افتتاح حساب ترکیه
ادویه فلافل جنوبی

ادویه فلافل جنوبی یک ادویه خاص با دستور تهیه منحصر به فرد است که طعم فوق العاده ای به فلافل می بخشد. شادمگ این ترکیبات خاص را به شما معرفی می کند تا در خانه به سادگی ادویه فلافل جنوبی را تهیه نمایید.

ادویه فلافل جنوبی چیست ؟

فلافل بندری - ادویه فلافل جنوبی

استفاده از ادویه فلافل در طرز تهیه فلافل برای طعم دار کردن و اصیل بودن طعم آن، بسیار ضروری است. ادویه فلافل دارای ترکیبات زیادی است که علاوه بر معطر کردن فلافل و طعم دادن به آن، دارای خواص زیادی نیز هستند. جالب است بدانید که پودر انبه یکی از ترکیبات اصلی ادویه فلافل است که این ادویه را از دیگر ادویه ها جدا می کند. برخی از فلافل فروش های آبادان، از پودر انبه یک سس مخصوص زرد رنگ تهیه می کنند که بسیار تند بوده و طرفداران زیادی نیز دارد.

طرز تهیه سس انبه مخصوص فلافل را در شادمگ یادتان داده ایم.

طرز تهیه ادویه فلافل جنوبی

مواد لازم برای تهیه ادویه فلفل

در ادویه فلافل یکسری از مواد هستند که در تمامی دستورات پخت این غذا وجود دارند. در ادامه این ترکیبات را همراه با خواص آنها معرفی کرده‌ایم.
ترکیباتی که در طرز تهیه‌ی ادویه‌ی فلافل وجود دارند، عبارتند از:

1. پودر انبه

پودر انبه، اصلی‌ترین ماده در ترکیبات ادویه فلافل است. این پودر باعث می‌شود تا هضم غذا راحت‌تر انجام شود. چون طرز تهیه فلافل با نخود پخته است، هضم آن برای بدن کمی سخت خواهد بود به همین علت از انبه در ادویه آن استفاده می‌شود.
همچنین این ماده آنتی اکسیدانی قوی برای بدن است که به بازسازی سلول‌های بدن سرعت می‌بخشد.

2. پودر فلفل سیاه

فلفل سیاه جزء جدا نشدنی از ادویه‌ی فلافل است. آیا می‌دانید اسم فلافل از کجا سرچشمه می‌گیرد؟ این غذا نام خود را از فلفل گرفته است. به این علت که این پودر تندی کم و ملایمی را به غذا می‌دهد که طعم آن را دلپذیرتر می‌کند.

پودر فلفل سیاه که در طرز تهیه ادویه فلافل از آن استفاده می‌شود، خاصیت آنتی اکسیدان دارد. این پودر تند در کنار ویتامین C بسیاری که دارد، یک ضد سرطان محسوب می‌شود.

ادویه فلافل جنوبی - ادویه فلافل - ادویه فلافل جنوبی

3. پودر زیره سیاه در ادویه فلافل

بخاطر نفاخ بودن نخودی که در فلافل استفاده می‌شود، لازم است یک ماده ضد نفخ هم در کنار آن وجود داشته باشد. زیره سیاه هم بخاطر خاصیت ضد نفخ خود، جایگاه ویژه‌ای در ترکیبات ادویه آن دارد.

زیره علاوه‌بر این که به هضم غذا کمک می‌کند، ماده‌ای اشتهاآور هم هست که باعث افزایش اشتها می‌شود.

4. پودر زردچوبه

زردچوبه یک ادویه جدا شدنی از غذاهای ایرانی است. این ماده رنگ خوبی به فلافل می‌دهد. همچنین دارای خواصی چون خاصیت ضد سرطان، ضد التهاب و عاملی برای تقویت کردن قلب است.

غذای حاضری برای ناهار چی درست کنم ؟ معرفی 20 غذای فوق العاده راحت

5. پودر زنجبیل در تهیه ادویه فلافل

زنجبیل یک ماده غذایی گرم است که در ترکیبات ادویه‌ی فلافل هم استفاده می‌شود. پودر زنجبیل به هضم غذا کمک می‌کند و باعث تقویت معده هم می‌شود.

6. پودر سیر

یکی دیگر از موادی که در ترکیب ادویه فلافل استفاده می‌شود پودر سیر است. این ماده طعم و بوی خاص و بی‌نظیری را به غذا می‌دهد.

از خواص آن هم می‌توان به افزایش سیستم ایمنی بدن و تنظیم کردن فشار خون اشاره کرد.

7. پودر پیاز

پودر پیاز هم مانند پودر سیر باعث خوشمزه شدن طعم و خوش‌عطر شدن فلافل می‌شود. پیاز خاصیتی آنتی اکسیدان دارد و به تنظیم شدن فشار خون هم کمک زیادی می‌کند.

8. پودر جعفری خشک

پودر جعفری در کنار طعم خوبی که دارد به‌عنوان یک مکمل برای زیره سیاه هم کاربرد دارد. همانطور که گفته شد زیره سیاه اشتها را افزایش می‌دهد اما پودر جعفری به کاهش اشتها کمک می‌کند.

جعفری خشک شده به کاهش قند خون کمک می‌کند که در کاهش وزن تاثیر بسزایی دارد.

فلافل آبادانی - ادویه فلافل جنوبی

9. بیکینگ پودر در ادویه فلافل

برای داشتن فلافلی بسیار ترد و پفکی‌ به ترکیب ادویه آن مقداری بیکینگ پودر اضافه می‌شود.

موادی که در این بخش معرفی شده، در ترکیبات تمامی ادویه‌های فلافل وجود دارد. اما مواد و ادویه‌های دیگری هستند که به این ترکیب اضافه می‌شوند. این متفاوت بودن ترکیبات است که طعم‌های متفاوتی را برای هر منطقه به‌وجود می‌آورد.

مقدار لازم از هر ادویه

 1. 1 قاشق غذاخوری پودر انبه
 2. 1 قاشق غذاخوری فلفل سیاه
 3. 1 قاشق غذاخوری زردچوبه
 4. 1 قاشق غذاخوری پودر زیره سیاه
 5. 1 قاشق غذاخوری پودر زنجبیل
 6. 1 قاشق غذاخوری بکینگ پودر
 7. 2 قاشق غذاخوری پودر سیر
 8. 2 قاشق غذاخوری پودر پیاز
 9. 2 قاشق غذاخوری پودر جعفری خشک
 10. برای تهیه فلافل بندری و آبادانی این سه مورد اضافه میشه:
 11. نصف قاشق غذاخوری پودر گشنیز
 12. نصف قاشق غذاخوری پودر نعنا خشک
 13. نوک قاشق مرباخوری پودر جوز هندی

نکات لازم برای تهیه ادویه فلافل جنوبی

 • مهم ترین ادویه فلافل پودر انبه است که طعمی منحصر به فرد به آن می دهد.
 • از زردچوبه، فلفل سیاه، زیره سیاه، پودر تخم گشنیز، پودر جعفری خرد شده، جوز هندی و … در ادویه فلافل جنوبی یا آبادانی استفاده می شود.
 • اگر طعم نعنا یا تخم گشنیز را دوست ندارید، می توانید آن ها را از ادویه فلافل حذف کنید.
 • میزان استفاده از ادویه فلافل باید به نسبت نخود باشد. اگر مقدار زیادی ادویه در فلافل بریزید، باعث تغییر طعم فلافل می شود.
 • بهترین ادویه برای رفع نفخ نخود، زیره سبز است.
 • برای داشتن فلافل ترد از بکینگ پودر استفاده نمایید.
 • ادویه فلافل را در جای خشک و خنک نگهداری کنید و نزدیک شعله های گاز یا کنار پنجره آفتابگیر آشپزخانه قرار ندهید.
 • از ظرف های پلاستیکی برای نگهداری از ادویه فلافل استفاده نکنید و از ظروف شیشه ای یا فلزی برای نگهداری ادویه فلافل استفاده کنید.
 • ظرف های ادویه را به دور از رطوبت نگهداری کنید.
 • برای نگهداری ادویه روزمره از ظرف کوچک استفاده کنید تا مجبور نباشید، در ظرف بزرگ ادویه را باز و بسته کنید.
فوت کوزه گری برای وا نرفتن کوفته تبریزی ؛ آموزش کامل تهیه کوفته تبریزی

طرز تهیه فلافل - ادویه فلافل جنوبی

نکاتی درباره چگونگی نگهداری ادویه فلافل

وقتی یک ادویه باکیفیت تهیه می کنید یا در خانه اقدام به تهیه ادویه خانگی فلافل می کنید، باید به یکسری نکات توجه کنید تا ادویه های شما برای مدت زمان بیشتری تازه و خوشبو بماند. از این رو در ادامه این مقاله به یکسری نکات اشاره خواهیم کرد که به شما کمک می کنند تا ادویه فلافل را بهتر نگهداری کنید:

 • ادویه فلافل را در جای خشک و خنک نگهداری کنید: حرارت و گرما می تواند ادویه ها را خراب کند و به آن طعم کهنگی دهد. بنابراین بهتر است آن را نزدیک شعله های گاز یا کنار پنجره آفتابگیر آشپزخانه قرار ندهید.
 • ترکیبات ادویه فلافل را به صورت آماده نشده خریداری کنید: ماندگاری ادویه های آسیاب نشده بیشتر از پودر آن ها است؛ بنابراین چنانچه آن ها را به صورت آسیاب نشده خریداری کنید، می توانید هر گاه که خواستید اقدام به ترکیب ادویه فلافل کنید.
 • استفاده از ظروف شیشه ای یا فلزی برای نگهداری ادویه فلافل: بهتر است ادویه ها در ظروف شیشه ای با رنگ تیره یا ظروف فلزی نگهداری شود و تا جای ممکن از ظرف های پلاستکی برای نگهداری از ادویه فلافل استفاده نکنید. هم چنین بهتر است ظرف های ادویه را در کابینت دردار و به دور از رطوبت نگه داری کنید.
 • استفاده از ظرف های کوچک برای نگهداری ادویه فلافل: حتی اگر مقدار زیادی ادویه آماده کردید و آن را به یک ظرف بزرگ منتقل کرده اید، بهتر است از ظروف کوچک تر برای نگهداری ادویه روزمره استفاده کنید تا مجبور نباشید دائماً در ظرف بزرگ ادویه را باز و بسته کنید، به این ترتیب اصل ادویه ها هم تازه تر می مانند و عطر و بوی آن ها حفظ می شود.
 • تاریخ انقضای ادویه فلافل: بهترین زمان استفاده از ادویه فلافل شش ماه است ولی اگر شرایط نگهداری از آن را رعایت کنید، می توانید دو تا سه سال از این ادویه استفاده کنید. مواد اولیه ادویه فلافل مانند زردچوبه، جوز هندی، دارچین، فلفل سیاه و … را می توانید به صورت پودر نشده حدوداً پنج تا شش سال هم نگهداری کنید. فقط دقت داشته باشید که اگر ادویه شما دیگر طعم و بوی اولیه را نداشت، یعنی کهنه شده است.

تفاوت ادویه فلافل بازاری و خانگی و جنوبی در چیست ؟

مهم ترین و اصلی ترین تفاوت ادویه فلافل بازاری، خانگی و جنوبی در طعم و عطر و تازگی آن است. ادویه فلافل خانگی معمولاً تازه تر و خوش طعم و معطرتر است چراکه به میزان کم از ادویه های باکیفیت تهیه می شود. هم چنین به سادگی می توان آن را با توجه به مذاق استفاده کنندگان تغییر داد؛ به عنوان مثال اگر عاشق طعم تند هستید، می توانید فلفل آن را زیادتر بریزید یا حتی از کمی فلفل قرمز در ترکیبات خود استفاده کنید. اگر بخواهید طعم گرم و جنوبی به آن اضافه کنید می توانید از جوز هندی و زنجبیل بیشتری در آن استفاده کنید و حتی اگر طعم نعنا یا تخم گشنیز را دوست ندارید، می توانید آن ها را از ادویه فلافل حذف کنید.

روش شستن خاکشیر اینه ؛ فوری هر چی خاک توش هست از بین می ره

طرز تهیه ادویه فلافل خانگی

به هر حال تصمیم با شما است که از ابتدا پودر ادویه ها و سبزیجات را تهیه کنید یا آنها را به صورت چوب، دانه و تازه تهیه کرده، سپس آسیاب نمایید. در ادامه به ترکیبات موردنظر اشاره می شود.

 • پودر انبه: یک قاشق مرباخوری؛
 • پودر فلفل سیاه: یک قاشق مرباخوری؛
 • پودر زیره سبز یا سیاه: یک قاشق مرباخوری؛
 • پودر زردچوبه: یک قاشق مرباخوری؛
 • پودر دارچین: نصف قاشق مرباخوری؛
 • پودر زنجبیل: یک قاشق مرباخوری؛
 • پودر سیر: یک قاشق مرباخوری؛
 • پودر جعفری خشک: دو قاشق مرباخوری؛
 • پودر پیاز: دو قاشق مرباخوری؛
 • پودر لیمو ترش: یک قاشق مرباخوری؛
 • پودر آویشن: یک قاشق مرباخوری؛

تمام موارد بالا را به صورت پودر شده با یکدیگر ترکیب نمایید. اگر می خواهید پودر ادویه ای که تهیه کرده اید را به یک ادویه فلافل جنوبی و بندری با طعم خاص تر و تندتر تبدیل کنید کافی است ادویه های زیر را به ترکیبات خود اضافه کنید:

جوز هندی: نوک قاشق چایخوری؛

پودر تخم گشنیز: یک قاشق چایخوری؛

پودر نعناع خشک: نصف قاشق مرباخوری؛

حال محصول این ترکیبات را در یک بطری شیشه ای خشک ریخته، درب آن را محکم ببندید و در جای خشک نگهداری کنید.

علت نام گذاری فلافل

این غذا اصالت عربی دارد که در ایران  هم پر طرفدار است،این غذا به دلیل استفاده از نخود پخته در تهیه آن ارزش غذایی بالایی نسبت سایر ساندویچ هایی که از بیرون تهیه میکنیم دارد و پر فایده تر است.

استفاده زیاد فلفل در نوع اصلی این غذا آنرا به این نام معروف کرده است ، یعنی جمع مکسر واژه فلفل همان فلافل است.

نام فلافل از فلفل گرفته شده است زیرا اصل لبنانی آن فلفل قرمز فراوانی دارد. چاشنی مناسب این غذا فقط ترشی است (مخصوصا ترشی انبه و بادمجان که طعم بی نظیری به این غذا می‌دهند).

فلافل توپکی سرخ شده از نخود و ادویجات خوش طعم است. در خاور میانه و به خصوص در دمشق و بیروت و بغداد این غذا بیشتر مصرف میشود.

فلافل یکی از معدود ساندویچهایی است که به جای سرو با گوجه و خیار شور اکثرا با ترشی سرو میشود چرا که لذت خوردن آن با ترشی دو چندان می شود.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: shadi hemati

آخرین بروز رسانی

8 شهریور 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *