افتتاح حساب ترکیه
از بین بردن بوی بد واژن

از بین بردن بوی بد واژن با روش های خانگی معجزه می کند. همیشه نیاز به صرف هزینه زیاد نیست گاهی با همین مواد داخل خانه و کم هزینه می توان بوی بد ترشحات را از بین برد و باعث خوشبو شدن واژن شد. با شادمگ همراه باشید.

ترشحات واژن چیست؟

ترشحات واژن مایعاتی شفاف یا سفید هستند که بافت و رنگشان به این بستگی دارد که در کجای سیکل قاعدگی قرار دارید. این ترشحات معمولا بدون بو هستند و ممکن است کمرنگ باشند. ترشحات واژن را مرطوب کرده و از آن در برابر محرک‌ها و عفونت‌ها محافظت می‌کنند و آن را سالم نگه می‌دارند.

با این حال ترشحات غیرعادی واژن که بوی بدی دارند، ممکن است باعث نگرانی شوند و ذهن افراد را درگیر پیداکردن علت بوی بد واژن کنند. ممکن است رنگ و بافت این ترشحات تغییر کند یا میزان آن‌ها به‌طرز قابل‌توجهی افزایش پیدا کند. قبلا در مورد درمان خانگی عفونت واژن با شما مطلبی را به اشتراک گذاشتیم.

بوی خوب واژن - از بین بردن بوی بد واژن

علائم بوی بد واژن

بوی بد واژن نشانه چیست؟ نشانه‌های بوی بد واژن در میان زنان متفاوت است. با این حال در ادامه به بعضی از رایج‌ترین علائم این عارضه اشاره شده است.

  • ترشحات زیاد سفیدرنگ
  • ترشحاتی که بوی بدی دارند.
  • ترشحات با بوی فلز مانند
  • ترشحات غلیظ و سفید
  • بوی ماهی‌مانند واژن
  • ترشحات سبز یا زرد
  • خارش یا درد در ناحیه‌ی واژن
  • درد در قسمت پایینی شکم
  • درد هنگام رابطه‌ی جنسی

علت بوی بد واژن

عوامل مختلفی می‌توانند باعث تغییر ترشحات یا بوی بد واژن شوند. در ادامه چندین مورد رایج به عنوان علت بوی بد واژن بررسی شده‌اند.

عفونت مخمری واژن که باعث ترشحات غلیظ و سفید می‌شود می‌توانند به عنوان علت بوی بد واژن در نظر گرفته شوند.
عفونت‌ های منتقله از راه جنسی مثل تریکومونیازیس که باعث ترشحات سبز، زرد یا خاکستری می‌شوند و بوی بدی دارند. این نوع عفونت‌ها می‌توانند با درد در ناحیه‌ی لگن همراه‌ باشند.
عفونت‌های باکتریایی (واژینوز باکتریال) که بوی بد و ماهی‌مانند را به دنبال دارد.
تغییر در سطح استروژن به دلیل یائسگی، بارداری یا شیردهی می‌تواند علت بوی بد واژن باشد.
جا گذاشتن تامپون در واژن که باعث بوی بد می‌شود.

درمان خانگی عفونت ادراری در موارد خفیف می توانند موثر باشد؛ اما بیماری شایع عفونت ادراری قابل درمان در خانه نبوده و نیاز به درمان پزشکی دارند.

واژن با بوی بد - از بین بردن بوی بد واژن
صابون؛ استفاده‌ی بیش از حد از صابون در ناحیه‌ی واژن می‌تواند منجر به خشکی واژن شود و عدم تعادل در تولید مواد شیمیایی طبیعی را به دنبال داشته باشد که این موضوع باعث بروز بوی بد می‌شود.
به غیر از موارد ذکر شده در بالا، بعضی از بیماری‌ها هم می‌توانند علت بوی بد واژن باشند. از جمله‌ی این بیماری‌ها می‌توانیم به سرطان‌های دهانه‌ی رحم یا واژن اشاره کنیم. این عارضه‌ها با درد و حتی خون‌ریزی از ناحیه‌ی واژن همراه هستند.

درمان خانگی برای از بین بردن بوی بد واژن

حال که علت بوی بد واژن را دریافتید، برای اینکه بوی بد واژن را رفع کنید، می‌توانید از روش‌های طبیعی کمک بگیرید. در واقع داروی گیاهی قوی برای بوی بد واژن وجود دارند. در ادامه به ایمن‌ترین درمان‌های خانگی برای کاهش و از بین بردن سریع بوی بد واژن اشاره می‌کنیم. حتما قبل از امتحان کردن این روش‌ها با پزشک مشورت کنید تا از بی‌خطر بودن آن‌ها مطمئن شوید.

۱. روغن درخت چای

اگر از دستمال‌ مرطوب‌ معطر بانوان یا دئودرانت‌ واژینال استفاده می‌کنید، همین الان آن‌ها را دور بیندازید. مواد شیمیایی موجود در این محصولات می‌توانند تعادل PH واژن را مختل کنند و باعث عفونت و بوی بد شوند. به جای این محصولات مضر می‌توانید برای شست‌وشوی واژن از روغن درخت چای که با آب رقیق شده استفاده کنید.

روغن درخت چای دارای خواص ضدباکتریایی و ضدقارچی است و از عفونت‌ها جلوگیری کرده و با بوی بد مبارزه می‌کند. همیشه قبل از اینکه از روغن درخت چای استفاده کنید، آن را روی بازوی خود تست کنید، چون این روغن ممکن است برای همه‌ی افراد مناسب نباشد. روغن درخت چای بسیار قوی است و به همین دلیل باید آن را با آب یا روغن زیتون رقیق کنید.

مواد لازم

روغن درخت چای: سه تا چهار قطره
آب: یک فنجان

طرز تهیه

در یک کاسه روغن درخت چای را با آب مخلوط کرده و از آن برای شست‌وشوی ناحیه‌ی واژن استفاده کنید.
همچنین می‌توانید دو تا سه قطره از روغن درخت چای را با مقدار کمی روغن زیتون رقیق کرده و یک تامپون را در آن غوطه‌ور کنید. سپس تامپون را به مدت یک ساعت در واژن قرار دهید.

هر چند وقت یک‌ بار؟

برای از بین بردن بوی بد واژن هر روز یا چند بار در هفته واژن خود را با مخلوط روغن درخت چای و آب یا روغن زیتون بشویید. از روش دوم (تامپون) را هم چند بار در هفته به کار بگیرید.

۲. جوش‌شیرین

اگر فکر می‌کنید که جوش‌شیرین فقط در کیک‌پزی کاربرد دارد، کاملا اشتباه می‌کنید. جوش‌شیرین به‌طرز شگفت‌آوری در رفع بوی بد واژن اثرگذار است. بوی واژن در صورت به‌ هم ریختن سطح PH بدن تشدید می‌شود‌.

جوش شیرین برای از بین بردن بوی بد واژن - از بین بردن بوی بد واژن

جوش‌شیرین به برگرداندن سطح PH به حالت عادی کمک کرده و از این طریق باکتری‌‌ها و قارچ‌های اضافی را کنترل می‌کند. این موضوع در درمان عفونت و از بین بردن فوری بوی بد ناحیه‌ی واژن مفید است. می‌توانید از مخلوط جوش‌شیرین و آب برای شست‌وشوی ناحیه‌ی واژن استفاده کنید‌.

مواد لازم

جوش‌شیرین: نصف فنجان

طرز تهیه

جوش شیرین را به آب وان اضافه کنید و به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در وان بنشینید تا پایین‌تنه‌ی خود در آب باشد.
همچنین می‌توانید یک قاشق غذاخوری جوش‌شیرین را در دو فنجان آب مخلوط کرده و از آن به‌عنوان دوش واژینال استفاده کنید.

هر چند وقت یک‌ بار؟

دو تا سه بار در هفته از این روش استفاده کنید‌.

۳‌. آناناس

آناناس میوه‌‌ای است که گفته می‌شود برای سلامت و بوی واژن فوایدی دارد‌‌. میزان قند و آنزیم بالای آناناس بوی بد ترشحات واژن را بهبود می‌بخشد.

درمان فوری زردی نوزاد با روش های طبیعی و خانگی

آناناس برای از بین بردن بوی بد واژن - از بین بردن بوی بد واژن

مواد لازم

آناناس یا آب آناناس

طرز تهیه

آناناس خام یا آب آن را در رژیم غذایی خود جای دهید.

هر چند وقت یک‌ بار؟

برای از بین بردن بوی بد واژن می‌توانید برای چند روز پشت سر هم یک تا دو لیوان آب آناناس را بنوشید‌.

۴. هیدروژن پراکساید برای واژینوز باکتریال

هیدروژن پراکساید یک ترکیب شیمیایی چندکاره است که می‌توانید از آن برای درمان واژینوز باکتریال و از بین بردن بوی بد واژن استفاده کنید. این ماده یکی از اثرگذارترین ترکیب‌ها برای رفع بوی واژن محسوب می‌شود. خاصیت ضدعفونی‌کننده‌ی طبیعی هیدروژن پراکساید باکتری‌های بد واژن را از بین می‌برد.

این موضوع منجر به افزایش تعداد باکتری‌های خوب می‌شود که به‌طور طبیعی در واژن زندگی می‌کنند. بسیاری از مطالعات خواص هیدروژن پراکساید در درمان عفونت‌ها را تأیید کرده‌اند.

مواد لازم

هیدروژن پراکساید ۳ درصد
تامپون
آب

طرز تهیه

مقدار مساوی از هیدروژن پراکساید و آب را با هم مخلوط کنید‌. حتما از هیدروژن پراکساید ۳ درصد استفاده کنید.تامپون را در مخلوط ایجاد شده بزنید و آن را در واژن قرار دهید. اجازه دهید به مدت ۳۰ دقیقه در واژن بماند‌.

هر چند وقت یک‌ بار؟

می‌توانید این روش درمانی را هر چند ساعت یک بار به کار بگیرید تا بوی بد واژن کاهش پیدا کند.

۵. ویتامین سی و میوه‌ی گل رز

میوه‌ی گل رز یا رزهیپ حاوی مقدار زیادی ویتامین سی است. رزهیپ به‌تنهایی یا همراه با قرص ویتامین سی می‌تواند بوی بد واژن را از بین ببرد. ویتامین سی سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و به از بین بردن سموم از بدن کمک می‌کند. زمانی که از قرص ویتامین سی به همراه رزهیپ استفاده شود، یک PH اسیدی ایجاد می‌شود که روشی ایمن و اثرگذار برای درمان واژینوز باکتریال به شمار می‌رود.

واژینوز باکتریال یکی از علل اصلی بوی بد ناحیه‌ی واژن محسوب می‌شود. مطالعه‌ی انجام شده در سال ۲۰۱۳ به این نتیجه رسید که استفاده از قرص ویتامین سی شش روز در ماه به‌ مدت شش ماه می‌تواند بروز دوباره‌ی این عارضه را کاهش دهد.

مواد لازم

قرص ویتامین سی: یک عدد
پودر رزهیپ: نصف قاشق چای‌خوری
تامپون: یک عدد
آب: به مقدار لازم

طرز استفاده

قرص ویتامین سی را له کرده و آن را با پودر رزهیپ و آب مخلوط کنید. تامپون را در مخلوط بزنید و آن را در واژن قرار دهید. اجازه دهید به مدت یک ساعت بماند.

هر چند وقت یک‌ بار؟

این درمان خانگی بوی بد واژن را هر روز به کار بگیرید.

۶‌. سرکه

سرکه به‌ویژه سرکه سیب یکی دیگر از ترکیبات خانگی اثرگذار است که با بوی بد ناحیه‌ی واژن مبارزه می‌کند. این مایع سموم بدن و بوی ماهی‌مانند واژن را از بین می‌برد. این ترکیب به‌طور طبیعی اسیدی بوده و سرشار از خواص ضدباکتریایی است که به همین دلیل با میکروب‌های ایجادکننده‌ی بوی بد مبارزه می‌کند.

سرکه برای از بین بردن بوی بد واژن - از بین بردن بوی بد واژن

توجه کنید که ممکن است به سرکه حساسیت داشته باشید، هرچند که این عارضه نادر است. با این حال در استفاده از آن احتیاط کنید. اگر هنگام استفاده از سرکه دچار احساس سوزش شدید، دیگر از این روش استفاده نکنید و بلافاصله بدنتان را آبکشی کنید.

مواد لازم

سرکه  دو فنجان

طرز استفاده

دو فنجان سرکه را در آب وان بریزید و به مدت ۲۰ دقیقه در آن دراز بکشید.
همچنین می‌توانید دو قاشق چای‌خوری سرکه‌ی سیب را در یک لیوان آب مخلوط کرده و آن را بنوشید‌.
یک روش دیگر که می‌توانید امتحان کنید، مخلوط کردن یک قاشق غذاخوری سرکه‌ با یک چهارم لیوان آب و استفاده از آن به‌عنوان دوش واژینال است.

هر چند وقت یک‌ بار؟

تا زمانی که بوی بد واژن برطرف شود، هر روز از این روش استفاده کنید. آب سرکه را روزی دو بار بنوشید. دوش واژینال را هم هر دو روز یک بار به مدت دو هفته انجام دهید.

۷. سیر

قرن‌هاست که از سیر برای درمان عفونت‌ها استفاده می‌شود.

سیر برای از بین بردن بوی بد واژن - از بین بردن بوی بد واژن
مطالعات مختلف ثابت کرده‌اند که خواص ضدباکتریایی سیر در مبارزه با باکتری‌های مختلف اثرگذار است. در صورتی که بعد از استفاده‌ی موضعی از سیر دچار سوزش شدید، بلافاصله آن را از واژن خارج کنید.

مواد لازم

سیر: یک حبه
پارچه‌ی تنظیف
نخ

طرز استفاده

سیر تازه را پوست بگیرید و آن را داخل یک تکه‌ی کوچک از پارچه بپیچید.
نخ را به پارچه آویزان کنید و پارچه را داخل واژن قرار دهید. اجازه دهید طی شب بماند.
صبح روز بعد آن را به کمک نخ خارج کنید.

تست پاپ اسمیر یکی مطمئن ترین روش ها برای غربالگری سرطان دهانه رحم است که انجام آن برای خانم های بالای 20 سال لازم است.

هر چند وقت یک‌ بار؟

از این روش درمان بوی بد واژن هر شب استفاده کنید تا صبح روز بعد که از خواب بیدار می‌شود، بوی بد واژنتان رفع شود. اگر عفونت و بوی بد همچنان باقی ماند، استفاده از این روش را برای از بین بردن بوی بد واژن تکرار کنید.

۸. کلروفیل

کلروفیل در کاهش بوی بد ناحیه‌ی واژن معجزه می‌کند. این مایع به‌عنوان یک دئودرانت خوب عمل کرده و بوی قوی و ناخوشایند واژن را برطرف می‌کند.  می‌توانید به‌آسانی آن از داروخانه تهیه کنید.

مواد لازم

کلروفیل مایع یا قرص کلروفیل

طرز استفاده

یک قاشق غذاخوری کلروفیل را با آب رقیق کنید و آن را بنوشید. بعد از استفاده از این روش احتمالا دیگر نیاز نشود به پزشک مراجعه کنید.
اگر نتوانستید کلروفیل مایع را تهیه کنید، می‌توانید یک عدد قرص آن را صبح و شب مصرف کنید.

هر چند وقت یک‌ بار؟

قرص برای بوی بد واژن هم یک گزینه دیگر پیش روی شما است. کلروفیل مایع یا قرص کلروفیل را دو بار در روز مصرف کنید تا بوی بد واژنتان برطرف شود.

۹. ماست

هر روز با غذایتان دو فنجان ماست شیرین‌ نشده بخورید تا تعادل سطح PH واژنتان به حالت عادی برگردد. همچنین می‌توانید از ماست استفاده‌ی موضعی کنید‌. بوی شدید واژن می‌تواند نشان‌دهنده‌ی عفونت مخمری باشد. باکتری‌های پروبیوتیک موجود در ماست می‌توانند به مبارزه با عفونت و کاهش بوی بد کمک کنند.

خواص سیر ناشتا برای لاغری و نکات طلایی درست مصرف کردن سیر

طبیعت اسیدی ماست در برگرداندن PH واژن به حالت عادی اثرگذار است‌‌. باکتری لاکتوباسیل آن هم به درمان عفونت کمک می‌کند. ماست یک ماده‌ی غذایی طبیعی و مفید برای رفع بوی ماهی‌مانند واژن محسوب گی‌شود.

مواد لازم

ماست: یک تا دو قاشق غذاخوری
تامپون: یک عدد

طرز استفاده

تامپون را در ماست بزنید و آن را به‌آرامی در واژن قرار دهید. اجازه دهید به مدت ۶۰ دقیقه یا ۱۲۰ دقیقه بماند. سپس آن را خارج کنید و ناحیه‌ی واژن خود را بشویید.
اگر واژنتان بوی خیلی بدی می‌دهد، پد پنبه‌ای را در ماست بزنید و آن را روی واژن خود بمالید.

هر چند وقت یک‌ بار؟

می‌توانید از روش اول درمان بوی بد واژن سه تا چهار بار در روز و از روش دوم هر شب استفاده کنید.

۱۰. چریش

برگ‌های چریش خواص ضدباکتریایی دارند و قرن‌هاست که از آن‌ها برای درمان بسیاری از مشکلات پوستی استفاده می‌شود. به دلیل اینکه بوی بد واژن می‌تواند در اثر رشد بیش از حد باکتری‌ها رخ دهد، می‌توانید از برگ‌های چریش برای درمان بوی بد واژن استفاده کنید.

مواد لازم

برگ چریش: ۱۰ عدد
آب: یک لیتر

طرز استفاده

برگ‌های چریش را به‌طور کامل بشویید و آب را به آن اضافه کنید. آب را بجوشانید تا میزان آن نصف شود. از این آب برای شست‌وشوی روزانه‌ی واژن خود استفاده کنید. این کار را دست‌کم به مدت یک هفته انجام دهید.
همچنین می‌توانید برگ‌های چریش را کامل بشویید و آن‌ها را به یک کاسه‌ آب منتقل کنید و اجازه دهید طی شب خیس بخورند. از مخلوط به دست آمده برای شست‌وشوی واژن استفاده کنید.
برگ‌های چریش را خوب بشویید و آن‌ها را آسیاب کنید. مقداری از پودر چریش را هر روز صبح به همراه مقداری آب بخورید.

هر چند وقت یک‌ بار؟

واژن خود را با آب چریش هر روز به مدت دو هفته بشویید. همچنین می‌توانید آب چریش را هر روز به مدت دو هفته بنوشید.

۱۱. شنبلیله

بر‌گ‌ها و تخم‌های شنبلیه برای زنان مفید هستند و به حفظ تعادل هورمونی، کاهش چربی شکم، بهبود هضم، کاهش سطح قند خون و کاهش درد قاعدگی کمک می‌کنند. آب شنبلیله مزه‌ی تلخی دارد. این نوشیدنی علاوه بر اینکه ویتامین‌ها و مواد معدنی مختلفی را به بدن می‌دهد، هورمون‌های بدن زنان را هم متعادل می‌کند و به همین دلیل می‌تواند بوی بد ناحیه‌ی واژن را کاهش دهد.

واژن - از بین بردن بوی بد واژن

مواد لازم

تخم شنبلیه: یک قاشق چای‌خوری
آب: یک لیتر

طرز تهیه

تخم شنبلیه را در آب بجوشانید تا حجم آن نصف شود. اجازه دهید خنک شود. سپس آن را هر روز قبل از صبحانه بنوشید.
همچنین می‌توانید تخم شنبلیله را طی شب در آب خیس کنید و هر روز صبح آن را با شکم خالی بنوشید.

هر چند وقت یک‌ بار؟

برای اینکه بهترین نتیجه را از درمان بوی بد واژن بگیرید، آب شنبلیه را هر روز به مدت دو هفته بنوشید.

۱۲. کرن‌بری

در مقالات مختلف به این موضوع اشاره کردیم که آب کرن‌بری در درمان عفونت‌های دستگاه ادراری مفید است. کرن‌بری خواص ضدمیکروبی و ضدالتهابی دارد و به همین دلیل می‌تواند به کاهش بوی بد ناحیه‌ی واژن کمک کند.

مواد لازم

کرن‌بری تازه: یک فنجان
آب: یک لیتر

طرز تهیه

کرن‌بری‌ را طی شب در آب خیس کنید و صبح روز بعد بنوشید. این نوشیدنی به از بین بردن سموم بدن و پیشگیری از عفونت‌های باکتریایی کمک می‌کند.
همچنین می‌توانید آب کرن‌بری‌ را بگیرید و بدون اینکه تکه‌های درشت را دور بریزید، آن را بنوشید. اگر دچار سندرم التهابی روده هستید، تکه‌های درشت را از آب کرن‌بری خارج کنید.

هر چند وقت یک‌ بار؟

برای درمان بوی بد واژن یک لیوان آب کرن‌بری را هر روز بنوشید.

۱۳. زردچوبه

زردچوبه خواص ضدمیکروبی، ضدالتهابی و آنتی‌اکسیدانی دارد و یکی از بهترین مواد برای درمان عفونت‌های میکروبی و زخم‌ها محسوب می‌شود. مصرف زردچوبه به از بین بردن باکتری‌ها و تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند. بعد از مصرف این ادویه‌ی طلایی‌رنگ شاهد تغییر قابل‌توجهی در بوی بد واژن خود خواهید بود.

مواد لازم

زردچوبه: یک قاشق چای‌خوری
شیر: یک لیوان

طرز استفاده

پودر زردچوبه را به یک لیوان شیر اضافه کنید و قبل از اینکه بخوابید، آن را بنوشید.
همچنین می‌توانید ریشه‌ی زردچوبه را به‌طور کامل بشویید. پوست ریشه را بگیرید و آن را در یک لیتر آب بجوشانید تا میزان آب کم شود. از این مخلوط برای شست‌وشوی واژن استفاده کنید.

هر چند وقت یک بار؟

واژن خود را دو بار در هفته با آب زردچوبه بشویید تا درمان بوی بد واژن به تدریج رخ دهد.

چند توصیه بهداشتی برای خوشبو کردن واژن

منطقی است که به آنچه می خورید توجه کنید و غذاهایی که باعث ایجاد بوی بد می شوند را حذف کنید. غذاهای شیرین که حاوی مقدار زیادی شکر یا غذاهای غنی از مخمر هستند اغلب می توانند باعث ایجاد بوی واژن شوند. برای کاهش عفونت قارچی، و به نوبه خود، کاهش بوی واژن باید از آنها اجتناب کنید. گفته می شود چندین سبزی مانند کلم پیچ و کرفس و میوه هایی مانند آناناس و زغال اخته باعث بوی خوب واژن شما می شوند.

همچنین، به یاد داشته باشید که آستر شورت، پد، یا هر محصول تجاری دیگری که در تماس نزدیک با اندام‌های خصوصی شما قرار می‌گیرد، می‌تواند منجر به تولید مخمر یا باکتری شود و جای خود را به بوی بد واژن بدهد. از استفاده از آسترها و پدها خودداری کنید یا استفاده از آن را محدود کنید، مگر اینکه کاملاً ضروری باشد. ایده این است که اگر ترشحات واژن دارید که به درمان‌های بالا پاسخ نمی‌دهد با مراجعه به پزشک از آن مطمئن شوید.

بوی بد - از بین بردن بوی بد واژن

روزانه به اندازه کافی آب بنوشید

آب به حفظ دمای بدن و یکپارچگی سلولی و دفع سموم مضر کمک می کند. کم آبی بدن یکی از دلایل بوی بد واژن است. بنابراین، باید هیدراته بمانید. مقدار آبی که باید بنوشید به قد، وزن و سطح فعالیت شما بستگی دارد. اگر فعالیت زیادی دارید به آب بیشتری نیاز خواهید داشت. مشاور پزشکی ما توصیه می کند که وزن خود را بر حسب پوند به نصف تقسیم کنید و هر روز این مقدار آب بنوشید. می توانید ¼ قاشق چایخوری نمک دریای تصفیه نشده را در هر لیتر آب قرار دهید تا به جایگزینی مواد معدنی که از منبع آب شما فیلتر می شوند کمک کند.

علت درد دندان عصب کشی شده چیست ؟ آیا خطرناک است ؟

از حمام کردن در آب داغ خودداری کنید

آب داغ باکتری های طبیعی بدن را از بین می برد. استفاده طولانی مدت از آب داغ برای استحمام می تواند منجر به بوی بد واژن شود. حمام آب سرد بگیرید یا از آب ولرم برای حمام کردن استفاده کنید. همچنین می توانید روغن های ضروری، گلبرگ های گل رز یا کافور را به آب حمام خود اضافه کنید.

از مصرف غذاهای حاوی مخمر و شکر پرهیز کنید

غذاهای حاوی مخمر و قند بالا می توانند منجر به بوی واژن شوند. از خوردن نان، کیک، شیرینی، شیرینی، الکل، دونات و غیره خودداری کنید. زمانی که هوس خوردن چیزی شیرین می کنید، شکلات تلخ بخورید.

هر روز سبزیجات و میوه ها بخورید

میوه ها و سبزیجات سرشار از مواد مغذی هستند که به مبارزه با بسیاری از مشکلات سلامتی، از جمله عفونت های باکتریایی و قارچی، بیماری های قلبی و غیره کمک می کند. حداقل سه وعده سبزیجات و دو وعده میوه بخورید تا از بوی بد واژن جلوگیری کنید. همچنین می توانید برای صبحانه با سبزیجات یا میوه ها اسموتی درست کنید. از غذاهای تند و سبزیجات نشاسته ای خودداری کنید.

استفاده از صابون ها و عطرها را متوقف کنید

صابون ها و عطرها حاوی مواد شیمیایی هستند که بر تعادل pH واژن تأثیر می گذارند که منجر به رشد باکتری ها می شود. این مواد شیمیایی همچنین باکتری های طبیعی موجود در ناحیه واژن را از بین می برند. بنابراین برای از بین بردن بوی واژن از استفاده از صابون ها یا مواد خوشبو کننده در ناحیه واژن خودداری کنید. همچنین از اسپری یا دوش آب روزانه برای شستن ناحیه واژن خود استفاده نکنید. اسپری‌های آب یا دوش‌ها باکتری‌های طبیعی را از بین می‌برند که منجر به بوی بد واژن می‌شود.

صندلی توالت را پاک کنید

سطح صندلی توالت محل مناسبی برای بسیاری از باکتری های بیماری زا است. بنابراین، وقتی از خانه دور هستید، همیشه صندلی توالت را قبل از نشستن روی آن پاک کنید، حتی اگر تمیز به نظر برسد. یا از روکش های صندلی توالت که در اکثر موسسات ارائه می شود استفاده کنید. هنگام نشستن بر روی صندلی فلاش نکشید. هنگام استفاده از توالت های عمومی بسیار مراقب باشید.

از مصرف بیش از حد روغن یا گوشت در قاعدگی اجتناب کنید

با پرهیز از مصرف گوشت و روغن زیاد در غذا در سه روز اول پریود، می توان از بوی واژن در دوران قاعدگی جلوگیری کرد. سبزیجات برگ سبز، سوپ سبزیجات، اسموتی ها، میوه های تازه، آب میوه های تازه و آب سم زدایی میوه مصرف کنید. این به جلوگیری از رشد باکتری ها و ترشح چربی اضافی از طریق غدد عرق، دفع سموم از بدن و حفظ تعادل pH کمک می کند.

آستر شورت را مرتباً عوض کنید

آستر شورت باید بعد از هر سه تا چهار ساعت تعویض شود. استفاده از آستر شورت برای بیش از چهار ساعت به رشد باکتری ها کمک می کند، که می تواند منجر به بوی بد شود. همچنین سعی کنید از تامپون استفاده نکنید زیرا به رشد باکتری کمک می کند و باعث خارش و ناراحتی واژن می شود.

شورت بد بو - از بین بردن بوی بد واژن

مناطق عرق کرده، تیره و پوشیده شده برای رشد باکتری ها ایده آل هستند. بنابراین، لباس زیر خود را بعد از ورزش عوض کنید. این به جلوگیری از خارش، تحریک و بوی بد کمک می کند. حتماً لباس زیر خود را به طور مرتب با آب گرم بشویید. قبل از اینکه لباسشویی را روشن کنید، لباس زیر خود را به مدت ۱۰ دقیقه در آب گرم شوینده خیس کنید. این به شستن باکتری های موجود در لباس زیر کمک می کند. همچنین قبل از پوشیدن مجدد لباس زیر خود را به درستی خشک کنید.

روش شستن لباس زير به دلیل تماس مستقیم با حساس ترین نقاط بدن اهمیت زیادی دارد.

هورمون های خود را بررسی کنید

زنانی که تحت تغییرات هورمونی هستند یا از عدم تعادل هورمونی رنج می برند، ممکن است ترشحات واژن داشته باشند که دارای بوی بد یا ماهی هستند. با متخصص زنان خود مشورت کنید تا بدانید این عدم تعادل هورمونی چگونه قابل درمان است یا دلیل اصلی ترشحات واژن چیست. برای از بین بردن موقت بوی واژن از یک پودر ضد باکتری و ضد قارچ در قسمت داخلی ران خود استفاده کنید. اگر از بوی بد واژن رنج می برید، همیشه رابطه جنسی ایمن داشته باشید. رابطه جنسی ایمن رشد باکتری ها را محدود می کند و همچنین شما را از بیماری های مضر دور می کند.

شورت خود را دو بار در روز عوض کنید

یکی از بهترین راه ها برای خلاص شدن از شر بوی واژن تعویض شورت دو بار در روز یا هر ۱۲ ساعت است. همچنین شلوارهای نخی را به جای حریر یا ساتن بپوشید. ممکن است شورت های ابریشمی یا ساتن بپوشید، اما آن ها را برای ساعات طولانی تری نپوشید. ساتن و ابریشم عرق و ادرار را به دام می اندازند که منجر به رشد باکتری ها و در نتیجه بوی بد می شود.

هر شب قبل از خواب، شلوار نخی راحت‌تری را عوض کنید. همچنین شلوارهای مختلف را بخرید تا باکتری ها شرایط مساعدی برای رشد پیدا نکنند. اگر شلواری را بپوشید که از همان نوع دیگری است، باکتری ها در همان ناحیه رشد می کنند و شرایط ایده آل برای تکثیر پیدا می کنند.

سخن آخر

بوی بد واژن عارضه‌ای آزاردهنده و خجالت‌آور است که بسیاری از خانم‌ها با آن دست و پنجه نرم می‌‌‌کنند. این عارضه می‌تواند به دلایل مختلفی رخ دهد ولی درمان خانگی که در این مطلب در اختیارتان قرار دادیم می توانید باعث از بین بردن بوی بد واژن شود.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

22 مرداد 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *