افتتاح حساب ترکیه
علائم اولیه یائسگی

علائم اولیه یائسگی یکی از مهمترین موضوعاتی است که خانم های بالای چهل سال باید حتما بشناسند و حواسشان به آنها باشد. این علائم معمولا قبل از توقف کامل قائدگی و قبل از 50 سالگی در زنان بروز میکند و اختلالاتی را بوجود می آورد. برای شناخت بهتر این نشانه ها این مطلب از شادمگ را ازدست ندهید.

یائسگی چیست؟

یائسگی به وضعیتی گفته‌می‌شود که یک زن دیگر پریود نمی‌شود و نمی‌تواند به طور طبیعی باردار شود. در یائسگی معمولا چند ماه یا چند سال قبل از توقف کامل قاعدگی، پریود‌ها به طور قابل‌توجهی کاهش می‌یابند. در برخی موارد حتی ممکن است پریود‌ها به طور ناگهانی قطع شوند.

علائم اولیه یائسگی

گرگفتگی، تعریق شبانه، خشکی واژن و کاهش میل جنسی از شایع‌ترین علامت‌های اولیه یائسگی هستند و همچنین یائسه‌شدن می‌تواند منجر به اضطراب و تغییر در خلق‌و‌خو شود. در ادامه همراه باشید تا این دوره از زندگی زنان را مورد بررسی کامل قرار‌دهیم.

چرا یائسه می شویم ؟

یکی از اصلی‌ترین مراحل چرخه‌ی تولید مثلی یک زن، یائسگی است. زمانی‌که یک زن به دوره‌ای در زندگی خود نزدیک می‌شود که دیگر امکان باروری برای او وجود ندارد، برخی از هورمون‌ها در بدن او کاهش پیدا می‌کنند. این مسئله باعث بروز برخی از اتفاقات می‌شود و علائمی را به همراه دارد. نمی‌توان از یائسگی پیشگیری کرد و یک زن سالم حتما این مرحله را در زمان درستی از زندگی خود می‌بیند.

یائسگی زمانی اتفاق می‌افتد که شما دیگر پریود نمی‌شوید و نمی‌توانید باردار شوید. دو هورمون استروژن و پروژسترون در بدن شما کاهش پیدا می‌کنند. برای آشنایی بیشتر با این مرحله از زندگی یک زن بهتر است که با ما همراه باشید و این مطلب را تا انتها بخوانید.

چرا پیش یائسگی اتفاق می افتد؟

یکی از پرتکرارترین سوالات خانم‌ها از پزشک متخصص زنان این است که چرا پیش یائسگی اتفاق میفتد، بهتر است بدانید، این طبیعت بدن شما است، چه بخواهید چه نخواهید، این مرحله را باید بگذرانید؛ با افزایش سن، تخمدان‌های شما شروع به تولید استروژن کمتری می‌کنند تا آزادسازی کامل تخمک را متوقف کنند.

علائم اولیه یائسگی

با تغییر میزان تولید هورمون‌های استروژن و پروژسترون که در تنظیم دوره قاعدگی، حفظ سلامت استخوان و قلب تاثیر دارند، خلق و خوی افراد نیز به طور قابل توجهی تغییر خواهد کرد. اولین علامت یائسگی، در دوران پیش یائسگی دیده می شود و در نهایت، بدن شما در حال آماده پذیرش دوران یائسگی می شود، به طوری که فرد توانایی باردار شدن را از دست میدهد. این یک پیشرفت طبیعی در چرخه تولید مثل یک زن است.

یائسگی از چه زمانی آغاز می‌شود و تا چه زمانی ادامه دارد؟

اولین علامت یائسگی در زنان معمولا چهار سال قبل از آخرین قاعدگی ظاهر می‌شود. این علائم اغلب تا چهار سال پس از آخرین قاعدگی ادامه دارد.

تعداد انگشت‌شماری از بانوان تا یک دهه قبل از قاعدگی، علائم یائسگی دارند و از هر ۱۰ خانم یک نفر تا ۱۲ سال بعد از آخرین قاعدگی، علائم یائسگی را تجربه می‌کند.

متوسط سن یائسگی ۵۱ است اما به طور میانگین در بین زنان آفریقایی، آمریکایی و لاتین ۲ سال زودتر اتفاق بیفتد. تحقیقات بیشتری لازم است تا شروع یائسگی در زنان غیر سفید پوست به طور دقیق مشخص شود.

عوامل مختلفی مانند ژنتیک و سلامت تخمدان به تشخیص زمان شروع یائسگی کمک می‌کند. پیش یائسگی (Premenopause) قبل از یائسگی اتفاق می‌افتد. در این زمان هورمون‌ها دستخوش تغییر خواهند شد تا زمینه برای یائسگی مهیا شود.

این مدت می‌تواند از چند ماه تا چند سال طول بکشد. بسیاری از زنان بعد از چهل سالگی دچار علائم پیش از یائسگی می‌شوند. برخی دیگر بدون پشت سر گذاشتن این مرحله به طور ناگهانی وارد یائسگی خواهند شد.

تقریبا ۵ درصد از بانوان بین سنین ۴۰ تا ۴۵ سال و حدود یک درصد از زنان قبل از ۴۰ سالگی یائسه می‌شوند. پزشکان اصطلاحا به آن یائسگی زودرس (premature menopause) یا نارسایی زودرس تخمدان می‌گویند.

علائم اولیه یائسگی

تجربه یائسگی هر زنی منحصر به فرد است. هنگامی‌که یائسگی به طور ناگهانی یا در مدت زمان کوتاه‌تری رخ می‌دهد، علائم معمولا شدیدتر می‌شوند. شرایطی که بر سلامت تخمدان تأثیر می‌گذارد، مانند سرطان یا هیسترکتومی‌، یا انتخاب سبک زندگی خاص مانند سیگار کشیدن، تمایل دارند شدت و طول مدت علائم را افزایش دهند. جدای از تغییرات قاعدگی، علائم پیش از یائسگی، یائسگی و پس از یائسگی به طور کلی یکسان است. شایع‌ترین علائم اولیه قبل از یائسگی عبارتند از:

علائم اولیه یائسگی

پایین آمدن قدرت باروری

با نزدیک شدن به انتهای مرحله باروری و قبل از شروع یائسگی، میزان استروژن کاهش پیدا می‌کند. بدین ترتیب احتمال بارداری پایین می‌آید.

به هم خوردن نظم قاعدگی

اولین نشانه نزدیک شدن یائسگی این است که نظم قاعدگی به هم می‌ریزد. ممکن است زودتر یا دیرتر از موعد اتفاق بیفتد و شدت آن کمتر یا بیشتر شود. اگر نسبت به تغییرات قاعدگی نگران هستید، بهتر است به متخصص زنان مراجعه کنید، چون ممکن است این تغییرات نشان‌دهنده حاملگی یا بیماری باشد. همچنین شما می‌توانید با مشاوره آنلاین دکتر زنان در سایت درمانکده مشورت کنید.

احساس خشکی و ناراحتی در واژن

ممکن است قبل از یائسگی و در طول آن، در واژن احساس خشکی، ناراحتی یا خارش داشته باشید. در صورت وجود این علائم، فرد هنگام رابطه واژنی احساس ناراحتی و ساییدگی می‌کند. به‌علاوه، اگر پوست ترک بردارد، احتمال عفونت بالا می‌رود. گاهی هنگام یائسگی با آتروفی واژن (Vaginal atrophy) روبه‌رو می شوید. منظور از آن خشکی، نازک شدن و التهاب دیواره واژن است. استفاده از مرطوب‌کننده، روغن و داروهای مختلف می‌تواند در تسکین خشکی واژن و مسائل مربوط به آن تاثیرگذار باشد.

حمام کردن در دوران پریود باعث کیست و بیماری های رحم می شود ؟

زن و مردی که در تختخواب هستند. مرد خوابیده است و زن بیدار روی تخت نشسته است. چهره زن نگران به نظر می‌رسد. از علائم یائسگی در زنان کاهش میل جنسی و تغییر خلق و خو است.
یائسگی که با تغییرات هورمونی و کاهش ترشح هورمون‌های زنانه همراه است، عارضه خشکی واژن را نیز به همراه دارد و همین امر بر کیفیت و کمیت رابطه زناشویی خانم‌ها تاثیر می‌گذارد.

گُر گرفتگی

این حالت هنگام نزدیک شدن به یائسگی طبیعی است. به طوری که فرد در قسمت بالای بدن به طور ناگهانی احساس گرما می‌کند. این حس از صورت، گردن یا قفسه سینه شروع می‌شود و به سمت بالا یا پایین پیش می‌رود.

علائم اولیه یائسگی

گرگرفتگی باعث عوارض زیر نیز می‌شود:

تعریق
گل افتادن پوست
برخی علاوه بر گر گرفتگی دچار تعریق شبانه یا لرز نیز می‌شوند.

معمولا یک سال بعد از اتمام قاعدگی افراد دچار گرگرفتگی خواهند شد، اما ممکن است این حالت تا ۱۴ سال بعد از یائسگی ادامه داشته باشد.

اختلال در خواب

حین یائسگی مشکلاتی در خواب فرد ایجاد می‌شود که متاثر از عوامل زیر است:

اضطراب
تعریق شبانه
تکرر ادرار
ورزش زیاد و پرهیز از غذاهای چرب قبل از خواب به کنترل این وضعیت کمک می‌کند، اما درصورت تداوم این شرایط بهتر است با دکتر متخصص زنان و زایمان صحبت کنید.

تغییرات احساسی

افسردگی، اضطراب و انرژی پایین طی یائسگی شایع و طبیعی است. زودرنج شدن و کج خلقی در این دوران غیرعادی نیست. تغییرات هورمونی و اختلال در خواب می‌توانند در این امر دخیل باشند. به‌علاوه، احساس فرد به یائسه شدن نیز در تغییر احساسات بی‌تاثیر نیست. مثلا، اضطراب نسبت به میل جنسی پایین یا پایان دوره باروری می‌تواند باعث افسردگی هنگام یائسگی شود.

علائم اولیه یائسگی

در حالی که احساس ناراحتی، زودرنجی و خستگی هنگام یائسگی طبیعی است، اما این عواطف لزوما نشان‌دهنده افسردگی نیست. با این حال، اگر به مدت ۲ هفته یا بیشتر احساس می‌کنید کم‌انرژی هستید باید به پزشک مراجعه کنید. همچنین اگر نسبت به وضعیت خواب یا تغییرات مربوط به یائسگی احساس نگرانی دارید، بهتر است با پزشک معالج خود تماس بگیرید.

براساس تحقیقاتی که پزشکان انجام داده‌اند، در برخی موارد بین یائسگی و خودکشی ارتباط وجود دارد. اگر کسی در این دوران به فکر خودکشی است، باید از مشاور یا درمانگر درخواست کمک کند.

مهمترین علائم یائسگی

یکی از مهم‌ترین علامت‌های یائسگی، گرگرفتگی یا hot flash است. این حالت به طور ناگهانی در بدن ایجاد می‌شود و زن دچار گرگرفتگی و داغی شدید بدن می‌شود. جالب است بدانید که این علامت می‌تواند تا سال‌ها بعد از یائسگی هم ادامه پیدا کند و همراه او باشد. این علامت می‌تواند مرتبط با بالا و پایین شدن‌های استروژن باشد. معمولا این علامت در بخش بالایی بدن ایجاد می‌شود. بیشتر زن‌ها ناگهان احساس گرمی شدید در بالای تن خود (به خصوص در قسمت سینه‌ها، گردن و صورت) می‌کنند و از آن عاصی می‌شوند.

در مواقعی که گرگرفتگی بسیار آزاردهنده باشد، برای درمان آن می‌توان از دارو درمانی استفاده کرد. اما در بیشتر موارد به زن فرصت داده‌می‌شود تا با این علامت کنار بیاید. زنان معمولا در ۴۵ سالگی به بعد یائسه می‌شوند. یایسگی بخش طبیعی از پیری است و معمولا بین ۴۵ تا ۵۵ سالگی رخ می‌دهد. اما حدود ۱٪ از زنان یائسگی را قبل از ۴۰ سالگی تجربه می‌کنند. به این وضعیت یائسگی زودرس یا نارسایی زودرس تخمدان نیز گفته‌می‌شود. میزان fsh در یائسگی ۱۰ تا ۲۰ برابر می‌شود. همچنین میزان LH در یائسگی تا ۳ برابر افزایش پیدا می‌کند.

علائم اولیه یائسگی

علائم ثانویه یائسه شدن

علائم ثانویه به شرح زیر هستند:

خستگی
افسردگی
ضربان قلب بالا
سردرد
درد در مفاصل و عضلات (دردهای یائسگی)
افزایش وزن
ریزش مو
تغییر در میل جنسی.

علائم یائسگی زودرس

خانم‌هایی که در سن کم‌تر از ۴۵ سال یائسه می‌شوند، به یائسگی زودرس مبتلا هستند. این مشکل زمانی ایجاد می‌شود که تخمدان‌ها زودتر از موعد تولید استروژن را متوقف کنند. یائسگی زودرس، علت‌های مختلفی دارد؛ ژنتیک، بیماری‌های خود ایمنی و بعضی از عفونت‌ها، می‌توانند عامل ورود زودهنگام به دوره منوپوز باشند.

علائم اولیه یائسگی

نشانه های یائسگی زودرس تفاوتی با علائمی که در قسمت قبل بیان کردیم، ندارند. اگر کم‌تر از ۴۵ سال سن دارید و پریودتان نامنظم شده یا بیشتر از ۱۲ ماه است که عادت ماهانه نداشته‌اید، بدین معناست که به علائم یائسگی در جوانی مبتلا شده‌اید و باید به پزشک و متخصص زنان مراجعه کنید.

علائم یائسگی زودرس در سونوگرافی مشخص نمی‌شود. پزشک معمولا با توجه به سابقه پزشکی بیمار، سوابق خانوادگی او و نشانه‌هایی که تجربه‌ کرده است، تشخیص می‌دهد که این مشکل وجود دارد یا خیر. معمولا پزشکان برای این دسته از بیماران، داروهایی چون قرص‌های ضد بارداری و هورمون درمانی را تجویز می‌کنند.

بیمار باید تا زمان رسیدن به یائسگی طبیعی به مصرف این داروها ادامه بدهد تا از عوارض احتمالی منوپوز در امان بماند. البته داروهای هورمونی برای افرادی که به سرطان سینه یا دهانه رحم مبتلا هستند یا سابقه ابتلا به این بیماری‌ها را داشته‌اند، تجویز نمی‌شود.

عوارض یائسگی چیست؟

با وجود اینکه منوپوز یک سیکل طبیعی در بدن محسوب می‌شود، اما توقف ترشح هورمون‌ها در بدن عوارضی به همراه دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

افزایش احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی

کاهش سطح استروژن در بدن احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد. بیماری قلبی جدی، تهدیدکننده زندگی است. به همین دلیل پزشکان توصیه می‌کنند پس یائسگی به ورزش منظم ادامه بدهید، رژیم غذایی سالمی داشته باشید و وزن خود را متعادل نگه دارید. در صورت ابتلا به بیماری قلبی، فشار خون یا کلسترول بالا نیز به صورت مداوم با پزشک ملاقات داشته باشید و دستورات او را کامل اجرا کنید.

پوکی استخوان

پوکی استخوان یکی از متداول‌ترین عوارض یائسگی است. در این حالت استخوان‌ها ضعیف و شکننده می‌شوند و احتمال شکستگی یا در رفتن آن‌ها افزایش پیدا می‌کند؛ استخوان‌های لگن، ستون فقرات و مچ دست نیز بیشتر از سایر استخوان‌ها در معرض شکستگی قرار دارند. تراکم استخوان در چند سال اول بعد از یائسگی به شدت کاهش پیدا می‌کند.

چطور فشار خون بالا را پایین بیاوریم | علل و راه های کنترل فشار خون

تضعیف عملکرد جنسی

خانم‌ها بخاطر خشکی واژن و از دست رفتن خاصیت ارتجاعی آن، هنگام رابطه جنسی احساس درد می‌کنند و حتی ممکن است در طول رابطه، خونریزی واژینال داشته باشند. رابطه دردناک و نوسان‌های هورمونی باعث می‌شود خانم‌ها در سال‌های ابتدایی پساقاعدگی تمایل چندانی به برقراری رابطه جنسی نداشته باشند.

علائم اولیه یائسگی

برای حل درد و سوزش واژن در طول رابطه می‌توان از روان‌کننده‌های بر پایه آب استفاده کرد. خانم‌هایی که خشکی واژن شدید دارند نیز می‌توانند در کنار روان‌کننده‌ها، از قرص، کرم یا حلقه‌های واژینال حاوی استروژن استفاده کنند. ورود این هورمون به بدن، علائم یائسگی را تسکین می‌دهد و می‌تواند خشکی واژن را جبران کند.

اختلال در دفع ادرار

مجرای ادرار هم به دنبال واژن، خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد. عوارض این مسئله مواردی چون تکرر ادرار، احساس ادرار کاذب و بی‌اختیاری ادرار است. همچنین در این دوره، احتمال ابتلا به عفونت ادراری هم افزایش پیدا می‌کند. پزشکان برای حل این مسئله تمرین‌های تقویت عضلات لگن، استفاده از استروژن موضعی واژینال و هورمون درمانی را توصیه می‌کنند.

افزایش وزن

با ورود به دوره یائسگی، سوخت و ساز بدن کم‌تر می‌شود و مثل قبل به انرژی و مواد غذایی نیاز ندارد. به همین دلیل ممکن است قند اضافه‌ دریافتی از مواد غذایی، در شکم و پهلوها به صورت چربی ذخیره شود. برای نگه داشتن وزن متعادل در دوره یائسگی باید مقدار غذای خود را کاهش دهید، به رژیم‌های کم‌ کالری روی آورید و ورزش روزانه را فراموش نکنید.

علائم اولیه یائسگی

روش‌ های خانگی تسکین درد ها و نشانه های یائسگی

1) غذاهای غنی از کلسیم و ویتامین D بیشتر مصرف کنید

تغییرات هورمونی در دوران یائسگی می‌تواند باعث تضعیف استخوان‌ها و در نتیجه افزایش خطر پوکی استخوان شود. بنابراین دریافت مقدار کافی از کلسیم و ویتامین دی در رژیم غذایی می‌تواند نقش بسزایی در سلامت استخوان ها ایفا کند.

روش های جذب کلسیم

کلسیم مورد نیاز بدن را می‌توان با مصرف لبنیاتی همچون ماست، شیر و پنیر تامین کرد. سبزیجات سبز و برگ دار مانند کلم پیچ ، کولارد و اسفناج نیز کلسیم زیادی دارند. البته مواردی چون توفو (پنیر سویا)، لوبیا و ساردین هم از منابع سرشار از کلسیم محسوب می‌شوند.

علاوه بر این، غذاهای غنی شده با کلسیم نیز منابع خوبی هستند؛ از جمله بعضی از انواع غلات صبحانه، آب میوه یا جایگزین‌های شیر.

روش های جذب ویتامین D

مصرف مقدار کافی ویتامین D در زنان یائسه منجر به کاهش خطر شکستگی لگن در اثر ضعف بافت استخوانی خواهد شد. نور خورشید منبع اصلی ویتامین D است، پوست با قرار گرفتن در معرض آفتاب ویتامین D تولید می کند.

با بالارفتن سن، کارآیی پوست برای تولید این ویتامین کمتر خواهد شد؛ بنابراین اگر زیاد در معرض آفتاب نیستید یا پوست خود را در برابر آفتاب می‌پوشانید، مصرف مکمل یا افزایش مصرف منابع غذایی ویتامین D را در برنامه غذایی روزانه خود قرار دهید.

این منابع غذایی عبارتند از ماهی‌های چرب، تخم مرغ، روغن جگر ماهی کاد و غذاهای غنی شده با ویتامین Dی درمان علائم یائسگی در زنان داشتن وزن نرمال و متناسب است.

عوامل مختلفی مانند تغییرات هورمونی، افزایش سن، سبک زندگی و ژنتیک در افزایش وزن بانوان تاثیر دارند؛ بطوریکه می‌توان گفت علت کم نشدن وزن را در دوران یائسگی امری رایج و طبیعی بدانید.

انباشته شدن چربی اضافی در بدن به ویژه در اطراف کمر، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و دیابت را افزایش می دهد. بعلاوه وزن بدن می‌تواند در بروز علائم یائسگی موثر باشد.

علائم اولیه یائسگی

مطالعه ای روی 17473 نفر از زنان یائسه نشان داده است افرادی که حداقل 4.5 کیلوگرم یا 10 درصد از وزن بدن خود را در طول یک سال کم کرده‌اند، شانس بیشتری در خلاصی از علائمی مانند گرگرفتگی و تعریق شبانه دارند.

2) مقادیر زیادی از میوه و سبزیجات مصرف کنید

داشتن رژیم غذایی سرشار از میوه و سبزیجات می‌تواند به جلوگیری از بروز تعدادی از علائم یائسگی کمک کند. میوه‌ها و سبزیجات، کالری کمی دارند و با ایجاد حس سیری، گزینه‌ای عالی برای کاهش و حفظ وزن مناسب هستند.

آنها همچنین می‌توانند در پیشگیری از بروز برخی مشکلات مانند بیماری‌های قلبی موثر باشند. این موضوع از آن جهت اهمیت دارد که خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی بعد از یائسگی به دلیل عواملی مانند افزایش سن، افزایش وزن یا احتمالاً کاهش سطح استروژن بیشتر خواهد شد.

در نهایت اینکه میوه‌ها و سبزیجات در جلوگیری از کاهش تراکم استخوان موثرند. بر اساس یک مطالعه بر روی 3236 زن که در سن یائسگی قرار دارند (بازه سنی 50-59 ساله)، داشتن رژیم‌های غذایی حاوی میوه و سبزیجات فراوان می‌تواند موجب شکستگی کمتر استخوان‌ها شود.

3) از خوردن غذاهای تحریک کننده علائم یائسگی پرهیز کنید

برخی از غذاها ممکن است علائمی مانند گرگرفتگی، تعریق شبانه یا نوسانات خلقی را تحریک کنند. مصرف آنها بخصوص در شب احتمال بروز علائم یائسگی در زنان را افزایش می‌دهد. از رایج‌ترین این محرک‌ها می‌توان به کافئین، الکل و غذاهای شیرین یا پرادویه اشاره کرد.

غذاهایی که محرک علائم شما هستند را ثبت کرده و به خاطر بسپارید. اگر احساس می‌کنید غذاهای خاصی باعث بروز علائم یائسگی در شما می‌شوند، سعی کنید مصرف آن ها را کاهش داده یا کلا آن ها را از رژیم غذایی خود حذف کنید.

4) به طور منظم ورزش کنید

در حال حاضر شواهد کافی برای تأیید تاثیر ورزش در بهبود گرگرفتگی و تعریق شبانه در دسترس نیست. با این وجود داشتن ورزش منظم مزیت‌هایی به همراه دارد؛ این مزایا عبارتند از بهبود انرژی و متابولیسم بدن، مفاصل و استخوان‌های سالم تر، استرس کمتر و خواب بهتر.

به عنوان مثال، یک مطالعه نشان داد که سه ساعت ورزش در هفته به مدت یک سال، سلامت جسمی و روحی و کیفیت کلی زندگی را در گروهی از زنان یائسه بهبود بخشیده است.

عوارض عمل بالن معده برای لاغری که از آن خبر ندارید + بهترین روش جراحی برای لاغری

ورزش منظم همچنین منجر به داشتن سلامت بهتر و مقاومت بیشتر در برابر بیماری هایی مانند سرطان، بیماری‌های قلبی، سکته مغزی، فشار خون بالا، دیابت نوع دو، چاقی و پوکی استخوان می‌شود.

علائم اولیه یائسگی

5) غذاهای غنی از فیتواستروژن مصرف کنید

فیتواستروژن‌ها ترکیبات گیاهی طبیعی هستند که اثراتی مشابه استروژن در بدن ایجاد می‌کنند؛ بنابراین، می‌توانند در تعادل هورمونی بدن نقش بسزایی داشته باشند.

پژوهشگران براساس فرضیه‌ای باور دارند دلیل آن که زنان یائسه در کشورهای آسیایی نظیر ژاپن، به ندرت علائمی نظیر گرگرفتگی را تجربه می کنند، مصرف زیاد فیتواستروژن هاست.

مواد غذایی حاوی فیتواستروژن
غذاهای سرشار از فیتواستروژن ها عبارتند از:

دانه و محصولات سویا
توفو
تمپه (نوعی غذای اندونزیایی که از دانه سویا تهیه می‌شود)
تخم کتان
دانه کنجد
لوبیا
با این حال، میزان فیتواستروژن موجود در مواد غذایی بسته به روش طبخ و آماده سازی آنها می‌تواند متفاوت باشد.

طبق یک مطالعه داشتن رژیم های غذایی حاوی مقادیر زیادی از سویا در زنانی که به تازگی وارد دوران یائسگی شده‌اند، با کاهش سطح کلسترول، فشار خون و کاهش شدت گرگرفتگی و تعریق شبانه همراه بوده است. با این حال، در مورد اینکه محصولات سویا برای شما مفید هستند یا مضر همچنان اختلاف نظر وجود دارد.

شواهد نشان می‌دهند که منابع غذایی طبیعی حاوی فیتواستروژن ها از مکمل‌ها یا غذاهای فرآوری شده که به آن ها پروتئین سویا اضافه شده، بهتر هستند.

6) جهت درمان علائم یائسگی در زنان در طول روز به اندازه کافی آب بنوشید

در دوران یائسگی زنان اغلب دچار کم آبی هستند. این حالت احتمالاً به دلیل کاهش سطح استروژن در بدن ایجاد می‌شود.

نوشیدن 8 تا 12 لیوان آب در روز می‌تواند به بهبود این علائم کمک کند. همچنین نفخ ایجاد شده در اثر تغییرات هورمونی را کاهش می‌دهد.

علائم اولیه یائسگی

علاوه بر این، آب با ایجاد حس سیری و افزایش جزئی سوخت و ساز بدن می‌تواند از افزایش وزن جلوگیری کند. نوشیدن 500 میلی لیتر آب، 30 دقیقه قبل از غذا باعث می‌شود که 13٪ کالری کمتر در طول وعده غذایی تان مصرف کنید.

7) از مصرف شکر تصفیه شده و مواد غذایی فرآوری شده اجتناب کنید

یک رژیم غذایی حاوی کربوهیدرات و شکر تصفیه شده می‌تواند باعث افزایش ناگهانی و شدید و سپس افت سریع سطح قند خون شوند که این موضوع باعث احساس خستگی و تحریک پذیری می‌شود.

در حقیقت، یک مطالعه نشان داد که داشتن رژیم های غذایی با مقادیر بالای کربوهیدرات‌های تصفیه شده، می‌تواند خطر ابتلا به افسردگی در زنان یائسه را افزایش دهد.رژیم غذایی حاوی غذاهای فرآوری شده فراوان نیز ممکن است بر سلامت استخوان‌ها تأثیر بگذارد.

براساس تحقیقاتی در بین زنان 50 تا 59 ساله مشخص شد رابطه مستقیمی بین رژیم‌های غذایی حاوی غذاهای فرآوری شده و میان وعده‌هایی با کیفیت پایین مانند اسنک‌ها و استخوان‌های ضعیف وجود دارد.

8) هیچ کدام از وعده های غذایی را حذف نکنید

خوردن وعده های غذایی منظم در دوران یائسگی مهم است. مصرف نامنظم وعده‌های غذایی می‌تواند با بدتر شدن برخی علائم یائسگی، حتی مانع کاهش وزن شود.

یک مطالعه یک ساله روی زنان یائسه، با رویکرد بررسی چگونگی کنترل وزن توسط آن ها نشان داد که افرادی که یک یا چند وعده غذایی را از رژیم خود حذف کرده بودند، 4.3 درصد کاهش وزن کمتری داشتند.

9) غذاهای سرشار از پروتئین مصرف کنید تا علائم یائسگی در زنان را کاهش دهید

مصرف منظم پروتئین در طول روز می‌تواند از تحلیل و از دست رفتن توده‌های عضلانی بدون چربی که در اثر بالا رفتن سن اتفاق می‌افتد، جلوگیری کند.

تحقیقات نشان داده‌اند که مصرف پروتئین در طول روز و در هر وعده غذایی می‌تواند روند تحلیل بافت عضلانی ناشی از افزایش سن را کندتر کند.

علاوه بر کمک به جلوگیری از تحلیل ماهیچه ها، رژیم‌های غذایی با پروتئین بالا تاثیر قابل توجهی در کاهش وزن دارند زیرا باعث افزایش حس سیری و افزایش سوزاندن کالری در بدن می‌شوند.

از جمله غذاهای سرشار از پروتئین می‌توان گوشت، ماهی، تخم مرغ، حبوبات، آجیل و لبنیات را نام برد.

10) از مکمل‌های طبیعی استفاده کنید

بسیاری از بانوان برای درمان یائسگی یا رفع علائم آن، محصولات و درمان‌های طبیعی را ترجیح می‌دهند اما متأسفانه شواهد مبنی بر موثر بودن بسیاری از این درمان ها، بسیار ضعیف است.

در اینجا رایج‌ترین مکمل‌های طبیعی برای کاهش علائم یائسگی را به شما خواهیم گفت:

علائم اولیه یائسگی

فیتواستروژن ها: طبق این گزارش این مواد را می‌توان از طریق منابع غذایی طبیعی یا مکمل‌هایی مانند عصاره شبدر قرمز دریافت کرد.
گیاه کوهوش (توت مار) سیاه: برخی از تحقیقات نشان داده‌اند که این گیاه می‌تواند گرگرفتگی را به شکل موثری کاهش دهد.
سایر مکمل ها: سایر مکمل‌های متداول مانند پروبیوتیک‌ها، پری بیوتیک‌ها، گیاه کاوا، ﺩی ﻫﻴﺪﺭﻭ ﺍﭘﻲ ﺍﻧﺪﺭﻭﺳﺘﺮﻭﻥ ﺳﻮﻟﻔﺎﺕ (DHEA-S)، گیاه دونگ کوئی و روغن گل مغربی (پامچال شب) تا حدی اثربخشی دارند.

درمان علائم یائسگی

روش‌های درمان غیرهورمونی برای تسکین علائم یائسگی را نیز در ادامه نام می‌بریم:

مصرف داروی ضد فشار خون (کلونیدین) یا داروی صرع (گاباپنتین) برای کاهش گر گرفتگی
مصرف داروهای ضد افسردگی برای بهبود نوسانات خلقی و تحریک‌پذیری
درمان‌های شناختی رفتاری برای بهبود اضطراب و نوسانات خلقی
تمرینات فیزیکی، ماساژ درمانی یا فیزیوتراپی برای گرفتگی عضلات و درد مفاصل
داروهایی که نام بردیم، باید تحت نظارت پزشک متخصص مصرف شود. پزشک نیز تنها در صورتی این داروها را تجویز می‌کند که علائم بیمار شدید باشد و روند عادی زندگی‌ او را مختل کرده باشد.

علائم اولیه یائسگی

سخن آخر

اکنون می‌دانید نشانه‌های یائسگی در زنان چیست. این دوره بیماری نیست و علائم یائسگی هم نشانه وجود بیماری نیستند. سعی کنید فقط از روش‌ های طبیعی چون مدیریت استرس، ورزش و رژیم غذایی سالم برای تسکین علائم ناراحت‌کننده این دوران استفاده کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

26 دی 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *