ریختن کباب کوبیده از سیخ

ریختن کباب کوبیده از سیخ یکی از مشکلاتیست که هنگام پخت کباب کوبیده بوجود می آید. بسیاری از افراد برای آنکه نمیتوانند کوبیده را روی سیخ نگه دارند از پختن آن صرف نظر می کنند و تصمیم میگیرند کوبیده را در رستوران سفارش دهند. اما شادمگ مشکل ریختن کباب کوبیده از سیخ را برای همیشه حل کرده است. تا پایان این مطلب همراه ما باشید تا به شما ثابت کنیم تهیه کباب کوبیده آن طور که فکر می کنید سخت نیست.

انتخاب بهترین گوشت برای کوبیده

برای تهیه کباب کوبیده، معمولاً از گوشت چرخ کرده استفاده می‌شود. انتخاب بهترین نوع گوشت برای کباب کوبیده بستگی به ترکیب طعم، بافت و میزان چربی دارد.
کوبیده ی مجلسی - ریختن کباب کوبیده از سیخ
1. گوشت چرخ کرده گوساله: این نوع گوشت بسیار لطیف و بافتی است و برای کباب کوبیده بسیار مناسب است. گوشت گوساله کم چربی است و طعم خوبی دارد.
2. گوشت چرخ کرده گوسفند: این نوع گوشت نیز برای کباب کوبیده مناسب است. گوشت گوسفند دارای بافتی سفت است و طعم خوبی دارد. برای افزایش عطر و طعم، می‌توانید از گوشت گوسفندی استفاده کنید که دارای چربی بیشتری است.
3. گوشت چرخ کرده گوساله و گوسفند: این ترکیب از دو نوع گوشت، بافت و طعم مناسبی دارد و برای کباب کوبیده بسیار مناسب است.
4. گوشت چرخ کرده مرغ: اگر می‌خواهید کباب کوبیده‌ای با گوشت سفت و بافتی داشته باشید، می‌توانید از گوشت مرغ استفاده کنید. اما باید توجه داشته باشید که گوشت مرغ کمی خشک است و برای جلوگیری از خشک شدن کباب، می‌توانید از ادویه‌های مختلف استفاده کنید.
5. گوشت چرخ کرده گاو: اگر می‌خواهید کباب کوبیده با طعم قوی و تلخ داشته باشید، می‌توانید از گوشت چرخ کرده گاو استفاده کنید. گوشت گاو دارای چربی بیشتری است و برای کباب کوبیده مناسب نیست، مگر اینکه از گوشت گاوی کم چرب استفاده کنید.
نکته‌ی مهمی که باید به آن توجه کنید، این است که برای آماده کردن کباب کوبیده، بهتر است از گوشت تازه و با کیفیت استفاده کنید و از گوشت منجمد یا قدیمی استفاده نکنید. همچنین، برای افزایش طعم، می‌توانید از ادویه‌های مختلف مانند زردچوبه، فلفل سیاه، پودر سیر و … استفاده کنید.
از این ترکیب برای تهیه کباب تابه ای هم می توانید استفاده کنید.
کباب کوبیده - ریختن کباب کوبیده از سیخ

نحوه ورز دادن گوشت برای کباب کوبیده

1. استفاده از دستهای مرطوب: قبل از شروع به کوبیدن گوشت کباب، دست‌های خود را مرطوب کنید. این کار باعث می‌شود که گوشت کمتر به دستان شما چسبد و آسان‌تر بتوانید آن را کوبیده و شکل دهید.
2. استفاده از چاقوی تیز: برای کوبیدن گوشت کباب کوبیده، بهتر است از یک چاقوی تیز استفاده کنید. این کار باعث می‌شود که گوشت را آسان‌تر بتوانید کوبیده و شکل دهید.
3. استفاده از تکنیک کوبیدن: برای کوبیدن گوشت کباب کوبیده، گوشت را بین دو ورق کاغذ روغنی قرار داده و با چکش کوبیده و شکل دهید. این کار باعث می‌شود که گوشت به صورت یکنواخت کوبیده شود و شکل دلخواه شما را به خود بگیرد.
4. استفاده از دستگاه کوبیدن: اگر می‌خواهید به راحتی و بدون خستگی گوشت کباب کوبیده را شکل دهید، می‌توانید از دستگاه کوبیدن گوشت استفاده کنید. این دستگاه‌ها با سرعت بالا و به صورت یکنواخت گوشت را کوبش می‌دهند و شکل دلخواه شما را به آن می‌بخشند.
در نهایت، پیشنهاد می‌دهیم که برای بهتر شدن کیفیت گوشت کباب کوبیده، از گوشت با کیفیت و تازه استفاده کنید و بهتر است قبل از کوبیدن آن را برای چند ساعت در یخچال قرار دهید.
روش نگهداری از برنج از آن جهت دارای اهمیت است که اگر محیط نگهداری برنج شما اصولی و درست نباشد حتی به مدت خیلی کوتاه هم ممکن است کرم و شپشک به برنج شما حمله کنند و باعث از بین رفتن کیفیت برنج شما شوند. ترفندهای نگهداری برنج را از شادمگ بیاموزید.

دلیل ریختن کباب کوبیده از سیخ

ریختن مایه کباب کوبیده از روی سیخ دلایل زیادی دارد. برای مثال انتخاب گوشت نامناسب ممکن است دلیل ریختن کباب کوبیده از سیخ باشد یا استفاده از بعضی از ادویه‌ ها نیز در این اتفاق بی‌تاثیر نیستند. همچنین پخش کردن کباب روی سیخ نیز اصولی دارد که بی‌توجهی به آن‌ها باعث ریختن کباب از روی سیخ می‌شود. برای پخت حرفه‌ای کباب کوبیده در خانه باید با دلایل این اتفاق و راه‌حل‌های آن آشنایی داشت. در نظر داشتن این موارد و رعایت آن‌ها در آماده‌سازی اولیه کباب، در نهایت به پخت کبابی لذیذ و رستورانی کمک می‌کند. مهم‌ترین دلایل این اتفاق به شرح زیر هستند:

سرخ کردن بدون روغن با چند ترفند ساده و راحت ؛ بدون تغییر تو مزه غذا روغن رو حذف کنید

طرز تهیه کباب کوبیده خانگی - ریختن کباب کوبیده از سیخ

 • استفاده از یک نوع گوشت به تنهایی
 • شستن بیش از اندازه گوشت
 • ورز ندادن مایه کباب به میزان کافی
 • ترکیبات نامناسب مایه اولیه
 • استفاده از سیخ نامناسب
 • یکنواخت پخش نکردن مایه کباب
 • و بسیاری دلایل دیگر که مهم‌ترین آن‌ها موارد گفته شده هستند و در ادامه به طور جداگانه بررسی می‌شوند.

روش نگهداری گوشت و مرغ پخته در فریزر را در شادمگ بخوانید.

ترکیب نکردن چند نوع گوشت باهم

یکی از دلایل رایج ریختن مواد کباب کوبیده از روی سیخ، انتخاب گوشت نامناسب برای تهیه مایه اولیه کباب است. آماده کردن مایه‌ای چسبناک با یک نوع گوشت به تنهایی کار ساده‌ای نیست، برای مثال گوشت گوساله به تنهایی مایه‌ را خشک می‌کند و از روی سیخ می‌ریزد و گوشت گوسفند هم باعث چربی بیش از حد کباب شده و باز هم احتمال ریختن مواد از روی سیخ وجود دارد.

راهکار مناسب برای حل این مشکل، زمانی که علت ریختن مواد استفاده از یک نوع گوشت باشد، ترکیب گوشت گوساله و گوسفند به میزان کافی است. همچنین می‌توان کمی دنبه هم به این ترکیب اضافه کرد تا کباب خوش‌طعم‌تر شود.

بیش از اندازه گوشت را نشورید

دیگر دلیل ریختن کباب کوبیده از سیخ، شستن بیش از اندازه گوشت است. به خصوص زمانی که گوشت در حالت چرخ کرده شسته شود، چسبندگی آن تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند و در نتیجه به خوبی روی سیخ نمی‌نشیند.

در درجه اول بهتر است گوشت را قبل از چرخ کردن شسته و زمانی که کاملا خشک شد، چرخ کنید اما اگر گوشت چرخ کرده بازاری تهیه می‌کنید و ناچار به شستن آن در این حالت می‌شوید، بهتر است مقداری گوشت مرغ چرخ شده هم به گوشت چرخ کرده قرمز اضافه کنید تا به چسبندگی مایه کمک کند.

کوبیده با برنج - ریختن کباب کوبیده از سیخ

ورز ندادن صحیح و به اندازه ی گوشت

دیگر علتی که باعث ریختن مواد کباب کوبیده از روی سیخ می‌شود، ورز ندادن مواد به میزان کافی است. این موضوع اهمیت زیادی دارد تا جاییکه بیشتر رستوران‌ها و آشپزهای ماهر راز به سیخ کشیدن حرفه‌ای کباب کوبیده خود را ورز کافی و مناسب آن می‌دانند. البته درست ورز دادن مواد کباب نیاز به پنجه‌های قوی و مهارت در تشخیص میزان مناسب ورز دادن دارد.

همان‌طور که گفته شد، ورز حرفه‌ای کباب نیاز به پنجه‌های قوی دارد اما اگر قصد پخت کباب در خانه را دارید و توانایی ورز دادن مواد را ندارید هم جای نگرانی نیست. چند دور رد کردن گوشت از چرخ گوشت هم تاثیری مشابه در کباب کوبیده دارد. پس از چند بار چرخ کردن، یک ورز ساده هم بافتی منسجم برای کباب ایجاد کرده و چسبندگی خوبی به آن می‌دهد.

استفاده از ترکیبات نامناسب در مایه گوشت

استفاده از ترکیبات نامناسب مانند پیاز بزرگ یا بعضی ادویه‌ها دیگر دلیل ریختن کباب کوبیده از سیخ است. پیاز بزرگ بافت یکدست کباب کوبیده را خراب می‌کند یا ادویه‌ای مانند زردچوبه از انسجام مواد و چسبندگی آن‌ها جلوگیری می‌کند.

صفر تا صد تهیه ناگت مرغ خانگی پفکی به روش بازاری

اصول آماده‌سازی ترکیب اولیه

اگر علت ریختن کباب از روی سیخ ترکیبات آن باشد، رعایت چند نکته ساده مانع حل این مشکل می‌شود. برای مثال ریز خرد کردن پیازها راهکاری مناسب برای حل این مشکل است. همچنین استفاده از پیاز سفید به جای پیاز قرمز، برای چسبندگی مواد اولیه کباب کوبیده مناسب‌تر است. همچنین استفاده از ادویه‌های مناسب مانند فلفل سیاه، پودر سماق، پاپریکا و نمک و عدم استفاده از زردچوبه هم در درست چسبیدن کباب به سیخ بی‌تاثیر نیستند.

استفاده از سیخ نامناسب

یکی دیگر از دلایل ریختن مواد کباب کوبیده از سیخ، استفاده از سیخ نامناسب است. سیخ‌های نو و باریک معمولا دچار این مشکل می‌شوند. همچنین اگر سیخ، خیس یا چرب باشد هم مواد روی آن نمی‌چسبد. درست پخش نکردن مواد روی سیخ دیگر علت این مشکل است. اگر مایه کباب در بخشی از سیخ بیشتر و در بخشی کمتر باشد، در اثر حرارت از سیخ جدا شده و می‌ریزد.

ورز دادن گوشت برای کوبیده - ریختن کباب کوبیده از سیخ

از پیاز تو کباب کوبیده غافل نشید

در مرحله بعدی پیازهامون رو چرخ می‌کنیم تا به‌صورت پوره دربیایند.

اگر پیازها را درست چرخ نکنیم چند اتفاق می‌افتد که باعث خراب شدن کباب خواهد شد.

اول اینکه پیاز خوب نمی‌پزد و هنگام جویدن زیر دندان حس میشه و این خیلی ناخوشاینده.

دوم اینکه بافت یکدست کباب رو از بین میبرد. پس پیازها رو خوب چرخ کنید و بعد در آبکش بریزید و اونها رو با دست فشار بدید تا کاملاً آب آن گرفته شود.

این کار رو با دقت انجام بدید چون اگه آب پیازها گرفته نشه گوشت شل میشه و به سیخ نمیچسبه یا از سیخ جدا میشه و میریزه رو آتش.

چندتا ترفند در مورد پیاز کبابمون است که خیلی خیلی تو افزایش چسبندگی کباب ‌کوبیده و طعم کبابمون تأثیر گذارند:

طرز تهیه پیاز برای کباب کوبیده

پیاز یکی از مهمترین مواد اولیه در تهیه کباب کوبیده است و برای آماده سازی آن می‌توانید از روش زیر استفاده کنید:
۱. پیاز را رنده رنده کنید.
۲. پیاز را در ظرفی قرار داده و با نمک مخلوط کنید. نمک باعث می‌شود ترشی پیاز کمتر شود و در عوض شیرینی طبیعی پیاز بیشتر به‌چشم بیاید.
۳. پیاز را برای حداقل ۳۰ دقیقه در یخچال قرار دهید تا خنک شود و طعم شیرین‌تری به خود بگیرد.
۴. پیاز را از ظرف خارج کرده و با دستان خود خرد کنید تا پیاز به هم نریزد و به گوشت چسبیده باشد.
۵. پیاز را به گوشت کوبیده اضافه کنید و با دستان خود مخلوط کنید تا پیاز به خوبی در گوشت توزیع شود.
در نهایت، بهتر است پیاز را در زمان آماده‌سازی کباب کوبیده به گوشت اضافه کنید تا پیاز ترش نشده و طعم خوبی داشته باشد.
کباب کوبیده ی خانگی - ریختن کباب کوبیده از سیخ

چطور کباب را سیخ بزنیم که نریزد ؟ علت ریختن کباب کوبیده از سیخ

برای سیخ کردن کباب کوبیده و جلوگیری از ریزش آن از روی سیخ، می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:
1. استفاده از سیخ‌های طولانی: برای سیخ کردن کباب کوبیده، از سیخ‌های طولانی استفاده کنید. این کار باعث می‌شود که گوشت کمتر از روی سیخ ریزش کند و بهتر بچسبد.
2. استفاده از نوک سیخ‌ها: برای جلوگیری از ریزش کباب کوبیده از نوک سیخ‌ها استفاده کنید. در واقع، قبل از سیخ کردن کباب کوبیده، نوک سیخ‌ها را به داخل گوشت فرو کنید. این کار باعث می‌شود که گوشت بهتر بچسبد و کمتر از روی سیخ ریزش کند.
3. استفاده از تخته چوبی: برای سیخ کردن کباب کوبیده، می‌توانید از یک تخته چوبی استفاده کنید. در واقع، گوشت کوبیده را روی تخته چوبی قرار داده و سپس سیخ کنید. این کار باعث می‌شود که گوشت بهتر بچسبد و کمتر از روی سیخ ریزش کند.
4. استفاده از فلزات غیر چسبنده: برای جلوگیری از ریزش کباب کوبیده بهتر است از سیخ‌هایی با سطح غیر چسبنده مانند فلزات ضد زنگ استفاده کنید. این کار باعث می‌شود که گوشت بهتر بچسبد و کمتر از روی سیخ ریزش کند.
با این حال، باید به یاد داشت که کباب کوبیده به دلیل بافت نرم و خمیری خود، ممکن است در روی سیخ نچسبد. در چنین مواردی، می‌توانید از سیخ‌های ضخیم‌تر و یا از سیخ‌های دوتایی استفاده کنید و گوشت را به دو قسمت تقسیم کرده و بین دو سیخ قرار دهید.

وزن گوشت لازم برای هر سیخ کوبیده

وزن گوشت لازم برای هر سیخ کباب کوبیده به دلیل اینکه به سلیقه هر فرد متفاوت است، دقیقاً قابل تعیین نیست. با این حال، به طور کلی برای هر سیخ کباب کوبیده، حدود ۲۰۰ گرم گوشت لازم است. برای مثال، اگر شما قصد دارید ۱۰ سیخ کباب کوبیده بسازید، باید حدود ۲ کیلو گوشت را برای آنها استفاده کنید. البته بهتر است برای دقیق‌تر شدن وزن گوشت، از ترازوی دقیق استفاده کنید.

طرز تهیه پیاز داغ مجلسی ترد و چیپسی خوشرنگ کاراملی برای تزیین آش و غذای نذری

گوشت مناسب کباب کوبیده - ریختن کباب کوبیده از سیخ

ادویه مناسب برای یک کباب کوبیده خوش طعم

برای طعم دادن به کباب کوبیده، می‌توانید از چند روش استفاده کنید:
1. استفاده از ادویه‌ها: می‌توانید ادویه‌هایی مانند زردچوبه، فلفل سیاه، زیره، پودر سیر و پودر پیاز به گوشت اضافه کنید. همچنین می‌توانید از ادویه‌های آماده مانند کاری، شانتی و گرام ماسالا استفاده کنید.
2. استفاده از سس: می‌توانید از سس‌هایی مانند سس چیلی، سس تندوری، سس باربیکیو و سس سویا برای طعم دادن به کباب کوبیده استفاده کنید. برای این کار، می‌توانید سس را به گوشت اضافه کنید و یا به عنوان سس نوشابه جانبی سرو کنید.
3. استفاده از آبلیمو و نمک: اگر مایل به استفاده از ادویه‌های بیشتر نیستید، می‌توانید از آبلیمو و نمک برای طعم دادن به کباب کوبیده استفاده کنید. برای این کار، می‌توانید یک قاشق غذاخوری آبلیمو و سه چهار قاشق غذاخوری نمک را به گوشت اضافه کنید.
در نهایت، بهتر است قبل از پخت کباب کوبیده، آن را در یخچال به مدت چند ساعت قرار دهید تا ادویه‌ها و سس‌ها به خوبی به گوشت جذب شوند و طعم بهتری به کباب ببخشند.

روش جدا کردن کباب کوبیده از سیخ

بعد از این که از پختن کباب‌ها مطمئن شدید، برای بیرون آوردن و جدا کردن کباب کوبیده از سیخ، ابتدا قسمت بالای کباب را در نان و بین انگشتان دست قرار دهید و آن را جدا کنید. بعد سراغ قسمت انتهایی کباب بروید.

پخت کوبیده - ریختن کباب کوبیده از سیخ

آیا به گوشت کباب کوبیده جوش شیرین اضافه کنیم ؟

خیلی‌ها برای اینکه کباب‌کوبیده چسبندگی خوبی داشته باشه و از روی سیخ نریزه پیشنهاد میدن که کمی جوش‌شیرین به گوشت اضافه کنیم.

ولی جوش‌ شیرین بخش زیادی از آهن گوشت رو از بین برده و صد درصد ما اینجا از استفاده ازش خودداری می‌کنیم.

از آرد، نون خشک یا پودر سوخاری هم برای افزایش چسبندگی کباب کوبیده استفاده نکنید.

اگر نکاتی که اینجا به شما انتقال میدیم رو کامل رعایت کنید دیگه نیاز نیست برای نریختن کباب‌کوبیده این مواد رو به گوشت اضافه کرده و طعم اون رو خراب کنید.

بهترین جایگزین جوش شیرین در کباب کوبیده چیست ؟

همانطور که بیان شد اصلی ترین علت ریختن جوش شیرین در کباب کوبیده، حجیم تر کردن و جلوگیری از وا رفتن آن است. هیچ مادی جایگزینی برای جوش شیرین وجود ندارد و تنها رعایت اصول پخت کباب می‌تواند شما را بی نیاز از جوش شیرین کند. در لیست زیر مهمترین نکات برای بی نیاز شدن از ریختن جوش شیرین در کباب را  مشاهده می کنید:

 • ورز دادن کافی گوشت بعد از ترکیب مواد با همدیگر برای منسجم تر شدن آن و جلوگیری از وا رفتن در هنگام پخت
 • چرخ شدن چند باره گوشت قبل از ترکیب با سایر مواد
 • استفاده به اندازه از ترکیب چربی و گوشت در کباب
 • رعایت میزان درصد گوشت گوسفندی و گاوی در تهیه مواد اولیه

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: شادی همتی

آخرین بروز رسانی

25 تیر 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

2 دیدگاه

 • Sasan laghaie:

  من آخرشم یاد نگرفتم چجوری کوبیده بزنم

  پاسخ
  • شادی همتی:

   کار سختی نیست فقط کافیه تکنیک هایی که یادتان دادیم رو رعایت کنید.

   پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *