افتتاح حساب ترکیه
دریافت ارز اربعین 1402

دریافت ارز اربعین 1402 یکی از خدمات به زائران اربعین است که قصد حضور در مراسم پیاده روی اربعین را دارند. اگر شما زائر هستید و از شرابط و مراحل دریافت ارز خبر ندارید این مطلب راهنمای خوبی برای شما خواهد بود. با شادمگ همراه شوید.

چرا برای پیاده روی اربعین ارز مسافرتی بخریم ؟

اربعین هر سال کشور عراق میزبان افرادی‌ست که می‌خواهند اربعین را مهمان امام حسین (ع) باشند؛ اما به دلیل نداشتن ارز نمی‌توانند به‌راحتی کالا‌های مورد نظر خود را بخرند.

زائران اگر چه به هنگام ورود به چالشی بر نمی‌خورند و با نذری‌ها و مهمان‌نوازی مواجه می‌شوند؛ اما ممکن است نیاز به کالایی ضروری داشته باشند و بدون ارز خرید امکان‌پذیر نیست.خرید ارز مسافرتی اربعین این امکان را فراهم می‌کند که با هزینه‌ای کمتر بتوانید هر آنچه را می‌خواهید تهیه کنید. برای اطلاع از زمان اربعین 1402 این مطلب را بخوانید.

اسکناس های دینار در بانک - دریافت ارز اربعین 1402

خرید ارز برای اربعین و خرید دینار عراق آن هم به صورت آنلاین، شرایط و مدارکی نیاز دارد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

ارز مسافرتی چه تفاوتی با ارز اربعین ۱۴۰۲ دارد؟

ارز اربعین ۱۴۰۲ تنها به کسانی تعلق پیدا می‌کند که قصد سفر (چه زمینی و چه هوایی) به کربلا را دارند. از جمله تفاوت‌های دیگر این نوع ارز با ارز مسافرتی واحد آن است که تنها به صورت دینار عراق عرضه می‌شود.

میزان ارز اربعین 1402

فروش ارز (اسکناس) به زائرین اربعین حداکثر به مبلغ ۲۰۰ هزار دینار عراق به هر زائر و با نرخ فروش اسکناس ETS (سامانه سنا) است و معادل تومانی آن حدود ۶ میلیون و ۲۰۰ تا ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان می‌شود. ارز اربعین تنها به زائران بالای ۵ سال تعلق می‌گیرد و فروش آن از تاریخ ۲۸ مردادماه آغاز شده و تا ۱۴ شهریور ماه ۱۴۰۲ ادامه دارد.

مدارک لازم برای دریافت ارز اربعین ۱۴۰۲

با توجه به این که ارز دولتی اربعین تنها به کسانی تعلق می گیرد که برای زیارت امام حسین ثبت نام کرده و واجد شرایط دریافت دینار دولتی باشند، افراد باید پس از معین شدن قیمت دینار مسافرتی کربلا برای ثبت نام ارز اربعین 1402 مدارک خاصی را ارائه دهند. عدم ارائه مدارک لازم منجر به عدم دریافت دینار عراق با هزینه پایین تر و مصوب می گردد که به همین دلیل لیست موارد لازم در ادامه آورده شده است.

اینفو گرافی دریافت ارز - دریافت ارز اربعین 1402

اصل کارت ملی

یکی از مواردی که افراد باید به صرافی یا شعب بانک ها ارائه داده و سپس دینار عراق را خریداری کنند، اصل کارت ملی می باشد. افراد باید توجه داشته باشند که نیازی به ارائه کپی کارت ملی نبوده و تنها همراه داشتن اصل آن کافی خواهد بود.

بهترین و ساده ترین روش تمیز کردن پارکت و لمینت

مدارک دال بر ثبت نام در سامانه سماح

کسانی واجد شرایط دریافت ارز اربعین ۱۴۰۲​ به حساب می آیند که در سامانه سماح ثبت نام کرده باشند و نحوه دریافت ارز مسافرتی کربلا را بدانند. به همین دلیل ارائه مدارک دال بر نام نویسی در آن سامانه مهم خواهد بود. نحوه ثبت نام پیاده روی اربعین ۱۴۰۲ را با شما به اشتراک گذاشتیم.

گذرنامه یا برگه تردد اربعین

یکی دیگر از مدارکی که لازم است افراد برای دریافت ارز اربعین ارائه دهند، گذرنامه اربعین یا برگه تردد اربعین می باشد. دریافت برگه تردد اربعین یا برگ گذر ویژه اربعین از طریق ثبت درخواست در سامانه سخا ممکن است.

سیم کارت تلفن همراه

سیم کارت تلفن همراه را می توان جزو مدارک لازم برای دریافت ارز اربعین 1402 به حساب آورد. زیرا افراد برای گرفتن ارز مسافرتی کربلا باید حتما یک سیمکارت به نام خودشان داشته باشند. با توجه به این که دینار دولتی عراق به هر متقاضی تا سقف معینی تعلق می گیرد، تمامی افراد بالای 18 سال حتی اگر جزو یک خانواده به حساب می آیند، باید سیم کارتی به نام خود دارا باشند.

در مورد مدارک لازم برای دریافت ارز اربعین باید گفت افراد در صورتی که تمایل به خرید دینار با قیمت ارز مسافرتی کربلا دارند، باید ثابت کنند که زائر اربعین هستند. اما اگر افراد می خواهند دینار عراق را به صورت آزاد و با قیمت غیر دولتی تهیه نمایند نیازی به ارائه برخی موارد خاص مانند مدارک دال بر ثبت نام در سامانه سماح نخواهند داشت.

انواع دینار عراقی - دریافت ارز اربعین 1402

نحوه دریافت حضوری ارز اربعین 1402

برای دریافت ارز اربعین ابتدا باید در سامانه سماح ثبت نام کرده و کد پیگیری را دریافت کنید. برای دریافت ارز حتما به کد پیگیری نیاز دارید و افرادی که در سامانه سماح ثبت‌نام نکرده باشند، امکان دریافت ارز اربعین را نخواهند داشت.

پس از دریافت کد پیگیری می‌توانید با همراه داشتن اصل کارت ملی و گذرنامه یا برگه تردد اربعین به بانک‌های عامل مراجعه کرده و ارز خود را دریافت کنید. منظور از بانک‎‌های عامل نیز شعب منتخب شش بانک, بانک ملی، تجارت، سپه، صادرات، پارسیان و پست بانک است.

سرپرستان خانوار با در دست داشتن مدارک هویتی (کارت ملی و شناسنامه سرپرست خانوار و کارت ملی اعضای خانوار) و گذرنامه (یا برگه تردد اربعین) معتبر تمام افراد زائر خانواده می‌توانند نسبت به خرید ارز اربعین از طریق بانک‌های تعیین‌شده اقدام نمایند.

درخواست فروش ارز برای افراد بالای ۱۸ سال با کنترل تطابق شماره ملی، شماره موبایل و کارت بانکی صورت می‌پذیرد و افراد ۵ تا ۱۸ سال نیز می‌توانند با شماره همراه والدین یا اعضای خانواده خود اقدام به خرید ارز کنند.

سریع ترین راه از بین بردن چربی شکم و پهلو بدون ورزش و رژیم

نحوه خرید ارز اربعین 1402 بانک ملی به صورت آنلاین

برای آن دسته از زائرانی که می‌خواهند از بانک ملی ارز بخرند؛ می‌توانند کاملاً آنلاین نسبت به دریافت ارز اربعین ۱۴۰۲ اقدام کنند.
بانک ملی و بانک صادرات خرید ارز آنلاین اربعین را از طریق اپلیکیشن بله برای تمامی زائران فراهم نمودند. در واقع این اپلیکیشن به‌عنوان سامانه خرید ارز اربعین آنلاین برای کاربران عمل می‌کند و زائران می‌توانند تا سقف ۲۰۰ هزار دینار را طریق این اپلیکیشن خریداری کنند.

خرید ارز اربعین ۱۴۰۲ با اپلیکیشن بله

در اولین قدم از ثبت نام و خرید ارز اربعین ۱۴۰۲ با نرخ ارز دولتی، باید اپلیکیشن بله را دانلود کنید.
پس از دانلود اپلیکیشن بله و مراجعه به تب خدمات، گزینهٔ ارز اربعین را انتخاب کنید.

پس از انتخاب گزینهٔ ارز اربعین مراحل زیر را طی کنید.

گزینهٔ «ارز اربعین» را انتخاب کنید و وارد صفحۀ «ارز اربعین» شوید.
اطلاعات خود را که شامل نام و نام خانوادگی، نام پدر، شمارۀ شناسنامه، کد ملی، کد پستی، شماره گذرنامه و تاریخ تولد را وارد کنید.

دریافت ارز با گذرنامه - دریافت ارز اربعین 1402
بعد از زدن دکمۀ «تأیید و ادامه»، یک پیام به شما نمایش داده می‌شود، کد ثبت نام سماح را باید در این قسمت وارد کنید. اگر در سامانه سماح ثبت نام نکرده‌اید باید در ابتدا ثبت نام خود را در این سامانه انجام دهید و بعد به بخش «ارز اربعین» بازگردید و مراحل باقی مانده را تکمیل کنید. بعد از وارد کردن کد سماح، دکمۀ «تأیید و ادامه» را بزنید.
تاریخ و شعبۀ بانکی برای دریافت ارز اربعین خود را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که تنها شعب پرداخت ارز اربعین در این لیست قرار دارند.
میزان ارز مورد نظر خود را انتخاب و پرداخت کنید.
بعد از پرداخت، با داشتن رسید که شامل شناسه فروش، تاریخ دریافت حضوری ارز اربعین است، در تاریخی که انتخاب کردید به شعبهٔ مربوطه مراجعه کنید و بدون معطلی ارز خود را دریافت کنید.

بانک های منتخب دریافت ارز اربعین 1402

برای دریافت ارز اربعین معادل ۲۰۰ هزار دینار عراقی با قیمت دولتی می توانید به شعب بانک‌های تجارت, بانک ملی, سپه, صادرات, پارسیان, پست بانک مراجعه کنید.

لازم به ذکر است که علاوه بر بانک های منتخب ارز اربعین 1402 افراد می توانند همچنین با مراجعه به صرافی ها نیز برای تهیه ارز دولتی اربعین اقدام کنند. هزینه دینار عراق توسط دولت تعیین شده و افراد باید توجه داشته باشند که خرید دینار دولتی از خرید دینار آزاد ارزان تر است.

بدون ارائه کد زائر در سامانه سماح ارز اربعین بگیرید

پس از بروز مشکل برای دریافت ارز اربعین، مقرر شد دیگر در شعب منتخب بانک‌های عامل، ارائه کد زائر ثبت شده در سامانه سماح الزامی نباشد. سخنگوی ستاد اربعین می‌گوید: زائران از امروز می‌توانند بدون کد زائر، ارز اربعین بگیرند.

دلایل زردی فرش بعد از شستشو در خانه و روش های از بین بردن زردی فرش

به گزارش فارس، بر اساس برنامه‌ریزی ستاد مرکزی اربعین، زائران باید برای دریافت ارز اربعین در سامانه سماح ثبت‌نام کنند و پس از ارائه کد زائر که در سامانه سماح ثبت شده است، برای دریافت ارز اربعین اقدام کنند.

با توجه به اختلال سامانه سماح در روزهای گذشته، بسیاری از زائران امکان دریافت ارز اربعین نداشته و با مراجعه به بانک‌ها با مشکلاتی مواجه بودند، به طوری که به دلیل باز نشدن سامانه سماح نمی‌توانستند کد زائر را ارائه دهند.

جواد تشکری، سخنگوی ستاد مرکزی اربعین می‌گوید: با برنامه‌ریزی بانک مرکزی مقرر شد دیگر زائران برای دریافت ارز اربعین نیازی به ارائه برگه زائر نداشته باشند و از امروز می‌توانند بدون نیاز به ارائه کد، ارز اربعین بگیرند. البته از زائران می‌خواهیم قبل از رفتن به عراق در سامانه سماح ثبت‌نام کنند.

تاکنون ۲۵۰ هزار نفر از زائران با مراجعه به یک هزار و ۵۰۰ شعبه منتخب بانک‌های ملی، سپه، تجارت، صادرات، پارسیان و پست بانک، ارز اربعین دریافت کرده‌اند. امسال ۲۰۰ هزار دینار با قیمت ارز ETS به زائران تعلق می‌گیرد که زائران برای دریافت این ارز باید ۶ میلیون و ۲۰۰ تا ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بپردازند.

همچنین بانک مرکزی از زائران خواسته تا در صورت بروز مشکل در دریافت ارز اربعین و مشاهده ازدحام جمعیت از ساعت ۷.۳۰ تا ۱۵ با شماره ۲۹۹۵۳۶۱۲-۰۲۱ تماس گرفته و شهر و نام شعبه را اطلاع‌رسانی کنند تا پیگکیری لازم انجام شود.

به گزارش فارس، ارز اربعین از ۲۸ مرداد در بانک‌های عامل توزیع شد که این روند تا ۱۶ شهریور ادامه دارد.

شمردن پول دینار عراقی - دریافت ارز اربعین 1402

سوالات متداول

مدارک لازم برای خرید ارز اربعین 1402 چیست؟

برای خرید ارز اربعین 1402 افراد باید اصل کارت ملی را ارائه داده و همچنین یک سیم کارت به نام خودشان داشته باشند که جزئیات کامل در مقاله آمده است.

قیمت ارز مسافرتی کربلا چقدر است؟

قیمت ارز مسافرتی کربلا معمولا توسط دولت تعیین و اطلاع رسانی می شود و از قیمت دینار آزاد پایین تر می باشد که جزئیات کامل در مورد قیمت دینار در مقاله آورده شده است.

نشانی سامانه ثبت نام ارز اربعین 1402 چیست؟

سامانه ثبت نام ارز اربعین 1402 همان سامانه سماح می باشد که به نشانی samah.haj.ir در دسترس خواهد بود. جزئیات کامل در مقاله آمده است.

سخن آخر

مسافران و زائران کربلا که قصد حضور در پیاده روی اربعین را دارند، می توانند با ارائه مدارک لازم و پرداخت هزینه ای کمتر نسبت به قیمت آزاد دینار، برای ثبت نام ارز اربعین 1402 اقدام کنند. در این مطلب روش های دریافت ارز اربعین به طور کامل توضیح داده شده است.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

8 شهریور 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *