علائم ارضا در زنان

علائم ارضا در زنان بسیار پیچیده و متفاوت است.  حتی بسیاری از زنان هم نمی‌ دانند که آیا در حین رابطه جنسی به اوج لذت جنسی رسیده اند یا نه ! ما در این مقاله در مورد ارگاسم زن اطلاعات مفیدی را در اختیارتان قرار می دهیم.

ارگاسم چیست ؟

ارگاسم یا ارضا جنسی رسیدن به احساس لذت جنسی شدید در طول فعالیت جنسی است که با رسیدن به آن قلب سریع تر می زند و تنفس نیز سنگین تر و سریع تر می شود. ارضا شدن زنان می تواند با تحریک جنسی مکان های متنوعی در نواحی جنسی یا غیرجنسی آنها به وجود بیاید.

علائم ارضا در زنان

دیواره قدامی واژن و کلیتوریس از شایع ترین مکان هایی هستند که تحریک آنها باعث ارگاسم می شود.تحریک سینه، غدد دور مجرای ادرار و حتی رویاپردازی یا هیپنوز هم می تواند باعث ارضا شدن در زن ها شود. ارضا شدن در زنان مختلف می تواند گوناگون باشد به صورتی که هر فرد می تواند تحت شرایط خاص و یا موقعیت منحصر به فردی ارضا شود. اما در حالت کلی مواردی هستند که می توانند به ارضا شدن همه ی زنان کمک کنند.

داشتن رابطه ای که زنان در آن به ارگاسم برسند با صحبت کردن و توضیح دادن بهترین روش برای ارضا شدنشان به شریک زندگی راحتتر انجام می شود.

لازم به ذکر است که داشتن رابطه جنسی ای که در آن هر دو طرف ارضا شوند به تقویت شدن آن رابطه و همچنین نزدیکتر شدن دو طرف به همدیگر بسیار کمک می کند. همین امر باعث جلوگیری از خودداری از رابطه جنسیمی شود که ارضا شدن و ایجاد لذت جنسی در هر دو جنس مرد و زن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار باشد. از این روی در صورت داشتن اختلال‌ارگاسم باید سریعا جهت درمان آن اقدام کرد.

چرا زنان دچار ارگاسم می‌شوند؟

فواید ارگاسم مردان واضح و مشخص است. آقایان هنگام ارضا شدن، دچار انزال شده و از طریق اسپرم‌های خود، باروری زن را امکان‌پذیر می‌کنند. به همین دلیل است که می‌گوییم ارگاسم مردانه یک هدف تکاملی روشن را به دنبال دارد. اما هدف از ارگاسم زن کمتر مشخص است. محققان تاکنون فواید بی‌شماری را ذکر کرده‌اند اما تعداد اندکی از آنها پشتوانه قوی علمی دارند و نمی‌توان آنها را دقیقا درست به حساب آورد.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۶ نشان داد که ارگاسم زن ممکن است هیچ مزیت تکاملی آشکاری نداشته باشد و شاید به زمانی در گذشته مربوط شود که هورمون‌های مرتبط با ارگاسم برای تخمک‌گذاری زن ضروری بوده‌اند. اما در حال حاضر با اینکه دیگر چنین نیازی وجود ندارد اما همچنان زنان، در حین رابطه جنسی به ارگاسم می‌رسند.

ارگاسم زن حتی اگر هیچ مزیتی برای سلامتی و تکامل بشر نداشته باشد، این مزیت را دارد که خانم‌ها را به رابطه جنسی با همسر تشویق کند و به این ترتیب پایه‌های زندگی زناشویی را قوی نماید.

انواع ارگاسم در زنان

ارگاسم كليتورال (ارگاسم از طريق كليتوريس)

ارگاسم كليتورال از طريق رابطه دهاني و يا مالش كليتوريس با دست، انجام مي‌شود. بيشتر نشانه‌هاي ارضاء شدن از طريق كليتوريس، جسماني است. مثل لرزش بدن، افزايش ضربان قلب و آهنگ تنفس و برجسته شدن نوك پستان‌ها.

علائم ارضا در زنان

ارگاسم واژينال (ارگاسم از طريق واژن)

اين نوع ارگاسم، بسيار عميق‌تر احساس مي‌شود و ممكن است لذت بيشتري داشته باشد. البته برخي از زنان، نمي‌توانند فقط از طريق واژن به اوج لذت برسند.

روش های تضمینی برای درمان ترک خوردن لب ها

شناخت نقاط حساس بدن زنان از ملزومات رابطه جنسی و زناشویی است تا رابطه جنسی بسیار لذت‌ بخش و رضایت‌ بخش‌تر  شود. حتما این مطلب شادمگ را مطالعه کنید.

ارگاسم همزمان از طريق واژن و كليتوريس

اگر همزمان، نقطه جي كه داخل واژن قرار دارد و كليتوريس تحريك شوند، اصطلاحا ارگاسم انفجاري رخ مي‌دهد. برخي از خانم‌ها در اين نوع ارگاسم، انزال را تجربه مي‌كنند.

در حین ارضا شدن زن چه اتفاقی می‌افتد؟

زمانی که یک زن از لحاظ جنسی تحریک می‌شود، جریان خون به اندام تناسلی افزایش یافته و باعث حساس شدن واژن می‌شود. هرچه میزان تحریک بالاتر رود، ضربان قلب، فشار خون و تعداد تنفس در فرد افزایش می‌یابد. با نزدیک شدن به زمان ارضا شدن زن عضلات ممکن است دچار انقباض یا اسپاسم شوند. بسیاری از زنان در طول ارگاسم دچار اسپاسم ماهیچه‌ای ریتمیک در واژن خود می‌شوند.

دو محقق جنسی به نام‌های ویلیام مسترز و ویرجینیا جانسون در چند دهه گذشته این نظریه را پیشنهاد داده‌اند که ارگاسم زن از طریق یک فرآیند چهار مرحله‌ای هدفمند صورت می‌گیرد. این ۴ مرحله عبارتند از:

مرحله تحریک

در این مرحله از ارگاسم زن ، فرد از لحاظ جنسی برانگیخته می‌شود. در این حالت جریان خون در کلیتوریس، واژن و نوک سینه‌ها افزایش می‌یابد. ضربان قلب و فشار خون نیز افزایش می‌یابد. در این فرآیندها تستوسترون و انتقال دهنده‌های عصبی مانند دوپامین و سروتونین نقش بسزایی دارند.

سکوی ارگاسم

این مرحله پیش درآمدی برای ارگاسم واقعی در خانم‌ها است. ضربان قلب، فشار خون و تنفس همچنان در حال افزایش است و تمرکز روی محرک‌های جنسی تمام احساسات دیگر را از بین می‌برد.

ارگاسم مجموعه‌ای از انقباضات ریتمیک در رحم، واژن و عضلات کف لگن است. در حالت ارگاسم ممکن است ماهیچه‌های سراسر بدن منقبض شوند. احساس گرما معمولا از لگن شروع شده و در تمام بدن پخش می‌شود.

مرحله بازگشت یا فروکشی

در این مرحله از ارگاسم زن بدن آرام شده و خون از اندام‌های جنسی خارج می‌شود. ضربان قلب، فشار خون و تنفس دوباره به حالت قبل برمی‌گردند.

بسیاری از زنان می‌توانند بعد از ارگاسم، مجددا باز هم به ارگاسم دیگری برسند و دوباره ارضا شوند. اما این حالت در مردان وجود ندارد. آقایان پیش از ارگاسم مجدد به یک دوره استراحت کوتاه مدت نیاز دارند.

با علائم کمبود ویتامین دی آشنا هستید؟ شادمگ کمکتان می کند.

علائم ارضا در زنان

نشانه‌هاي ارضاء شدن خانم‌ها

 ناله کردن

اکثر زنان هنگام رسیدن به ارگاسم نمی توانند لذت خود را مهار کنند و با ناله کردن آن را نشان می دهند. ناله کردن که یکی از علائم اصلی رسیدن به ارگاسم است پاسخ بدن به لذت و هیجان جنسی است. همچنین در موارد زیادی این ناله کردن ها با نشاط و سرخوشی همراه هستند که در صورت زنان قابل مشاهده است.

اما امکان دارد که این مورد در برخی زنان وجود نداشته باشد. البته لازم به ذکر است که هر ناله کردنی نشانه رسیدن به ارگاسم نیست و اغلب این مورد همراه با موارد بعدی که به آنها اشاره خواهد شد روی می دهد و در آن صورت می تواند نشانه آن باشد.

انقباض عضلات

انقباض عضلات یکی دیگر از علائم اصلی ارگاسم در زنان است. البته انقباض عضلات یکی از پاسخ های بدن زنان به ارضای جنسی است. بدن زنان هنگام رسیدن به ارگاسم برخی پاسخ های غیر ارادی از خود نشان می دهد. از اصلی ترین این پاسخ ها می توان به بلند شدن یا رانش لگن، انقباضات در واژن، کشیده شدن عضلات و غیره اشاره کرد. همچنین در بسیاری از موارد مشت کردن دست هم می تواند از دیگر نشانه های رسیدن به ارگاسم باشد.

علائم ارضا در زنان

 افزایش ضربان قلب

طبیعتا فعالیت جنسی یک فرآیند هیجانی است که باعث بالا رفتن ضربان قلب می شود. البته باید اشاره کرد که افزایش ضربان قلب در تمام طول رابطه جنسی وجود دارد اما در هنگام ارگاسم به اوج خود خواهد رسید و حتی بیشتر هم خواهد شد. افزایش ضربان قلب را در بیشتر موارد می تواند اصلی ترین نشانه ارگاسم دانست.

اثرات معجزه آسای میخک برای لاغری | کاهش وزن ۸ کیلویی در یک ماه

نشانه رضایت از علائم ارضا در زنان

برخی از زنان پس از رسیدن به ارگاسم و رسیدن به اوج لذت جنسی قدردان و سپاسگزار خواهند بود. این مورد اکثرا زمانی رخ خواهد داد که رابطه جنسی برای زن عاشقانه باشد و با اشتیاق انجام شده باشد. طبیعی است که پس از رسیدن به ارگاسم یک زن بخواهد همسر خود را بیشتر دوست داشته باشد.

علاقه و محبت که از نشانه های رضایت هستند نشان دهنده رابطه ای سالم و درست است. نبود نشانه های رضایت پس از رابطه جنسی می توان نشاندهنده لذت نبردن زن از رابطه جنسی و حتی نرسیدنش به ارگاسم باشد.

اشتیاق برای رابطه جنسی بیشتر

اگر زنی هنگام رابطه جنسی قبلی خود با همسرش به اوج لذت جنسی رسیده باشد و ارگاسم را تجربه کرده باشد طبیعی است که از همسر خود بخواهد که دوباره رابطه جنسی با همدیگر برقرار کنند. افزایش میل جنسی در هر بار رابطه جنسی و اشتیاق زن برای تجربیات مختلف از دیگر موارد علائم ارضا در زنان است که اگر یک زن ارگاسم را تجربه کرده باشد انجام می دهد. همین امر نشاندهنده این است که اختلال بی میلی جنسی زنان در این شرایط وجود ندارد.

 شادتر شدن از علائم ارضا در زنان

ارگاسم باعث آزادسازی هورمون شادی در زنان می شود. تجربه رسیدن به اوج لذت جنسی باعث خوشحال شدن زنان می شود و باعث ایجاد لبخند می شود. ارگاسم باعث می شود که استرس در زنان کمتر شود و حتی امکان دارد که در بدترین شرایط هم بتوانند از این طریق خوشحال شوند. بنابراین خوشحالی و لبخند زدن را نیز می توان یکی از علائم ارضا در زنان دانست.

علائم ارضا در زنان

 ترشحات واژن

همانگونه که اشاره شد در انواع ارگاسم ترشحات واژن زیاد می شوند. این ترشحات در هنگام ارگاسم بیشتر می شوند و در طول رابطه جنسی نیز به افزایش لذت جنسی نیز کمک می کند. البته باید اشاره کرد که میزان این ترشحات در هر زن می تواند متفاوت باشد.

فواید ارگاسم زن برای سلامتی

وقتی در گوگل سرچ می‌کنید، انبوهی از مقالات را می‌بینید که برای شما از فواید ارگاسم زن گفته‌اند. مثلا نوشته‌اند که ارگاسم در زنان باعث بهبود سلامت پوست و مو می‌‎شود. اما واقعیت این است که این مطالب از لحاظ علمی تائید نشده‌اند. دانشمندان تاکنون فواید ارگاسم در زنان را به وضوح کشف نکرده‌اند.

آنچه ما می‌دانیم این است که ارگاسم، لذت‌بخش‌ترین قسمت رابطه جنسی است و وقتی رابطه جنسی یک رابطه موفق باشد، به واسطه آن خلق و خوی زوجین بهتر می‌شود، استرس کاهش می‎یابد، سیستم ایمنی قوی‌تر می‌شود و رابطه زناشویی در حالتی ایده‌آل قرار می‌گیرد.

زنان برای بارور شدن نیاز به ارگاسم ندارند؛ با این حال برخی از شواهد نشان می‌دهند که ارگاسم ممکن است شانس باروری را افزایش دهد!
اثبات اینکه بدن زن پس از ارگاسم، اسپرم را بهتر به خود جذب می‌کند، نیاز به تحقیقات بیشتری داشته و به طور قطع نمی‌توان در مورد آن نظر داد.

تفاوت ارگاسم در زنان و مردان

در هنگام رسيدن به اوج لذت جنسي در زنان و مردان، هورمون‌هاي يكساني ترشح مي‌شوند و تاثير يكساني روي عملكرد مغز مي‌گذارند، اما از جهات ديگر، ارگاسم مردان و زنان تفاوت‌هاي زيادي دارد كه در ادامه مقاله درباره اين موضوع توضيح خواهيم داد.

زمان رسيدن به اوج لذت جنسي

زنان معمولا تا ۲۰ دقيقه و مردان تا ۱۵ دقيقه به ارگاسم مي‌رسند. البته اين مدت زمان، ممكن است در طي انجام مقاربت مستقيم، كاهش پيدا كند و به كمتر از ۱۰ دقيقه برسد.

انزال

در مردان، انزال كه شامل اسپرم و مايع است، از بدن خارج مي‌شود، اما در زنان معمولا چنين چيزي رخ نمي‌دهد و فقط ترشحات واژن افزايش پيدا مي‌كند. البته در برخي از زنان، اين ترشحات همراه با مايع، از بدن خارج مي‌شود. اين موضوع، مربوط به سلامتي نيست، يعني اگر خانم فقط در حد افزايش ترشحات واژن به ارگاسم برسد و انزال نداشته باشد، نشانه سالم نبودن او نيست.

درمان تضمینی آفت دهان با 14 روش خانگی + علت آفت چیست

هر دو نوع ارگاسم، ارگاسم‌هاي طبيعي هستند. در مردان نيز گاهي ممكن است ارگاسم بدون انزال رخ دهد. به اين نوع ارگاسم در مردان، ارگاسم خشك مي‌گويند. ارگاسم خشك در بين افراد سالم و افرادي كه دچار بيماري‌هاي مثانه‌اي هستند، و يا به دليل سرطان پروستات، غده پروستات برداشته شده است، ديده مي‌شود.

علائم ارضا در زنان

انقباضات در حين ارگاسم

در مردان و زنان، انقباضات در حين ارگاسم وجود دارند، اما ممكن است انقباضات زنان، چند صدم ثانيه بيشتر باشد.

ارگاسم براي بارداري

اگر زوجين قصد باردار شدن داشته باشند، حتما مرد بايد به اوج لذت جنسي برسد تا اسپرم از بدن خارج شود، اما براي بارداري، به ارگاسم رسيدن زن لزومي ندارد و هيچ نقشي در باردار شدن يا نشدن ندارد.

ارگاسم مجدد

خانم‌ها مي‌توانند در طول روز و يا حتي پشت سر هم چند بار ارضاء شوند و به ارگاسم برسند، اما در مردان چنين چيزي ديده نمي‌شود.

علت زیاد ارضا شدن زن چیست؟

همان‌طور که می‌دانید سیستم بدن زنان با مردان متفاوت است. ارگاسم زن به ۲ طریق می‌تواند صورت گیرد: ۱- از طریق دخول ۲- از طریق تحریک کلیتوریس. طبق گفته انجمن بین المللی پزشکی جنسی، بیشتر زنان می‌توانند چند بار ارگاسم پشت سر هم را تجربه کنند. اما آمار دقیقی در مورد اینکه چند درصد از بانوان می‌توانند در طول یک رابطه جنسی، چند بار ارگاسم داشته باشند، وجود ندارد.

یک نظرسنجی آنلاین در سال ۲۰۱۷ از ۱۲۵۰ زن در بریتانیا نشان داد که ۷۰ درصد از آنها گزارش کرده‌اند که حداقل یکبار در طول زندگی خود ارگاسم‌های متعدد و پشت سر هم را تجربه کرده‌اند.

علائم ارضا در زنان

اینکه چرا بعضی از زنان قابلیت تجربه ارگاسم‌های پشت سر هم را دارند و برخی دیگر ندارند، به سیستم بدن آنها مربوط بوده و دلیل مشخصی را برای آن نمی‌توان عنوان کرد. ممکن است عوامل دیگری هم دخیل باشند، مثل اینکه فرد چقدر از رابطه جنسی خود احساس رضایت دارد و آیا از لحاظ روحی و روانی در وضعیتی مناسب هست یا خیر.

از کجا بفهمیم به اوج لذت رسیده ایم؟

علائم ارگاسم زن چیست؟ برخی از بارزترین نشانه‎های ارگاسم در زنان به شرح زیر است:

لرزش اندام‌ها به ویژه در قسمت پا
برجسته شدن نوک سینه
افزایش ضربان قلب و تعداد تنفس
افزایش ترشح واژن
انقباضات عضلانی در ناحیه شکم، لگن و ماهیچه‌های واژن
نبض‌دار شدن واژن

چند اشتباه رایج در مورد علائم ارضا در زنان

در اینجا به چند باور غلط در مورد ارگاسم زن اشاره می‌کنیم. دقت کنید که موارد زیر نادرست به حساب می‌آیند:

ارگاسم واژینال برتر و بهتر از ارضا شدن از طریق تحریک کلیتوریس است.
زنان نمی‌توانند ارگاسم واژینال داشته باشند.
خانم‌ها حتما باید عاشق شریک جنسی خود باشند تا ارضا شده و به ارگاسم برسند.

علائم ارضا در زنان
پارتنر جنسی یک زن می‌تواند تشخیص دهد که آیا وی به ارگاسم رسیده یا نه.

کلام آخر علائم ارضا در زنان

در این مقاله به بررسی این موضوع پرداختیم که ارگاسم زن چگونه رخ داده و با چه علائم و نشانه‌هایی همراه است. اگر شما یک آقا هستید و این مقاله را می‌خوانید باید بدانید که تشخیص ارگاسم در همسر یا شریک جنسی شما هیچ راهی ندارد؛ مگر اینکه مستقیما از خود وی بپرسید که آیا ارضا شده است یا خیر.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

16 آذر 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *