افتتاح حساب ترکیه
تهیه رب گوجه خانگی

تهیه رب گوجه خانگی بسیار ساده ست. اما حتما باید فوت کوزه گری تهیه رب گوجه خانگی را بلد باشید تا رب شما خوش رنگ و غلیظ شود. ما در شادمگ از رازهای کپک نزدن رب گوجه خانگی را هم برایتان گفتیم. تهیه رب خانگی بدون مواد نگهدارنده از سلامت بیشتری برخوردار است.

طرز تهیه رب گوجه خانگی خوشرنگ و لعاب

رب گوجه فرنگی یکی از پر مصرف ترین چاشنی های غذایی در سراسر جهان است که هم به عنوان طعم دهنده و هم به عنوان رنگ دهنده به انواع غذاها مورد استفاده قرار می گیرد. رب گوجه فرنگی در آشپزی ایرانی هم از جایگاه ویژه ای برخوردار است و از رب گوجه فرنگی به عنوان چاشنی در اکثر غذاهای سنتی و اصیل ایرانی ( مثل خورش قیمه ، آبگوشت و … ) استفاده می شود.

رب گوجه - تهیه رب گوجه خانگی

بهترین روش تهیه رب گوجه فرنگی در خانه با دستور مادربزرگ‌ها که نه کپک می‌زند و نه تیره می‌شود یک نسخه تمام و کمال است. از قدیم در ایران رسم بر این بوده که در فصل تابستان به خاطر فراوانی گوجه فرنگی بساط درست کردن رب گوجه در حیاط و روی پشت بام خانه‌ها بر پا شود.  طرز تهیه رب‌ گوجه‌ در خانه بدون کپک و تیرگی و فوت و فن‌های خوشرنگ شدن رب گوجه را در این مطلب بخوانید.

تهیه کنسرو گوجه فرنگی بسیار ساده است. با این روشی که ما به شما آموزش دادیم می توانید از گوجه های قرمز تهیه کرده و کنسروی کنید و همه فصل ها پوره گوجه خوش رنگ داشته باشید.

مواد لازم برای ۱ کیلوگرم رب گوجه فرنگی

  • گوجه فرنگی ۴ کیلوگرم
  • روغن مایع ۵۰ گرم
  • نمک ۲۰ گرم
  • آب ۱ کیلوگرم

ساده ترین روش تهیه رب گوجه خانگی

مرحله اول

نکته اول اینکه برای رب گوجه فرنگی باید از گوجه فرنگی های گوشتی و سفت استفاده کنید. ابتدا گوجه فرنگی ها را به خوبی بشویید سپس با یک کارد تیز به صورت ۴ قاچ یا دو تکه خرد کنید و در یک قابلمه بزرگ بریزید.

کپک زدن رب آلوچه و رب گوجه یکی از معضلات خانم های خانه دار است. اگر رب شما کپک می زند احتمالا یکی از این موارد را درست انجام نمی دهید.

مرحله دوم

در این مرحله قابلمه را روی حرارت زیاد قرار دهید و اجازه دهید آب گوجه فرنگی ها خارج شود که این کار باعث می شود پوست گوجه فرنگی ها به راحتی از گوشت شان جدا شود. البته چون حرارت زیاد است مراقب باشید گوجه فرنگی ها به کف قابلمه نچسبند.

مرحله سوم تهیه رب گوجه خانگی

پس از اینکه گوجه فرنگی های نرم شدند ، قابلمه را از روی حرارت بر دارید ، سپس یک توری سیمی با سوراخ های ریز روی یک قابلمه دیگر قرار دهید، سپس گوجه فرنگی ها را با فشار دست روی توری فلزی صاف کنید، بهتر است برای احتیاط چند بار گوجه فرنگی ها را صاف کنید.

طرز تهیه سوشی با تن ماهی بدون بوی زهم و طعم زننده

مرحله چهارم

توجه داشته باشید که فقط باید گوشت و آب گوجه فرنگی ها از توری رد شود ، زیرا رد شدن پوست یا تخمه های گوجه فرنگی باعث می شود رب شما خیلی زود کپک بزند و خراب شود ، پس با دقت گوجه فرنگی ها را صاف کنید.

دو عدد گوجه فرنگی در کنار یک کاسه رب - تهیه رب گوجه خانگی

مرحله پنجم

پس از اینکه صاف کردن گوجه فرنگی ها به پایان رسید قابلمه حاوی گوجه فرنگی صاف شده را روی حرارت ملایم قرار دهید تا غلیظ شود ، پس از اینکه رب گوجه فرنگی کمی غلظت پیدا کرد نمک را اضافه کنید و با رب مخلوط کنید.

طرز تهیه پیاز داغ مجلسی بسیار ساده ست ولی برای ترد تر شدن آن ترفندهایی را بلد باشید.

مرحله ششم تهیه رب گوجه خانگی

برای اینکه متوجه شوید رب گوجه فرنگی شما به غلظت کافی رسیده است با یک قاشق روی رب یک خط ایجاد کنید اگر خط ایجاد شده خیلی سریع پر شد رب شما به غلظت کافی نرسیده است و باید مدت بیشتری روی حرارت بماند تا غلیظ تر شود.

مرحله هفتم

اگر زمانی زیادی طول کشید تا خط ایجاد شده با قاشق پر شود یعنی رب شما غلیظ شده و آماده است. رب گوجه فرنگی زمانی که کمی غلیظ شد باید متداوم هم زده شود زیرا احتمال ته گرفتن آن زیاد می شود و مراقبت بیشتری نیاز دارد.

تهیه زردآلو خشک بازاری ولی به روش خانگی بسیار ساده است و شما با توجه به توصیه های این مطلب شادمگ قادر خواهید بود که زردآلو خشک درست کنید.

مرحله هشتم

در این مرحله باید خیلی مراقب باشید تا رب شما ته نگیرد زیرا سوختن رب باعث بد طعم شدن رب شما خواهد شد. پس از اینکه رب گوجه فرنگی به غلظت رسید روغن مایع را اضافه کنید و خوب با رب مخلوط کنید تا رنگ رب درخشان تر شود.

مرحله نهم

در صورت تمایل می توانید مقدار بیشتری روغن مایع به رب خود اضافه کنید. پس از اینکه رب گوجه فرنگی آماده شد حرارت زیر آنرا خاموش کنید و اجازه دهید در دمای محیط خنک شود سپس آنرا در یک ظرف شیشه ای درب دار بریزید و آنرا در یخچال یا فریزر نگهداری کنید.

جلوگیری از کپک زدن رب گوجه فرنگی

رب گوجه فرنگی خانگی به دلیل اینکه حاوی مواد نگه دارند نیست و در خانه تهیه می شود احتمال کپک زدن بیشتری دارد. اگر چند نکته را رعایت کنید احتمال کپک زدن رب شما به کمترین حد خواهد رسید. اولین مورد اینکه زمانی که گوجه فرنگی ها را صاف می کنید اجازه ندهید تخمه یا پوست گوجه فرنگی از صافی شما عبور کند.

دوم اینکه رب گوجه فرنگی را خود زود از روی حرارت برندارید و اجازه دهید کاملا غلیظ شود چون رب گوجه فرنگی شل و آبکی خیلی سریع کپک می زند. و در آخر اینکه پس از هر بار مصرف درب ظرف رب را محکم ببنید تا هوایی از بیرون وارد ظرف رب گوجه فرنگی نشود.

ما قبلا مفصل در مورد جلوگیری از کپک نزدن رب با شما صحبت کردیم.

هر کیلوگرم گوجه فرنگی چقدر رب می دهد؟

این سوال خیلی از افراد است و هر کس جواب متفاوتی به آن می دهد. به طور معمول باید از هر ۴ کیلوگرم گوجه فرنگی ۱ کیلوگرم رب گرفت. البته این درصد به نوع گوجه فرنگی مرتبط است. گوجه فرنگی های آبکی هر ۵ تا ۶ کیلوگرم ۱ کیلوگرم رب می دهد ولی گوجه فرنگی ها گوشتی هر ۴ کیلوگرم ۱ کیلوگرم رب می دهد.

طرز تهیه پنیر پیتزا کش دار خانگی ؛ سالم و خوشمزه

نگهداری رب گوجه فرنگی

بهتر است رب گوجه فرنگی را در ظروف شیشه ای نگهداری کنید و برای اینکه رب گوجه فرنگی ماندگاری بیشتری داشته باشد و بتوانید انرا بیرون از یخچال هم نگهداری کنید. توصیه می کنیم روی سطح رب گوجه فرنگی کمی روغن زیتون اضافه کنید. با این روش می توانید رب گوجه فرنگی را بدون مواد نگهدارنده تا یک سال نگهداری کنید.

رب گوجه فرنگی با مخلوط کن

اگر می خواهید با روشی سریعتر در زمان کمتری رب گوجه فرنگی درست کنید، می توانید برای پوره کرده گوجه ها از مخلوط کن استفاده کنید.

طرز تهیه رب آلوچه محلی و شمالی ترش را یادتان می دهیم تا در غذاهای مختلف استفاده کنید و طعمی بی نظیر به غذاهایتان ببخشید.

از بین بردن تلخی رب

یک روش دیگر برای گرفتن پوست و تخم گوجه فرنگی این است که گوجه فرنگی‌ها را بشورید و آنها را با چرخ گوشت و یا دستگاه غذاساز خرد و پوره کنید به طوری که پوست و تخم آن‌ها گرفته شود. به این ترتیب گام اول در رفع تلخی رب گوجه را برمی‌دارید.

علت سیاه شدن رب

علت سیاه شدن رب گوجه فرنگی استفاده از گوجه بی‌کیفیت و بد رنگ، حرارت دیدن زیاد رب گوجه و ریختن رب گوجه خشک شده و سوخته و چسبیده به دیواره‌های دیگ در رب است.

نکات طرز تهیه رب گوجه فرنگی

از آن جایی که در اخبار می‌شنویم که طرز تهیه رب گوجه با کدو در رب‌ گوجه فرنگی‌های کارخانه‌ای متداول است، بهتر است خودتان در خانه طرز تهیه رب گوجه به روش سنتی را انجام دهید.

یک روش دیگر برای گرفتن پوست و تخم گوجه فرنگی این است که گوجه فرنگی‌ها را بشورید و آنها را با چرخ گوشت و یا دستگاه غذاساز خرد و پوره کنید به طوری که پوست و تخم آن‌ها گرفته شود. به این ترتیب گام اول در رفع تلخی رب گوجه را برمی‌دارید.

مهم‌ترین دلیل کپک زدن رب گوجه فرنگی آب موجود در آن است. یکی از روش های نگهداری رب خانگی برای این‌که رب کپک نزند باید کاملا حین پخت آب آن تبخیر شود. نشانه تبخیر کامل آب رب گوجه فرنگی این است که وقتی قاشق را در رب فشار می‌دهید آب در قاشق جمع نشود.

رب گوجه و روغن روی آن - تهیه رب گوجه خانگی

در مجموع رب گوجه فرنگی خانگی چون مواد نگهدارنده ندارد مستعد کپک زدن است. برای استفاده از رب قاشق کثیف، خیس و مرطوب، چرب یا قاشقی که در دهان زده‌اید به کار نبرید.

یکی از بهترین راه‌ها برای کپک نزدن رب گوجه فرنگی این است که روی آن را با روغن زیتون یا روغن مایع بپوشانید.

چطور رب گوجه خوشرنگ داشته باشیم ؟

برای داشتن یک رب گوجه فرنگی خوشرنگ باید بدانید که رب گوجه فرنگی چه خانگی و سنتی تهیه شود و چه کارخانه‌ای باید به رنگ گوجه فرنگی باشد نه تیره‌تر و نه خیلی روشن‌تر. اگر خیلی قرمز و تیره باشد یعنی از مواد افزودنی و رنگ در آن استفاده شده و اگر خیلی روشن و کم‌رنگ باشد به این معناست که از گوجه نامرغوب و نارس در تهیه آن استفاده شده است.

طرز تهیه خورشت بامیه مجلسی و خوشمزه به 2 روش حرفه ای

اگر موقع سرخ کردن رب در روغن، رب گوجه به صورت گوله شده باشد به این معناست که در تهیه رب علاوه بر مواد مجاز از کدو و نشاسته هم استفاده شده است. علاوه بر این وقتی رب گوجه را سرخ می‌کنید نباید تکه‌های سیاه در آن تشکیل شود چون در این صورت در تهیه رب گوجه از آرد و نشاسته هم استفاده شده است.

بهتر است برای تهیه رب گوجه فرنگی از گوجه‌های گوشتی و قرمز استفاده کنید. گوجه فرنگی‌های گلخانه‌ای برای پخت رب مناسب نیستند چون نازک و بدون گوشت هستند.

ترفندی برای جلوگیری از کپک زدن رب گوجه

می‌توانید برای جلوگیری از کپک زدن رب روی هر شیشه یا سطل رب یک لایه روغن مایع یا روغن زیتون بریزید در واقع یکی از کاربردهای روغن زیتون جلوگیری از کپک زدن رب است. هر بار که می‌خواهید رب بردارید با قاشق روغن را کنار بزنید و رب را استفاده کنید.

بهتر است رب را در شیشه‌ یا قوطی پلاستیکی کوچک بریزید تا بعد از چند بار استفاده هر شیشه یا قوطی رب تمام شود. به این ترتیب رب تا آخر استفاده کپک نمی‌زند.

یادتان باشد اگر روی رب کپک زد به هیچوجه با کنار زدن کپک‌ها از باقی‌مانده ظاهرا سالم رب استفاده نکنید. مواد غذایی همیشه از لایه‌های پایینی شروع به کپک زدن می‌کند و قارچ‌ها را در سرتاسر ماده غذایی پخش می‌کنند. این قارچ‌ها با چشم غیرمسلح قابل دیدن نیستند.

نمک تا حدود زیادی مانع کپک زدن رب گوجه می‌شود. پس رب گوجه را کمی پر نمک‌تر درست کنید و حین پخت مواد غذایی از نمک کمتری استفاده کنید.

فربزری کردن رب گوجه

رب گوجه فرنگی خانگی را حتما در یخچال نگهداری کنید و درب آن را محکم ببندید تا امکان کپک‌زدگی آن به حداقل برسد. روش‌های فریز کردن رب گوجه هم برای پیشگیری از کپک زدن رب مناسب هستند.

یک کاسه سفید رب گوجه و چند گوجه د اطراف - تهیه رب گوجه خانگی

هر چه زمان پخت رب بیشتر باشد دوام آن برای نگهداری در مدت طولانی بیشتر می‌شود.

به زمان مناسب نگهداری رب گوجه فرنگی هم دقت کنید.

تاریخچه رب گوجه فرنگی

شاید برایتان جالب باشد که بدانید تاریخچه درست کردن رب گوجه به عنوان یکی از پرکاربردترین چاشنی‌های غذایی برای اولین بار به کشور ایتالیا برمی‌گردد. ایتالیایی‌ها برای پخت بهتر پاستا و اسپاگتی باید پوست گوجه را می‌گرفتند و آن را پوره می‌کردند.

ابتدا در سیسیل و سپس در سایر شهرهای ایتالیا کارخانه‌ها و البته به صورت خانگی در منزل تولید رب گوجه فرنگی آغاز شد. سپس رب گوجه فرنگی قوطی و شیشه‌ای هم به بازار آمد. جالب است بدانید ایتالیایی‌ها به رب گوجه فرنگی روغن زیتون بکر و سرکه هم اضافه می‌کنند که مانع از کپک زدن رب می‌شود. پخت انواع غذا با رب گوجه در کشورهای مختلف دنیا بسیار پرطرفدار است.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۴ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

30 تیر 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *