افتتاح حساب ترکیه
روش افزایش آرامش ذهن

روش افزایش آرامش ذهن را در این مطلب با شما به اشتراک گذاشتیم. با مطالعه این روش ها در می یابید که راز رسیدن به آرامش درون در این است که اشتباهات خود را بپذیری و بدانی که فقط خود تو می توانی آنها را به موفقیت تبدیل کنی. با شادمگ همراه شوید تا بیشتر در این خصوص بدانید.

اهمیت آرامش ذهن در مواجهه با رویدادهای زندگی

آرامش ذهنی به یک حالت آسودگی، سکون و آرامش درونی اشاره دارد. به‌طور کلی به این معناست که ما در درون خودمان به ابزارهایی مجهز هستیم که می‌توانیم از آن‌ها دربرابر ناملایمات استفاده کنیم.

روش افزایش آرامش ذهن

زمانی که ذهنتان آرام است، به‌راحتی تحت تأثیر رویدادها و مشکلات قرار نمی‌گیرید و آنچه که دیگران درباره شما فکر می‌کنند، برای شما اهمیت زیادی نخواهد داشت. شما با داشتن یک ذهن آرام می‌توانید تمرکز بیشتری روی کارهای خود داشته باشید و کارآمدی‌تان در انجام امور روزمره بهتر می‌شود. همچنین به احساس خودشفقتی شما کمک می‌کند و دربرابر نگرانی‌های روزانه و مشکلاتی که در زندگی دارید، آرام خواهید ماند.

احساس قدرت درونی، بردباری بیشتر، رهایی از استرس و خواب راحت از مزایای داشتن یک ذهن آرام است. در نهایت این احساس آرامش درونی به شما در داشتن احساس خوشبختی و رضایت از زندگی کمک می‌کند. چالش‌های زندگی قرار نیست هرگز تمام شوند. آنچه اهمیت دارد، این است که شما بتوانید، با داشتن یک ذهن آرام راحت‌تر با این چالش‌ها کنار بیایید. اگر می‌خواهید ذهن آرامی داشته باشید، از راهکارهای زیر استفاده کنید.

31 روش علمی برای افزایش آرام ذهن

آیا اضطراب دارید یا خوشحال نیستید؟ آیا آرامش ذهنی ندارید؟ می خواهید ذهن خود را آرام کنید اما دنبال راه حل هستید؟ روش هایی برای آرام شدن ذهن وجود دارند که سخت نیست و به شما کمک می کند تا آرامش ذهن خود را بدست آورید و در در هر زمانی آماده باشید. اگر این سوال برای شما هم وجود دارد که چگونه ذهنمان را آرام کنیم در ادامه با مطالعه 19 روش آرام شدن ذهن همراه زوم لایف باشید.

آرام شدن ذهن، می توان مدیتیشن، فعالیت های سالم تر مانند ورزش یا فعالیت های آرامش بخش مانند گوش دادن به موسیقی و استفاده از محرک های اضطراب، مانند شبکه های اجتماعی را کاهش داد. هنگامی که روش هایی را می یابید که به آرام شدن ذهن شما کمک می کند، سعی کنید اغلب آن ها را انجام دهید. حتما برای تمرین سکوت ذهن سری به شادمگ بزنید.

اگر ذهن آشفته ای دارید و بدنبال آرام کردن ذهن خود هستید در ادامه چندین روش را برای آرام شدن ذهن به شما توصیه می کنیم.

روش افزایش آرامش ذهن

 گوش دادن به موسیقی

تا وقتی که از گوش دادن به موسیقی لذت می‌برید و با آن احساس آرامش می‌کنید، دیگر سبک یا نوع آن موسیقی که گوش می‌دهید مهم نیست. زیرا موسیقی غذایی برای روح و یک راه سریع برای رسیدن به آرامش است. از تاثیر موسیقی بر حافظه غافل نشوید.

 تنفس عمیق

وقتی که روی تنفس خود متمرکز می‌شوید، توجه ذهن‌تان باعث بهتر شدن فرآیند عضلات تنفسی در زمان دم و بازدم می‌شود.

برای انجام اینکار کافی‌ست 5 بار نفس طولانی و عمیق بکشید و حین انجام این حرکت روی ریه‌ها و دیافراگم خود تمرکز کنید. اینکار یک روش ساده و سریع برای رسیدن به آرامش است.

 به پیاده‌روی بروید

بیرون رفتن در هوای تازه می‌تواند حال و هوای خوبی را برای شما رقم بزند و آرامش فکری و درونی‌تان را افزایش ‌دهد. پس هر روز کمی قدم بزنید، به خصوص زمانی که خورشید می‌تابد، هوا را استشمام کنید تا خون، بهتر در بدنتان پمپاژ شود.

 لذت بردن از طبیعت

زیادی در خانه بودن چیز خوبی نیست. وقت گذراندن در طبیعت باعث می‌شود که احساس جوانی و شادی بیشتری بکنید. بنابراین گاهی دور از شهر وقت بگذرانید. به آواز پرندگان گوش کنید و از صلح و صفای طبیعت لذت ببرید.

روش افزایش آرامش ذهن

بازی با حیوان خانگی

داشتن حیوان خانگی برای بازی کردن، یک راه خوب برای رفع استرس‌ها و فشارهای عصبی یا روحی روزانه است. لمس کردن یک حس بسیار قوی است و می‌تواند نگرانی، دلواپسی و تنش را کاهش داده و آرامشِ ذهنی‌تان را افزایش دهد.

 مرتب و تمیز بودن

همیشه محیط زندگی‌تان را مرتب و تمیز نگه دارید. درهم و برهم بودن احساس تنش بیشتری در شما ایجاد می‌کند. اما وقتی محیط کار یا زندگی‌تان تمیز و مرتب است ذهن شما هم شفافیت و آرامش بیشتری دارد.

تکنیک های طلایی برای روحیه دادن به بیمار | بدون دارو معجزه کنید !

پذیرش واقعیت

پذیرش واقعیت و  آرام شدن اعصاب  برای آرامشِ ذهن بسیار مهم است. اینکه در زندگی تضمینی وجود ندارد و برخی اتفاقات از کنترل ما خارج است و وقتی یاد گرفتید که در زمان وقوع این اتفاقات صبور باشید، آنگاه در رسیدن به آرامشِ ذهنی جهشی بزرگ را آغاز می‌کنید.

 ذهن‌آگاهی یا حضورِ در لحظه

وقتی که ما به معنای واقعی حضور داریم، یعنی کاملا در لحظه حال هستیم و از پنج حس لامسه، چشایی، بینایی، شنوایی و بویایی خود آگاهیم. پس تمام حواس خود را درگیر کنید، این کار باعث می‌شود ذهن فرصت کمی برای نگرانی و “چه می‌شد اگرها ” داشته باشد.

روش افزایش آرامش ذهن

 خودت را دوست بدار

هر چه بیشتر خودمان را دوست داشته باشیم، آرامش ذهنی‌مان نیز بیشتر می‌شود. آنگاه خودمان را بیشتر می‌پذیریم و بدون توجه به شرایطی که در آن قرار داریم، احساس راحتی می‌کنیم. سپس ناامنی کمتری را تجربه کرده و در نتیجه آن آرامش درونی‌مان نیز افزایش می‌یابد.

 با خودت صادق باش

صداقت و روراستی با خودمان از دیگر اجزای اصلی آرامش ذهن است. وقتی که ما رفتار متناسبی داریم یعنی به همان روشی عمل می‌نماییم که فکر و احساس می‌کنیم. وقتی راه متناسبی که ما خودمان انتخاب می‌کنیم و راهی که جهان پیش روی ما قرار می‌دهد یکسان است، ما در حال تمرین هماهنگی هستیم.

اما مشکلات زمانی بوجود می‌آید که ما نتوانیم همانطور که فکر و احساس می‌کنیم عمل نماییم، زیرا دچار عدم تعادل در زندگی‌مان می‌شویم (برای مثال، به عنوان یک مادر دوست داشتنی) به گونه‌ای رفتار کنیم که با نحوه دوست داشتنی بودنمان در تضاد باشد ‏(مثلا، به فرزندانمان بی‌توجهی می‌کنیم چون سرمان بسیار شلوغ است)‏.

 خندیدن و حس شوخ‌طبعی

زیاد بخند. وقتی می‌توانی قسمت زیبا و خنده‌دار زندگی را ببینی، دنیا فورا برایت جای بهتری می‌شود. خنده و حس شوخ‌طبعی یک پادزهر عالی برای رفع استرس و آزاد کردن هورمون‌های شادی (سروتونین، دوپامین و اندورفین) در بدن است که اثر آرام‌بخش دارند و به ما کمک می‌کنند تا آرامش، خلق و خو، حافظه و خواب بهتری داشته باشیم.

روش افزایش آرامش ذهن

 بدون قید و شرط عشق بورز

وقتی انتظار بازگشت چیزی را نداری، عشق ورزیدنِ بدون ترس برایت آسان‌تر می‌شود. اما وقتی با توقع و انتظار عاشق کسی باشی، آنگاه انتظارات برآورده نشده‌ات می‌تواند در تو آشفتگی و احساس ناامنی ایجاد کند. این حس ناامنی،‌ آرامش ذهنی‌ات را از بین می‌برد.

وضعیت سلامتی تو مرتب چک کن

سلامتی جسمی و روحی تو مرتب بررسی کن و مراقب خودت باش. بی توجهی نسبت به این موضوع نشان‌دهنده عدم احترام به خودمان است و این بی‌توجهی بر نوع دید ما به دنیا و رفتار دیگران با ما تاثیر بسیاری می‌گذارد.

 وضعیت زندگی‌ات را ارزیابی کن

این ایده خوبی است که هرچندوقت یکبار بررسی کنید که آیا از کیفیت زندگیتان راضی هستید یا نه. آیا شغل‌تان را دوست دارید؟ رابطه‌تان را چطور؟ آیا در مسیر درستی هستید؟ چنانچه پاسخ‌تان “تقریبا” یا “نه” است، اصلاحات یا تغییراتی را انجام دهید تا آرامش دوبـاره به زندگی‌تان بازگردد.

 هدف داشته باش

این موضوع با بخش شماره 14 مرتبط است. داشتن اهدافی واضح و شفاف باعث می‌شود که ما در یک مسیر درست پیش برویم و این به ما حس هدفمند بودن می‌دهد. پس اهداف خود را بطور واضح و شفاف مشخص کنید. پیشنهاد می‌کنیم با یادگیری و مطالعه مقاله اصول هدف گذاری به روش برایان تریسی رسیدن به اهدافتان را قطعی کنید.

 خودت را خیلی جدی نگیر

بیاموزید که در نگرش‌ها و دیدگاه‌هایتان منعطف باشید، زیرا با سازگاری و انعطاف نتایج بهتری را تجربه می‌کنید. اگر اغلب سعی می‌کنید با سرسختی و تلاش زیاد در یک گفتگو یا اثبات یک موضوع پیروز شوید، باید بگوییم بزودی همه دوستانتان را از دست خواهید داد.

روش افزایش آرامش ذهن

 در لحظه زندگی کن

به جای نگرانی درباره گذشته یا ترس از آینده، سعی کنید واقعا از همین لحظه لذت ببرید. زیرا تنها چیزی‌ که ما داریم همین لحظه از زمان است. بنابراین وقتی در زمان حال زندگی می‌کنیم، نگرانی‌های گذشته و ترس‌های آینده نمی‌توانند آرامش‌مان را از ما بگیرند.

 زیاد نگران نباش

ظاهرا هر فرد روزانه چیزی بین 30,000 تا 75,000 بار فکر می‌کند که %80 این افکار ناگهانی و بی‌معنی است.

علت لذت نبردن از رابطه جنسی | چطور رابطه جنسی لذت بخش داشته باشیم ؟

یاد بگیرید که نگرانی‌‎ها را از خودتان دور کنید و به خودتان یادآوری کنید که بیشتر نگرانی‌های شما بی‌فایده بوده و فقط آرامش ذهنی‌تان‌ را از بین می‌برند.

 مدعی باش

شما هم به اندازه دیگران حق دارید که در جایی باشید و مانند آن‌ها عقایدتان را بیان کنید. وقتی که ما فردی مطیع و یا بی‌ادعا هستیم، اول از همه به خودمان آسیب وارد می‌کنیم.

مدعی بودن به این معنا نیست که شما و نیازهای‌تان نسبت به نیازهای دیگران در اولویت هستند، بلکه در مورد دست کم نگرفتن خودتان و سازش در یک موقعیت کاملا برد – برد است.

مراقبه کنید و یا حس خوب در خود ایجاد کنید

این مورد، فرایندی برای خالی کردن و آرام کردن ذهن با تمرکز بر فکر، مکان، کلمات، رنگ یا شیء مشخص است. برای انجام مراقبه، در مکانی راحت بنشینید (زانو زده یا دراز بکشید) و دعا کنید یا به چیزی مشخص فکر کنید. ممکن است این کار بیش از ده دقیقه طول بکشد، ولی هیچ اشکالی ندارد و مسئله ای عادی است.

روش افزایش آرامش ذهن

می توانید در طول مراقبه بنشینید یا دراز بکشید، اما برای تمرکز بهتر ذهن و روح، همیشه چشم هایتان را ببندید.
عادی است که در طی مراقبه، افکاری ناخواسته به ذهنتان هجوم بیاورند. سعی کنید تا حد ممکن، آن ها را نادیده گرفته و بر یک موضوع مشخص تمرکز کنید.
از تصویر سازی برای خالی کردن ذهن استفاده کنید. مکانی واقعی یا خیالی را تصور کنید که در آن احساس آرامش می کنید. به بودن در این مکان تمرکز کرده و به جزئیات ظاهری آن و احساسی که در آن جا دارید فکر کنید.
می توانید برای هر مدت که بخواهید مراقبه را انجام دهید؛ اما ثابت شده است که استراحت، حداقل به مدت ده دقیقه پس از آنکه ذهنتان را خالی کرده اید، برای کاهش سطح اضطراب و افزایش تمرکز کمک می کند.
گوش دادن به موسیقی آرامش بخش یا عبارات مثبت آهنگ ها (مانند: من حس می کنم اتفاقی خوب قرار است رخ دهد. حس می کنم اتفاقی خوب در راه است) به تمرکز بهتر کمک می کند. هر کاری که فکر می کنید به آرامش شدن ذهن بیشتر کمک می کند، انجام دهید.
ثابت شده است که مراقبه علاوه بر آرام کردن ذهن، مزایایی نیز برای سلامتی دارد؛ از جمله کاهش فشار خون، سطح کلسترول و قند خون.

تجسم کنید

این مورد بسیار مشابه تصویر سازی در مراقبه است که در آن، برای آرام شدن ذهن باید صحنه ای آرامش بخش را تصور کنید. آن صحنه را تا هر وقت که دوست دارید در ذهن خود مجسم کنید؛ اما تمام انرژی و فکر خود را بر مجسم کردن این مکان در ذهن خود متمرکز کنید.

روش افزایش آرامش ذهن

آرام سازی عضلانی را انجام دهید

در این فرایند، تمامی عضلات بدن را ابتدا منقبض کرده و سپس شل می کنید. این کار، وضعیت روحی و روانی را تغییر داده و به ذهن کمک می کند تا مانند بدن به آرامش برسد.

با انقباض عضلات صورت شروع کنید؛ مانند اخم کردن، ابرو در هم کشیدن، چین دادن به پیشانی و حرکت دادن فک. سپس به هر عضله اجازه دهید تا استراحت کند.
هنگامی که کار با عضلات صورت تمام شد، آرام آرام به پایین پیش رفته و این کار را با تمامی عضلات بدن انجام دهید.
برای نتیجه ی بهتر از این فرایند، هر عضله را به مدت پنج الی ده ثانیه منقبض کنید.

یوگا

یوگا ورزشی کششی بوده و به بدن فشار وارد نکرده و به آزاد و شل شدن عضلات در بدن کمک می کند؛ زیرا باید بر هر حرکت آن تمرکز کرده و ذهن نمی تواند به مسائل اضطراب آور فکر کرده و به همین دلیل، می تواند به آرام شدن ذهن کمک کند.

روش افزایش آرامش ذهن

بهتر است که برای شروع، در کلاس ثبت نام کنید. با اینکه در این کلاس ها افراد دیگری هم هستند، اما شرکت در آن ها باعث آرامش می شود. می توانید در اطراف منزل به دنبال این کلاس ها بگردید.
هاتا یوگا، ابتدایی ترین نوع یوگا بوده و برای آرامش شدن ذهن بسیار موثر است. می توانید حرکاتی از آن را نیز در منزل انجام دهید.

از شادمگ برای آموزش مدیتیشن در خانه کمک بگیرید.

آب زیاد بنوشید

برای داشتن آرامش ذهن، بدنی سالم و عاری از سموم، نوشیدن آب بسیار با اهمیت بوده و به ذهن کمک می کند تا بهتر تمرکز کند. برای بهتر انجام دادن فعالیت های آرامش بخش، آب زیاد بنوشید.

عادت بد رو با این تکنیک های ساده ترک کنید ؛ تو قطعا می تونی

غذاهایی بخورید که به آرام شدن ذهن کمک می کنند

غذاهایی خاص به بدن کمک می کنند تا هورمون های مربوط به اضطراب را کاهش داده و هورمون هایی را که مسئول ایجاد حس شادی و آرامش ذهن هستند، افزایش دهد.

همچنین غذاهایی با سلنیوم بالا در کاهش اضطراب و افسردگی موثر هستند؛ مانند مغزها (به خصوص جوز برزیلی)، قارچ های شیتیک و ماهی تن، کود فیش یا سالمون.
از غذاهایی استفاده کنید که منیزیم بالایی دارند؛ مانند اسفناج، تخم کدو و ماهی هالیبوت.
غذاهایی را بخورید که تریپتوفان بالایی دارند؛ زیرا این ماده به تولید سروتونین منجر می شود که شادی را افزایش می دهد. از شکلات تلخ، مغزها و گوشت قرمز استفاده کنید.

روش افزایش آرامش ذهن

 به طور مرتب ورزش کنید

ورزش باعث آزاد شدن اندورفین می شود که این ماده باعث ایجاد حس شادی در بدن است. سعی کنید هر روز مقداری ورزش کرده و پس از یک برنامه ی کاری پر از استرس، ذهنتان را آرام کنید.

در مکان هایی که ساکت بوده یا می توانید در آن ها تنها باشید، ورزش کنید. اگر در باشگاه ورزش می کنید، مکانی را پیدا کنید که خلوت باشد تا حواستان به چیزهایی که در اطرافتان هستند پرت نشود.
سعی کنید در فعالیت های تکراری و آن هایی که نیازی به تفکر ندارند شرکت کنید؛ مانند شنا یا دویدن.

در فعالیت های مورد علاقه تان شرکت کنید

اگر به آشپزی، مطالعه یا ورزش علاقه دارید، انجامشان دهید! انجام دادن کارهایی که به آن ها علاقه دارید به شما کمک می کند تا ذهن را از اضطراب خالی کرده و ترشح اندورفین را افزایش می دهد که باعث شادی می شود.

 مایعات گرم بنوشید

نوشیدنی های گرم باعث می شوند تا تنش از بدن خارج شده و اضطراب کاهش یابد. نوشیدنی های گرمی را بنوشید که فاقد کافئین و الکل هستند؛ زیرا این مواد می توانند اضطراب و افسردگی را تحریک کنند.

چای سبز شامل موادی است که اضطراب را کاهش می دهند. برای بهره مندی از فواید آرامش بخش این چای، می توان آن را داغ یا سرد نوشید.
شیر گرم بنوشید. این نوشیدنی را می توان قبل از خواب نیز نوشیده و این کار به آرام شدن ذهن آشفته تان کمک می کند؛ زیرا حاوی مقدار زیادی تریپتوفان است که به ترشح سروتونین بیشتر در مغز کمک می کند. شیر گرم به همراه عسل برای آرام کردن ذهن بسیار مفید است.
اگر برای آرامش شدن ذهن قهوه می نوشید، سعی کنید نوعی از آن را که کافئین ندارد بنوشید تا باعث بیش فعالی نشود.
از نوشیدن هر چه که بیش از اندازه شکر دارد، اجتناب کنید؛ زیرا باعث تحریک مغز شده و آرام شدن ذهن را بسیار سخت تر می سازد.

فرو رفتن در وان حمام یا استخر

آب گرم به ترشح اندورفین کمک می کند که این ماده، اضطراب را کاهش می دهد؛ پس به مدت بیست دقیقه در وان آب گرم بنشینید.

 از شبکه های اجتماعی استفاده نکنید

یکی از بزرگترین محرک های اضطراب، شبکه های اجتماعی است؛ خواه تلفن همراهتان باشد یا حساب کاربری فیسبوک. سعی کنید برای کاهش اضطراب، زمانی را به دور از این ها بگذرانید.

تلفن همراهتان را خاموش کرده و برای مدتی در ماشینتان بگذارید تا هر چند دقیقه یک بار وسوسه نشوید تا آن را چک کنید.

روش افزایش آرامش ذهن
لپ تاپ و کامپیوترتان را خاموش کنید تا وسوسه شوید حساب های کاربری شبکه های اجتماعیتان را چک کنید.
اگر شبکه های اجتماعی یکی از بزرگترین محرک های اضطراب در زندگیتان هستند، سعی کنید برای یک مدت کاملا آن ها را از زندگیتان حذف کنید. برای چند هفته یا چند ماه، تا زمانی که دیگر برایتان مشکلی ایجاد نمی کنند، حساب های کاربری شبکه های اجتماعیتان را غیر فعال کنید.

تلویزیون تماشا نکنید

دوری از تلویزیون می تواند به آرامش ذهن کمک کند. تلویزیون مملو از رنگ های روشن، تصاویر شلوغ و صدایی ممتد است که باعث افزایش میزان اضطراب می شود.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۴ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

19 آذر 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *