افتتاح حساب ترکیه
ریختن قهوه در لیوان - روش شستن فرنچ پرس

روش شستن فرنچ پرس بسیار ساده است فقط کافیست با توجه به برخی اصول تمامی اجزای فرنچ پرس را از هم باز کنید و خوب شستشو دهید. شادمگ برخی نکته ها را هم برای اینکار گوشزد کرده که خواندن آن خالی از لطف نیست .

روش صحیح شستن فرنچ پرس

بسیاری از افراد برای خوردن بهترین و خوشمزه‌‌ترین قهوه در خانه، از فرنچ پرس استفاده می‌کنند. شما حتما روش تهیه قهوه بدون دستگاه را بلدید. شما با استفاده از ساده ترین وش و بدون استفاده از دستگاه های پیشرفته قهوه ساز می توانید در خانه قهوه دم کنید و از طعم خوشایند آن لذت ببرید. یکی از ساده ترین روشها استفاده از دستگاه فرنج پرس است که در سالهای اخیر استفاده از آن بسیار متداول شده است.

فرنچ پرس - روش شستن فرنچ پرس

قهوه‌نوش‌ها با اطمینان کامل می‌گویند که فرنچ پرس از بهترین وسیله‌ها برای درست کردن قهوه است؛ زیرا می‌توان زمان دم کردن قهوه را متناسب با ذائقه‌ی خود تنظیم کرد. همچنین در فرنچ پرس، روغن موجود در دانه‌های قهوه از فیلتر کاغذی رد نمی‌شود و به همین دلیل است که طعم قوی و تلخ قهوه حفظ می‌شود. در نتیجه قهوه‌ی درست شده با دستگاه فرنچ پرس طرفداران زیادی دارد.

فرنچ پرس به این صورت عمل می‌کند که دانه‌های قهوه را داخل محفظه‌ی شیشه‌ای نگه می‌دارد و به آن‌ها اجازه می‌دهد تا در آب داغ دم بکشند. زمانی که قهوه به میزان رضایت شما دم کشید، می‌توانید اهرم فرنچ پرس را به‌آرامی به پایین فشار دهید و نوشیدنی خوشمزه خود را داخل لیوان بریزید و میل کنید.

اگر رژیم هم دارید نگران نباشید؛ شما میتوانید از قهوه در رژیم کاهش وزن سریع هم استفاده کنید.

همانطور که تمیز کردن چای سازرا یاد گرفتید می دانید که انواع دستگاه‌های قهوه‌ساز مانند دستگاه اسپرسو، سایفون و نسپرسو باید به‌صورت منظم تمیز شوند، فرنچ پرس هم باید هر چند روز یک‌بار کاملاً تمیز شود.

خوردن قهوه - روش شستن فرنچ پرس

این کار باعث تمیز ماندن صافی قهوه و محفظه‌ی آن می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم که حداقل هفته‌ای یک بار برای تمیز کردن فرنچ پرس خود اقدام کنید تا هرگونه روغن و دانه‌ای از داخل فرنچ پرس پاک شود. تجمع این روغن‌ها و دانه‌های قهوه ممکن است باعث تغییر طعم قهوه و تغییر رنگ دستگاه شود. در این نوشته با روش تمیز کردن فرنچ پرس آشنا خواهید شد و از شما دعوت می‌کنیم تا انتهای این نوشته با ما همراه باشید.

اگر راههای درمان خانگی عفونت ادراری را طی می کنید حتما این را اضافه کنیم که خوردن قهوه به شما توصیه نمی شود.

برای تمیز کردن فرنچ پرس به چه نیاز دارید؟

برای تمیز کردن فرنچ پرس شما به موادی از قبیل مایع شوینده‌ی ماشین ظرفشویی، سرکه سفید، کاردک چوبی یا پلاستیکی، پارچه میکروفایبر، مایع چندمنظوره یا چربی‌گیر، فرچه و… نیاز دارید.

نحوه مصرف قرص ویتامین دی که حتما باید بدانید ؛ بهترین زمان مصرف

لوازم شستشو - روش شستن فرنچ پرس

روش روش شستن فرنچ پرس به صورت دستی

اگر می‌خواهید خودتان فرنچ پرس را با دست تمیز کنید و برای این کار از ماشین ظرفشویی و… استفاده نمی‌کنید، مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید.

۱. دانه‌های قهوه را به صورت کامل تخلیه کنید

فرنچ پرس به صورتی است که بسیاری از دانه‌های قهوه در ته یا لبه‌های آن باقی می‌مانند. برای تخلیه‌ی دانه‌های قهوه شما می‌توانید از کاردک چوبی یا پلاستیکی استفاده کنید تا اطراف محفظه فرنچ پرس خراشی برندارد.

در آوردن قهوه از فرنچ پرس - روش شستن فرنچ پرس

۲. با آب گرم پیستون فرنچ پرس را خوب بشویید

تفاله‌های قهوه‌ی موجود روی پیستون را زیر آب گرم آبکشی کنید. می‌توانید بدون باز کردن پیستون این کار را انجام دهید و با کمک گرمای آب، تفاله‌های قهوه را از روی آن پاک کنید.

۳. مایع شوینده مخصوص ماشین ظرفشویی را داخل فرنچ پرس بریزید

زمانی که آبکشی پیستون تمام شد و دانه‌های قهوه کاملا آبکشی شدند، چند قطره از مایع شوینده مخصوص ماشین ظرفشویی را داخل فرنچ پرس بریزید. از بین بردن لکه چای روی لیوان فرنچ پرس هم بسیار ساده است و با وسایل موجود در کابینت آشپزخانه و خانه می توان خیلی راحت لکه های سخت قهوه را پاک کرد.

۴. داخل محفظه فرنچ پرس، آب گرم بریزید

حالا وقتش رسیده که نصف محفظه‌ی فرنچ پرس را با آب گرم پر کنید. پیستون را داخل محفظه قرار دهید و به‌آرامی آن را دو تا سه بار بالا و پایین بیاورید تا ذرات باقی‌مانده جدا شوند.

شستشوی فرنچ پرس - روش شستن فرنچ پرس

۵. آب داخل محفظه‌ی فرنچ پرس را خالی کنید و به‌خوبی آن را آب بکشید

حالا آبی که داخل محفظه‌ی فرنچ پرس ریخته‌اید را خالی کنید و تمام قسمت‌های فرنچ پرس را خوب با آب گرم آب‌کشی کنید.

۶. فرنچ پرس را خشک کنید

اجزای فرنچ پرس را جدا کنید و اجازه دهید تا با جریان هوا خشک شوند. می‌توانید از یک پارچه‌ی میکروفایبر برای خشک کردن قطعات و اجزای فرنچ پرس کمک بگیرید.

اگر می‌خواهید تمیز کردن فرنچ پرس را جدی‌تر و عمیق‌تر انجام دهید، می‌توانید از دستور زیر استفاده کنید و این محلول شوینده را داخل یک سطل یا کاسه درست کنید:

خشک کردن فرنچ پرس - روش شستن فرنچ پرس

دو فنجان آب داغ را با دو قاشق چای‌خوری مایع ظرفشویی، دو قاشق چای‌خوری پودر اسید سیتریک و دو قاشق چای‌خوری آب اکسیژنه مخلوط کنید یا اینکه سه فنجان سرکه سفید را با سه فنجان آب داغ ترکیب کنید و چند قطره مایع ظرفشویی هم به آن اضافه کنید. سپس قطعات و اجزای فرنچ پرس را داخل این محلول‌ها قرار دهید و اجازه دهید یک شب داخل این محلول بمانند. می‌توانید محفظه‌ی فرنچ پرس را نیز داخل این محلول تمیزکننده بگذارید و روز بعد آن‌ها را با آب داغ بشویید و با پارچه میکروفایبر خشکش کنید.

نحوه مرتب کردن سیم و کابل آویزان با 11 ترفند ساده

لازم به یادآوری است که اگر سایقه آلرژی بهاری دارید  بدانید که بنا بر توصیه های درمان خانگی آلرژی بهاره شما از خوردن قهوه منع شدید.

روش شستن فرنچ پرس در داخل ماشین ظرفشویی

اگر فرنچ پرس شما مقاوم است و با ضمانت شست‌وشو در ماشین ظرفشویی آن را خریداری کرده‌اید، می‌توانید آن را در ماشین ظرفشویی بشویید. برای این کار، ابتدا تفاله‌های قهوه را خالی کنید و فیلتر و سایر قسمت‌های فرنچ پرس را خوب آبکشی کنید.

اجزای پیستون را از هم جدا کنید

بهتر است قبل از قرار دادن فیلتر و پیستون داخل ماشین ظرفشویی، تمام قطعات پیستون را از هم جدا کنید. پیچ پیستون را باز کنید و هر قطعه را داخل بخش شست‌وشوی قاشق و چنگال قرار دهید.

فرنچ پرس - روش شستن فرنچ پرس

محفظه‌ی فرنچ پرس را در بالاترین قسمت ماشین ظرفشویی قرار دهید

محفظه‌ی فرنچ پرس را در قسمت بالایی ماشین ظرفشویی قرار دهید و خیلی خوب آن را محکم کنید. بهتر است محفظه‌ی فرنچ پرس را از هرچیزی که ممکن است روی آن خراش ایجاد کند دور کنید تا آسیبی نبیند.

ماشین ظرفشویی را روشن کنید

با استفاده از مواد شوینده‌ی معمولی، برنامه شست‌وشوی ماشین را اجرا کنید. در نهایت هم بعد از خشک شدن قطعات فرنچ پرس قطعاتش را به هم متصل کنید. یادتان باشد که برای خشک کردن فرنچ پرس می‌توانید از پارچه میکروفایبر استفاده کنید.

چند وقت یکبار فرنچ پرس را بشوییم؟

اگر هر روز از این وسیله استفاده می کنید، باید به طور منظم آن را تمیز کنید و بعد از هر بار استفاده، مانند لیوان و فنجان معمولی آن را شستشو دهید اما حداقل یکبار در هفته سعی کنید که تمیز کاری عمیق تری داشته باشید تا هر گونه روغن و مواد چسبیده در کف آن از بین برود.

اصول مهم برای شستسوی فرنچ پرس

جمع‌آوری تفاله‌های قهوه از داخل دستگاه:

تفاله و رسوب ناشی از جمع شدن قهوه در دستگاه باعث تغییر منفی در طعم قهوه خواهد شد. به همین دلیل نیاز است که تفاله‌های قهوه را از داخل دستگاه پرس بلافاصله تمیز نمایید. البته پیشنهاد می‌کنیم که به هیچ عنوان این کار را داخل سینک ظرفشویی انجام ندهید. زیرا چربی و رسوب ناشی از قهوه باعث انسداد لوله‌ها شده که بعدا برای شما مشکل ایجاد خواهد کرد. جهت جمع‌آوری تفاله‌های قهوه نیاز است که مقداری از آب را درون دستگاه فرنچ پرس ریخته و تفاله‌ها را درون آبکش مخصوص جمع‌آوری کنید.

ریختن قهوه - روش شستن فرنچ پرس

جدا کردن اجزای دستگاه از همدیگر:

برای اینکه دستگاه پرس را به خوبی تمیز نمایید، نیاز است که تمامی قطعات آن را از همدیگر جدا نمایید. این قطعات شامل پارچ، فولاد ضد زنگ پیستون، قطعه وسط پیستون، صفحه مارپیچ و درب پیستون هستند. جهت جدا کردن این قطعات از همدیگر ضروری است که ابتدا پایه پیستون را از میله جدا کرده و بعد از آن، پایه به آسانی هر چه تمام‌تر از دستگاه جدا می‌شود.

‌شستشوی جداگانه هر قطعه:

شما می‌توانید قطعات دستگاه فرنچ پرس را به صورت جداگانه در ماشین ظرفشویی بشویید. زیرا قابلیت شستشوی تمامی قطعات به وسیله ماشین ظرفشویی فراهم است.
اگر تمایل به شستن دستی دستگاه دارید می‌توانید از یک اسفنج نرم، مایع ظرفشویی و آب ولرم جهت این کار استفاده نمایید. شستشوی قطعات مختلف دستگاه پرس را با دقت انجام داده تا آسیبی به آنها وارد نشود.
جهت پاک کردن لکه‌های سخت از روی قطعات می‌توانید از ترکیب مایع ظرفشویی و جوش شیرین استفاده نمایید. با ترکیب این دو ماده با همدیگر خمیری حاصل می‌شود که با گذاشتن چند دقیقه آن بر روی لکه‌ها و رسوبات ناشی از قهوه باعث از بین رفتن آنها می‌شود. در نهایت دستگاه را با آب داغ شسته تا آثار تمامی لکه‌ها محو گردند.

تمیز کردن بطری شیشه ای و پلاستیکی با ساده ترین تکنیک | شیشه آبلیمو و آبغوره رو خیلی راحت تمیز کن

شستن فرنچ پرس - روش شستن فرنچ پرس

جمع کردن تمامی قطعات دستگاه:

بعد از اینکه شستشوی دستگاه پرس و قطعات آن تمام شد، وقت آن است که دوباره اجزا را سر هم کنید. حتما قبل از شستشو، دستورالعمل باز کردن دستگاه را یاد بگیرید تا با مشکلی از لحاظ جمع‌کردن مجدد آن مواجه نشوید. اما جهت یادآوری بگوییم که جهت جمع کردن دستگاه به حالت اول باید صفحه مش و بعد از آن صفحه مارپیچی را در بالای صفحه عرضی دستگاه قرار داده و میله پیستون را با دقت بر روی پایه پیستون بگذارید. با استفاده از این روش شما می‌توانید فرنچ پرس خود را به حالت اولیه خود برگردانید. البته قبل از اینکه بخواهید قطعات دستگاه را مجددا سر هم کنید، توجه نمایید که قطعات به خوبی خشک شوند و بعد این کار را انجام دهید. زیرا رطوبت باقیمانده بر روی قطعات فلزی باعث کپک زدن و تغییر رنگ آنها می‌شود.

چگونه فرنچ پرس را به صورت عمیق تمیز کنیم ؟

حال اگر می خواهید که یک بار در هفته فرنچ پرس را به صورت عمقی تمیز کنید، مراحل زیر را در پیش بگیرید:

آب کشی - روش شستن فرنچ پرس

اول باید محلول شستشو را آماده کنید و داخل سینک یا یک کاسه بزرگ یکی از ترکیبات زیر را آماده کنید:

 • 2 فنجان آب داغ
 • دو قاشق چای خوری مایع ظرفشویی
 • 2 قاشق چای خوری پودر سیتریک اسید
 • دو  قاشق چای خوری هیدروژن پراکسید

این مواد را ترکیب کرده و داخل سینک بریزید یا اینکه یک فنجان سرکه سفید را با سه فنجان آب داغ ترکیب کنید. سپس فیلتر و پلانگر را داخل سینک بیندازید که به طور کامل داخل محلول غرق شود. حداقل 4 ساعت باید داخل این ترکیب قرار بگیرد. می توانید شب تا صبح این کار را تکرار کنید.

همزمان می توانید یک پارچه تمیز یا یک اسکاچ نرم بردارید و دیواره های آن را تمیز کنید تا هر گونه لکه از بین برود.

دم کردن قهوه - روش شستن فرنچ پرس

یعنی هم زمان که فرنچ پرس داخل ترکیب است، روی آن اسکاچ بکشید و سپس آن را آب بکشید و خشک کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

8 خرداد 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

2 دیدگاه

 • اعظم چراغی:

  مطالبتون فوق العادست

  پاسخ
  • شاد مگ:

   ممنون از توجهتون به مطالب سایت

   پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *