افتتاح حساب ترکیه
تست پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر یکی مطمئن ترین روش ها برای غربالگری سرطان دهانه رحم است که انجام آن برای خانم های بالای 20 سال لازم است. پزشکان توصیه می کنند که این آزمایش هر سه سال یکبار برای خانم‌ های ۲۱ تا ۶۵ سال تکرار شود. به همین دلیل در این مطلب به همه نکاتی که شما باید در مورد این تست مهم بدانید اشاره کردیم.

تست پاپ اسمیر چیست ؟

 تست پاپ اسمیر نوعی آزمایش برای خانم‌هاست که برای تشخیص سرطان دهانه رحم انجام می‌شود. در آزمایش تست پاپ اسمیر سلول‌ها از دهانه رحم جمع‌آوری می‌شود.

دهانه رحم، پایین رحم در بالای واژن قرار دارد. اگر سرطان دهانه رحم به موقع و با انجام تست شناسایی شود، بیمار شانس بیشتری برای درمان خواهد داشت. علاوه بر این، پاپ اسمیر این امکان را به بیمار می‌دهد که هرگونه تغییر غیر طبیعی در سلول‌های دهانه رحم تشخیص داده شود و پزشک از ابتلای بیمار به سرطان در آینده جلوگیری کند.

دستگاه آزمایش پاپ اسمیر - تست پاپ اسمیر

تشخیص زودهنگام این سول‌های غیر طبیعی با آزمایش پاپ اسمیر اولین قدم برای توقف این نوع از سرطان است.

هدف از انجام آزمایش پاپ اسمیر چیست؟

این تست همانطور که برای شما گفته شد به هدف غربالگری سرطان دهانه رحم مورد استفاده قرار می‌گیرد. پاپ اسمیر معمولا همراه با معاینه لگن برای بیمار انجام می‌شود. در خانم‌های بالای ۳۰ سال ممکن است با آزمایش ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) انجام گیرد.

ویروس HPV نوعی عفونت شایع مقاربتی است که می‌تواند منجر به سرطان دهانه رحم شود. در برخی از مواقع آزمایش HPV ممکن است به جای تست پاپ اسمیر انجام گیرد.

چه کسانی نیاز به انجام آزمایش پاپ اسمیر دارند ؟

متخصصین توصیه می‌کنند که خانم‌ها باید هر سه سال یکبار از ۲۱ سالگی تست پاپ اسمیر را انجام دهند. زیرا، ممکن است برخی از خانم‌ها در معرض خطر ابتلا به سرطان یا نوعی عفونت باشند.

در چنین مواقعی گاهی پزشک صلاح می‌داند که تست به‌صورت مکرر انجام شود:

 • HIV مثبت دارید.
 • سیستم ایمنی شما به دلیل شیمی درمانی یا پیوند عضو ضعیف شده است.
 • اگر بالای ۳۰ سال داشته باشید و طی این مدت در آزمایشات انجام گرفته نتایج غیر طبیعی مشاهده نشده است.
 • در صورت ترکیب با دیگر آزمایشاتی مانند تست HPV ممکن است هر ۵ سال یکبار نیاز به چنین آزمایشی داشته باشید. HPV ویروسی است که باعث ایجاد زگیل تناسلی می‌شود و احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می‌دهد.

چند بار باید تست پاپ اسمیر را تکرار کرد ؟

به‌طور کلی پزشکان توصیه می‌کنند که تست پاپ اسمیر هر سه سال یکبار برای خانم‌ها ۲۱ تا ۶۵ سال باید تکرار شود.

استفاده از دمنوش کاهش درد پریود با وجود فواید بسیار زیاد آن ها نیاز به مطالعه دارد .  این مطلب شادمگ را از دست ندهید.

مصرف کندر برای تقویت حافظه + موارد منع مصرف کندر

گرفتن تست پاپ اسمیر از زن - تست پاپ اسمیر

در صورتی که این تست همراه با آزمایش HPV انجام گیرد، خانم‌های بالای ۳۰ سال می‌توانند هر ۵ سال یکبار این تست را انجام دهند.

اگر بیمار عوامل خطرسازی داشته باشد، پزشک بدون توجه به سن بیمار انجام مکرر پاپ اسمیر را توصیه خواهد کرد. این عوامل خطرساز به شرح زیر است:

 • سلول‌های پیش سرطانی تشخیص داده شده باشد.
 • در معرض دی اتیل استیل بسترول قبل از تولد باشید.
 • دچار عفونت HIV باشید.
 • دچار ضعف سیستم ایمنی به دلیل پیوند عضو، شیمی درمانی یا استفاده مزمن از کورتیکواستروئیدها هستید.
 • سابقه مصرف سیگار را دارید.
 • سلول های غیر طبیعی در دهانه رحم
 • تشخیص سلول های پیش سرطانی با پاپ اسمیر

لاغری بعد از زایمان احتیاج به زمان و مراقبت دارد. راه لاغری فوری اصلا مناسب شما مادرها نیست و ممکن است علاوه ب شما به نوزاد تان هم آسیب وارد کند. پس به توصیه های شادمگ در خصوص رژیم کاهش وزن و لاغری خوب گوش کنید و از این دستورالعمل ها استفاده کنید.

این افراد می‌توانند تست پاپ اسمیر را ادامه ندهند ؟

در موارد خاص پزشک تصمیم به توقف آزمایش تست پاپ اسمیر می‌گیرد که این موارد به شرح زیر است:

پس از هیسترکتومی

پس از هیسترکتومی (برداشتن رحم از جمله دهانه رحم) باید از پزشک خود سوال کنید که نیازی به پاپ اسمیر دارید یا خیر.

اگر هیسترکتومی برای شرایط غیر سرطانی مانند فیبروم انجام شده باشد، ممکن است بتوانید این تست را متوقف کنید؛ اما، در صورتی که هیسترکتومی برای شرایط سرطانی انجام شده باشد، پزشک ممکن است ادامه این تست‌ها را به بیمار توصیه کند.

درمان تاخیر پریود با روش های خانگی هم امکان پذیره . بسیاری از داروهای گیاهی می توانند دردهای پریود را کاهش داده و موجب مرتب شدن سیکل ماهانه شما شوند.

افزایش سن

پزشکان معتقدند افرادی که آزمایشات منفی تا سن ۶۵ سالگی داشته‌اند، می‌توانند از سن ۶۵ سالگی تست‌ها را متوقف کنند.

درد استخوان از جمله درد های ناراحت کننده ایست که باید جدی گرفته شود. بسیاری از افراد درد استخوان را به پای خستگی های روزانه می گذارند اما باید بدانید این درد ممکن است بخاطر وجود بیماری های جدی تری باشد.

ماکت رحم در دستان دکتر - تست پاپ اسمیر

عوارض و خطرات ناشی از تست پاپ اسمیر

پاپ اسمیر روشی مطمئن برای غربالگری سرطان دهانه رحم است. با این حال ممکن است خطاهایی در این آزمایش وجود داشته باشد و بیماران نتایج کاذب منفی را شاهد باشند.

در حقیقت به این معنی که آزمایش نشان می‌دهد که هیچ ناهنجاری وجود ندارد، حتی اگر سلول‌های غیر طبیعی وجود داشته باشد. نتیجه منفی کاذب به این معنی نیست که اشتباهی در روند آزمایش رخ داده است.

عواملی که می‌تواند منجر به نتیجه منفی کاذب شود به شرح زیر است:

 • عدم وجود سلول‌های کافی
 • تعداد کم سلول‌های غیر طبیعی
 • وجود خون یا سلول‌های التهابی که سلول‌های غیر طبیعی را پوشانده است.
 • با این حال اگر سلول‌های غیر طبیعی در یک آزمایش تشخیص داده نشود، در آزمایشات بعدی قطعا نشان داده خواهد شد.

روش های خانگی و مواد غذایی موثر برای افزایش قدرت باروری زنان رو می شناسید.

تشخیص عفونت با تست پاپ اسمیر

این آزمایش می‌تواند سلول‌های غیرطبیعی دهانه رحم را قبل از سرطانی شدن تشخیص دهد. اغلب آزمایش‌های HPV را در طی آزمایش پاپ اسمیر انجام می‌دهند تا HPV را که یکی از علل اصلی دهانه رحم است، بررسی کنند.

13 خواص خرمالو برای مردان و زنان که حتما باید بدانید

نتایج نامشخص یا غیرطبیعی در پاپ اسمیر احتمالا نشان‌دهنده عفونت، سرطان یا موارد دیگری است که از سوی پزشک قابل تشخیص خواهد بود.

از چه سنی پاپ اسمیر دهید ؟

شما باید از سن ۲۱ سالگی شروع به انجام تست پاپ اسمیر کنید. اگر نتیجه تست پاپ اسمیر برای شما طبیعی باشد، احتمالا پزشک به شما می‌گوید که می‌توانید تست بعدی را سه سال دیگر انجام دهید.

نحوه آمادگی برای انجام تست پاپ اسمیر

جهت اطمینان از موثر بودن نتایج تست پاپ اسمیر قبل از آزمایشات به نکات زیر توجه داشته باشید:

دستگاه تست پاپ اسمیر - تست پاپ اسمیر

دو روز قبل از انجام تست پاپ اسمیر از رابطه جنسی، دوش گرفتن، داروهای واژینال، فوم‌ها، کرم‌ها یا ژل‌های اسپرم کش باید خودداری کنید؛ چراکه، ممکن است سلول‌های غیر طبیعی شسته و پنهان شوند.
تا حد امکان توصیه می‌شود که طی قاعدگی این تست را انجام ندهید و پس از اتمام قاعدگی اقدام کنید.

نحوه انجام پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر در مطب پزشک انجام می‌شود و تنها چند دقیقه طول خواهد کشید. می‌بایست به پشت روی تخت دراز بکشید و زانوهای خود را خم کنید. پاشنه‌های پا در قسمتی به نام رکاب قرار دارد. پزشک ابزاری به نام اسپکولوم را به آرامی در واژن قرار می‌دهد.

اسپکولوم دیواره‌های واژن را از یکدیگر جدا می‌کند تا پزشک به راحتی بتواند دهانه رحم را مشاهده کند. قرار دادن اسپکولوم ممکن است باعث ایجاد احساس فشار در ناحیه لگن شود.

سپس پزشک با استفاده از یک برس نرم و دستگاه صاف‌کننده مسطح به نام اسپاتول نمونه‌هایی از سلول‌های دهانه رحم را خارج می‌کند.

مراقبت های پس از انجام تست پاپ اسمیر

بعد از انجام تست پاپ اسمیر می‌توانید بدون هیچ محدودیتی فعالیت‌های عادی و روزمره خود را داشته باشید. بسته به نوع آزمایش پاپ، نمونه سلول جمع‌آوری شده از دهانه رحم به ظرف مخصوص منتقل می‌شود.

نمونه‌ها به آزمایشگاه منتقل می‌شوند و در زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار می‌گیرد تا مشخصه‌هایی در سلول‌ها که نشانه‌دهنده سرطان یا وضعیت پیش سرطانی است مورد بررسی قرار گیرد.

خودداری از رابطه جنسی و اینکه چرا برخی از زنان و مردان از برقراری رابطه جنسی ممانعت می کنند، موضوعی است که ما به آن پرداختیم.

نتیجه آزمایش پاپ اسمیر

آزمایش پاپ اسمیر می‌تواند پزشک را از وجود سلول‌های مشکوک که نیاز به آزمایش بیشتری دارند، آگاه کند.

مایع نمونه از تست پاپ اسمیر - تست پاپ اسمیر

نتایج طبیعی

اگر تنها سلول‌های طبیعی در دهانه رحم طی آزمایش پاپ اسمیر مشاهده شده باشد، گفته می‌شود که نتیجه تست منفی است. در این مواقع خانم دیگر نیاز به آزمایشات بیشتر برای بررسی نخواهد داشت.

نتایج غیرطبیعی

اگر سلول‌های غیرطبیعی در طول آزمایش پاپ اسمیر کشف شود، در این مواقع گفته می‌شود که نتیجه تست مثبت است. این نکته را به یاد داشته باشید که نتیجه مثبت به این معنی نیست که فرد به سرطان دهانه رحم مبتلاست.

معنی نتیجه مثبت به این بستگی دارد که چه نوع سلولی در آزمایش کشف شده است.

آیا در آزمایش پاپ اسمیر زگیل تناسلی مشخص می‌شود

این آزمایش نشان می‌دهد که آیا تغییرات غیرطبیعی سلولی ناشی از تغییرات HPV است یا خیر. برخی از انواع ویروس پاپیلومای انسانی باعث ایجاد زگیل تناسلی و برخی دیگر منجر به سرطان دهانه رحم می‌شوند.

عفونت HPV که باعث نتیجه غیرطبیعی پاپ اسمیر می‌شوند، با انواع دیگر HPV که منجر به زگیل‌های قابل مشاهده شده‌اند، درمان متفاوتی دارد.

آزمایش - تست پاپ اسمیر

آیا پاپ اسمیر دردناک است

معمولا از یک کاردک کوچک برای نمونه برداری سلول‌ها از دهانه رحم طی آزمایش پاپ اسمیر استفاده می‌کنند.

چطور فشار خون بالا را پایین بیاوریم | علل و راه های کنترل فشار خون

ممکن است زمانی که سلول‌ها را خارج می‌کنند، خراش خفیفی را احساس کنید یا حتی ممکن است هیچ احساسی نداشته باشید.

همچنین امکان مشاهده مقداری لکه بینی یا خونریزی وجود دارد. چنین معایناتی نباید درد داشته باشد؛ اما ممکن است منجر به احساس ناخوشایندی شود.

بیماری هایی که با پاپ اسمیر مشخص می‌شود

تست پاپ اسمیر زمانی به بیماران پیشنهاد می‌شود که سلول پیش سرطانی‌ یا تغییرات سلولی در دهانه رحم مشاهده شده باشد و در صورت عدم درمان، احتمال ابتلا به سرطان رحم وجود دارد.

این تست به دنبال ویروس پاپیلومای انسانی انجام می‌گیرد که می‌تواند منجر به تغییرات سلولی شود.

تست پاپ اسمیر کجا انجام می‌شود

این تست باید تحت نظر متخصص و در مراکز درمانی معتبر انجام گیرد. از جمله مراکز درمانی و کلینیک‌های معتبر در کرج که می‌توانید این تست را انجام دهید، بیمارستان مریم کرج است.

رابطه جنسی بعد از پاپ اسمیر

در اغلب موارد مشکلی برای رابطه جنسی بعد از پاپ اسمیر ندارید. در واقع پس از انجام آن شما هیچ منعی برای فعالیت‌های عادی خود نخواهید داشت.

با این حال برخی از علائم پس از انجام این تست رخ می‌دهد که تنها در این صورت باید از رابطه جنسی تا زمان بهبودی خودداری کنید:

 • خونریزی کم، طبیعی است؛ اما اگر بیش از حد باشد باید این مورد را با پزشک در میان بگذارید.
 • ترشحاتی با بوی بد خارج می‌شود.
 • تب و لرز دارید.
 • دچار درد در شکم شده‌اید.

نمونه گیری پاپ اسمیر - تست پاپ اسمیر

سوالات متداول

چه افرادی به آزمایش پاپ اسمیر نیاز دارند؟

این آزمایش برای زنانی که از نظر جنسی فعال هستند، ضروری است. زنان ۲۱ تا ۲۹ سال باید هر سه سال یک‌بار این آزمایش را انجام دهند. برای زنان بالای ۳۰ سال لازم است ویروس پاپیلومای انسانی نیز در آزمایش بررسی شود. درصورتی‌که مشکلی در نتیجه آزمایش گزارش نشود، تا سن ۶۵ سالگی باید هر ۵ سال یک‌بار آزمایش را تکرار کرد.

قبل از پاپ اسمیر چه نکاتی را رعایت کنیم؟

حداقل دو روز قبل از انجام تست از آمیزش جنسی یا دوش واژینال خودداری کنید. داروهای واژینال، فوم‌های اسپرم کش و انواع کرم‌ها نیز می‌توانند سلول‌های غیرطبیعی را از بین ببرند و در نتیجه آزمایش تغییر ایجاد کنند. همچنین بهتر است در دوره پریود آزمایش پاپ اسمیر انجام ندهید. این تست را به بعد از اتمام پریود موکول کنید.

۵. چگونه برای آزمایش پاپ اسمیر آماده شویم؟

به مدت دو روز قبل از انجام تست آمیزش جنسی نداشته باشید. حمام کردن مشکلی ندارد. اما ۲۴ ساعت قبل از انجام آزمایش نباید حمام کنید. شیو کردن موهای زائد ناحیه تناسلی ضرورت ندارد. اما اگر راحت‌تر هستید که آنها را شیو کنید، موردی ندارد. در روز آزمایش می‌توانید هر نوع لباسی بپوشید. فقط دقت داشته باشید که باید لباس زیر و شلوار خود را دربیاورید.

تصویر از رحم - تست پاپ اسمیر

سخن آخر

هدف از تست پاپ اسمیر تشخیص سلول های غیر طبیعی در رحم است و این امکان را فراهم می‌کند که قبل از شروع سرطان یا پیشرفت سرطان نیز اقدامات لازم صورت گیرد. این تست ممکن است به دلیل وجود خراش خفبفی که ایجاد میکند کمی ددناک باشد ولی به دلایلی که در بالا گفتیم انجام آن برای خانم ها لازم است.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

28 تیر 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *