افتتاح حساب ترکیه
عمر طولانی‌

.برای داشتن عمر طولانی‌ گریزی جز تغییر در سبک زندگی و ترک برخی عادات اشتباه و جایگزین کردن آن با رفتارهای سالم نخواهیم داشت. در این مطلب از گروه موفقیت شادمگ روش های مناسبی برای داشتن یک عمر طولانی ارائه شده که بوسیله بهتر می توانیم زندگی کنیم.

معنی عمر طولانی‌

مسلما وقتی صحبت از «عمر» به میان می‌آید، منظورمان طول عمر است. طول عمر گاهی به معنای امید به زندگی است و گاهی برای بررسی سن افراد به کار می‌رود. اصطلاح عمر کوتاه یا عمر بلند در واقع به تعداد سال‌های زندگی فرد فارغ از کیفیت زندگی اشاره دارد.

عمر طولانی‌

اما سوال اینجاست، میزان امید به زندگی چه رابطه‌ای با افزایش طول عمر انسان‌ دارد؟ خوشبینی تا چه میزان می‌تواند به ما کمک کند که از بیماری دور بمانیم و زندگی شادتری را در عمر طولانی‌ تجربه کنیم؟ کتاب خوشبینی اکتسابی به این سوال پاسخ داده است. میزان امید به زندگی به کیفیت زندگی شما و میزان خوشبینی‌تان بستگی دارد. بنابراین اگر می‌خواهید امید به زندگی‌تان بیشتر شود، این کتاب را مطالعه کنید.

بزرگ‌ترین راز داشتن عمر طولانی از دید ژاپنی‌ ها

در کنار ویژگی پشتکار و خلاق بودن، مردم ژاپنی به داشتن طول عمر بالا معروف هستند. مردمان باهوش چشم بادامی، راز طول عمر خود را با فلسفه‌ای به نام ایکیگای مطرح کردند. بر طبق این مفهوم، زمانی که شما بتوانید به اشتراک چهار مورد در زندگی‌تان برسید، آن وقت شاد و خشنود خواهید بود و طول عمر بیشتری نیز دارید. این چهار مورد شامل:

عمر طولانی‌

چیزی که:

  • در مورد آن اشتیاق دارید
  • در آن مهارت دارید
  •  دوست دارید با آن کسب درآمد کنید
  • دنیا به آن نیاز دارد

اما ایکیگای چه ارتباطی با عمر طولانی‌ دارد؟ زمانی که شما ایکیگای خود را بشناسید، می‌توانید با انگیزه بیشتری برای کشف رسالت خود پیش بروید . به مفهومی بزرگ‌تر و فراتر از کارهای روزانه‌تان دست پیدا می‌کنید. این مفهوم یعنی ایکیگای می‌تواند در حوزه سرگرمی، کار، زندگی و هر چیز دیگری باشد.

راز عمر طولانی مردم ژاپن در جزیره اوکیناوا«ایکیگای» شاید همان راز سر به مهری است. که در میان مردم جزیره اوکیناوا در ژاپن فاش شده است. ساکنین این جزیره بیشترین میزان امید به زندگی را در این کره خاکی دارند، به همین علت به آن «دهکده عمر طولانی» می‌گویند.

به عقیده مردم ژاپن که بیشترین طول عمر بالای ۱۰۰ سال رادارند، زمانی که ایکیگای خودتان را شناختید، هرگز نباید آن را رها کنید. در واقع هنگامی که بتوانید به نقطه اشتراکی در میان پاسخ این چهار مورد برسید، آن وقت ایکیگای خود را شناسایی کردید.

پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی بیشتر با این مفهوم جذاب، کتاب ایکیگای را در بوکاپو مطالعه کنید.این کتاب به ما می‌گوید که چطور ذهن فعال و استرس پایین می‌تواند باعث افزایش طول عمرمان شود. راهکارهای عملی این کتاب برای افرادی که به دنبال ذهن سالم و زندگی شاد هستند، می‌تواند راهگشای خوبی باشد.

عمر طبیعی انسان

مطالعات نشان داده دو عامل اصلی در عمر طبیعی انسان تاثیرگذار است: سبک زندگی و ژنتیک.

عمر طولانی‌

البته طبق این مطالعه حدود ۳۰ درصد از عمر انسان به ژنتیک او بستگی دارد. این در حالی است که سبک زندگی در عمر طبیعی انسان در ایران یا کشورهای دیگر پس از ۸۰ سالگی، تاثیری ندارد و ژنتیک است که می‌تواند تاثیر گذار باشد. البته این تاثیر در افزایش عمر شما پس از ۸۰ سالگی تنها یک سوم است. بنابراین اگر مادر بزرگ یا پدر بزرگی دارید که تا ۹۰ یا ۱۰۰ سالگی عمر کردند، تنها یک سوم احتمال وجود دارد شما هم عمر طولانی داشته باشید.

راز های داشتن عمر طولانی و رسیدن به صد سالگی

داشتن عمر طولانی‌ long life و رسیدن به سن صد سالگی یا بیشتر یکی از آرزوهای دیرین انسان است . در این مقاله چند ترفند ساده وشگفت آور بیان شده است که می تواند عمر شما را افزایش دهد.

درمان افسردگی بدون دارو ؛ فوری خودتو درمان کن

1 – برای عمر طولانی تر قهوه لاته خود را با چای عوض کنید

چای مملو از آنتی اکسیدان هایی به نام پلی فنول است که می تواند به بدن شما در مبارزه با بیماری های قلبی ، سرطان و پیری زودرس کمک کند.

یک مطالعه معتبر نشان داده است که افراد به صورت متعادل چای مصرف می کنند نسبت به افرادی که یک روتین مصرف چایی ندارند عمر طولانی‌ دارند.

اما به یاد داشته باشید که قبل از برداشتن کیسه چای از داخل قوری خیلی خوب آن را به هم بزنید ، زیرا تحقیقات نشان می دهد با این کار 15٪ بیشتر از مواد مفید برای افزایش سن آزاد می شود.

2- هر روز صبح روی یک پا تعادل برقرار کنید

ممکن است عجیب به نظر برسد ، اما ایستادن روی یک پا به صورت نوبتی در هنگام صبح عضلات بدن را به تعادل می رساند ، عضلات اصلی (پشت ، لگن و معده) را تقویت می کند که این عضلات از ستون فقرات پشتیبانی می کنند.

به گفته متخصصان فیزیوتراپی: “انجام این کار ساده به صورت روزانه فواید قابل توجهی در دراز مدت بر محافظت در برابر سقوط و شکستگی استخوان ها با افزایش سن خواهد داشت و سبب رسیدن به عمر طولانی تری می گردد .”

عمر طولانی‌

3- حداقل دو بار در هفته رابطه جنسی منظم داشته باشید

یک مطالعه بزرگ در مورد طول عمر نشان داد که کسانی که کمتر از یک بار در ماه رابطه جنسی برقرار می کنند خطر مرگ زودرس در آنها دو برابر بیشتر از کسانی است که دو بار در هفته ارتباط داشته اند .

بر اساس مطالعه بیمارستان سلطنتی ادینبورگ ، جدا از مزایای سلامتی ، زوج هایی که دارای زندگی جنسی سالم هستند نیز می توانند تا هفت سال جوانتر به نظر برسند – احتمالاً به این دلیل که رابطه جنسی استرس را کاهش می دهد و منجر به رضایت بیشتر و خواب بهتر می شود.

4- روزی سه عدد گردو بخورید

بر اساس تحقیق اخیر از دانشگاه اسكرانتون آمریكا ، گردو سالم ترین آجیل است زیرا حاوی بیشترین آنتی اکسیدان های ضد بیماری و ضد پیری است. خوردن فقط سه عدد گردو در روز برای بهره مندی از مزایای آن کافی است.

5 -از ضد آفتاب کمتری استفاده کنید اما در زیر آفتاب نسوزید

اعداد و ارقام نشان می دهد که 50٪ از افراد در انگلیس از نظر ویتامین D ، ماده مغذی ساخته شده در اثر تابش نور خورشید بر روی پوست ، دچار کمبود هستند . کمبود این ویتامین خطر ابتلا به بیماری های قلبی ، پوکی استخوان و سرطان را افزایش می دهد.

عمر طولانی‌
برای افزایش سطح ویتامین D بدون افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست ،محققان توصیه می کنند که در وسط روز چند دقیقه (در عمل حدود 15 تا 20) بدون ضد آفتاب ، به زیر آفتاب بروید و به اصطلاح آفتاب بگیرید .

اما مطمئن شوید که در اثر تابش اشعه خورشید نمی سوزید ، در غیر این صورت فواید سلامتی نور خورشید از بین خواهد رفت .

6-  همسر خوب درست کنید که همیشه به آنها اعتماد کنید

بر اساس مطالعه اخیر استرالیایی ها درباره عمر طولانی‌ ، ایجاد دوستی نزدیک و روابط خانوادگی نزدیک، رمز زندگی تا صد سالگی است .

دوستان از حمایت عاطفی یکدیگر برخوردار هستند ، که این موضوع در مقابله با استرس به افراد کمک می کند و احساس دوست داشتن باعث افزایش تولید مواد شیمیایی خوبی مانند دوپامین و اکسی توسین می شود ، که سلامت مغز را در مقابله با پیری تقویت می کند.

تحقیقات دیگر نشان داده است که داشتن ارتباط دوستانه با شش نفر به عنوان تعداد مطلوب دوستانی که هر یک به از ما به آن نیاز داریم و سبب داشتن عمر طولانی تری می گردد .

روش های کاربردی و ساده افزایش خلاقیت در کودکان

عمر طولانی‌

7- وقتی 80٪ سیر شدید ، غذا خوردن را متوقف کنید

مردم اوکیناوا ، که در جزایر دور افتاده ژاپن زندگی می کنند ، یکی از کمترین میزان چاقی در جهان و همچنین بالاترین درصد افراد بالای 100 سال را دارند.

راز عمر طولانی‌ آنها چیست؟ در هر وعده غذایی ، وقتی حدود 80٪ احساس رضایت می کنند ، غذا خوردن را متوقف می کنند و با خوشحالی هرگونه غذای اضافی را در بشقاب خود می گذارند.

محققان آمریکایی همچنین دریافتند که حیواناتی می توانند دو برابر بیشتر عمر کنند که مصرف غذای آنها تا یک سوم کاهش یابد.

کم نمودن مقدار غذا علاوه بر اینکه به افراد در حفظ وزن سالم کمک می کند ، تصور می شود که کمتر غذا خوردن به این معنی است که بدن برای سوخت و ساز فعالیت کمتری انجام میدهد . در حقیقت پرخوری فشار طولانی مدت و زیادی را بر بدن وارد می کند و باعث فرسودگی و کاهش عمر می گردد.

8- عمر طولانی با یک ساعت زودتر خوابیدن

بر اساس تحقیقات اخیر ، کمبود خواب می تواند شما را در معرض خطر بیشتر بیماری هایی مانند افسردگی و بیماری های قلبی قرار دهد.

با این وجود یک تغییر کوچک تفاوت بزرگی ایجاد می کند – مطالعه ای از دانشکده هاروارد در آمریکا نشان داد که برای افرادی که به طور معمول هفت ساعت یا کمتر از شب می خوابند ، خوابیدن فقط یک ساعت بیشتر منجر به افت قابل توجه فشار خون می شود بنابراین خطر حملات قلبی و مغزی را کاهش می دهد.

9 – برای داشتن عمر طولانی هر شب نخ دندان بکشید

دندانپزشک دکتر جیمز راسل می گوید: “بیماری های لثه شایع ترین بیماری کره زمین است.””بنابراین بهتر است دندان هایی را که می خواهید نگه دارید ، نخ دندان بکشید!”

عمر طولانی‌

و فقط دندان های شما نیستند که از نخ دندان سود خواهند برد زیرا در 10 سال گذشته ، مطالعات بر بیماری لثه نشان داده است که این بیماری با افزایش خطر ابتلا به سایر بیماری ها ، از جمله بیماری های قلبی ، دیابت و برخی سرطان ها مرتبط است.

چگونه می توان در دوران سالمندی زندگی پرباری داشت ؟مطالعه کنید

10 شخص نکته سنجی باشید

تحقیقات روانشناسان آمریکایی نشان داده است که بهترین پیش بینی کننده طول عمر ، میزان وظیفه شناس بودن فرد است.

درست است – افرادی که مراقبت مخارج خود هستند ، متفکرو متمرکز بر جزئیات هستند و دوست دارند همه چیز را در جای مناسب خود قرار دهند ، بیشتر عمر می کنند!

تصور می شود که افراد با وجدان ممکن است بیشتر ماده شیمیایی خوب مغزی سروتونین را در مغر خود تولید کنند که باعث راحتی غذا خوردن در آنها می شود و خواب آنها را بهبود می بخشد.

همچنین به نظر می رسد که این افراد به سمت انتخاب های سالم تر کشیده شده اند و می توانند سبک زندگی کم خطرتری داشته باشند.

11- عمر طولانی و داشتن حیوان خانگی

طبق تحقیقات ، افرادی که حیوان خانگی دارند کمتر استرس دارند ، افسردگی کمتری دارند و می توانند از کسانی که این حیوان را ندارند بیشتر عمر کنند.

به گفته محققان دانشگاه مینه سوتا در ایالات متحده ، اثر آرام بخش داشتن یک حیوان حتی می تواند فشار خون را کاهش دهد و خطر حمله قلبی را کاهش دهد.

عمر طولانی‌

مطالعه دیگر نشان داد صاحبان سگ هایی که حیوان خود را روزانه راه می برند به طور متوسط ​​هفت سال بیشتر از افرادی که این شرایط را ندارند زندگی می کنند.

12- میوه را در یخچال قرار ندهید

ممکن است فکر کنید که با این کار عمر میوه ها را طولانی تر می کنید ، اما مطالعات نشان می دهد که میوه های خنک شده حاوی مواد مغذی و تقویت کننده کمتری از میوه هایی هستند که در دمای اتاق نگهداری می شوند.

درمان منفی نگری با 10 اقدام ساده برای داشتن زندگی موفق

به عنوان مثال ، گوجه فرنگی و فلفلی که به جای یخچال در یک کاسه نگهداری شود ، می تواند حاوی دو برابر بتاکاروتن و تا 20 برابر لیکوپن بیشتر باشد.

این یک خبر خوب است ، زیرا مصرف زیاد هر دو این آنتی اکسیدان ها با سلامت بهتر قلب و کاهش نرخ برخی سرطان ها ارتباط دارد.

13- برای داشتن عمر طولانی به دیگران کمک کنید

کمک به دیگران نه تنها احساس خوبی ایجاد می کند – بلکه می تواند پاداش های بزرگ سلامتی نیز به همراه داشته باشد.

یک مطالعه طولانی مدت در ایالات متحده نشان داد که افرادی که دائماً در طول زندگی داوطلب انجام کمک به دیگران شده اند ، به طور قابل توجهی بیشتر از افرادی که این کار را انجام نمی دهند زندگی می کنند. داوطلبان همچنین افسردگی کمتری ، درد کمتر و سلامت عمومی بهتر را تجربه کردند.

عوامل کاهش عمر طولانی‌

رایج‌ترین عادات اشتباهی که می‌تواند باعث کاهش طول عمر افراد شود شامل موارد ذیل است:

۱- سبک زندگی کم‌تحرک

باید تفکر خود درباره ورزش کردن به عنوان فعالیتی که تنها برای کاهش وزن انجام می‌گیرد تغییر دهید. در مقابل، باید به تحرک و ورزش کردن به عنوان ابزاری برای شادی، سلامتی و افزایش طول عمر نگاه کنید. تحقیقات نشان داده‌اند که کم‌تحرکی می‌تواند منجر به بروز مشکلات جدی برای سلامت از جمله خطر کاهش متابولیسم (سوخت و ساز بدن)، تضعیف عضلات، چاقی و افزایش سطح کلسترول خون شود.

با فعال نگه داشتن عضلات، بدن توانایی بیشتری برای پمپاژ خون به اندام‌ها پیدا می‌کند و در نتیجه اکسیژن و مواد مغذی به منظور حفظ سلامتی در دسترس سلول‌های بدن قرار می‌گیرد.

۲- نگرش منفی

بسیاری از مردم از خطر نگرش منفی به زندگی و ناامیدی در کاهش طول عمر اطلاعی ندارند. در حقیقت نگرش منفی به جهان باعث ایجاد حس خستگی، بی‌نشاطی و تحرک نداشتن در زندگی می‌شود و فراتر از این موضوع باعث پیری زودرس و مرگ سلول‌های بدن خواهد شد.

عمر طولانی‌

یک تحقیق که از سوی سرویس سلامت همگانی انگلیس انجام شده است، نشان می‌دهد افرادی که نگرش منفی بیشتری در زندگی دارند از ضعف در سیستم ایمنی بدن رنج می‌برند و خطر بیشتری جهت ابتلا به بیماری‌های مختلف نسبت به افراد دارای نگرش مثبت آنها را تهدید می‌کند.

۳- خواب کافی نداشتن و عمر طولانی‌

خواب یک نیاز طبیعی و حیاتی جهت حفظ سلامت عمومی بدن است. خوابیدن تنها اقدامی جهت ایجاد حس سرحالی و رفع خستگی نیست. بلکه زمانی که فرد می‌خوابد، به سلول‌های بدن شامل ماهیچه‌ها، اندام‌ها و مغز اجازه بهبود آسیب‌های وارد شده و نیز جایگزین شدن سلول‌های جدید را می‌دهد. از سوی دیگر، خواب متابولیسم بدن و ترشح هورمون‌ها را تنظیم می‌کند. یک خواب آرام و شیرین داشتن در طول شب، کلید یک زندگی شاد، سالم و طولانی داشتن است.

۴- زیاده‌روی در مصرف گوشت قرمز

بی‌تردید یک برنامه غذایی سالم، نقش ویژه‌ای در حفظ سلامت بدن و طول عمر انسان دارد. فست‌فودها و نوشیدنی‌های شیرین، از جمله مخرب‌ترین عادات غذایی هستند. که علاوه بر افزایش سطح کلسترول و قند خون، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی – عروقی و سکته مغزی را افزایش می‌دهند.

عمر طولانی‌

همچنین، مصرف گوشت قرمز و فراورده‌های گوشتی مانند سوسیس نیز از جمله عوامل مهم در بروز بیماری‌های مختلف از جمله سرطان روده هستند. تحقیقات نشان داده‌اند که یک برنامه غذایی غنی از گوشت قرمز داشتن، ارتباط بسیاری با افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و سرطان‌های مرگبار دارد.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

1 اسفند 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *