افتتاح حساب ترکیه
جوجه کباب

جوجه کباب یکی از خوشمزه ترین و پرطرفدارترین کباب های ایرانی است که به روش های متنوعی می توانید آن را مرینیت کنید. اگر شما هم از آن دسته افراد هستید که جوجه کباب تان مانند کباب های رستورانی خوشمزه و آبدار نمی شود؛ گروه آشپزی شاد مگ ایراد کار را به شما می گوید.

طعم جذاب جوجه کباب

جوجه کباب واقعاً یکی از غذاهای خوشمزه و محبوبه! طعمش به خوبی از ترکیبات گوشت مرغ، ادویه‌ها و مواد چربی که در طول آماده‌سازی به آن اضافه می‌شوند، ناشی می‌شود. برای به دست آوردن یک جوجه کباب با طعم جذاب، می‌توانید از ترکیباتی مانند زعفران، نمک، فلفل، زردچوبه، پیاز، نارنج و یا لیمو، یونجه، روغن زیتون و مواد دیگری استفاده کنید. همچنین، آبپز کردن یا مارینه کردن مرغ قبل از پخت، می‌تواند به بهتر شدن طعم جوجه کباب کمک کند. آیا مایلید که اشتباهاتی که طعم جذاب جوجه کباب شما را خراب می کند بدانید. با ما همراه شوید.

اشتباهاتی که هنگام طبخ جوجه کباب مرتکب می شوید

جوجه کباب محلی - جوجه کباب

قبل از هر چیزی توجه کنید تهیه سس جوجه کباب مهم ترین اصل در تهیه جوجه کبا است.

آتش را تند و تیز می‌کنید

حرارت زیاد شام دلپذیرتان را خراب می‌کند. اگر از اجاق‌گاز یا کباب‌پزهای گازی استفاده می‌کنید، درجه حرارت متوسطی در حدود ۱۷۷ درجه سانتی‌گراد کافی است. در صورت استفاده از زغال هم سعی کنید که زغال‌های داغ را به پشت بچرخانید و گوشت را با حرارت غیرمستقیم آنها بپزید.

دستگاه‌های کباب‌پزی که درپوش دارند گزینه خوبی برای پخت کباب هستند. بسته‌بودن فضای اطراف سیخ‌ها و گوشت مرغ، پخت را بهتر و سریع‌تر می‌کند.

در تهیه جوجه کباب هرگز پیاز را رنده نکنید

اگر پیاز را رنده کنید به تکه‌های جوجه می‌چشبند و در هنگام کباب کردن پیاز‌ها سیاه می‌شوند و شما فکر می‌کنید جوجه آماده است درحالی که جوجه خام است و از طرفی دیگر پیاز‌ها نیز مرغ را تلخ می‌کنند. بهتر است جوجه پیاز را خلالی کنید.

اگر نمی توانید کباب کوبیده درست کنید؛ مشکل ریختن کباب کوبیده از سیخ را در شادمگ بخوانید.

ادویه جوجه کباب - جوجه کباب

نمک‌ و فلفل را فراموش می‌کنید

گوشت مرغ را با نمک‌ و فلفل مزه‌دار کنید. حتی اگر خوشتان نمی‌آید از مواد مختلف برای طعم‌دارکردن گوشت استفاده کنید، باز هم نباید از نمک و فلفل غافل شوید. بعضی‌ها گوشت را در آب‌نمک می‌خوابانند. این هم فکر خوبی است. چنین کاری هم طعم کباب را بهتر می‌کند و هم مانع خروج رطوبت از گوشت می‌شود.

هنگام تهیه جوبه کباب زعفران را با موادقاطی نکنید

هرگز زعفران دم شده با دیگر مواد ترکیب نکنید در این صورت فقط مواد جوجه رنگ می‌گیرد و جوجه رنگ کمی دارد. بلکه بهتر است زعفران را در ابتدا به سطح مرغ بزنید و بگذارید یک ساعت استراحت کند و سپس مابقی مواد را اضافه کنید. در طرز تهیه کباب کوبیده مرغ نیز باید این نکته را رعایت کنید.

به میزان پختگی گوشت توجه ندارید

برای نوش‌جان‌کردن کبابی مغزپخت و خوشمزه باید حواستان به میزان پختگی گوشت باشد. بیش از حد یا کم پختن گوشت توصیه نمی‌شود. می‌دانید راه‌حل جالب و ساده این مسئله چیست؟ استفاده از دماسنج. دماسنجی بیاورید و دمای گوشت را اندازه بگیرید.

اگر دمای گوشت حدود ۷۴ درجه سانتی‌گراد است، لازم نیست بیشتر بپزد. اگر شکل و مدل دماسنج به شما امکان می‌دهد، آن را در ضخیم‌ترین بخش گوشت فرو کنید و حرارت را بسنجید. حواستان باشد که دماسنج با استخوان گوشت تماس پیدا نکند.

آموزش مرحله به مرحله تهیه ترشی گل کلم مخلوط خوش رنگ و خوش طعم

جوجه کباب زعفرانی - جوجه کباب

کره را جایگزین روغن مایع نکنید

کره در اثر سرما سفت می‌شود حتی اگر ان را گرم کنید، اما مرغ سرد است و در نهایت موادجوجه در یخچال قرار می‌گیرد و هیچ تاثیری بر روی نرم ماندن جوجه‌ها ندارد در نهایت اگر بخواهید می‌توانید برای عطر و طعم آن یک قاشق کره آب شده به جوجه‌های پخته شده اضافه کنید.

سُس را زود اضافه می‌کنید هنگام تهیه جوجه کباب

استفاده از سس برای طعم‌دارکردن جوجه‌ها آدابی دارد. اگر قطعات گوشت را سریع آغشته به سس و آنها را روانه سرخ‌شدن کنید، کبابتان خراب می‌شود. برای آغشته‌شدن گوشت به سس صبر داشته باشید تا کباب نسوزد و مغزپخت شود.

اگر هم سیخ‌ها را روی آتش گذاشته‌اید، خیلی زود و سریع سس بیشتر به گوشت‌ها اضافه نکنید. بگذارید که مرغتان روی حرارت بماند و در صورت نیاز به آن بعد از کمی پختن سس بیشتری به آن بزنید.

سس مخصوص کباب معمولا حاوی موادی است که روی حرارت به‌رنگ قهوه‌ای درمی‌آیند. این رنگ شما را گول می‌زند و فکر می‌کنید که کبابتان پخته است، اما این‌طور نیست. پس حواستان به این نکته باشد.

افزودن بیش از اندازه آب لیموترش به جوجه کباب

باید حتما آب لیموترش به اندازه باشد. بیش از حد اضافه کردن آب لیموترش باعث سفت شدن جوجه‌ها و احساس نکردن طعم واقعی آن‌ها می‌شود.

جوجه کباب و مواد دیگر را با هم کباب می‌کنید

مواد مختلف مانند گوجه و فلفل را به سیخ کباب‌ها اضافه نکنید. وجود مواد دیگر در سیخ باعث می‌شود که آب اضافی‌شان روی شعله بچکد و آن را تندتر کند. این مسئله پختن کباب‌ها را دچار مشکل می‌کند؛‌ شعله‌ تندشده و پرحرارت گوشت‌ها را می‌سوزاند و کباب را خراب می‌کند. حواستان باشد که مواد خوشمزه دیگر مانند گوجه و بادمجان را در سیخ‌هایی جداگانه کباب کنید.

جوجه کباب مجلسی - جوجه کباب

بخش‌های مختلف گوشت را با هم می‌پزید

پختن هر بخشی از مرغ اصول خاص خود را دارد. زمان و شیوه پخت ران و سینه یکسان نیست. پختن بال هم ماجرای خودش را دارد. بنابراین بهتر است که بخش‌های یکسان را روانه یک سیخ کنید تا در کنار هم بپزند.

برای پختن سینه‌ مرغ باید سیخ‌ها را بچرخانید و نگذارید که مدتی طولانی بی‌حرکت روی حرارت بمانند. این کار به حفظ رطوبت گوشت کمک می‌کند. اگر کباب را درست و اصولی بپزید، جداکردن آن از سیخ هم کار سختی نخواهد بود.

اضافه کردن آبلیمو و نمک قبل از روغن

دقت کنید برای مزه دار کردن جوجه قبل از اضافه کردن آبلیمو و نمک ابتدا روغن به آن اضافه کنید تا جوجه‌ها با روغن کاور شوند و بعد آبلیمو و نمک بزنید. به این شکل جوجه‌ها هرگز بعد از پخت سفت و خشک نمی‌شوند.

بعد از پختن جوجه کباب ، سریع سراغ سیخ‌ها می‌روید

وقتی کباب‌ها را پختید، چند دقیقه صبر کنید و سریع سراغ سیخ‌ها نروید. سیخ‌ها را که از روی آتش برداشتید، چند دقیقه صبر کنید. اگر قطعات گوشت کبابتان کوچک است، ۵ دقیقه به آنها زمان بدهید. اگر هم قطعات گوشت بزرگ‌ است، آنها را ۱۵ تا ۳۰ دقیقه کنار بگذارید و بعد از سیخ درشان بیاورید.

سیخ و ابزارهایتان چندان تمیز نیستند

اگر می‌خواهید جوجه‌کبابی درجه‌یک و خوشمزه بخورید، بیشتر حواستان به بهداشت و تمیزی باشد. سیخ‌ها یا سینی گریل را حسابی بشویید و تمیز کنید، چون در صورت وجود ذرات چربی و کثیفی‌های قبلی روی آنها، طعم گوشت کبابی‌تان خراب می‌شود.

دستور پخت سوپ لبو خوشمزه با طعم جدید و رسپی روس ها

پوشاندن جوجه کباب با سس باربیکیو

سس زدن به جوجه قبل از کباب کردن نه‌تنها طعم سس و مرغ را خراب می‌کند، بلکه به اشتباه فکر می‌کنید جوجه‌کباب کاملا پخته‌شده است زیرا سس خیلی سریع می‌سوزد.

قطعات گوشت‌تان ضخیم است

تکه‌های گوشت سینه را خیلی ضخیم نبُرید. گوشت ضخیم به‌خوبی مغزپخت نمی‌شود. گوشت سینه نه باید ضخیم باشد و نه خیلی نازک. این‌طوری کباب‌ها خوب می‌پزند.

علاوه بر این، حواستان باشد که قطعات گوشت را یکدست برش بزنید. ضخیم و نازک‌بودن بخش‌های مختلف باعث می‌شود که هم‌زمان نپزند. خامی‌ و سوختگی بخش‌های مختلف در این حالت عجیب نیست.

جوجه کباب آبدار - جوجه کباب

سیخ و گوشت‌ها را چرب نمی‌کنید

گاهی‌ اوقات در پایان پختن کباب با صحنه بسیار ناخوشایندی روبه‌رو می‌شوید. چه صحنه‌ای؟ چسبیدن گوشت‌ها به سیخ و خردشدن تکه‌های جوجه هنگام جداکردنشان از سیخ‌. برای پیشگیری از این مشکل، بهتر است هم گوشت و هم سیخ را کمی چرب کنید.

جوجه کباب‌ ها را به حال خود رها می‌کنید

کباب‌پزی صبر و حوصله می‌خواهد. بالای سر تکه‌های گوشت بایستید و ازشان چشم برندارید. نگاهتان به بخش‌های مختلف گوشت باشد و سیخ‌ها را در زمان‌های مناسب بچرخانید تا روند پخت یکدست پیش برود. پیشنهاد میکنیم تهیه جوجه کباب تابه ای خوشمزه را با این دستور از دست ندهید .

تکه‌های پوست‌دار گوشت را با بی‌‌پوست‌ها کباب می‌کنید

تکه‌هایی که پوست و استخوان دارند، بیشتر طول می‌کشد کباب‌ شوند. حواستان باشد که آنها را از قطعات بی‌پوست و بی‌استخوان جدا نگه دارید. بخش‌های سینه مرغ که استخوان و پوست ندارند، زودتر کباب می‌شوند. با رعایت این نکته، مانع از سوختن گوشت شوید.

گوشت تازه نیست

اگر تمام نکات را رعایت می‌کنید و باز هم کبابتان آن‌طور باید باشد نیست، مشکل از کیفیت گوشت است. گوشت کهنه و مانده کباب خوبی به شما نمی‌دهد. طعم‌دارکردن و شیوه پخت درست هم به کارتان نخواهد آمد. گوشت را از مراکز و فروشگاه‌های معتبر با کشتار روز بخرید.

نشانه‌های کاذب گمراهتان می‌کنند

گاهی نشانه‌های کاذب نمی‌گذارند که درست‌وحسابی به کارتان برسید. منظور چیست؟ مثلا داغ‌شدن سیخ‌ها یا قهوه‌ای‌شدن سس باربیکیو نشان‌دهنده مغزپخت‌شدن گوشت نیستند. عجله نکنید و کباب‌ها را با دقت و صبر روی آتش بچرخانید تا کامل بپزند.

طرز تهیه جوجه کباب - جوجه کباب

طرز تهیه جوجه کباب خانگی به سبک رستورانی

جوجه کباب را می‌توان به روش‌های مختلفی تهیه کرد. از رایج‌ترین روش‌های پخت این غذا می‌توان به پخت جوجه در تابه و پخت در فر اشاره کرد. برای جلوگیری از بوی زهم گوشت مرغ آن را برای چند ساعت با سسی مخصوص مخلوط کرده و کباب می‌کنند.

سس رایج جوجه کباب متشکل از آبلیموی تازه، فلفل سیاه، نمک، زعفران دم‌کرده، پیاز و سایر ادویه جات است. این کباب خوشمزه سس‌های دیگری نیز دارد که با توجه به ذائقه خود می‌توانید از آن استفاده کنید. در ادامه مقاله با طرز تهیه چند مدل از این سس‌ها آشنا می‌شوید.

 • زمان آماده‌سازی: ۴ ساعت
 • زمان پخت: ۱۵ دقیقه
 • مجموع کل زمان: ۴ ساعت و ۱۵ دقیقه
 • انرژی: ۲۴۰ کالری
 • تعداد وعده: ۴

مواد لازم برای تهیه جوجه کباب خانگی

 • مرغ: ۱ عدد متوسط
 • پیاز: ۲ عدد بزرگ
 • آبلیمو: ۵ قاشق غذاخوری
 • ماست خامه ای:۱۰۰ گرم
 • زعفران دم کرده: ۴ قاشق غذاخوری
 • کره: ۱۰۰ گرم
 • نمک، فلفل سیاه و زردچوبه: به مقدار لازم
 • روغن زیتون: ۴ قاشق غذاخوری
 • فلفل دلمه‌ای: ۱ عدد
معرفی خوشمزه ترین دسر با هندوانه ؛ راحت و مجلسی

کباب - جوجه کباب

مراحل تهیه جوجه کباب

 1. برای پخت جوجه کباب ابتدا مرغ‌ را با دقت شسته و پوست‌ اضافی آن را جدا کنید.
 2. برای تهیه جوجه بدون استخوان سینه مرغ را به تکه‌های کوچک تقسیم کنید. برای جلوگیری از به هم ریختگی گوشت مرغ از چاقویی تیز استفاده نمایید. برای جوجه با استخوان نیز قسمت‌هایی مانند ران، کتف و بازو را جدا کنید.
 3. پس از خرد کردن مرغ آن را در یک کاسه بزرگ بریزید. پیازها را به همراه فلفل دلمه‌ای به صورت خلالی خرد کرده و لابلای تکه‌های مرغ قرار دهید.
 4. در این مرحله روغن زیتون را به کاسه اضافه کنید. سپس آبلیمو را به همراه نمک، فلفل سیاه، زردچوبه، ماست چکیده و زعفران دم‌کرده به کاسه حاوی گوشت مرغ اضافه کنید. تهیه ماست خانگی کار سختی نیست و با کمترین امکانات در خانه می توانید آن را تهیه نمایید.
 5. مواد کاسه را با دست به خوبی با یک‌دیگر مخلوط کنید و سپس در کاسه را به وسیله سلفون بپوشانید.
 6. مواد جوجه کباب را حداقل به مدت ۲ ساعت در یخچال نگه‌داری کنید. این کار جهت طعم‌دار شدن گوشت مرغ انجام می‌گیرد.
 7. پس از طعم‌دار شدن مرغ، قطعات مرغ را بر روی تخته گوشت قرار داده و سپس قطعات بدون استخوان را در کنار هم و قطعات استخوان دار را نیز کنار یکدیگر به سیخ بکشید. توجه داشته باشید که زمان پخت قسمت‌های استخوانی مانند کتف و بال با سایر قسمت‌ها متفاوت است. بنابراین حتی‌الامکان این قسمت‌ها را به صورت جداگانه به سیخ بزنید.
 8. در این مرحله می‌بایست منقل زغال را آماده کنید. پس از روشن شدن منقل سیخ‌ها را بر روی منقل بچینید. اجازه دهید کباب‌ها کمی خودشان را بگیرند. سپس آن‌ها را به صورت متداوم بچرخانید تا به طور یکنواخت پخته شوند.
 9. حین پخت جوجه‌ها سس کره را آماده کنید. برای خوشمزه‌تر شدن جوجه کباب‌ها کره را ذوب کرده و باقی‌مانده زعفران دم‌کرده را به آن اضافه کنید.
 10. سس جوجه را به وسیله قلم موی تمیز بر روی جوجه‌ها بمالید.
 11. پس از پخت کامل جوجه کباب آن را از روی منقل برداشته و روی یک دیس بزرگ قرار دهید. جوجه‌ها را با دست نگه داشته و سپس سیخ را به بیرون بکشید. برای سهولت انجام این کار می‌توانید از تکه‌ای نان استفاده کنید.
 12. جوجه کباب را به همراه نان یا برنج سرو و نوش جان نمایید.

مزه دار کردن جوجه کباب - جوجه کباب

فوت و فن خوش مزه شدن جوجه کباب

اگر می خواهید جوجه کباب شما خشک و سفت نشود و مانند رستوران ها نرم و خوشمزه باشد ، حتما مقدار آب لیمو ترش موجود در جوجه کباب را با دقت اضافه کنید و از اضافه کردن آب لیمو ترش زیاد خودداری کنید زیرا گوشت مرغ را سفت می کند.

اضافه کردن آبلیموی زیاد علاوه بر اینکه باعث سفت شدن جوجه کباب می شود باعث می شود طعم جوجه کباب شما بیشتر از اینکه شبیه جوجه کباب باشد شبیه جوجه ترش شود و به طور کل ماهیت کباب شما زیر سوال برود

نکته دیگر اینکه حتما قبل از اضافه کردن مواد طعم دهنده ، روغن زیتون ( یا روغن مایع ) را به گوشت مرغ اضافه کنید و گوشت را به خوبی با روغن مخلوط کنید تا روغن به طور کامل گوشت را کاور کند، سپس دیگر مواد را اضافه کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: شادی همتی

آخرین بروز رسانی

5 اردیبهشت 1403

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

8 دیدگاه

 • شادی:

  من تمام این کارارو میکردم

  پاسخ
  • admin:

   ممنون از توجه شما. خیلی لطف دارید به ما

   پاسخ
 • محسن:

  باحال توضیحات مینویسن از کره ایتفاده نکن بعد اخرش‌سس با کره .زعفران اول بزن اخر توضیح بعد پخته شدن.اونیم که بلد بودیم‌یادمون رفت .شما توضیح نده لطفا

  پاسخ
  • admin:

   🙂 چشم سعی می‌کنیم دقیق ‌تر توضیح بدیم که گمراه کننده نباشه

   پاسخ
 • مرادی:

  جوجه چینی چطوریه

  پاسخ
 • میلاد:

  خیلی باحال بود تو باید و نباید ها نوشتید زعفران رو اول اضافه کنید که به خورد مرغ بره والا فقط مواد رنگ میگیرن بعد تو اموزش نوشتید ابلیمو بزن روغن و نمک و ادویه بزن ماست و زعفران اضافه کن!!!

  پاسخ
 • محدثه:

  جوجه کباب نباید گوشت بسوزه خطر داره برای سلامتی

  پاسخ
 • Amin:

  جوجه کباب!!!!!!!چی هست ؟

  پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *