افتتاح حساب ترکیه
کثیف ترین لوازم آشپزخانه

کثیف ترین لوازم آشپزخانه رو می شناسید ؟ اگر این مطلب رو خوب مطالعه کنید برق از سرتون می پره. اکثر این لوازم که قراره به عنوان کثیف ترین لوازم آشپزخانه به شما معرفی بشه خودشون برای تمیز کردن دیگر لوازم استفاده میشه؛ غافل از اینکه خودشون کثیف هستن. پس حتما از این به بعد قبل از هر کاری این لوازم رو تمیز کنید و بعد از اونها استفاده کنید. البته اینکار باعث نمیشه که شما بعد از اتمام کار از تمیز کردن این لوازم پر مصرف کثیف منصرف بشید.

آشپزخانه تمیز با لوازم کثیف

آشپزخانه پر از وسایل منشا انتقال باکتری در خانه و منطقه امنی برای رشد میکروب‌ها و باکتری‌هاست، حتی اگر همیشه بعد از پخت‌و‌پز ظرف‌ها را بشویید و کل آشپزخانه را تمیز کنید. سالمونلا، ای کولی و سایر باکتری‌هایی که ردپای آنها در تهوع و اسهال و حتی مرگ انسان دیده می‌شود، ماه‌ها روی بخش‌هایی از آشپزخانه زنده می‌مانند که تصور تمیزکردنشان هم به ذهنمان خطور نمی‌کند! همیشه نباید موقع بحث در مورد تمیزکاری آشپزخانه به فکر تمیز کردن چربی هود بیفتید بلکه جاهایی را به شما معرفی می کنیم به ظاهر تمیز ولی پر از میکروب هستند.

آشپزخانه تمیز - کثیف ترین لوازم آشپزخانه

ما هر روزه در تماس مستقیم با انواع محیط بیماری زا هستیم. بدون اینکه متوجه خطر احتمالی این نوع تماس ها باشیم. برای شروع می‌خواهیم یک سوال ساده از شما بپرسیم! به نظر شما کثیف‌ترین و آلوده‌ترین وسایل خانه چه چیزهای هستند؟ و این وسایل تا چه حد برای سلامتی خطرآفرین هستند؟

شاید اگر نسبت به این قسمت ها آگاهی و دانش بیش تری داشته باشیم راحت تر بتوانیم به آشپزخانه رسیدگی کرده و نظم لازم را در آن به وجود بیاوریم.

شناخت کثیف ترین لوازم آشپزخانه

تمیزی منزل و خصوصا تمیزی آشپزخانه از جمله مواردی است که خانم ها اهمیت ویژه ای به آن می دهند. به طور اشتباهی اکثر خانم ها در فضای آشپزخانه توجه خاصی را به سینک ظرفشویی داده و در بیشتر مواقع سعی دارند تا از مواد شوینده بسیار قوی مانند جرم گیر و سفید کننده برای تمیز نمودن و ضدعفونی کردن سینک استفاده نمایند.

در صورتی که طبق تحقیقاتی که محققان حرفه ای علوم صنایع غذایی انجام داده اند به این امر مهم پی برده اند که آشپزخانه می تواند دربردارنده آلوده ترین لوازم باشد.

اسامی آلوده ترین وسایل آشپزخانه

  • اسفنج
  • نمکدان
  • دستگیره ها
  • لوازمی مانند کفگیر و قابلمه و…
  • سینک ظرفشویی
  • دستمال ها
  • تخته گوشت
  • جا چاقویی
  • قهوه ساز

از جمله وسایلی می باشند که عامل جذب میکروب هایی مانند قارچ ها، لیستریا، ای کولا و سالمونلا و آلودگی در فضای آشپزخانه می شوند و اگر از این وسایل میکروب زدایی صورت نگیرد می تواند مخاطراتی را برای سلامتی خانواده ایجاد نماید.

اگر به دنبال مشاوره ای درمورد چگونگی تميز كردن چدن گاز در کمترین زمان ممکن هستید ما در اين مطلب برای شما تمامی روش های کاربردی را فراهم کرده ایم.

با کثیف‌ ترین و آلوده ‌ترین لوازم آشپزخانه بیشتر آشنا شوید !

 دستگیره‌ها، دسته‌ها و صفحه‌های لمسی

تقریبا تمام وسایل برقی آشپزخانه یک پنل دکمه‌دار یا لمسی دارند؛ وسایل غیربرقی هم دستگیره‌هایی دارند که مدام در طول روز لمسشان می‌کنیم، اما موقع تمیزکاری فراموش می‌شوند.

دستگیره در کابینت - کثیف ترین لوازم آشپزخانه

تمام این دستگیره‌ها، دکمه‌ها و صفحه‌های لمسی باید تمیز و میکروب‌زدایی شوند. بنابراین در کنار تمیزکاری کف و سطوح آشپزخانه، هفته‌ای یک بار دستگیره کابینت‌، اجاق، مایکروویو، در یخچال، کتری، قهوه‌ساز و سایر لوازم برقی و غیربرقی را با اسپری ضدعفونی‌کننده و دستمال تمیز کنید. شاید تمیز کردن کابینت ام دی اف یکی از آن کارهایی باشد که مدام پشت گوش میندازید. احتمالا نه به‌خاطر این که حافظه ضعیفی دارید؛ بلکه به این دلیل که کار سخت و حوصله‌سربری به نظر می‌رسد. ما در شادمگ روش هایی به شما یاد دادیم که بدون صرف کمترین انرژی این کار را به آسانی انجام دهید.

روش های ساده و موثر برای گرفتن تلخی لیمو عمانی

البته برچسب کابینت آشپزخانه یکی از بهترین روش ها برای نو کردن دکوراسیون آشپزخانه است. از این مطلب شادمگ استفاده کنید.

 سینک ظرف‌شویی

سینک ظرف‌شویی یکی از موارد پرتناقض این فهرست است! شاید بپرسید جایی که همیشه در معرض آب و مواد شوینده است، چطور می‌تواند جزو کثیف‌ترین بخش‌های آشپزخانه باشد؟!

واقعیت این است که ما هرچیز آلوده‌ای، از ظروف چرب و دستان کثیفمان گرفته تا گوشت و سبزی خام، را توی سینک ظرف‌شویی می‌شوییم و معمولا فراموش می‌کنیم که در انتهای کارمان داخل سینک را هم بشوییم! درنتیجه فرصت خوبی برای میکروب‌ها و حتی ذرات چربی فراهم می‌کنیم تا به سطح سینک بچسبند یا در شیار خروجی آب کمین و سایر لوازم را آلوده کنند.

ظروف نشسته - کثیف ترین لوازم آشپزخانه

اگر حوصله‌ ندارید بعد از تهیه هر وعده یا هر بار شستن ظروف برایتمیز کردن سینک ظرفشویی اقدام کنید، یک بار در روز با یک پاک‌کننده حاوی مواد ضدعفونی‌کننده و یک حوله تمیز این ناحیه را بادقت تمیز و ضدعفونی کنید. دستگیره‌ها، شیر آب و دور سینک را فراموش نکنید! همان قطره آبی که هنگام شست‌وشو روی سطوح اطراف می‌ریزد، به‌تنهایی عامل کثیفی و آلودگی است!

خانم های کدبانو همیشه دوست دارند سینک تمیز و براقی داشته باشند. شادمگ راه برق انداختن سینک ظرفشویی را به شما آموزش میدهد.

 اسفنج، سیم و دستمال ظرف‌شویی

بسیاری از افراد در تلاش برای کاهش مصرف دستمال‌کاغذی سراغ اسفنج‌های سلولوزی، برس‌های شست‌وشوی سینک و حوله‌های پارچه‌ای می‌روند غافل از اینکه همین لوازم اگر به‌درستی شسته و ضدعفونی نشوند، پر از باکتری و به‌شدت بیماری‌زا هستند.

حتی تصورش هم سخت است که وسیله پاک‌کننده ظروف و سطوح آلوده جزو کثیف‌ترین لوازم آشپزخانه باشد. وقتی اسفنج آشپزخانه را روی سطح آلوده می‌کشید، باکتری‌ها و میکروب‌ها به اسفنج منتقل می‌شوند. متأسفانه محیط متخلخل و همواره مرطوب اسفنج بستر مناسبی برای رشد باکتری ای کولی و سایر میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا فراهم می‌کند و تمام آلودگی‌هایی را که از سطوح مختلف جذب کرده است مدت‌ها در خود نگه می‌دارد. حتی در یکی از تحقیقات مطرح شد که میزان آلودگی اسفنج ۲۰۰هزار برابر توالت فرنگی است!

تعویض اسکاچ یکی از مهمترین بخش های نظافت آشپزخانه است. اغلب از تعویض اسکاچ غافل می شوند و یک اسکاچ را برای مدت ها استفاده می کنند . اگر این مطلب شادمگ در خصوصتعویض اسکاچ  را خوب مطالعه کنید تعویض اسکاچ در روتین برنامه های شما قرا خواهد گرفت.

حوله آشپزخانه نیز همیشه آلوده و پر از باکتری است. وقتی دست خیس خود را با حوله خشک می‌کنید و کمی بعد همان حوله را روی سطحی می‌کشید، عملا باکتری‌های دست‌تان را در فضای آشپزخانه پخش کرد‌ه‌اید.

اسکاچ - کثیف ترین لوازم آشپزخانه

تنها راه چاره تمیزکردن اسفنج و سیم ظرف‌شویی، حوله آشپزخانه و تمام وسایل پاک‌کننده بعد از هر بار استفاده است.

یخچال و فریزر

درباره آلودگی دسته یخچال و صفحه لمسی آن صحبت کردیم. حالا نوبت فضای داخلی یخچال است. اگر فکر می‌کنید هوای سرد داخل یخچال به باکتری‌ها اجازه رشد نمی‌دهد، سخت در اشتباهید. برخی میکروارگانیسم‌های جان‌سخت حتی در دمای کم هم زنده می‌مانند و رشد می‌کنند. برای پیشگیری و مرتب کردن یخچال چه‌کار کنیم؟

البته باید بدانید که تمیز کردن لاستیک درب یخچال کاری است که باید هرچند وقت یک بار انجام دهید چرا که نوار دور درب یخچال و فریزر، به مرور زمان آلوده شده و نیاز به پاکسازی دارد.

تهیه نرم کننده لباس خانگی با مواد طبیعی و کم هزینه | آموزش ساخت 11 نرم کننده لباس طبیعی

میوه‌ها و سبزیجات را قبل از قراردادن در یخچال نشویید تا هم مدت‌ بیشتری تازه بمانند، هم رطوبت لازم برای رشد باکتری فراهم نشود.
برای منجمدکردن گوشت و مرغ حتما از پلاستیک‌های زیپ‌کیپ استفاده کنید.
شیر و کره را هم در ظرف‌های محکم بریزید تا نشتی مایعات دور کشوهای فریزر جمع نشود و به باکتری‌ها فرصت رشد و تکثیر ندهد.
هر بار که بخشی از مواد غذایی روی قفسه‌ها ریخت، با یک دستمال ضدعفونی‌کننده فورا پاکش کنید.
بدنه بیرونی دستگاه را گردگیری کنید. درپوش هواکش را بردارید و گردوغبار روی کویل‌ها را جاروبرقی بکشید. این گردوغبار نه‌تنها مخل عملکرد یخچال است، بلکه ذرات غذایی که زیر آنها جمع شده حشرات را جذب می‌کند.
برای خلاصی از شر تمام باکتری‌ها و انواع کپک و مخمر، هر ماه قفسه‌ها را خارج کنید و تمام سطوح را با مواد شوینده ملایم و آب گرم بشویید و درنهایت با پارچه خوب خشک کنید.

تمیز کردن گاز کار خیلی سختیه ، خصوصا اینکه مدتی از ماندگاری چربی روی گاز گذشته باشه. اما اگه فوت و فن پاک کردن گاز رو بلد باشی خیلی راحت می تونی با یه دستمال گاز رو مثل آینه کنی.

تخته گوشت جزو کثیف ترین لوازم آشپزخانه

تمیز کردن تخته گوشت یکی از کارهایی است که باید برای نظافت لوازم آشپزخانه انجام دهید. هر بار که کارد را روی تخته گوشت می‌کشید، شیاری می‌سازید که خانه باکتری‌ها و میکروارگانیسم‌هاست! این ذرات به‌راحتی وارد شیارهای تخته گوشت می‌شوند و مدت‌ها آنجا می‌مانند، به‌خصوص اگر تخته از جنس چوب باشد چون تمیزکردن آن به‌مراتب سخت‌تر است.

تخته گوشت - کثیف ترین لوازم آشپزخانه

برای اینکه انتقال آلودگی به حداقل برسد، ۲ تخته تهیه کنید؛ یکی برای میوه و سبزی و دیگری برای مرغ و گوشت. هر دو تخته را بعد از هر بار استفاده با آب گرم و صابون یا در صورت امکان با ماشین ظرف‌شویی بشویید و بعد خوب خشک کنید. یادتان باشد باکتری‌ها عاشق محیط گرم و مرطوب‌اند!

 قهوه‌ساز، مخلوط‌کن و لوازم کوچک

حتی آب تمیزی که در محیط گرم و مرطوب مانند مخزن قهوه‌ساز باقی می‌ماند هم محیطی عالی برای رشد باکتری‌ها، مخمرها و کپک‌ها فراهم می‌کند. بنابراین تمام وسایلی که رطوبت را نگه می‌دارند، باید بعد از هر بار استفاده به‌خوبی تمیز و خشک شوند. هفته‌ای یک بار قطعات جداشدنی را باز کنید، با آب گرم و صابون بشویید و کاملا خشک کنید.

آیمیوه گیری - کثیف ترین لوازم آشپزخانه

همین روال تمیزکردن باید برای ظروفی مثل دربازکن و پیمانه‌های اندازه‌گیری (که به‌ندرت تمیزشان می‌کنیم) نیز اعمال شود.

از بین بردن زردی وسایل برقی کار سختی به نظر می رسد اما تکنیک هایی وجود دارد که این لوازم رو تمیز کنند و سفیدی رو به آنها برگردونند.

کیسه‌ها، ظرف‌ها و بطری‌های چندبارمصرف

هر بار که از یک ظرف بسته‌بندی، کیسه خرید یا بطری آب قدیمی استفاده می‌کنید، احتمال انتقال باکتری‌های قدیمی به موادی که اکنون در آنها می‌ریزید وجود دارد، مگر آنکه به‌درستی تمیز و ضدعفونی شده باشند. تا حد امکان قسمت‌های جداشدنی ظروف را باز کنید و تک‌تک آنها را با آب داغ بشویید.

سعی کنید چند کیسه خرید برای اقلام مختلف داشته باشید، مثلا یکی برای میوه و سبزیجات خام، یکی برای مرغ و گوشت و دیگری برای محصولات بسته‌بندی‌شده. این‌طوری احتمال انتقال باکتری از یک نوع موادغذایی به نوع دیگر به حداقل می‌رسد.

تمیز کردن پلاستیک زرد شده هم راه حل داره . شادمگ رو خوب بخون.

 پیشخوان آشپزخانه

سطح پیشخوان محل تهیه غذا و چیدن ظروف تمیز قبل از سرو غذاست. اما تقریبا همه ما در طول روز هرچه دم‌دست داریم، از کیف و دسته‌کلید و موبایل گرفته تا کیسه‌های خرید و ظروف نشسته را روی آن می‌گذاریم، با دست آلوده آن را لمس می‌کنیم و نهایتا روی آن را با حوله آلوده دستمال می‌کشیم! اینجا یکی از کثیف‌ترین بخش‌های آشپزخانه است که هرروز و روزی چند بار به تمیزکاری با مواد ضدعفونی‌کننده نیاز دارد.

لیست لوازم برقی جهیزیه ضروری مورد نیاز عروس خانوم ها | چه لوازمی را نخریم ؟!

تمیز کردن کابینت - کثیف ترین لوازم آشپزخانه

برای تمیزکردن این بخش اسفنج و حوله استفاده‌شده را کنار بگذارید. مقداری ماده شوینده بردارید و با یک حوله تمیز سطح پیشخوان را پاک کنید. حواستان به درزها و شیار بین میز و اجاق یا لبه‌های کانترتاپ باشد. مطمئن باشید این درزهای تاریک و مرطوب پر از ذرات آلوده‌اند.

دستمال ها و لوازم آشپزی آلوده ترین وسایل آشپزخانه

دستمال ها که جزو آلوده ترین وسایل آشپزخانه هستند معمولا برای تمیز کردن سطوح مختلف به کار گرفته می شوند. محل مناسبی برای تجمع و رشد میکروب ها می باشند چرا که دستمال ها اغلب نمناک هستند و می تواند محیط مناسبی را برای رشد و تکثیر میکروب ها فراهم آورد.

پس بنابراین لازم است تا چند روز یک بار تمامی دستمال های مورد استفاده در آشپزخانه را درون محلولی از سفید کننده و آب بریزید تا از وجود هرگونه باکتری و میکروب زدوده شوند.

دستمال آشپزخانه - کثیف ترین لوازم آشپزخانه

ظروف ادویه

احتمالا ظرف ادویه پرکاربردترین وسیله آشپزخانه است، یکی از کثیف‌ترین لوازمی که فکرش را می‌کنیم! حتی اگر مصرف ادویه برای تهیه انواع غذاها را کنار بگذاریم، تقریبا تمام اعضای خانواده با ظروف ادویه سروکار دارند . روزی چند بار روی میز شام و ناهار، موقع صرف میوه میان‌وعده و زمان‌های دیگر لمسشان می‌کنند.

این وسیله آشپزخانه اگر مرتب تمیز نشود، محل خوبی برای تجمع میکروب و باکتری است. بنابراین عقل حکم می‌کند ظروف ادویه را دست‌کم هفته‌ای یک بار با دستمال تمیز پاک کنیم. یا کلا بشوییم و بعد از خشک‌شدن، دوباره ادویه را در آنها بریزیم.

 

جای کارد و چاقو

آخرین وسیله آشپزخانه که تقریبا همیشه کثیف است و هیچ‌وقت به آن توجه نمی‌کنیم، جای کارد و چاقوست. هر بار یک کارد برمی‌داریم، تکه گوشت یا مرغی را با آن می‌بریم، کارد را می‌شوییم، سرجایش می‌گذاریم و فکر می‌کنیم همه‌چیز تمام است، بی‌آنکه به رطوبت و تاریکی همیشگی شکاف‌های این وسیله فکر کنیم.

از آنجا که ذرات آلودگی و حتی پسماند غذا به‌راحتی در این شکاف‌ها جمع می‌شوند و خانه‌ای دلخواه برای میکروب و باکتری فراهم می‌کنند، بهتر است هرازگاهی این محفظه را بشویید و وارونه روی سینک بگذارید تا کاملا خالی و خشک شود. راه تیز کردن چاقو رو بهتون یاد دادیم.

کفگیر و ملاقه - کثیف ترین لوازم آشپزخانه

نمکدان

یکی از وسایلی که اغلب در آشپزخانه با دست انسان در تماس است نمکدان ها می باشند از این رو می توانند آلودگی های زیادی را به سایر وسایل جانبی خود این میکروب ها را منتشر نماید. برخی خانم ها همیشه بیرون نمکدان ها را تمیز می کنند و غافل از اینکه درون نمکدان سرشار از میکروب و آلودگی است .

این آلودگی به بافت نمک درون ظرف نفوذ می کند و به همراه مواد خوراکی به درون دستگاه گوارش انسان ها وارد می شود. پس بنابراین لازم است تا نمکدان ها در آب با دمای ۱۳۰ درجه سانتی گراد جوشیده و سپس مورد استفاده قرار گیرند.با کثیف‌ ترین و آلوده ‌ترین وسایل آشپزخانه بیشتر آشنا شوید !

نمکدان - کثیف ترین لوازم آشپزخانه

سخن آخر

تمیزی هیچ کجای خانه به‌اندازه آشپزخانه برای سلامتی مهم و حیاتی نیست. حتی اگر حین آشپزی نمی‌توانید مراقب تمیزی لوازم آشپزخانه باشید، هر بار بعد از اتمام کارتان یا دست‌کم هفته‌ای یک بار حتما لوازم پراستفاده را بشویید و با مواد ضدعفونی‌کننده پاک کنید. یادتان باشد همین اقدامات احتیاطی ساده احتمال انتقال عفونت‌های باکتریایی به بدن را کم می‌کند.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

10 تیر 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *