفصل در داخل غشایی قرار دارد که با مایع مفصلی روان‌کننده، پر شده‌است و مایع مفصلی به تغذیه‌ی مفصل کمک می‌کند. رباط، بافتی پیوندی است که دو استخوان را در مفاصل بهم متصل نگه‌می‌دارد. رگ به رگ شدن در بخش‌های مختلف بدن می‌تواند اتفاق بیفتد، اما شایع‌ترین محل آن مچ پا است.

شایع‌ترین محل رگ به رگ شدن، مچ پا است. رگ به رگ شدن مچ پا بسیار معمول است و حدود ۲۵ درصد از کل آسیب‌های ورزشی را تشکیل می‌دهد.

مچ رگ به رگ شده - درمان رگ به رگ شدن

علائم رگ به رگ شدن

نشانه‌های رگ به رگ شدن بسته به شدت آسیب متفاوت خواهدبود و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • درد در اطراف مفصل آسیب‌دیده
  • تورم
  • کبودی
  • اسپاسم عضله
  • مشکل در استفاده‌ی کامل از دامنه‌ی حرکتی مفصل
  • کاهش انعطاف‌پذیری و محدود شدن توانایی حرکت‌دادن مفصل آسیب‌دیده

درد قفسه سينه یکی از شایع ترین و خطرناک ترین دردهایی است که ممکن است برای شما پیش بیاید و به سادگی نباید از کنار آن گذشت. این مطلب شادمگ را خوب بخوانید تا از دلایل این درد وحشتناک بیشتر بدانید.

علائم رگ به رگ شدن پا

از نشانه های رگ به رگ شدن پا می‌توان به کبودی و اسپاسم عضلات اشاره کرد. به نقل از mayoclinic شما در موارد زیر باید برای تشخیص و یا درمان رگ به رگ شدن به دکتر ارتوپد مراجعه کنید:

اگر نمی‌توانید بر روی اندام رگ به رگ شده فشار بیاورید.
نمی‌توانید حرکت کنید.

گرفتگی مچ پا - درمان رگ به رگ شدن
مستقیما بر روی استخوان مورد نظر درد دارید.
با حرکت استخوان و مفصل مورد نظر صدای تق می‌شنوید.
درصورتیکه بعد از درمان‌های خانگی درد رگ به شدن اندام شما بهبود پیدا نکند، باید دکتر شما را ببیند.
اگر درد شما بعد از گذشت زمان و انجام درمان‌های خانگی بیشتر شود.
در‌صورتیکه ورم شما افزایش پیدا کند.
اگر تب بالایی داشته‌باشید و یا لرز شما را فراگیرد.
درصورتیکه احساس عفونت داشته‌باشید.

علت رگ به رگ شدن

رگ به رگ شدن هنگامی اتفاق می‌افتد که رباط، بیش از حد کشیده یا پاره شود. در نتیجه مفصل تحت فشار شدید قرار می‌گیرد. شرایط محیطی نامناسب مانند سطوح لغزنده یا ناهموار می‌تواند شما را در معرض آسیب قرار دهد. وقتی عضلات خسته باشند، کمتر از مفصل محافظت می‌کنند؛ در نتیجه مفاصل آسیب‌پذیرتر از حالت عادی هستند.

از دیگر مواردی که باعث رگ به رگ شدن می‌شوند شامل موارد زیر هستند:

کفش نامناسب
گرم‌نکردن عضلات قبل از ورزش کردن
عدم استفاده‌ی صحیح از تجهیزات ورزشی.
مکانیسم رگ به رگ شدن در هر مفصل متفاوت است.

درمان خانگی آنفولانزا می‌تواند به تسکین علائم و کوتاه کردن مدت زمان ابتلا به این بیماری که از رایج‌ترین بیماری‌های فصل زمستان است کمک کند. قبل از شروع فصل سرما اطلاعاتتان را بالا ببرید.

علت رگ به رگ شدن کمر

رگ به رگ شدن کمر علت های مختلفی دارد که یکی از آنها بد نشستن و یا بد حرکت کردن است.

درد کمر - درمان رگ به رگ شدن
تاندون‌ها و رباط‌هایی که اطراف ستون مهره‌های کمر هستند، ممکن است دچار کشیدگی شوند. رگ به رگ شدن کمر به شکل گرفتگی کمر و با درد شدید خود را نشان می‌دهد. همچنین فرد محدودیت در حرکت و حتی ایستادن و خم شدن پیدا می‌کند.
رگ به رگ شدن کمر ممکن است ماه‌ها باقی بماند. برای بهبود رگ به رگ شدن کمر از روش‌های درمانی مانند مسکن‌ها استفاده می‌شود. معمولا از مسکن‌هایی مانند کترولاک و یا آمپول‌های شل‌کننده‌ی عضلانی مثل متوکاربامول استفاده می‌شود.

درمان ترک پا با روش های خانگی فوق العاده موثر و فوری

علائم رگ به رگ شدن کمر ممکن است به شکل موارد زیر بروز کند:

درد
تیرکشیدن
محدودیت حرکت

رگ به رگ شدن گردن

آسیب‌دیدگی گردن، پس از یک تصادف رانندگی شایع است. با توقف ناگهانی ماشین، سر و گردن به جلو خم می‌شوند. در‌حالی‌که بدن به وسیله‌ی کمربند ایمنی یا کیسه‌ی هوا در جای خود حفظ می‌شود. در این حالت، فشارهای وارد‌شده بر روی گردن می‌تواند باعث درد شدید و آسیب شود. بعضی اوقات، مهره‌ها آسیب نمی‌بینند اما رباط‌هایی که استخوان‌ها را تثبیت می‌کنند، پاره شده و باعث درد و تورم قابل‌توجهی می‌شوند. این آسیب‌ها می‌توانند باعث ناپایداری گردن شوند و نخاع را در معرض آسیب قرار دهند و باعث درد استخوان شوند.

علت رگ ب رگ شدن پا

عوامل مختلفی می‌توانند باعث رگ به رگ شدن پا شوند. یکی از این موارد می‌تواند درست راه نرفتن باشد. همچنین پوشیدن کفش‌های نامناسب هم می‌توانند باعث رگ به رگ شدن پا شوند.

بارها شده‌است که در نقاط مختلف پای خود احساس درد و ناخوشی بسیار کرده‌اید. یکی از این دلایل رگ به رگ شدن پا است. در ادامه بیشتر به این مسئله پرداخته‌ایم. با ما همراه باشید.

کشیدگی و آسیب به رباط‌ها پا می‌تواند ایجاد رگ به رگ شدن در انشگات پا، زانو و مچ پا بکند. همچنین در کشاله ران نیز رگ به رگ شدن اتفاق می‌افتد.

کاهش درد قاعدگی  یکی از مسائلی است که بسیاری از خانم‌ها در صفحات مجازی یا زمان مراجعه به پزشک مطرح می‌کنند. اما ما راهکارهای فوری و تضمینی برای کاهش درد به شما ارائه میکنیم.

علت رگ به رگ شدن پشت زانو

از آسیب‌های شایع ورزشی می‌توان به رگ به رگ شدن زانو در اثر چرخش ناگهانی در هنگام فعالیت‌های ورزشی، اشاره کرد. چهار رباط در زانو وجود دارد که به زانو اجازه می‌دهند مانند لولا عمل کند، خم یا صاف شود: رباط‌های جانبی داخلی و خارجی، رباط‌های صلیبی قدامی و خلفی. این رباط‌‌ها زانو را در یک راستا نگه داشته و به فعالیت عضلات چهار سر ران و عضلات همسترینگ کمک می‌کنند. هنگامی که رباط صلیبی قدامی (ACL) در زانو کاملا پاره شود، به عنوان آسیب درجه‌ی ۳ شناخته می‌شود که برای درمان آن معمولا به جراحی نیاز است.

اسپاسم زانو - درمان رگ به رگ شدن

رگ به رگ شدن مچ پا، رگ به رگ شدن انگشتان پا

پیچ خوردگی مچ پا، یکی از آسیب‌های شایع مفصلی است. را‌ه‌رفتن یا ورزش روی سطح ناهموار و فرود‌آمدن نامناسب بعد از پرش اغلب باعث آسیب مچ پا می‌شوند. مکانیسم آسیب دیدگی معمولا به این صورت است که مچ پا به سمت داخل می‌چرخد، به طوری که کف پا رو به بالا حرکت می‌کند. این امر باعث کشیدگی و آسیب دیدن رباط‌های قسمت خارجی یا جانبی مچ پا می‌شود که مفصل را پایدار نگه می دارند. این حادثه می‌تواند به انگشتان پا هم فشار وارد کند.

رگ به رگ شدن دست

ممکن است در نقاط محتلف دست هم دچار رگ به رگ شدن شوید. در ادامه این موضوع را بررسی می‌کنیم.

آسیب‌دیدگی مچ دست شایع است زیرا ما برای انجام بسیاری از کارها از دستان خود استفاده می‌کنیم. معمولا سقوط یا زمین‌خوردن بر روی یک دست علت آسیب است اما کارهای تکراری و حرکات ناگهانی نیز عامل رگ به رگ شدن هستند. بعضی از ورزش‌ها مانند بیسبال، بولینگ و تنیس به دلیل نیروهایی که روی مفصل اعمال می‌کنند بیشتر از سایر ورزش‌ها فرد را در معرض آسیب‌دیدگی مچ دست قرار می‌دهند.

علت رگ به رگ شدن انگشت شست

ورزش‌هایی مانند تنیس که در آن‌ها از راکت استفاده می‌شود یا آسیب در اسکی باعث وارد شدن فشار زیاد به انگشت شست می‌شوند. در این حالت رباطی که انگشت شست را به ریشه‌ی آن در دست متصل می‌کند، کشیده می‌شود. این رباط در حین گرفتن و فشار دادن اجسام، انگشت شست را ثابت نگه‌می‌دارد.

راه های تضمینی و فوری برای چاق شدن صورت + طرز تهیه انواع ماسک فوق العاده برای چاقی صورت

تشخیص رگ به رگ شدن چگونه انجام می شود؟

برای تشخیص رگ به رگ شدن می‌توان از روش‌های مختلفی مانند معاینه‌ی فیزیکی و یا حتی تصویربرداری استفاده کرد.

اسپاسم کتف - درمان رگ به رگ شدن

برای تشخیص رگ به رگ شدن پا، دکتر از راه‌های زیر استفاده می‌کند:

معاینه فیزیکی: در این مرحله دکتر به دنبال ورم و نقاطی که با لمس دردشان بیشتر است، می‌گردد.
تصویربرداری: با این کار، مثلا با تصویربرداری با اشعه ایکس، می‌توان شکستگی‌ها و آسیب‌های استخوان را تشخیص داد. پزشک بعد از معاینه‌، برای تشخیص رگ به رگ شدن از عکس اشعه‌ی ایکس (X-Ray)، سونوگرافی،‌ سی تی اسکن (CT-scan) یا ام آر آی (MRI) استفاده می‌کند.

درمان رگ به رگ شدن

پیچ خوردگی خفیف در خانه قابل درمان است. اما برخی آسیب‌هایی که باعث رگ به رگ شدن می‌شوند، می‌توانند شکستگی نیز ایجاد کنند.

اگر نمی‌توانید بر روی مفصل آسیب‌دیده حرکت کنید یا مفصل تحمل وزن شما را ندارد، اگر مستقیما روی استخوان‌های مفصل آسیب‌دیده درد داشته‌باشید یا قسمتی از ناحیه‌ی آسیب‌دیده بی‌حس شود، به پزشک مراجعه‌کنید.

۱. درمان رگ به رگ شدن کمر

برای درمان رگ به رگ شدن کمر از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود که در ادامه به آنها اشاره کرده‌ایم.

معمولا برای درمان رگ به رگ شدن کمر از آمپول کتورولاک برای کاهش درد استفاده می‌شود. در مواردی که گرفتگی عضلانی هم موجود باشد، از متوکاربامول هم کمک گرفته می‌شود.

برای بهبود درد کمر و رگ به رگ شدن کمر در خانه، اول از همه باید به خاطر داشته‌باشید که استراحت مهم‌ترین عامل است. همچنین می‌توانید از حمام آب گرم هم کمک بگیرید. معمولا کیسه‌ی آب گرم برای بسیاری از بیماران لذتبخش و آرامشبخش است که توصیه می‌شود. تا حد امکان از ماساژ گرفتن از افراد نابلد، خودداری کنید.

پماد پیروکسیکام برای کاهش درد رگ به رگ شدن کمر مناسب است.

۲. درمان رگ به رگ شدن گردن

برای درمان رگ به رگ شدن گردن، باید گردن را در موقعیت ثابت نگه دارید. البته که در اولویت، مراجعه به متخصص ارتوپد است. در صورت لزوم ممکن است برای شما گردنبند تجویز شود.

گرفتگی گردن - درمان رگ به رگ شدن

برای بهبود رگ به رگ شدن گردن در خانه، می‌توانید از پماد پیروکسیکام کمک بگیرید. درد گردن کاهش پیدا می‌کند و استراحت، راحت‌تر می‌شود.

۳. درمان رگ به رگ شدن پا

برای درمان رگ به رگ شدن پا باید پا را بی‌حرکت و در حالت استراحت قرار دهید. سعی کنید تا مدتی بر روی پا، وزن خود را نیندازید.

از کیسه یا کمپرس سرد برای بهبود درد رگ به رگ شدن پا کمک بگیرید. پماد پیروکسیکام و یا مسکن‌های ضد التهابی می‌توانند موثر باشند. می‌توانید از روش‌های درمان خانگی گفته شده در مطالب بعدی، استفاده کنید.

برای بهبودی رگ به رگ شدن زانو باید استراحت کنید.

اصول مهم درمان خانگی رگ به رگ شدن

اگرچه می‌توانید پس از دو روز، به آرامی از ناحیه‌ی آسیب‌دیده استفاده‌کنید، اما برای برای به دست‌آوردن تحمل وزن یا توانایی حرکت مفصل بدون درد، بهبودی باید تدریجی باشد. بهبودی رگ به رگ شدن ممکن است روزها تا ماه‌ها طول بکشد.

بدون درمان و توانبخشی مناسب، ممکن است عضو آسیب‌دیده به خوبی بهبود نیابد و دامنه‌ی حرکتی و ثبات خود را از دست بدهد و در نتیجه احتمال پیچ خوردگی‌های مکرر و آسیب‌های بیشتر در آینده، افزایش می‌یابد.

۱. به عضو آسیب دیده استراحت دهید

با استفاده از آتل محل آسیب‌دیده را بی‌حرکت کنید. با استراحت کافی و درمان مناسب، بعد از ۲ هفته احساس بهتری خواهید‌داشت. اما در برخی مواقع بهبود رگ به رگ شدن ممکن است هفته‌ها تا ماه‌ها شما را درگیر کند. تا زمان بهبودی از فعالیت‌هایی که باعث درد، تورم یا ناراحتی می‌شوند، خودداری کنید. اما تمام فعالیت‌های بدنی را کنار نگذارید. استراحت کنید و سعی کنید وزن خود را بر ناحیه‌ی آسیب‌دیده تحمیل نکنید.

از ورزش‌های سنگین مانند دویدن تا ۸ هفته خودداری کنید، زیرا خطر آسیب بیشتر وجود دارد.

موارد استفاده از قرص آسپرین ؛ شناخت فواید و عوارض آسپرین

استفاده از یخ برای درمان رگ به رگ شدن مفید است.
می‌توانید از کمپرس سرد برای درمان درد رگ به رگ شدن دست استفاده کنید.

۲. در ساعات اولیه‌ پس از آسیب، یخ بسیار مفید است

کمپرس یخ در کاهش تورم بسیار موثر است. تا زمانی‌که به مرکز پزشکی برسید، بلافاصله روی منطقه‌ی مورد نظر یخ بگذارید. هر بار به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه از کیسه‌ی یخ یا حمام یخ و آب استفاده کنید. چند روز اول پس از آسیب دیدگی، هر ۲ تا ۳ ساعت یخ گذاری را تکرار کنید.

در طی چند روز اول از گرما (مانند حمام گرم و کمپرس گرم)، الکل و ماساژ دوری کنید. این موارد باعث تورم اندام آسیب دیده می‌شوند.

کیسه یخ - درمان رگ به رگ شدن

۳. فشار بر ناحیه آسیب دیده با باند پیچی کردن عضو

برای جلوگیری از ورم، ناحیه‌ی آسیب‌دیده را با باند کشی ببندید. توجه داشته‌باشید که نباید اندام را خیلی محکم ببندید زیرا ممکن است گردش خون قطع شود. در صورت افزایش درد، ایجاد تورم یا بی‌حس‌شدن ناحیه‌ی باندپیچی شده، باند را مقداری شل کنید.

۴. عضو آسیب دیده را بالا بگیرید

ناحیه‌ی آسیب‌دیده را به خصوص در شب، بالاتر از سطح قلب قرار دهید. این کار باعث می‌شود جاذبه به کاهش تورم کمک کند.

۵. داروهایی برای کاهش درد

داروهای مسکن مانند ایبوپروفن و استامینوفن نیز می‌توانند در کاهش درد مفید باشند. اما به مدت ۴۸ ساعت بعد از آسیب‌دیدگی نباید ایبوپروفن را مصرف کنید زیرا ممکن است سرعت بهبودی را کاهش دهد.

۶. کمک های پزشکی

برای به دست‌آوردن ثبات و قدرت مفصل یا اندام آسیب‌دیده، فیزیوتراپی یک گزینه‌ی مناسب است.

برای برخی از آسیب‌ها مانند پارگی رباط، ممکن است جراحی مورد نیاز باشد.

سوالات متداول درباره رگ به رگ شدن

درمان رگ به رگ شدن دست چیست؟

اگر دست شما رگ به رگ شده‌است، باید ابتدا به دست خود استراحت دهید تا تحت فشار و درد بیشتر قرار نگیرد. بر روی قسمتی که آسیب دیده‌است، یخ بگذارید تا ورم آن کاهش پیدا کند. همچنین می‌توانید التهاب آن را کم کنید. یخ برای کاهش درد هم مفید است. بخش آسیب‌دیده را با یک باند کشی محکم ببندید تا بر روی آن قسمت فشار ثابتی وارد شود.

می‌توانید دست خود را بالا بگیرید. این کار به کاهش ورم آن کمک می‌کند. اگر درد داشتید، می‌توانید از مسکن‌هایی مانند ناپروکسن و مواردی که به نسخه و تجویز پزشک نیازی ندارند، استفاده کنید تا درد شما کاهش پیدا کند.

درمان رگ به رگ شدن ران پا چیست؟

اگر ران پای شما رگ به رگ شده‌باشد، باید به پای خود استراحت دهید. سعی کنید دراز بکشید و تا جایی که می‌توانید سطح ران خود را نسبت به باقی بدن بالا ببرید. می‌توانید یک بالشت زیر ران خود قرار دهید. از کمپرس سرد برای کاهش درد استفاده کنید. از مسکن‌های بدون نیاز به نسخه مانند استامینوفن، ناپروکسن، ژلوفن و موارد مشابه برای بهبود علائم و درد خود استفاده کنید. اگر درد شما کاهش پیدا نکرد، به دکتر مراجعه کنید.

برای رگ به رگ شدن پا چه کنیم؟

رگ به رگ شدن پا می‌تواند باعث مختل شدن راه رفتن شما شود. برای اینکه به خوبی رگ به رگ شدن پا را درمان کنید، ابتدا باید مطمئن شوید که آسیب دیگری به پا وارد نشده‌است و تنها یک رگ به رگ شدن ساده است. همچنین این مسئله بسیار مهم است که کدام قسمت پا آسیب دیده‌است. برای درمان رگ به رگ شدن پا می‌توان از روش‌های مختلفی استفاده کرد که در این مقاله به آنها اشاره کرده‌ایم.

سخن آخر

شما با استفاده از این مطلب می توانید ابتدا علائم رگ به رگ شدن اندام های مختلف را بشناسید و سپس با اسفاده از توصیه های شادمگ آن را در خانه درمان کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

28 مرداد 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *