گردگیری خانه

گردگیری خانه نیازمند رعایت نکات اصولی است تا این کار سخت و ضروری و اجتناب ناپذیر را برای شما لذت بخش کند. شادمگ شما را با روش های اصولی نظافت منزل آشنا میکند.

گردگیری خانه و ترفند هایش

در زمان نظافت و گردگیری خانه ممکن است اشتباهاتی داشته باشید که به وسایل شما آسیب زده یا مانع تمیزی خوب خانه شود.در ادامه چندین اصل و نکته مهم و طلایی را برای گردگیری خانه مشاهده خواهید نمود که تاثیر فراوانی در تمیزی منزل و نظافت دارد.

رفع گرفتگی لوله جاروبرقی که از ارکان مهم در تمیز کاری و گردگیری خانه می باشد، کمک بزرگی به شما خواهد کرد.

موارد رایج تمیزکاری منزل همراه با گردگیری خانه

تمیزکاری سطوح در هر حالتی از مهم ترین و ضروری ترین بخش‌های نظافت منزل و اینکه براي تميز كردن خانه از كجا شروع كنيم؟ است. خواه منظور و هدف انواع کفپوش باشد یا لوازم کاربردی آشپزخانه در واقع هر کدام با چالش خاص خود همراه است. روند تمیزکاری تمامی موارد معرفی شده در این بخش تا حدودی با گردگیری آغاز می‌شود. البته بهتر است به فکر راهکارهایی برای جلوگیری از ورود گرد و خاک باشید.

گردگیری خانه

 • پاک کردن و از بین بردن بوی بد فرش
 • لکه بری و پاك كردن شمع از روي پارچه و دیگر سطوح
 • گردگیری لوستر و تمیز کردن لوستر برنجی نصب شده در سقف و تمیز کردن دیوار
 • رفع آلودگی، تمیز کردن سینی فر و چربی زدایی و تميز كردن گاز استيل
 • نحوه از بین بردن لکه سیاه روی استیل و شروع از بین بردن رسوب ضخیم کتری
 • کاربرد اسپری پاک کننده دیوار،بهترین لکه بر قوی شیشه و بهترین ترفندها برای شستشوی کاغذ دیواری
 • مراحل تميز كردن سراميك اشپزخانه با انواع تی و پاک کننده‌های مناسب
 • روش‌های کاربردی برای سفید کردن نقره و عناصر دکوراتیو مشابه آن
 • توجه به نحوه شستن کاور پلاستیکی وسایل برقی و کاربرد اسپری سفید کننده وسایل برقی
 • رفع آلودگی کف و لوازم سرویس بهداشتی با پاک کننده قوی سنگ توالت

قبل از هر چیز راه‌های ورود گرد و خاک به منزل را پیدا کنید

اصلی ترین راه ورود گرد و خاک به طور حتم درزهای در و پنجره‌ها هستند یادتان باشد حتما این درز‌ها را بگیرید تا از ورود گرد و خاک، به فضای خانه جلوگیری کنید.

دومین راه ورود گرد و خاک دریچه‌های کولر می‌باشد که شما می‌توانید با چسباندن یک کاغذ یا مقوا جلوی دریچه مانع ورود گرد و خاک به خانه وخارج شدن گرما شوید.

گردگیری خانه

بهترین پارچه برای گردگیری خانه

بهتر است از پارچه‌هایی که خاصیت الکتریسیته دارند استفاده کنیم چون این پارچه‌ها گرد و خاک را به خود جذب می‌کنند و مثل پارچه‌های دیگر دوباره گرد و خاک را بلند نمی‌کنند. این نکته را در نظر داشته باشید که پارچه‌هایی که مرطوب هستند همیشه بهتر عمل می‌کنند اما نه برای سطوحی مثل چوب (برای سطح چوبی بهتر است از پارچه‌های گردگیری میکروفیبری استفاده کرد).

کافی است خلاقیت در خانه تکانی خودتان را نشان دهید و از گزینه‌هایی مثل پیراهن مردانه یا لباس‌های پنبه‌ای نوزادتان استفاده کنید.

روش ساده و کاربردی برای گردگیری خانه

رعایت نکات مهم و اساسی برای گردگیری خانه باعث می شود با سرعت بیشتری گردگیری کرده و نتیجه مطلوب تری به دست بیاورید.

گردگیری خانه بعد از جارو

بهتر است قبل از شروع گردگیری، خانه را جاروبرقی بکشید. اینکار کمک می کند تقریبا دو سوم از گردو غبار به کمک جاروبرقی از بین برود و در نتیجه کار گردگیری خیلی راحت تر خواهد شد.

البته به این نکته توجه کنید که موقع نظافت منزل و دفع خاک با جاروبرقی از سر مخصوص جارو که به صورت باریک و پرزدار است استفاده کنید.

گردگیری خانه

 استفاده از پارچه گردگیر مرطوب

پارچه گردگیر مرطوب خیلی بهتر از پارچه خشک عمل می کند و گرد و غبار را از سطوح مختلف پاک می کند.

البته می توانید از پارچه های میکروفیبری که به صورت مرطوب در بازار موجود است برای انجام گردگیری استفاده کنید. این نوع پارچه ها برای اغلب سطوح خصوصا سطح های چوبی که با پارچه های مرطوب دیگر نمی توان آنها را پاک کرد مناسب هستند.

 گردگیری دریچه های کولر

گردگیری دریچه کولر از موارد مهمی است که نباید به سادگی از آن گذشت. زیرا هنگامی که کولر روشن است گردو غبار به همراه باد به داخل خانه آمده و بر روی وسایل می نشیند.

پس گردگیری دریچه کولر را تحت هیچ شرایطی فراموش نکنید.

 گردگیری کف زمین

برای گردگیری کف زمین و فرش ها و تمیز کردن مبل با جوش شیرین سریعا اقدام کنید زیرا وجود گردو غبار در این مکانها علاوه بر کثیفی و ظاهر نامرتب باعث می شود. این مکان ها تبدیل به نوعی منبع پخش گردو خاک در منزل شوند و باعث آلودگی بیشتر فضا شوند.

گردگیری خانه

گردگیری خانه بعد از کشف علت

برای جلوگیری از هر مشکلی، پیدا کردن و کشف علت عامل مهم و با اهمیتی است. با کشف مکانها و عواملی که باعث ورود بیشتر گردو غبار به داخل خانه می شوند از جمله درز در و پنجره ها، دریچه کولر و حتی با گردو خاک وارد شدن خودمان به منزل و همچنین کنترل این موارد می توان از ورود گردو غبار تا حد زیادی جلوگیری کرد.

پاک کردن لکه مام روی لباس با چند ترفند ساده

 تعویض به موقع فیلتر جارو برقی

تعویض و تمیز کردن به موقع و مناسب فیلتر جاروبرقی کمک بیشتری به گردگیری می کند. در صورتی که فیلتر جاروبرقی خاک گرفته باشد به جای جذب گرد و غبار آنها را پس زده و وارد محیط می کند . گردگیری و نظافت نتیجه مطلوبی خواهد داشت.

پس با تعویض به موقع و همچنین شستشوی فیلتر جارو برقی می توانید از نتیجه کار مطمئن تر شوید.

از بین بردن تار عنکبوت از کنج دیوارها

یکی از کارهای مهمی که باید در هنگام گردگیری خانه انجام دهید از بین بردن تار عنکبوت از کنج دیوارها و سقف است.

وجود این تارها علاوه بر آلودگی بیشتر باعث جمع شدن گردو غبار و پرز در مکان های خاصی از منزل می شود و تاثیر زیادی در آلودگی منزل دارد.

گردگیری خانه

 گردگیری با اسپری های تمیز کننده

در صورتی که برای انجام گردگیری تصمیم دارید از انواع اسپری تمیز کننده استفاده کنید سعی کنید به صورت مستقیم بر روی وسایل و اجسام اسپری نزنید . زیرا در جسم نفوذ کرده و در طولانی مدت باعث جذب بیشتر خاک می شود.

بهتر از روی پارچه مخصوص گردگیری اسپری بزنید و بعد با آن اجسام مورد نظر را گردگیری کنید.

تمیز کردن یخچال

در گردگیری خانه مهم ترین بخش مربوط به آشپزخانه می باشد که به دلیل پخت و پز و رفت آمد زیاد بیش از هر بخش دیگری از منزل نیاز به تمیز کردن دارد.

در این میان برای اینکه بخواهید یخچال را تمیز کنید باید تمامی ترفندهای تمیز کردن یخچال را یاد داشته باشید، پس از فراگیری این روش ها یخچال را از برق جدا نمایید و تمامی وسایل درون آن را خارج نمایید.

دیواره های داخلی یخچال را دستمالی آغشته به محلول های شستشوی مخصوص و یا محلول آب و جوش شیرین تمیز کنید و جرم گیری نمایید و در نهایت گردو غبار بالا و پشت یخچال را نیز بزدایید.

سخت ترین بخش تمیز کردن یخچال مربوط به باز کردن برفک به ویژه در یخچال های قدیمی می باشد که برای این کار می توانید با احتیاط از سشوار استفاده نمایید.

گردگیری خانه

 تمیز کردن کابینت ها

قسمت دیگر گردگیری آشپزخانه ، کابینت ها هستند. نیازی نیست به یکباره وسایل آن را کامل خارج نمایید، بلکه می توانید از یک سمت شروع به تمیز کردن نمایید.

بعد از خارج کردن وسایل یک کابینت و پاک کردن لکه ها و همچنین زدودن گرد و غبار و تعویض نایلون کف کابینت، وسایل را به داخل آن برگردانید و کابینت بعدی را تمیز نمایید.

برای هر مدل کابینت از وسایل مناسب شستشوی آن کابینت استفاده کنید. مثلا برای کابینت ام دی اف اسفنج نرم مرطوب استفاده کنید و از اسکاچ کشیدن و برخی شوینده های دیگر خودداری نمایید.

 گرد و غبار گیری لوازم برقی

تمیز کردن لوازم برقی مختلف نیاز به حوصله و وقت زیاد دارد. برای اینکه وسایل برقی منزل خود را تمیز نمایید و همانند روز اول برق بیندازید شما می توانید از الکل صنعتی استفاده نمایید.

البته مارک بسیاری از وسایل با این نوع شوینده ها پاک می شود.  بنابراین دستمال مرطوب آغشته به جوش شیرین و آب می تواند راهکار مناسبی برای تمیز کردن سطوح لوازم برقی باشد. پس از گذشت ۱۰ دقیقه با دستمال مرطوب و تمیز دیگر یوسایل را پاک و خشک نمایید.

قرار دادن کفش ها در جاکفشی

امروزه در بسیاری از آپارتمان ها قرار دادن کفش ها پشت درب آپارتمان ممنوع است، لذا باید آن ها را به داخل خانه آورد. اما آوردن کفش ها به داخل خانه با خاک های زیادی همراه خواهد بود.

از این رو تمیز نگه داشتن و گردگیری مداوم جا کفشی امری ضروری و مهم تلقی می شود. از قرار دادن کفش ها روی کف پوش های خانه بدون هیچ محافظی اکیدا خودداری کنید.

گردگیری خانه

بهتر است پس از درآوردن کفش ها آن ها را دست گرفته، به داخل بیاورید و در جاکفشی قرار دهید.

مرتب کردن تخت خواب

خیلی از ما صبح ها به دلیل عجله ای که داریم تخت خواب را به همان حالت آشفته و نامرتب رها می کنیم. این تصویر نا زیبا و نا هماهنگ نظم اتاق را حسابی بر هم خواهد زد.

باور کنید مرتب کردن تخت حتی می تواند در کمتر از دو دقیقه انجام شود. فقط باید به این موضوع اهمیت دهیم.

شستن رخت ها و ظرف های کثیف

حالا که با استفاده از ماشین لباسشویی می توان به آسانی رخت های کثیف را در زمان کوتاهی و با کم ترین دردسر شست، چرا بگذاریم لباس ها روی هم تلنبار شوند؟

بهتر است هر دو سه روز یک بار این کار را برای حفظ نظم و نظافت خانه انجام دهید.

یا مثلا وقتی که می توان با کمک ماشین ظرفشویی همه ی ظرف ها را پس از یک روز شلوغ شست، بهتر است از جمع کردن ظرف ها در سینک خودداری کنید و استفاده از ماشین ظرفشویی را به زمان حضور مهمان در خانه محدود نکنید. تمیز کردن سینک ظرفشویی را فراموش نکنید.

نظافت آشپزخانه

شلختی و آشفتگی آشپزخانه تاثیر زیادی بر خانه دارد. آشپزخانه های امروزی همه اپن هستند و در دید قرار دارند. خصوصا کانتر آشپزخانه قسمتی است که اگر تمیز و مرتب نباشد نمای بسیار بدی به خانه خواهد داد.

گردگیری خانه

بهتر است که هر شب پیش از آن که چراغ آشپزخانه تان را خاموش کنید ظرف های روی آبچکان را در کابینت ها قرار دهید و روی کانتر را هم تمیز و مرتب کنید.

کشیدن یک دستمال نم دار روی سطح کابینت و کانتر باعث می شود آشپزخانه همیشه تمیز و مرتب باشد و در نتیجه حس خیلی خوبی به شما بدهد.

روشهای صحیح گردگیری خانه

از پادری برای ورودی استفاده کنید

با استفاده از پادری برای هر درب ورودی، از ورود گرد و خاک جلوگیری کنید.

استفاده از یکی برای بیرون درب و یکی برای داخل درب میزان گرد و خاک، کثیفی و شن و سنگریزه که هنگام ورود به منزل با خود می­ آورید را کاهش خواهد داد. اطمینان حاصل کنید که پادری­ ها متناسب با فرسایش ناشی از رفت و آمدتان هستند.

دلایل تغییر رنگ شعله اجاق گاز هنگام سوختن | روش های ساده بر طرف کردن مشکل نحوه سوختن شعله

همچنین پادری­ ها باید به طور منظم تمیز شوند. پادری­ را می ­توان تکان داد و اغلب اوقات جارو کشید.

گردگیری خانه

همچنین ممکن است لازم باشد که پادری­ های بیرونی به طور فصلی شسته شده و خشک شوند. فکر خوبی است که یک پادری داخلی و خارجی برای هر کدام از درب­ های بیرونی منزل داشته باشیم.

فیلترهای هوا را تعویض کنید

از فیلترهای هوای تان خوب نگهداری کنید و آن­ها را بررسی کنید تا اطمینان حاصل کنید که به درستی کار می­کنند.

فیلترهای هوا بین 1 تا 3 ماه دوام دارند اما باید هنگامی که با کثیفی و خاک و شن مسدود می­شوند، آن­ها را تعویض نمود.

علاوه بر کاهش گرد و خاک در منزل، تعویض منظم فیلترهای هوا باعث افزایش طول عمر واحد تهویه هوای تان می­شود و به آن کمک می­کند تا برای خنک کردن منزل تان کمتر کار کند.

همچنین قبض ­های انرژی شما کاهش خواهند مزیت دیگر آن به طور کلی کیفیت هوای بهتر در خانه شما است.

حیوانات خانگی را برس بکشید

حیوانات خانگی خود را اغلب اوقات برس بکشید تا ریزش مو و پوست از حیوان خانگی عزیزتان کاهش یابد.

صاحبان حیوانات خانگی خواهند دید که بیشتر گرد و خاک و خار و خاشاک از حیوانات خانگی­ شان می ­تواند بیاید. برس کشیدن نه تنها این فرصت را برای شما فراهم می­کند تا با حیوان خانگی­ تان وقت بگذرانید، بلکه میزان کرک و پوست و موی ریخته شده از حیوان خانگی که در نهایت باید تمیز کنید را کاهش می ­دهد.

گردگیری خانه

استحمام مرتب و منظم حیوان خانگی نیز برای کاهش شوره­ های آن ضروری است. اطمینان حاصل کنید که جای خواب حیوان خانگی را به طور مرتب بشویید و نواحی اطراف حیوان خانگی را تمیز کنید.

پنجره­ ها را بسته نگه دارید

با بسته نگه داشتن پنجره­ ها، از ورود گرد و خاک و شن به داخل منزل­ تان جلوگیری خواهید کرد. فکر خوبی است که حداقل یک بار در سال درزگیرهای درب و پنجره­ ها را بررسی کنید تا اطمینان یابید که هنوز به درستی کار می­ کنند.

درزگیرهای قدیمی یا خراب را تعویض کنید تا عایق­ های دور پنجره­ ها و درها را بهبود ببخشید.

ابزار مناسب انتخاب کنید

محصولات گردگیری زیادی در بازار وجود دارند، اما هر کدام دارای مزایا و معایب منحصر به خود دارند.

از ابزار مناسب گردگیری خانه برای کارهای خود استفاده کنید.

پارچه­ های میکروفایبر به خوبی کار می­ کنند زیرا حتی کوچکترین ذرات گرد و خاک را به دام می ­اندازند. گردگیرهای از جنس پشم بره یا گردگیرهای الکتروستاتیکی به همین دلیل معروف هستند.

بسیاری از افراد ترجیح می­دهند که از جارو برقی برای گردگیری استفاده کنند زیرا تمام ذرات به داخل جارو برقی مکیده می‌شوند.

گردگیری خانه

از روکش استفاده کنید

استفاده از روکش مبل روی لوازم ­تان برای شما این امکان را فراهم می­ کند که به جای تلاش برای جارو کردن گرد و خاک از روی کل مبلمان، گرد و خاک روی روکش آن را بتکانید.

مزیت دیگر این است که مبل­ تان در برابر ریختن مایعات نیز حفاظت خواهد شد.

اطمینان یابید که به دنبال روکشی باشید که دارای روشهای شستشوی ساده ­ای است تا بتوانید به سادگی از آن استفاده کنید. البته تمیز کردن مبل با بخارشو فوق العاده ست

بیش از اندازه مبلمان را براق نکنید

اگر از یک روغن یا براق کننده مبلمان استفاده می­ کنید، اطمینان حاصل کنید که دستورالعمل ­ها را به درستی دنبال می­ کنید و بیش از حد از این محصول استفاده نکنید.

استفاده بیش از اندازه یا نادرست می ­تواند منجر به بروز برآمدگی روی مبلمان­ تان یا ابری شدن سطوح چوبی آن شود.

با استفاده از یک پارچه میکروفایبر خشک می ­توان گرد و خاک بیشتری را برداشت تا مبلمان­ تان را از ابری شدن یا بروز برآمدگی با مواد روغنی محافظت کنید.

خراش ­های روی چوب را تعمیر کنید

گردگیری خانه زمان فوق ­العاده­ ای برای تعمیر هر گونه خراش جدیدی است که ممکن است متوجه آن روی سطح چوب مبلمان ­تان شده باشید.

گردگیری خانه

از یک ماژیک مبلمان یا مداد شمعی هنگام گردگیری برای پوشاندن خراش ­ها استفاده کنید. همچنین زمان مناسبی است تا موم شمع، لکه­ های سوختگی یا لکه­ های چسبنده را از روی مبلمان ­تان پاک کنید.

از ورق­ های نرم کننده لباس استفاده کنید

ورق­ های نرم کننده پارچه می ­توانند به عنوان جایگزینی برای گردگیری خانه با پارچه ­های الکتروستاتیک گران­ تر استفاده شوند.

از بالا به پایین گردگیری کنید

از بالا به پایین گردگیری کنید تا از تمیز کردن سطوح بیش از یک بار جلوگیری کنید. گاهی ممکن است لازم باشد پس از گردگیری خشک، به گردگیری مرطوب بپردازید، اما همیشه ابتدا گردگیری خشک را انجام دهید.

دقت کنید که اجازه ندهید حتی مقدار کمی آب روی سطوح چوبی باقی بماند زیرا باعث ایجاد لکه یا خمیدگی و خرابی سطح چوبی می­شود.

چند ایده برای گردگیری دیوارها

اگر دیوار خانه شما خاصیت شستشو دارد و از رنگ روغن یا کاغذ دیواری قابل شستشو است برای گرد گیری می‌توانید با ترکیب آب ولرم و مایع تمیز کننده ، دیوارها را براق کنید.

اما حداقل ده دقیقه قبل از گردگیری موادرا بر روی دیوار اسپری کنید.

یک ترفند متفاوت برای پاک کردن میزهای چوبی و شیشه‌ای

قبل از هر کاری گرد و غبار سطح میز را با پارچه خشک به خوبی پاک کنید برای براق کردن میزهای شیشه‌ای از یک دستمال میکروفایبر خشک و یک دستمال میکروفایبر نم دار استفاده کنید.

اما اگر میز شما چوبی است بعد از پاک کردن گرد و غبار بهتر است از پاک کننده‌های چند منظوره استفاده کنید و بعد با یک دستمال خشک و تمیز سطح میز را تمیز و براق نمایید.

غذاهایی که باعث یبوست میشود و باید از آن ها دوری کرد

ایده‌های جدید برای تمیز کردن کابینت‌ها

کابینت‌ها به دلیل وجود ظروف در آن‌ها از حساسیت بیشتری برخوردارند بنابراین قبل از گردگیری ابتدا تمام ظروف را از کابینت‌ها خارج نموده و بعد از اتمام کار ظروف را مرتب و منظم سرجایشان قرار دهید.

گردگیری خانه

اما به خاطر داشته باشید اگر از کابینت‌هایی که دارای درزگیر می‌باشند استفاده کنید راه گرد و خاک را در همان ابتدای کار می‌گیرید.

مواردی که بیشترین گرد و غبار را به خود می‌گیرند

سیستم‌های الکترونیکی که بیشترین استفاده را دارند از جمله: تلویزیون، لپ تاپ و … که به شما توصیه می‌کنیم قبل از گردگیری این موارد حتما سیستم خود را خاموش کنید و سپس با استفاده از یک دستمال خشک سطح آن‌ها را پاک کنید.

بعد با کمک دستمال مرطوب و تمیز کننده مخصوص سطوح را به آرامی تمیز کنید.

چند ترفند ساده برای گردگیری پنجره، آینه و لوستر

مثل همیشه ابتدا با یک دستمال خشک تمام سطوح را از گرد و خاک پاک کنید و سپس با یک دستمال مرطوب و پاک کننده مخصوص به جنگ لکه‌ها بروید و تغییر را ببینید و حس کنید.

اما سخت ترین و ظریف ترین قسمت گردگیری خانه لوسترها می‌باشد. پیچیدگی‌ها و ریزکاری‌هایی که در لوستر‌ها وجود دارد زمان زیادی را طلب می‌کند بهترین ابزار برای پاک کردن لوستر، دستمال مرطوب می‌باشد.

این اشتباهات را در گردگیری خانه مرتکب نشوید

در بخش بالا چند ترفند خانه داری را به شما آموزش دادیم. نظافت و خانه تكاني کار چندان جالبی نیست . گردگیری یکی از آن وظایف بی‌پایان و بی سپاس است. یک روز همه جا را گردگیری می‌کنید و چند روز بعد می‌بینید که همه جا دوباره پوشیده از گردو و غبار شده است. اگر چه نمی‌توانید برای همیشه از گرد و غبار خانه راحت شوید اما مواردی وجود دارد که انجام آن‌ها ممکن است تلاش‌های شما برای گردگیری را به هدر بدهد.

گردگیری خانه

گردگیری سریع

گردگیری خانه باید به آرامی انجام شود. اگر گردگیری به سرعت انجام شود دوباره گرد و غبار در هوا معلق می‌شود و مجددا بر روی وسایل منزل می‌نشیند.

استفاده از یک دستمال تا آخر

برای هر سطح بهتر است از یک دستمال استفاده شود. زیرا کثیفی‌ها بر روی آن می‌ماند و به سطح بعدی منتقل می‌شود.

مسمومیت ناشی از مواد شیمیایی

محصولات شیمیایی باعث سرعت بخشیدن به کار و بالا رفتن کیفیت تمیزی می شود. اما باید تمام موارد ایمنی نوشته شده بر روی آن‌ها را رعایت نمایید و در هنگام استفاده حتما از دستکش و ماسک استفاده کنید. رعایت این نکته بیشتر از همه توصیه می‌شود.

به یاد داشته باشید بعد از هر بار استفاده از مواد شیمیایی درب آن‌ها را محکم ببندید. ممکن است به خاطر اینکه حواس شما به تمیز کردن منزل است، کودک دلبندتان محتویات داخل آن را بخورد. برای همین توصیه می‌شود که هم درب آن را محکم ببنید و هم اینکه در مکان دور از دسترس کودکان قرار دهید.

استفاده از گردگیر پَری

بدون هیچ شک و شبهه‌ای، این ابزار صرفاً گرد و خاک را از یک سطح جارو کرده و به سطح دیگری پخش می‌کند. به جای این کار از یک گردگیر ریزبافت یا برقی استفاده کنید که گرد و خاک را گرفته و در خود نگه می‌دارند، و برای اینکه مطمئن شوید که کارایی خود را حذف می‌کند، پس از گردگیری آن را بشویید یا عوض کنید.

گردگیری خانه

چشم‌پوشی از محفظه‌های بخاری و کولر

این دریچه‌های روی دیوار و سقف، جذب‌کننده پنهان گرد و خاک هستند. اگر تمیز کردن آن‌ها را فراموش کنید، دمیدن هوا از آن‌ها می‌تواند اتاق شما را به سرعت پر از گرد و خاک کنند. یک دقیقه زمان بگذارید و هنگام جارو کردن اتاق با جاروبرقی، یا هر زمانی که می‌خواهید گردگیری کنید، با سر فرچه ای جاروبرقی این کانال های هوا را تمیز کنید.

 گردگیری خشک

وقتی گرد و خاک خشک است، به سادگی به هوا بلند می‌شود و سخت تر می‌توان آن را پاک کرد. به پارچه یا گردگیر ریزبافت مقداری اسپری گردگیری بزنید تا تمیز کردن گرد و خاک ساده‌تر شده و نتیجه بهتری دریافت کنید.

4- اسپری کردن مستقیم محلول جلا دهنده به مبلمان

با این کار احتمال ایجاد لکه تار روی چوب وجود دارد که تمیز کردن مبل چرم دشوار بوده و در نهایت غبار بیشتری نیز جذب می‌کند. به جای این کار بر روی پارچه آن را اسپری کنید و به آرامی پارچه را به سطح لوازم بکشید. اگر ترجیح می‌دهید به خود لوازم اسپری بزنید مقدار کمی اسپری کنید و پس از گردگیری دوباره با یک پارچه تمیز آن را جلا دهید تا هر گونه باقیمانده مایع اسپری شده پاک شود.

فراموش کردن تعویض یا تمیز کردن فیلتر جاروبرقی

فیلترهای جاروبرقی برای گرفتن گرد و خاک و ذرات ریز طراحی‌شده‌اند. فیلتر کثیف که منافذ آن مسدود شده باشد نمی‌تواند گرد و خاک را محبوس کند و آن را به هوا باز میگرداند. باید فیلتر را طبق توصیه کارخانه سازنده جاروبرقی تعویض یا تمیز کنید.

گردگیری خانه

اولین مرحله گردگیری چیست؟

بهتر است قبل از شروع گردگیری، خانه را جاروبرقی بکشید. اینکار کمک می کند تقریبا دو سوم از گردو غبار به کمک جاروبرقی از بین برود و در نتیجه کار گردگیری خیلی راحت تر خواهد شد.

چند ترفند ساده برای گردگیری پنجره، آینه و لوستر چیست؟

مثل همیشه ابتدا با یک دستمال خشک تمام سطوح را از گرد و خاک پاک کنید و سپس با یک دستمال مرطوب و پاک کننده مخصوص به جنگ لکه‌ها بروید و تغییر را ببینید و حس کنید. اما سخت ترین و ظریف ترین قسمت گردگیری خانه لوسترها می‌باشد. پیچیدگی‌ها و ریزکاری‌هایی که در لوستر‌ها وجود دارد زمان زیادی را طلب می‌کند بهترین ابزار برای پاک کردن لوستر، دستمال مرطوب می‌باشد.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

28 آبان 1402

بروز رسانی توسط

shadi hemati

2 دیدگاه

 • فاطمه احمدی:

  خوب وعالی بودممنون

  پاسخ
  • admin:

   سپاس از توجه شما

   پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *